AlkuSavon rykmenttiHenkikomppaniaKatselmukset → 1804

Savon rykmentti: Henkikomppania

Pääkatselmus 25.6.1804 (Mikkelin Malmi)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Palv.v. Naim. Jalkaa Tuumaa Alkaen Selite Asti Syy
1 Rahickala by Johan Hemd Christina 37 15 1/2 gift 5 9
2 Liansari Christer Raak Christina 55 36 1/2 gift 5 9 3/4
3 Heikilä,
Ylölä
Benjam Snygg Christina 33 14 3/4 gift 5 5
4 Lydickälä,
Haikola
Adam Hast Christina 38 16 gift 6 22
5 Rahickala Jöran Matt 15.6.1801 erotettiin
Petter Stålt Christina 40 14 gift 6 15.9.1801 täydennysmies
6 Rahikala,
Soikala
Henric Saxman varusmestari
7 Christina Sokn Petter Basun 3.4.1804 ruotuun 19
Johan Syyr Kristina 33 12 1/2 ogift 5 8 3.4.1804 täydennysmies
8 Parkatinnjemi,
Rikala
Petter Skänbäck Lovisa 43 29 gift 5 8
9 Pundala,
Vitziälä,
Kåsala
Johan Green Christina 29 10 _ ogift 5 9
10 Vitziälä Abram Svärd 20.8.1802 karkasi
Matts Uhr Lovisa 26 8 ogift 5 8 20.8.1802 erotettu jääkäri
11 Vitziälä,
Soikala
Anders Trug 15.6.1801 erotettiin
Michel Kleen St Michel 25 5 ogift 5 7 15.9.1801 täydennysmies
12 Pöndilä Påhl Asp Lifland 50 29 1/2 gift 5 9
13 Vitziälä,
Såikala
Henric Qvist Lifland 33 1/4 9 3/4 gift 5 10
14 Laidiala Michel Braf Christina 33 13 1/2 gift 5 5
15 Korhola,
Laitiala
Matts Falck 15.6.1801 hylättiin
Magnus Frisk Christina 31 2 1/2 ogift 6 1/2 15.9.1801 ruotumies
16 Korhola Samuel Rönn Christina 41 15 gift 5 9
17 Kapola,
Korhola
Esaias Lång Christina 29 10 ogift 6 1/2
18 Kaipiala,
Heramäki
Aron Gadd Christina 41 1/2 1 1/2 gift 5 8
19 Innala - 3.4.1804
Petter Basun Christina 31 8 1/2 ogift 5 8 3.4.1804 ruodusta 1
20 Hangastenma Matts Rask 15.6.1801 erotettiin
Esaias Borg Christina 26 6 ogift 5 8 15.9.1801 täydennysmies
21 Hangastenma Matts Wijk Christina 43 13 1/2 gift 5 6
22 Hangastenma,
Taipal. Vasteri
Gabriel Lapp Christina 33 11 gift 5 9 1/2
23 Parkatniemi Påhl Nemd Christina 35 15 1/2 gift 5 9
24 Tiusala Johan Hiort 15.6.1801 erotettiin
Påhl Kant Christina 37 14 gift 5 6 1/2 15.9.1801 täydennysmies
25 Taipal,
Lappilanmäki
Matts Raad Christina 41 22 gift 5 8
26 Lappilanmäki,
Tiusala,
Taipal
Anders Hopp Christina 35 15 gift 5 8
27 Korhola,
Bywik,
Värälä
Eric Johan Brand 15.8.1801 vaihdettiin
Johan Haij Savitaipal 24 8 gift 5 8 15.8.1801 erotettu jääkäri
28 Syrjälä,
Tarhola
Matts Parck Christina 47 27 1/2 gift 5 6
29 Marjonjemi,
Tarhola
Elias Kratz Christina 45 31 gift 5 7
30 Marjonjemi,
Melamanemi
Jacob Flink Christina 40 13 1/4 gift 5 3 1/2
31 Pakinnemi,
Marjoniemi
Jacob Gråå St Michel 41 24 1/4 gift 5 7
32 Hattulansari,
Vätilanemi
Matts Pust Christina 33 10 1/4 gift 5 10
33 Lasola,
Korhola
Anders Fast Hirvensalmi 55 19 gift 5 7
34 Hardikalansari,
Mäkelä
Eric Puff St Michel 33 13 1/2 gift 5 6 1/2
35 Mäkylä,
Pettylä
Johan Klint 15.6.1801 erotettiin
Michel Stårck Christina 27 8 ogift 5 8 1/2 15.9.1801 täydennysmies
36 Tåijala,
Hopiala,
Pettylä
Mårten Harg 15.6.1801 erotettiin
Magnus Holm Christina 32 12 1/2 gift 5 8 1/2 15.9.1801 täydennysmies
37 Toijola,
Tirola
Adam Ahl Christina 46 2_ gift 5 6 1/2
38 Ingarila Matts Lack St Michel 36 13 gift 5 10
39 Himalansari Johan Anton Viborg 50 23 _/6 gift 5 6
40 Himalansari Johan Kerrman 15.6.1801 erotettiin
Michel Is Pumala 31 12 gift 5 10 1/4 15.9.1801 täydennysmies
41 Himalansari,
Käinnemi
Johan Blixt Christina 41 18 gift 6
42 Jukarila,
Karhila,
Kerinemi
Johan Dunder Christina 48 1_ gift 5 9
43 Himalansari Påhl Arm Christina 37 18 1/2 gift 5 8
44 Makkola Johan Id Pumala 33 13 1/2 gift 5 6
45 Makkola,
Surnmäki
Eric Rijht Christina 42 2_ gift 5 8
46 Himanemi,
Taipal
Johan Mager Christina 52 33 gift 5 7 1/2
47 Korpela H:C:V: v: Brandenburg vapaaehtoinen
48 Järvenpä Michel Hult Christina 48 25 gift 5 9 1/4
49 Linduniemi Staffan Raam Christina 36 13 1/2 gift 5 6
50 Tiusala,
Lindunjemi
Matts Brun 15.6.1801 erotettiin
Adam Satt Christina 28 2 3/4 gift 5 8 15.9.1801 täydennysmies
51 Hanhijervi,
Heikilä,
Komio
Magnus Grahn Christina 42 26 1/3 gift 5 6 1/2
52 Parkatinniemi Johan Kårt Christina 38 1_ 1/2 gift 5 10 1/2
53 Tievela,
Parkatnjemi
Jacob Sunblad Christina 42 _ gift 5 6 1/4
54 Parkatnemi,
Öwesi
Johan Knåpp Christina 34 13 1/2 gift 5 10
55 Öwesi,
Lincola
Matts Biörck 12.8.1802 kuoli
Jöran Land Lifland 35 12 gift 5 8 1/2 12.11.1802 täydennysmies
56 Komio,
Koljola
Sigfred Stör Hirvensalmi 42 2_ gift 5 4
57 Kålljola Anders Eric Stålhana 16
58 Alatjärvi,
Savela
-
59 Savela Jöran Pigg Kides 48 2_ gift 5 5
60 Savela,
Laurickala
Påhl Sarf Kristina 35 14 gift 5 7 1/2
61 Kurvila,
Sattila,
Laurickala
Magnus Mild Kristina 40 18 3/4 gift 5 6
62 Sattila Koivackala Adam Mahl Christina 54 3_ gift 5 9 3/4
63 Koivackala Carl Magn: Stålhana Kristina 33 15 1/2 gift 6
64 Hytelä,
Koivackala
Magnus Kiäck Kristina 54 27 1/2 gift 5 7 1/4
65 Hytölä Thomas Lom St Michel 43 15 _/_ gift 5 10
66 Hytölä,
Minkilä
Carl Gustaf Grotenfelt vapaaehtoinen
67 Minkilä Petter Mård 15.9.1801 ruotuun 73
Petter Lust Christina 38 14 gift 5 5 15.9.1801 täydennysmies
68 Hirvmäki,
Hytölä,
Soikala
Johan Klot Kristina 30 7 ogift 5 8
69 Ylölä,
Närhilä,
Monikala
Eric Skiön 15.6.1801 erotettiin
Matts Fors Kristina 34 5 ogift 5 8 1/2 15.9.1801 täydennysmies
70 Narhila,
Haikola
Petter Wigt Christina 38 14 gift 5 8
71 Hangastenma,
Vitziälä
Adam Hirn 15.6.1801 erotettiin
Albregt Elf Kristina 25 6 gift 5 10 1/4 15.9.1801 rumpali
72 Sydänma,
Pynnö,
Hangastenma
Matts Villig Christina 33 _ gift 5 8
73 Tiusala,
Pakinemi,
Ihalais
Johan Kårp 15.6.1801 erotettiin
Petter Mård Kristina 39 15 gift 6 15.9.1801 ruodusta 67
74 Ollickala Petter Hylck Mendyharju 39 _ gift 5 9
75 Myntelä,
Ollickala
Elias Salf Menduharju 35 12 1/_ gift 5 9 1/2
76 Myntilä,
Hopola
Gustaf Klaar 25.3.1803 karkasi
Michell Tyll Mendyharju 20 1 ogift 6 17.5.1803 palkkamies
77 Myntilä,
Tilikala
Michel Pönd Kristina 30 _ ogift 5 10 1/2
78 Tilickala,
Toiwola,
Kärkämäki
Johan Sved Helsingfors 40 1_ gift 5 10
79 Särkämäki,
Voldo,
Poitznemi
Denis Dahl Lifland 55 33 gift 5 8 1/4
80 Toiwola - 23.3.1804
Simon Hölt Mendyharju 33 12 gift 5 8 1/2 23.3.1804 täydennysmies
81 Toiwola Johan Dammer klarinetinsoittaja
82 Toiwola Herman Alex: Lemke 2.5.1804 ruotuun 118
Anders Walk Mendyharju 35 12 gift 5 8 2.5.1804 täydennysmies
83 Toiwola Johan Hielte Lifland 37 13 gift 5 11 1/2
84 Lahnanemi,
Toiwola
Adam Greek Mendyharju 33 6 1/4 ogift 5 9
85 Lahnanjemi Krister Kask 15.6.1801 erotettiin
Anders Rask Mendyharju 25 2 ogift 5 8 12.3.1802 palkkamies
86 Lahnanemi Matts Rund Mendyharju 37 11 1/2 gift 5 7
87 Lahnaniemi Fredric Ståhl Hirfvensalmi 39 9 gift 5 9 1/2
88 Savinemi,
Ninimäki
Eric Torn 15.6.1801 erotettiin
Johan Tall Mendyharju 25 4 gift 5 9 15.9.1801 täydennysmies
89 Ninimäki Elias Klack Mendyharju 38 14 gift 5 7 1/4
90 Ninimäki,
Ollickala
Michel Håck 15.6.1801 erotettiin
Johan Dyyr Mendyharju 27 5 gift 5 8 15.9.1801 ruodun täydennysmies
91 Ollickala,
Myntilä
Sigfred Hyyr Mendyharju 50 32 gift 5 11 1/2
92 Taipal,
Hirfvensalmi Kyrkoby
Gust: Henr: Fält Lifland 46 18 gift 5 7
93 Hirfvensalmi Kyrkoby Johan Dierf 15.6.1801 erotettiin
Adam Wacker Hirvensalmi 31 11 gift 5 10 15.9.1801 täydennysmies
94 Hirfvensalmi Kyrkoby,
Ripatti
Henric Pilström Lovisa 39 15 1/4 gift 6 1/2
95 Hirvisalo Matts Slut 15.6.1801 erotettiin
Elias Berg Hirvensalmi 38 15 3/4 gift 5 8 15.8.1801 täydennysmies
96 Kilkiby,
Ripatti
Petter Teck Karelen 33 13 gift 5 8 3/4
97 Kilcki,
Torniala
Daniel Dann 15.6.1801 erotettiin
Alexander Kneckt Hirvensalmi 30 11 gift 5 8 1/2 15.9.1801 täydennysmies
98 Kilcki,
Toivola
Adam Moberg Mendyharju 40 26 gift 5 8
99 Mannickala Johan Ek Hirfvensalmi 41 13 gift 5 11
100 Månnikala,
Kåtkawesi
Eric Nett Hirfvensalmi 41 2_ gift 5 11
101 Sydänma,
Kotkawesi
Simon Stam Lifland 47 13 gift 5 10
102 Karjala,
Malvanemi,
Väisälä
Anders Pihl Hirvensalmi 43 2_ gift 6
103 Malvanemi,
Väisälä
Matts Man Hirvensalmi 38 1_ gift 5 6
104 Väisälä Henric Löf St Michel 43 2_ gift 5 7
105 Kynsiänsalo,
Kuckola
Henrich Låck Hirvens: 32 15 gift 5 6
106 Lahnaniemi Michel Härd Hirfvens: 43 18 gift 5 6
107 Lahnanemi,
Lekola
Michel Fant Hirvensalmi 44 2_ gift 5 7 1/4
108 Lekola Magnus Holsman Christina 37 2_ gift 5 11
109 Åhensalo,
Soikala,
Lekola
Matts Vejs St Michel 33 13 gift 5 7
110 Soikala St Michel Gabriel Tihl St Michel 41 13 gift 5 5 1/2
111 Kockola,
Taipal,
Väisälä
Matts Pant Hirvensalmi 40 _ gift 5 6
112 Soikola,
Monasmäki,
Lahnanemi
Adam Kraft Christina 41 1_ gift 5 9
113 Biörnilä,
Savinemi
Joseph Klang soittaja
114 Biörnilä,
Mäki-Liukola
Israel Liljerot majoittaja 28.4.1803 sai eron
Torsten Reinh: v: Brandenburg 17.5.1803 alaikäinen vapaaehtoinen
115 Istruala Petter Berggran St Michel 59 _ gift 5 8 1/2
116 Åhensalo,
Kuitala,
Monasmäki
Ernst Fab: Berggren Hirfvensalmi 35 1_ gift 5 8
117 Kuitala,
Joutsniemi
Israel Lund Ingo 32 1_ gift 5 9
118 Kuitala David Johan Lemke tykistöön
Herman Alex: Lemke 15 12.5.1804 palkkaamaton
119 Suonsalmi,
Kuitula
Påhl Alm St Michel 39 13 gift 5 6
120 Vahvamäki,
Sonsalmi
Jacob Svänsk Christina 30 11 gift 5 11 1/2
121 Vanhavamäki Eric Kihlberg 15.6.1801 erotettiin
Thomas Spann Hirvensalmi 32 1_ gift 5 9 3/4 15.9.1801 täydennysmies
122 Hurrila,
Pöyry
Mårten Lukas Hirfvens: 45 2_ gift 6
123 Hämenmäki Irack Hurtig Biörneborg 36 1_ gift 6
124 Pöyry,
Hurrila
Eric Palm 15.6.1801 erotettiin
Anders Raar Hirfvens: 31 1/2 1_ gift 5 8 1/2 15.9.1801 täydennysmies
125 Pöyry Theodor Wall Hirfwensalmi 40 1_ gift 5 6
126 Hoisko,
Asila,
Potilanlax
Petter Malm St: Michel 38 13 gift 5 6
127 Tukala,
Myntilä,
Minkilä
Gust: Adolf Stålhana Christina 22 8 ogift 5 8

Esikunta

Palkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
1. rumpali Gustaf Månsson Första Trumslagare
2. rumpali Albrecht Engelgard Andra Trumslagare 15.9.1801 ruotuun 71
Carl Gustaf Tagg Andra Trumslagare 15.9.1801 otettu

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainKatselmu 1801Katselmu 1809

© Väinö Holopainen 2020