AlkuSavon rykmenttiPieksämäen komppaniaPalkat → Ruotutalot 1804

Savon rykmentti: Pieksämäen komppania

Ruotutalot: pääkatselmus 1804

102030405060708090100110120

Ruotu Kylä Talollinen
1 Nininjemi Johan Lehikoin
Vanaja Ivar Mannin
Venetekemaranda Michell Ylöin
2 Suotentaipal Olof Ylöin
Virmasnjemi Sigfred Liukoin
Hangamäki Michel Ylöin
3 Hangasmäki Lars Hännin
Petter Kauppin
Thomas Hännin
4 Armisvesi Påhl Matilain
Suoliwesi Elias Matilain
Staffan Kauppin
5 Sauvamäki Påhl Janhuin
Simon Valkoin
Virgelius Valkoin
6 Rumuckamäki Virgelius Valkoin
Ninninjemi Henric Hallberg
Henric Ylöin
7 Ihalais Johan Hännin
Vanaja Lars Mannin
Hangamäki Johan Marckain
8 Hangasmäki Staffan Kolari
Tåholax Lars Rossi
Påhl Vepsäläin
9 Tyrinmäki Anders Karjalain
Lars Hämäläin
Påhl Karjalain
10 Tyrinmäki Lars Tihoin
Rajalanjemi Abrah. Vepsäläin
Jauhomäki Lars Rossi
11 Jauhomäki Lars Vesterin
Johan Luckarin
Anders Ryteri
12 Jauhomäki Christer Vesterin
Pehr Nenoin
Bengt Nenoin
13 Lietemäki Michell Haloin
Matts Haloin
Matts Mustoin
14 Lietemäki Staffan Häckin
Matts Haloin
Påhl Nysöin
15 Lietemäki Knut Koivistoin
Thomas Koivistoin
Matts Nenoin
16 Kärckälä Petter Pöyhöin
Petter Kontin
Pispalamäki Eric Tarfwain
17 Litemäki Påhl Laitin
Suonijoki Simon Airaxin
Henric Vepsäläin
18 Suonijoki Simon Kontin
Olof Suhoin
Bengt Kåntin
19 Marckala Johan Hännin
Sijanjalka Johan Jalkain
Samuel Turpein
20 Lukola Christer Laitin
Markala Petter Markain
Eskell Markain
21 Lukola Eric Karhuin
Knutila Petter Knutin
Wipero Petter Rytköin
22 Lietemäki Eric Kuckoin
Käpysalo Michell Kåntin
Pörölä Thomas Ravant
23 Hulkola Lars Nysäin
Oittila Simon Herrain
Kuvansi Petter Sikain
24 Suontenheta Eric Huttuin
Petter Kålari
Lars Markain
25 Suontentaipal Michell Ripin
Petter Kinnuin
Henric Lappi
26 Suontentaipal Eric Suihkoin
Abraham Hännin
Johan Sacko
27 Suontentaipal Eric Vehwiläin
Suontenheta Eric Markain
Henric Jäppin
28 Kuckola Olof Markain
Claes Nykäin
Jäppilä Eric Rissain
29 Jäppilä Johan Rissain
Lars Ikoin
Jacob Jäppin
30 Jäppilä Johan Muldain
Bengt Rissain
Kähkölä Henric Nysäin
31 Kähkölä Johan Karjalain
Tossavalansalmi Påhl Suhoin
Kåsalasari Thomas Hynnin
32 Tihusnjemi Påhl Vepsäläin
Pehr Suhoin
Tossavalasalmi Olof Huskoin
33 Utriala Hans Uttriain
Thomas Hynnin
Eric Kålemain
34 Rumukamäki Grels Janhuin
Adam Vauhkoin
Olof Näcköin
35 Kyrkoby Pehr Påikalain
Vilhula Arfwid Silfwast
Staffan Asikain
36 Vilhula Henric Marckain
Väyrelä Capiten Grotenfeldts arf:
Sikamäki Petter Markain
37 Mavesi Jöran Råmuin
Petter Dawidsain
Arfwid Pulliain
38 Mawesi Olof Råmuin
Eric Hämäläin
Påhl Pulliain
39 Mawesi Michell Ripin
Matts Pulliain
Petter Janhuin
40 Mawesi Petter Leinoin
Simon Tenhuin
Michell Kaipain
41 Mawesi Nils Haloin
Sarkanjemi Mårten Råpoin
Lengelmäki Michell Kauppin
42 Lengelmäki Lars Dawidsain
Adam Dawidsain
Petter Dawidsain
43 Herrala Petter Marckain
Vauhkala Johan Vauhkoin
Petter Vauhkoin
44 Pyhitty Staffan Marckain
Lengelmäki Johan Hulkoin
Michell Putkoin
45 Lengelmäki Zacharias Nysäin
Påhl Purain
Petter Dawidsain
46 Lengelmäki Olof Tenhuin
Jöran Putkoin
Haukivuori Nils Leikas
47 Haukivuori Olof Tarfwain
Påhl Nikulain
Eric Ikoin
48 Haukivuori Marckus Leikas
Petter Tihoin
Påhl Ylöin
49 Haukivuori Majoren Meinanders arf:
Matts Nykäin
Jöran Tihoin
50 Haukivuori Hans Nykäin
Jöran Häyrin
Eskell Moilain
51 Haukivuori Hans Håtti
Johan Kimari
Petter Käriäin
52 Haukivuori Majoren Meinanders arf:
Lars Varjus
Kandases Öde
53 Haukivuori Directeur Tilen
Nils Kåhvacko
Henric Tyneson
54 Haukivuori Lars Häckin
Michell Häckin
Lars Kåhvacko
55 Häckilä Michell Hännin
Käronnjemi Johan Nykäin
Påhjalais Simon Nykäin
56 Sekala Anders Kåhvacko
Nykälä Lars Tackin
Olof Hännin
57 Nykälä Lars Nykäin
Neuwola Påhl Nykäin
Henric Häckin
58 Niskamäki Petter Karjalain
Eric Hämäläin
Pitkäsmäki Michell Nykäin
59 Pitkämäki Petter Karjalain
Eric Hämäläin
Pykälämäki Johan Häckin
60 Kylmämäki Pehr Laitin
Olof Ylöin
Pyhäjärwi Lars Kåhvacko
61 Kylmämäki Johan Ylöin
Venemäki Sigfrid Pöndin
Elias Karjalain
62 Karjala Nils Karjalain
Magnus Seppoin
Pyhitty Befallningzm: Roschier
63 Piexämäki Claes Collan
Kyrkoby Krigs Commiss: Gahmberg
Löjtenanten Molander
64 Sekamäki Johan Tenhuin
Olof Marckain
Väyrilä Capiten Grotenfelts arf:
65 Kyrkoby Löjtnant Hartmans arf:
Hetemäki Petter Kärrkäin
Nickarila Öfw: Löjt: Tigerstedt
66 Surnumäki Staffan Janhuin
Olof Ylöin
Staffan Putkoin
67 Surnumäki Eric Naukarin
Johan Korhoin
Pöyhölä Dawid Nenoin
68 Pöyhölä Elias Elieson
Kapellans Bohl
Väisälä Anders Asikain
69 Pyhitty Pastor Lyras Enka
Thomas Vauhkoin
Adam Ripin
70 Pyhitty Marckus Leikas
Lars Hämäläin
Mawesi Thomas Råmuin
71 Pyhitty Öfw: Löjtenanten Tigerstedt
Wehmais Staffan Råssi
Olof Laitin
72 Vehmais Petter Rusain
Adam Ripin
Henric Uttriain
73 Vehmais Petter Putkoin
Ihalais Christer Mannin
Kandala Olof Kandain
74 Kandala Christer Puko
Väisälä Arfwid Silfwast
Lars Putkoin
75 Wäisälä Johan Wäisäin
Johan Henricsson
Johan Möcköin
76 Virdasalmi Jöran Purain
Eric Palkein
Jacob Sikain
77 Virdasalmi Nils Tåloin
Lengelmäki Petter Sutarin
Tickalanmäki Major Möller
78 Tickalanmäki Michell Tåloin
Petter Sikain
Simon Hilduin
79 Tickalanmäki Petter Kaipain
Petter Tarfwain
Lars Nykäin
80 Tickalanmäki Påhl Putkoin
Petter Putkoin
Väisälä Påhl Kandain
81 Hällinmäki Henric Orain
Fellltwäb: Tawaststjerna
Simon Tarfvain
82 Hällinmäki Clas Tarfvain
Christer Suhoin
Johan Häckin
83 Hällinmäki Påhl Pulkin
Gustaf Janhuin
Clas Gustafssoon
84 Hällinmäki Lars Nikulain
Fältväbel Tavaststjerna
Adam Putkoin
85 Häckilä Michell Jämsä
Hinric Häckin
Adam Andersson
86 Hällinmäki Johan Kaipain
Johan Huttuin
Staffan Häyrin
87 Hällinmäki Staffan Häyrin
Mårten Suhoin
Henric Kandain
88 Valkiamäki Pehr Ikoin
Johan Kauppin
Olof Pasain
89 Valkiamäki Mårten Kauppin
Adam Kauppin
Michell Linduin
90 Valkiamäki Lars Ikoin
Johan Tujuin
Tickalamäki Olof Hilduin
91 Sarkanjemi Michell Råpoin
Valkiamäki Lars Ikoin
Virtasalmi Nils Putkoin
92 Haukivuori Johan Päkoin
Henric Mieskolain
Påhl Laitin
93 Kyrkoby Elias Karjalain
Kuokala Johan Sikain
Valkiamäki Påhl Moilain
94 Timola Gumerus
Danskansari Dawid Kåpoin
Ossmajärwi Petter Hoffren
95 Ossmajärwi Lars Idkoin
Anders Lakoin
Christer Laitin
96 Ossmajärwi Anders Sutin 1/2 rota hwardera
Lars Päckoin 1/2 rota hwardera
97 Ossmajärwi Handelsm: Backman
Henric Laitin
Petter Hoffren
98 Sydänma Simon Laitin
Jaccob Hyfvärin
Lietenmäki Pehr Laitin
99 Vehwilä Lars Wefwiläin
Kåtalax Johan Kauhain
Lars Kärkäin
100 Kåtalax Johan Laitin
Petter Kluostarin
Lars Idkoin
101 Kåtalax Johan Hålopain
Hans Nirain
Sydänma Johan Mustoin
102 Kåtalax Lars Idkoin
Clemet Herrain
Påhl Idkoin
103 Kåtalax Påhl Vehviläin
Petter Leskin
Paukarlax Petter Reinikain
104 Paukarlax Christer Kåntin
Johan Kåntin
Eric Hyfvärin
105 Leppäwirta Gustaf Pura
Kapellans Bohl:
Johan Räsäin
106 Leppäwirta Befallningzm. Krogerus
Öfw: Löjt: Fieandt
Härads Höfd: Ehrnwald
107 Leppämäki Henric Natuin
Valkiamäki Eric Suomalain
Jakob Mekelin
108 Leppäwirta Lands Secret: Ritz
Lands Secret: Ritz
Befallningzm: Krogerus
109 Leppäwirta Påhl Kåpoin
Johan Nickoin
Anders Tirkoin
110 Leppäwirta Majoren Tujulin
Konnuslax Fru Backman
Sarkanjemi Anders Hämäläin
111 Konnuslax Michel Kålemain
Fältwäb: Wattolin
Johan Roinin
112 Tuppuralanmäki Eric Hyvärin
Konnuslax Anders Pispain
Sergeant Tarfwons arf:
113 Valkiamäki Anders Heiskain
Matts Karfwoin
Henric Haikoin
114 Leppämäki Lars Spets
Olof Kauhain
Matts Kåsoin
115 Kurjalanranda Johan Kåsoin
Petter Nissin
Johan Nickoin
116 Kurjalanranda Clemet Holopain
Michell Kålemain
Henric Kåsoin
117 Kurjalanranda Petter Tirroin
Eric Parkoin
Thomas Kålari
118 Kurjalanranda Joh: Tirkoin
Johan Kasain
Petter Laitin
119 Mustinmäki Petter Laitin
Petter Titz
Christer Lappalain
120 Lylymäki Matts Kåsoin
Mustinmäki Olof Soinin
Påhl Heiskain
121 Lylymäki Matts Kåpoin
Adam Sawolain
Mustinmäki Fru Backman
122 Staffanala Johan Sawolain
Nils Snellman
Lylymäki Lars Kåpoin
123 Rihiranda Olof Kåpoin
Lars Marckain
Staffanala Lars Thomain
124 Månimäki Eric Junckarin
Johan Latwa
Olof Philpoin
125 Seijerlax Johan Latwa
Rihilax Johan Könöin
Johan Kåsoin
126 Soinilansalmi Johan Räisäin
Matts Soinin
Virgelius Kålari

Lähde: Pääkatselmus 1804

NimetKatselmukset

© Väinö Holopainen 2020