AlkuSavon maakirjatIisalmen pitäjä1658 → Nimihakemisto

Iisalmi maakirja 1658

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitetun maakirjan sivuihin.


-  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Y 
 -  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Y

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Andhers Andherson (SongaJärfwi) 1058B

Andhers Andhersson (Wijtha) 1058B

Andhers Erichsson (SongaJärfwi) 1058B

Andhers Jörensson (Pörsenmäki) 1057A

Andhers Mårthenson (Ullmala) 1059A

Andhers Staphansson (Ollikalaby) 1056B

Bertill Berttilsson (Pörsenmäki) 1057A

Hendrich Göstafsson (Pardala) 1058A

Hendrich Pålsson (Walkeainen) 1058A

Johan Carlsson (Pörsenmäki) 1057A

Jöns Oluffsson (SongaJärfwi) 1058B

Lars Hendrichsson (KallioJärfwi) 1059A

Larss Matzson (Ollikalaby) 1056B

Larss Matzsson (HapaJärfwi) 1059B

Pååll Enwaldson (Ongiwes) 1057A

AAlkuun

Assikainen

Grelss (Ullmala) 1059A

Matz (Ullmala) 1059A

CAlkuun

Caupinen

Berttill Jönsson (Kaupila) 1058A

Grelss (Kaupila) 1058A

Collemainen

Berttill (Pelawes) 1057B

Collioinen

Matz (Idensalmi) 1058A

Cossmainen

Cossma (Ongiwes) 1056B

Peer (PaiuJärfwiby) 1056B

Pål Hansson (PaiuJärfwiby) 1056B

Cumbulainen

Wijssa (Porowes) 1059B

EAlkuun

Eskelinen

Eskell M: (Taipal) 1059B

Pååll (SongaJärfwi) 1058A

HAlkuun

Halloinen

Andhers (Pelawes) 1057B

Harmainen

Hendrich (Pelawes) 1057B

Harmais

Hendrich (Sulkawa) 1059A

Heiskainen

Andhers (Jumis) 1058B

Lars (Palois) 1058B

Larss (Jumis) 1058B

Peer (Palois) 1058B

Hilduinen

Clemet (Narfwanlax) 1056B

Jöns O: (Narfwanlax) 1056B

Michel Larsson (Narfwanlax) 1056B

Mårthen (Narfwanlax) 1056B

Hillj

Jöns (Swenninmäki) 1058A

Huiainen

Oluff O: (LambanJärfwi) 1057A

Huoinen

Oluff (HerneJärfwj) 1058B

Huttuin

Larss Jönsson (Swenninmäki) 1058A

Larss Larsson (SongaJärfwi) 1058B

Huttuinen

Andhers (Swenninmäki) 1058A

Hendrich (Swenninmäki) 1058A

Jacob (Swenninmäki) 1058A

Markus Jönsson (Wijtha) 1058B

Peer Andhersson (Wijtha) 1058B

Peer Jönsson (Swenninmäki) 1058A

Peer Larsson (Wijtha) 1058B

Huutuinen

Andhers Anderson (SongaJärfwi) 1058B

Oluff O: (SongaJärfwi) 1058B

Hyfärinen

Gabriel (NemisJärfwi) 1059A

Matz (NemisJärfwi) 1059A

Nilss (NemisJärfwi) 1059A

Oluff (NemisJärfwi) 1059A

Peer (NemisJärfwi) 1059A

Staphan Person (NemisJärfwi) 1059A

Hynninen

Berttill (Palois) 1058B

Hendrich (Jumis) 1058B

Hyrkäs

Jöran (HerneJärfwj) 1058B

IAlkuun

Ikoinen

Larss Pålsson (Ollikalaby) 1056B

Iloinen

Matz (Ongiwes) 1057A

JAlkuun

Junduinen

Hendrich (Porowes) 1059B

Larss (Porowes) 1059B

Jutinen

Oluff (Sälewä) 1058B

Jäskeläin

Oluff Hanson (LambanJärfwi) 1057A

Jäskeläinen

Oluff (Lapwetelänmäki) 1057A

KAlkuun

Kaik.

Peer Hendrichson (HapaJärfwi) 1059B

Kaikoinen

Eskell (Kiuruwes) 1059B

Kainul:

Peer Jacobson (SongaJärfwi) 1058B

Karakainen

Andhers (Idensalmi) 1058A

Eskell Jönsson (Idensalmi) 1058A

Karialainen

Oluff (Pelawes) 1057B

Kaupinen

Johan (Idensalmi) 1058A

Kemiläin

Thomas (HapaJärfwi) 1059B

Kemiläinen

Carll (Pelawes) 1057B

Kettuin

Oluff Pålson (Walkeainen) 1058A

Peer Larsson (Walkeainen) 1058A

Thomas Oluffson (Walkeainen) 1058A

Kettuinen

Andhers A: (WeremäJärfwi) 1058A

Oluff A: (WeremäJärfwi) 1058A

Kijskinen

Peer (Kiuruwes) 1059B

Kilpoin

Jöns Jönsson (NemisJärfwi) 1059A

Kiskinen

Michell (Sulkawa) 1059A

Kockarinen

Anders (PaiuJärfwiby) 1056B

Erich Oluffsson (PaiuJärfwiby) 1056B

Oluff O: (PaiuJärfwiby) 1056B

Kolloinen

Oluff (Lapwetelänmäki) 1057A

Konoinen

Oluff (Taipal) 1059B

Pååll (Taipal) 1059B

Koppoinen

Larss (Narfwanlax) 1056B, (Pörsenmäki) 1057A

Sigfredh (PaiuJärfwiby) 1056B

Korp

Hendrich Peerson (Ongiwes) 1057A

Philpus (Ongiwes) 1057A

Kurfuij

Knutt (Swenninmäki) 1058A

Kurfuinen

Hanss (WeremäJärfwi) 1058A

Kuttilainen

Oluff (Pardala) 1058A

Kåckuin

Peer Person (Heinämäkiby) 1057B

Kächköin

Peer Larsson (Närcko) 1059A

Kächköinen

Andhers O: (Sälewä) 1058B

Oluff (Närcko) 1059A

Peer Matzsson (Närcko) 1059A

Kämäräinen

Matz (Taipal) 1059B

Peer (Taipal) 1059B

Kärkäin

Oluff Nilsson (HautaJärfwi) 1059A

Oluff Person (HautaJärfwi) 1059A

Peer Oluffsson (HautaJärfwi) 1059A

Kärkäinen

Hendrich (KallioJärfwi) 1059A

Jöns O: (KallioJärfwi) 1059A

Peer Oluffsson (KallioJärfwi) 1059A

Thomas Olfsson (KallioJärfwi) 1059A

Käräiäin

Andhers M: (Närcko) 1059A

LAlkuun

Lap.

Hendrich Peersson (Pelawes) 1057B

Lapp.

Hendrich (Kiuruwes) 1059B

Oluff Hendrichson (Kiuruwes) 1059B

Lappal. (Mäkj Lappal.)

Hendrich (HapaJärfwi) 1059B

Lappalain

Erich Pålsson (PaiuJärfwiby) 1056B

Hendrich (HapaJärfwi) 1059B

Lappalainen

Erich (HapaJärfwi) 1059B

Hanss (Ongiwes) 1057A

Larss Larsson (Ongiwes) 1057A

Peer (PaiuJärfwiby) 1056B, (HapaJärfwi) 1059B

Lapwet:

Erich Andherson (Lapwetelänmäki) 1057A

Larss Mårthensson (Lapwetelänmäki) 1057A

Matz Marthenson (Lapwetelänmäki) 1057A

Lapweteläin

Andhers (Pörsenmäki) 1057A

Matz A: (SongaJärfwi) 1058A

Lapweteläinen

Enwald (Ongiwes) 1057A

Launoinen

Oluff (Sulkawa) 1059A

Lippoinen

Larss (Heinämäkiby) 1057B

Mårthen (Heinämäkiby) 1057B

Oluff (Heinämäkiby) 1057B

Luckarinen

Andhers (Pelawes) 1057B

Hemmingh (PaiuJärfwiby) 1056B

Larss (PaiuJärfwiby) 1056B

Peer (PaiuJärfwiby) 1056B

Luckoinen

Larss (Ongiwes) 1057A

MAlkuun

Mackoin

Oluff Larsson (Pardala) 1058A

Pål Eskelsson (Salami) 1057B

Mackoinen

Hans Matzsson (Salami) 1057B

Lars O: (Salami) 1057B

Martikainen

Christer (Ongiwes) 1057A

Jacob (Ollikalaby) 1056B

Jören Peersson (Ongiwes) 1057A

Peer O: (Ongiwes) 1057A

Peer Peersson (Ollikalaby) 1056B

Mustoinen

Peer (Kiuruwes) 1059B

Mäkj Lappal.

Hendrich (HapaJärfwi) 1059B

Mäläin

Andhers Hanson (Heinämäkiby) 1057B

NAlkuun

Niroin

Niles Peerson (Ullmala) 1059A

Niroinen

Peer (Porowes) 1059B

Nisin

Oluff Peerson (Salami) 1057B

Nisinen

Jöns Jönsson (Nissilä) 1057B

Oluff Erichsson (Sälewä) 1058B

Påål Jonsson (Nissilä) 1057B

Påål Pålson (Nissilä) 1057B

Niskainen

Andhers (Pelawes) 1057B

Isack (Pelawes) 1057B

Nissinen

Jören Oluffsson (Nissilä) 1057B

Mons (SongaJärfwi) 1058B

Nilss O: (WeremäJärfwi) 1058A

Oluff O: (Nissilä) 1057B

Påål O: (Nissilä) 1057B

Nousiainen

Oluff (Sulkawa) 1059A

OAlkuun

Ollikain

Anders Pålson (Ollikalaby) 1056B

Larss Hendrichson (Ollikalaby) 1056B

Larss Pålsson (Ollikalaby) 1056B

Ollikainen

Berttill (Ollikalaby) 1056B

Jöns Peersson (Ollikalaby) 1056B

Oluff O: (SongaJärfwi) 1058A

Påål Oluffsson (Ollikalaby) 1056B

Staphan (Ollikalaby) 1056B

Thomas (Ongiwes) 1057A

PAlkuun

Pardain

Eskill Wijsasson (Pardala) 1058A

Lars Jönson (HapaJärfwi) 1059B

Lars Michelson (HapaJärfwi) 1059B

Oluff Jönsson (Pardala) 1058A

Pååll Jönsson (Sulkawa) 1059A

Pardainen

Lars (SongaJärfwi) 1058A

Michel (Taipal) 1059B

Michel O: (Pardala) 1058A

Peer Person (HerneJärfwj) 1058B

Pååll (HapaJärfwi) 1059B

Passainen

Pål Ihanuson (LambanJärfwi) 1057A

Pedikäin

Hendrich A. (Sulkawa) 1059A

Pedikäinen

Hendrich (Sulkawa) 1059A

Larss (Pelawes) 1057B

Nils (Sulkawa) 1059A

Pessoinen

Oluff (HapaJärfwi) 1059B

Poikoinen

Philpus (Lapwetelänmäki) 1057A

Pächkoinen

Matz (LambanJärfwi) 1057A

Pölläinen

Peer (SongaJärfwi) 1058B

RAlkuun

Rautapardain

Hendrich (SongaJärfwi) 1058B

Philpus (Lapwetelänmäki) 1057A

Påål (Pörsenmäki) 1057A

Rautapardainen

Erich (Pörsenmäki) 1057A

Remes

Jöns Jönsson (Remexelä) 1059B

Lars Jönsson (Remexelä) 1059B

Matz Anderson (Remexelä) 1059B

Rissainen

Oluff Larson (Pelawes) 1057B

Roiwas

Johan Nilsson (HerneJärfwj) 1058B

Ryhäinen

Andhers (Swenninmäki) 1058A

Jöns (Swenninmäki) 1058A

Oluff Pålsson (Swenninmäki) 1058A

Peer (SongaJärfwi) 1058A

Rynäinen

Erich Berttillson (Ongiwes) 1057A

Hendrich (Ongiwes) 1057A

Oluff (Ongiwes) 1057A

Rytköin

Peer Jönson (Sulkawa) 1059A

Rytköinen

Hendrich (Pelawes) 1057B

Peer (Pelawes) 1057B

Påål (Pelawes) 1057B

Påål A: (Pelawes) 1057B

Råtzalain

Nils Peerson (Pelawes) 1057B

Råtzalainen

Andhers (Ongiwes) 1056B

Hemmingh (PaiuJärfwiby) 1056B

Hendrich (Ongiwes) 1057A

Matz (Ongiwes) 1056B

Nils (Ongiwes) 1056B

Påål (Ongiwes) 1056B

Räsäinen

Oluff (Pelawes) 1057B

Röngä

Peer Erichson (Pelawes) 1057B

Rönköj

Larss A: (SongaJärfwi) 1058B

Matz A. (SongaJärfwi) 1058B

Nils A. (SongaJärfwi) 1058B

SAlkuun

Saikoinen

Larss (LambanJärfwi) 1057A

Michel (LambanJärfwi) 1057A

Påål (LambanJärfwi) 1057A

Sarainen

Matzz (Sulkawa) 1059A

Silfenoinen

Thomas (Sulkawa) 1059A

Sipoinen

Jöran (Ollikalaby) 1056B

Siwoinen

Arfwed (Lapwetelänmäki) 1057A

Johan Arfwedsson (Lapwetelänmäki) 1057A

Peer Persson (Ollikalaby) 1056B

Pååll (Ollikalaby) 1056B

Somalainen

Erich M: (Swenninmäki) 1058A

Sormuinen

Oluff (Pelawes) 1057B

Thomas (Sälewä) 1058B

Suttinen

Andhers (PaiuJärfwiby) 1056B

Nilss (PaiuJärfwiby) 1056B

Swenninen

Peer O: (SongaJärfwi) 1058B

TAlkuun

Tapanain

Berttill (HapaJärfwi) 1059B

Tenhuinen

Matz A. (Sulkawa) 1059A

Tickainen

Caupi (Swenninmäki) 1058A

Erich (Pelawes) 1057B

Hintza (Kiuruwes) 1059B

Michel (KallioJärfwi) 1059A

Peer (Pelawes) 1057B

Tihoinen

Matz (LambanJärfwi) 1057A

Tijainen

Hendrich (Pelawes) 1057B

Tijkainen

Hendrich (Ullmala) 1059A

Oluff O: (Ullmala) 1058B

Tofuin

Michel Philpuson (Sälewä) 1058B

Tofuinen

Michel (Sälewä) 1058B

Tossauainen

Matz (Pelawes) 1057B

Michel (Pelawes) 1057B

Pååll (Pelawes) 1057B

Turuinen

Larss (SongaJärfwi) 1058A

UAlkuun

Ullmain

Christer Olfsson (Ullmala) 1058B

Jöns Jönsson (Närcko) 1059A

Nils Pålson (Ullmala) 1058B

Påål Jönsson (Närcko) 1059A

Uttriainen

Berttill (Heinämäkiby) 1057B

Christer (SongaJärfwi) 1058A

Nilss A: (Heinämäkiby) 1057B

Påål Eskelsson (Heinämäkiby) 1057B

VWAlkuun

Wäsäinen

Hanss (Pörsenmäki) 1057A

Påål Peersson (Ongiwes) 1057A

Staphan (Ongiwes) 1057A

YAlkuun

Ylletyinen

Oluff (Ongiwes) 1057A

 

Tässä luettelossa on 271 nimeä

Sivut kylittäin

© Väinö Holopainen 2020