AlkuSavon maakirjatJuvan pitäjä1651 → Nimihakemisto

Juva maakirja 1651

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitetun maakirjan sivuihin.


-  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Ö 
 -  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Ö

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Abrahamsson (Mustoila) 160A

Brusi (Majfuala) 160B

Erich Jesperson (Commissarien Wälb: Erich Jesperson hafwer Under Frellsse efter H:s K Maij:tz Breff) 164A

Erich Jespersson (Majfuala) 160B

Erich Michelsson (Remojärf) 161A

Hendrich Arfwedsson (Leutnampten Manhaftig Hendrich Arfwedsson hafwer under Frellsse) 164B

Hendrick (Härckälä) 163B

Henrich Peerson (Karckiama) 161B

Hindrich (Mustoila) 160A

Jacob Peerson (Vehmaa) 162A

Jacob Peersson (Randois) 160A

Jakob Peersson (Randois) 163B

Jöns Michellsson (Wårenma Wesikansa) 161B

Jören Benchtsson (Kilpoila) 160B

Larss (Ollikkala) 159B, (Aufuila) 161A

Madz Henrichzsson (Männinmäckj) 159A

Markus Jakobson (Corporall Markus Jakobson hafwer under Frellsse efter H K Mtz bref) 164B

Matz (Ingilä) 161A

Månss (Marala) 160B

Månss Oloffsson (Cosmala) 160B

Mårthen Thomasson (Summala) 158B

Peer (Nemi Härckälä) 158B

Per Hanson (Remojärf) 161B

Pååll (Wårenma Wesikansa) 161B

Simon (Taipall) 159A

Thomass Bertilsson (Aufuila) 161A

Thomass Johansson (Ingilä) 161A

Thönne Madzsson (Purchoila) 159A

AAlkuun

Afuin

Simon (SoinNemi) 164A

Ahoin

Anders (Marala) 164A

Anderss (Marala) 160B

Anttoin

Cnut (SoinNiemi) 159A

Erich (Randois) 160A

Aufwin

Larss Andersson (Aufuila) 161A

Matz (Aufuila) 161A

Aufwinen

Anders (Aufuila) 161A

Matz (Aufuila) 161A

Oluff (Aufuila) 161A

Peer (Aufuila) 161A

BAlkuun

Benchtinen

Påål (Worlax) 161A

CAlkuun

Cauppinen

Grellss (Remojärf) 161B

Condia

Peer (Majfuala) 160B

Cosmain Lille

Jochan (Näärinki) 162A

Cosmainen

Eskel (Hetajärf) 164A

Lars (Hetajärf) 164A

Cosmajnen

Olof (Turackala) 164A

Simon (Heinola) 164A

Cossmain

Christer (Sorjola) 162B

Peer (Näärinki) 162A

Cossmain Miucku

Madz (Näärinki) 162A

Cossmainen

Greelss (Majfuala) 160B

Johan (Cosmala) 159B

Mattz (Hetajärf) 160B

Mattz Johansson (Hetajärf) 160B

Peer (Cosmala) 159B

Staffan (Majfuala) 160B

Cossmein

Bencht (Pohiais) 160A

FAlkuun

Fråst

Larss (Hetajärf) 160A

GAlkuun

Grabbe

Berendt Mårthenson (Männinmäckj) 159A

HAlkuun

Haapia

Anders (Taipall) 159A

Hadtzoin

Lars (Vehmaa) 162A

Hadzoinen

Michell (Vehmaa) 162A

Pååll (Näärinki) 162B

Hadzoinen Suuthar

Mårthen (Vehmaa) 162A

Haikarein

Jöran Jönsson (Haikarala) 160A

Haloin

Michel (Haloila) 160A

Peer Michelsson (Haloila) 160A

Haloinen

Jöns (Mändois) 158A

Knutt (Mändois) 158A

Michell (Mändois) 158A

Niels (Leipämäcki) 158A

Hamuinen

Hans (Lievola) 163B

Jacob (Ollikkala) 159B

Harmainen

Christer (Lautiala) 158B, (Purchoila) 159A

Hatzoin

Hemmingh (Hatzoila) 159B

Heinoin

Simon (Pajusalmi) 160B

Heinoinen

Lars (Paiusalm) 162B, (Lauckala) 163B

Nielss (Heinoila) 160A

Olli (Heinoila) 160A

Peer (Paiusalm) 162B, (Lauckala) 163B

Simon (Paiusalm) 163B

Hemelein

Peer (Pohiais) 159B

Herrainen

Henrich (Laukkala) 158A

Herttuainen

Johan (Marala) 160B

Hirfwoin

Madz Hanson (Wårenma Wesikansa) 161B

Madz M: (Wårenma Wesikansa) 161B

Peer (Wårenma Wesikansa) 161B

Hottin

Simon (Höttila) 159A

Hullkoin

Anders Thomasson (Palois) 158A

Huttuinen

Jöns (Randois) 163B

Madz (Männinmäckj) 159A

Hyfwein

Henrich (JärfuenPää) 159A

Hyfwoinen

Larss (Mäckiois) 160A

Hyfwöin

Anders (JärfuenPää) 159A

Hyfwöinen

Caupi (Mändois) 158B

Peer (Hyvölä) 158A

Hynnin

Madz (Wechmas Näringh) 162A

Håfwinen

Anders (Mustoila) 164A

Håttinen

Cossma (Jockela) 164A

Hämelain

Johannus (Knutilamäkj) 161A

Hämelein

Oluff (Murdois) 161A

Peer (Murdois) 161A

Hämeläin

Eskel (Mäckiois) 160A

Knut (Knutilamäkj) 161A

Knut Hendersson (Murdois) 161A

Samuel (Knutilamäkj) 161A

Hämeläinen

Eskil (Mäckiois) 160A

Hendrich (Murdois) 161A

Hämäläin

Erich (Pylkoilä) 161B

Jöns (Pätylä) 159A

Jönss (Kilpoila) 160B

Knut (Pätylä) 159A

Nills (Remojärf) 161B

Hänninen

Oluff (Majfuala) 160B

Härckein

Anders (Nemi Härckälä) 158B

Eskell (Härckälä och Lauckala) 158A

Peer (Härckälä och Lauckala) 158A

Thomas (Härckälä och Lauckala) 158A

Härcköinen

Niels (Randois) 163B

Härkain

Madz (Härckälä) 163B

Härkein

Matz (Marala) 160B

Olli (Marala) 160B

Härkeinen

Jakob (Leipämäcki) 158A

Johan (Kaislajärf) 160B

Oluff (Murdois) 161A

Pååll (Leipämäcki) 158A

Härkäinen

Peer (Härckälä) 163B

Pååll (Härckälä) 163B

Hötylein

Madz Cossmason (Hötyby) 161B

Hötyläinen

Abraham (Hötyby) 161B

Henrich (Hötyby) 161B

IAlkuun

Ickoinen

Thomass (Pohiais) 160A

Ihalain

Mårthen Nielsson (Hångala) 161A

Ihalainen

Anders (Peckurila) 160B

Anderss (Ollikkala) 159B

Ihalambinen

Jören (Majfuala) 160B

Ilfwoin

Jacob (Kaislajärf) 160B

Ilmar

Anderss (Mäckiois) 160A

Immoin

Peer (Summala) 158B

Immoinen

Jöns (Immoila) 158B

Oluf (Immoila) 158B

Thomas (SuriNemi) 158A

Inginen

Hanss (Ingilä) 161A

Oluf (Remojärf) 161B

JAlkuun

Jaroin

Lars (Näärinki) 162B

Jaroinen

Pååll (Näärinki) 162A

Jurfwain

Knutt (Remojärf) 161B

KAlkuun

Kainulain

Berttill (Kurickala) 159A

Kalljnen

Madz (Kilpola) 160B

Kechkoinen

Lars (Turackala) 164A

Michel (Turackala) 164A

Kechkojnen

Madz (Turackala) 164A

Keistinen

Olli (Purhola) 164A

Kerfwinen

Henrich (Höttila) 159A, (Miettilä) 164A

Kettu

Peer Andersson (Hetajärf) 164A

Peer Peersson (Hetajärf) 160A

Per Matzsson (Hetajärf) 160A

Kettuinen

Peer (Randois) 163B

Kettuinen (Örrö Kettuinen)

Anders (Hetajärf) 160A

Kettunen

Anders (Hetajärf) 160A

Ketuinen

Peer (Turackala) 164A

Kiemileinen

Nielz (Mäckiois) 160A

Kijskin

Erich Michellson (Kaskii) 158B

Peer (SuriNemi) 158A

Kijskinen

Anders (KijskilänNemi) 158B

Berttill (Kijskilä och Kaskis) 158B

Erich Gårgoniusson (KijskilänNemi) 158B

Grelss (Kaskii) 158B

Henrich (Mändois) 158B

Nills (Kaskii) 158B

Oluf Peerson (Höttila) 159A

Peer Ollson (Sorjola) 162B

Phillpuss (Vehmaa) 162A

Philpus (Härckälä och Lauckala) 158A

Pååll (Kaskii) 158B, (KijskilänNemi) 158B

Kinnuinen

Arfwedh (Purhola) 164A

Kiskin

Michell (Nemi Härckälä) 158B

Kiskinen

(Höttila) 159A

Kosmain

Jochan Nillson (Hetajärf) 164A

Kumma

And: (Aufuila) 161A

Kuppar

Olli (SoinNemi) 164A

Kupsa

Anders (Kupsala) 158B

Kurickain

Peer Jönson (Karckiama) 162A

Kurikain

Peer (Karckiama) 161B

Kurki

Anders (Kasintaipal) 159A

Kurki (Lauttiain Kurki)

Anders (Kasintaipal) 159A

Kånst

Anders (JärfuenPää) 159A, (Hetajärf) 164A

Kächkinen

Madz (Purhola) 164A

Kähkein

Oluf Michellson (Mustoila) 164A

Kärckainen Mullj

Pååll (Näärinki) 162A

Kärckäin (Mulli Kärckäin)

(Näärinki) 162B

Kärfuin

Olof (Vehmaa) 162A

Staffan (Vehmaa) 162A

Köoki

Peer Sigfredsson (Haikarala) 160A

LAlkuun

Laaskoinen

Teinus (Yliwäsi Pidkälax) 159A

Lamain

Christer (Wechmas Näringh) 162A

Lamainen

Lars (SuriNemi) 158A

Oluf (Kupsala) 158B

Peer (SuriNemi) 158A

Pååll Larson (Vehmaa) 162A

Lambain

Lars (Karckiama) 161B

Mårthen (Wårenma Wesikansa) 161B

Peer (Ollikkala) 159B, (Wårenma Wesikansa) 161B

Lampin

Lars Erichson (Summala) 158B

Lapwetelein

Madz (Ollikala) 159B

Lapwetteläin

(Vehmaa) 162A

Lauckain

Olli (Laukkala) 158A

Lauckainen

Erich (Laukkala) 158A

Lauttiain Kurki

Anders (Kasintaipal) 159A

Lauttiainen

Peer (Lautiala) 158B

Lechikoin

Madz (Lievola) 163B

Peer (Lievola) 163B

Lefwoinen

Jöns (Lievola) 163B

Oluf (Lievola) 163B

Pååll (Lievola) 163B

Leifuäin

Peer (Mäckiois) 164A

Leijnoinen

Michell (Wårenma Wesikansa) 161B

Peer (Wårenma Wesikansa) 161B

Leinoin

Lars (Tuckala) 161B

Peer Jönson (Tuckala) 161B, (Wårenma) 164B

Peer Larson (Tuchkala) 161B

Peer Peerson (Tuchkala) 161B

Leinoinen

Jöns (SoinNemi) 164A

Lekikonen

Brussi (Lechikola) 161A

Jochan (Lechikola) 161A

Matz (Lechikola) 161A

Påål (Lechikola) 161A

Lekikonen Neula

Påål (Lechikola) 161A

Leskin

Peer Andersson (Wijsala) 163B

Wijsa (Wijsala) 163B

Leskinen

Anders (Näärinki) 162A

Hendrich (Pätölä) 159B, (Pajusalmi) 160B

Johan (Marala) 160B, (Leskelä) 163B

Jöran (Leskelä) 163B

Oluff (Leskelä) 163B

Påål (Huchtima) 160B

Lille

Jochan (Näärinki) 162A

Lille (Cosmain Lille)

Jochan (Näärinki) 162A

Lipsainen

Jöns (Lipsala) 164A

Niels (Lipsala) 164A

Pååll (Lipsala) 164A

Låmainen

Michell (SoinNemi) 164A

Längä

Jönss (Teifuala) 161A

Läpi (Mattilain Läpi Neula)

Peer (SoinNemi) 164A

Läpi Neula

Peer (SoinNemi) 164A

MAlkuun

Marain

Johan (Marala) 160B

Matz Påålsson (Marala) 160B

Peer (Marala) 160B

Peer Månsson (Marala) 160B

Mardha

Henrich (Vehmaa) 162A

Mardikain

Eskell (Kangankylä) 159A

Larss (Kaihumäki) 159B

Mardikainen

Larss (Kaihumäki) 159B

Peer (Vehmaa) 162A

Marin

Påål (Pajusalmi) 160B

Martin

Ifwar (Kaislajärf) 160B

Simon (Kaislajärf) 160B

Martinen

Erich (Randois) 160A

Peer (Hatzoila) 159B

Påål (Randois) 160A

Matilain

Wijsa (SoinNemi) 164A

Matilainen Teräs

Peer (SoinNemi) 164A

Mattilain Läpi Neula

Peer (SoinNemi) 164A

Meloin

Christer Nils (Leipämäcki) 158A

Miucku

Madz (Näärinki) 162A

Miucku (Cossmain Miucku)

Madz (Näärinki) 162A

Mulli Kärckäin

(Näärinki) 162B

Mullj

Pååll (Näärinki) 162A

Mullj (Kärckainen Mullj)

Pååll (Näärinki) 162A

Mustasuu

Michel (Pohiais) 159B

Mustoin

Nielss (Mustoila) 160A

Mustoinen

Thomass (Hatzoila) 159B

Muttulain

Abraham (JärfuenPää) 159A

Muttulainen

Isack (Kangankylä) 159A

Månoinen

Anders (Nijnimäcki) 158A

NAlkuun

Nadzack

Jakob Peerson (Yliwäsi Pidkälax) 159A

Narin

Lars (Turackala) 164A

Narinen

Anders (Narila) 162A

Henrich (Sorjola) 162B

Peer Madzson (Turackala) 164A

Thomas (Narila) 162A

Nazack

Afanatzj (Saligh Afanatzj Nazackz Sohn Jacob Nazak hafwer under Frellse effter H K Mt:z breff Daterat:) 163B

Nazak

Jacob (Saligh Afanatzj Nazackz Sohn Jacob Nazak hafwer under Frellse effter H K Mt:z breff Daterat:) 163B

Nerinen

Larss Tomesson (Pohiais) 160A

Neula

Peer (SoinNemi) 164A

Påål (Lechikola) 161A

Neula (Lekikonen Neula)

Påål (Lechikola) 161A

Neula (Läpi Neula)

Peer (SoinNemi) 164A

Neula (Mattilain Läpi Neula)

Peer (SoinNemi) 164A

Nulpoinen

Anderss (Ollikkala) 159B

Påål (Ollikkala) 159B

Nåusiain

Lars (Näärinki) 162A

Näkj

And: (SoinNiemi) 159A

Näringh

Caupi (Näärinki) 162A

OAlkuun

Ochtoinen

Henrich (Vehmaa) 162A

Oijkarinen

Larss (Remojärf) 161A

Oikarinen

Jöns (Hötyis by) 164B

Oikirin

Oluff Larsson (Hångala) 161A

Oinoin

Madz Mårthenson (Kettula) 159A

Ollikain

Månss (Ollikkala) 159B

Ollikainen

Anders (Ollikala) 159B

Ollkoin

Rassmus (Mändois) 158B

Orain

Mårthen (Haikarala) 160A

Orain (Pulkoin Orain)

Mårthen (Haikarala) 160A

PAlkuun

Pafwelainen

Hendrich (Hångala) 161A

Pafweleinen

Påål (Remojärf) 161A

Pafwelinen

Nielss (Remojärf) 161A

Paiain

(Nemi Härckälä) 158B

Pardain

Johan (Summala) 158B

Nills (Summala) 158B, (Männinmäckj) 159A

Peer (Männinmäckj) 159A

Pardainen

Anders (Kangankylä) 159A

Jöns (Hyvölä) 158A

Oluf (SoinNiemi) 164B

Parkar

Oluf (Remojärf) 161B

Parttain

Oluf (Männinmäckj) 159A

Staffan (Männinmäckj) 159A

Pasainen

Anders (Kangankylä) 159A

Passainen

Peer (Kaihumäki) 159B

Paunoin

(Remojärf) 161A

Peckurinen

Anderss (Pohiais) 160A

Mårten (Peckurila) 160B

Pedikeinen

Jöns (Näärinki) 162B

Pedikoinen

Jönss (Ollikala) 159B

Pekurin

Lars (Wårenma Wesikansa) 161B

Pelginen

(Härckälä och Lauckala) 158A

Anderss And:n (Pelkilä) 158A

Henrich (Pelkilä) 158A

Larss (Pelkilä) 158A

Peer (Härckälä och Lauckala) 158A

Pennoin

Oluf (Näärinki) 162A

Pijck

Nielz Nielsson (Poikoila) 159B

Pijk

Nills (Vehmaa) 162A

Pijspain

Anders (Paiusalm) 162B

Poxäinen

Anders (Vehmaa) 162A

Pulkinen

Jöns (Knutilamäkj) 161A

Pulkoin Orain

Mårthen (Haikarala) 160A

Purhoin

Lars Larson (Purchoila) 158B

Lars Peersson (Purchoila) 158B

Purhoinen

Michell (SoinNemi) 164A

Puruinen

Peer (Heinoila) 160A

Puttkinen

Hindrich (Kaihumäki) 159B

Puttkoin

Anders (Kilpoila) 160B

Pyllckoin

Bertill (Pylkoilä) 161B

Clemet (Pylkoilä) 161B

Oluf (Pylkoilä) 161B

Påsa

Lars Jöranson (JärfuenPää) 159A

Påutia

Peer (Remojärf) 161B

Pärnainen

Madz (Laukkala) 158A

Pärnäin

Anders (Laukkala) 158A, (Kangankylä) 159A

Peer (Laukkala) 158A

Pärnäinen

Erich (Laukkala) 158A

Johan (Lievola) 163B

Pätyn

Christer Andersson (Kaihumäki) 159B

Pölläinen

Oluf (Pellilä) 163B

Pöndin

Larss (Heinoila) 160A

Pöndinen

Larss (Pohiais) 160A

Pöxanen

Hendrich (Pohiais) 159B

Pöxäin

(Vehmaa) 162A

Pöyhöin

Anders (Karckiama) 161B

Eskell Nillson (Karckiama) 161B

Nills (Karckiama) 162A

Pöyhöinen

Lars (Karckiama) 162A

RAlkuun

Randoinen

Erich (Randois) 158B

Rasain

Markuss (Marala) 160B

Rasainen

Peer (Rasala) 163B

Rasta

Pååll (Sorjola) 162B

Rauttiain

Hanss (Laukkala) 158A

Rehoin

Per (Marala) 164A

Rehuin

Per (Marala) 160B

Remoin

And. (Remojärf) 161B

Olli (Remojärf) 161B

Peer (Remojärf) 161B

Remoinen

Abraham (Remojärf) 161A

Rimi

Oluf (Remojärff) 164B

Rimpi

Anders (Vehmaa) 162A

Madz (Kangankylä) 159A

Mårthen Söfringzson (SuriNemi) 158A

Peer (Vehmaa) 162A

Roikoinen

Eskell (SoinNemi) 164A

Ropoinen

Peer Påållson (Näärinki) 162A

Rosensmitt

Jöns (Maijoren Wälb Jöns Rosensmitt hafwer under Frellsse efter H K Mt:z breef Dat : Ståkholm) 164B

Rostoin

Anders (Mäckiois) 160A

Ruutu

Peer (Knutilamäkj) 161A

Ryss

Isach (Turuckala) 159B

Råiskoinen

Peer (SuuriNemi) 164B

Rångain

Madz Jönsson (SuriNemi) 158A

Mårthen (SuriNemi) 158A

Rångainen

Erich (Hyvölä) 158A

Henrich (Hyvölä) 158A

Johan (Immoila) 158B

Pååll (Hyvölä) 158A

Rångoinen

Tomass (Knutilamäkj) 161A

Råpoinen

Madz Pållson (Wårenma Wesikansa) 161B

Råtzolain

Anders (Pohiais) 159B

Råådtinen

Lars (Sårila) 158B

SAlkuun

Safwolainen

Thomas (Turackala) 164A

Sauckoin

Mårthen (Sorjola) 162B

Seulenbergh

(Tygmestaren Wälb: Seulenbergh hafwer under Frellsse efter H:s K Mtz breef) 164B

Skadewidz

Matiass (Kilpoila) 160B

Smedh

Thomass (Pätölä) 159B

Sorioin

Anders Hanson (Sorjola) 162B

Hans Anderson (Sorjola) 162B

Pååll (Sorjola) 162B

Sorioinen

Lars A: (Sorjola) 162B

Suickoin

(Pohiais) 159B

Suikoin

Nielss (Haikarala) 160A

Suuthar

Mårthen (Vehmaa) 162A

Suuthar (Hadzoinen Suuthar)

Mårthen (Vehmaa) 162A

Sållckj

Nills (Tuchkala) 161B

Såpainen

Jochan (Såpala) 163B

Peer (Såpala) 163B

Sårioinen

Mons (Sorjola) 162B

TAlkuun

Taippall

Oluf Anderson (Taipall) 159A

Tarckiain

Nills (Näärinki) 162A

Tarfwainen

Pååll (Narila) 162A

Tarkia

Philpuss (Worlax) 161A

Tarkiainen

Cossma (Cosmala) 160B

Tarkieinen

Påål (Cosmala) 160B

Tarkien

Oluff (Hatzoila) 159B

Teifwain

Jöns (Teiuala) 164B

Teifwein

Oluff (Teifuala) 161A

Tenhuinen

Larss (Mäckiois) 160A

Teräs

Peer (SoinNemi) 164A

Teräs (Matilainen Teräs)

Peer (SoinNemi) 164A

Thenhuinen

Oluff (Mäckiois) 160A

Staffan (Mäckiois) 160A

Tijainen

Madz (Vehmaa) 162A

Tijllikainen

Peer (Remojärf) 161A

Tirroin

Oluf Hanson (SuriNemi) 158A

Tirroinen

Hans (Kurickala) 164B

Tofwain

Matz (Pätölä) 159B

Tuchkalainen

Oluf (Tuchkala) 161B

Tuchkuin

Anders (Kaskii) 158B

Turckia

Jöns (Majfuala) 160B

Turokain

Christer (Turuckala) 159B

Oluff (Turuckala) 159B

Turåkoin

Olli (Pohiais) 159B

Turäkon

Oluff Hemminghsson (Hatzoila) 159B

UAlkuun

Ullmainen

Anders (Kettula) 159A

Oluf (Kettula) 159A

VWAlkuun

Wahain

Peer Benchtsson (Ollikkala) 159B

Waldoinen

Anders (Jockela) 164A

Wasara

Peer (Kaskii) 158B

Watzikain

Simon (Ingilä) 161A

Wckoinen

Oluff (Pätölä) 159B

Wehmoin

Nillss (Vehmaa) 162A

Weijeläin

Hartwijck (Mändois) 158B

Weijlein

Hartwijck (Kijskilä och Kaskis) 158B

Peer Peerson (Kijskilä och Kaskis) 158B

Peer Sigfredzson (Kijskilä och Kaskis) 158B

Weiseinen

Eskil (Ollikkala) 159B

Wenälein

Anders (Näärinki) 162A

Wenäläin

Mårthen (Mäckiois) 164A

Wester

Jakob (Vehmaa) 162A

Wichawain

Henrich (Mändois) 158B

Wichawainen

Anders (Mändois) 158B

Peer (Mändois) 158A

Wädtäinen

Henrich (Tyrymäcki) 158B

Wännäin

Matz (Aufuila) 161A

Wäänäinen

Peer (SuriNemi) 158A

Wäätäinen

Jakob (Summala) 158B

ÖAlkuun

Örrö Kettuinen

Anders (Hetajärf) 160A

 

Tässä luettelossa on 463 nimeä

Sivut kylittäin

© Maija-Liisa Laakso 2020