AlkuSavon maakirjatJuvan pitäjä1655 → Nimihakemisto

Juva maakirja 1655

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitetun maakirjan sivuihin.


-  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abram Abramss: (Mustola) 235B

Erich Jespersson (Maiwala) 236B

Erich Michellssonn (Remojärfui) 237B

Hind: Peerssonn (Karkiama) 238B

Hindrich (Mustola) 235B

Hindrich Arfwedhsson (Leut: Hindrich Arfwedhsson Efter Kongl: Bref Dat: d: 13 Decemb: Anno 1650) 241B

Jacob Peerssonn (Randois) 236A, (Randois) 239B

Jacob Persson (Wechmais) 239A

Jöran Bengdtssonn (Kilpola) 236B

Lars (Ollikkala) 235A, (Aufuila) 237A

Larss (Ollikkala) 235A

Markus Jacobsson (Corp: Markus Jacobsson Efter Kongl: Breff Dat: den 13 Decembris A:o 650) 241B

Matz Hinderssonn (Menninmäki) 234B, (Purhola) 241A

Michell Erichsson (Leut: Michell Erichsson Efter Kongl: Bref Dat: den) 241B

Måns Olofssonn (Cosmala) 237A

Mårt: Thomasson (Summala) 233B

Mårten Söfringss. (Suriniemi) 232B

Peer (Turakala) 235A

Peer Hanss: (Remojärfui) 238A

Purhoin (Soininiemi) 241A

Påhl (Wesikansa) 238A

Simon (Taipall) 234B

Staffan (Remojärfui) 237B

Thomas Johanss. (Ingila) 237A

Thoms Bert: (Aufuila) 237A

Thönne Matzsson (Purhola) 233B

AAlkuun

Achoin

Anders (Marala) 241A

Hindrich (Kiskilä) 233A

Afuin

Simon (Soininiemi) 241A

Ahoin

Anders (Marala) 236B

Antoin

Knut (Soiniemi) 234A

Anttoinen

Bengdt (Randois) 236A

Aufuin

Lars And:s (Aufuila) 237A

Matz (Aufuila) 237A

Aufuinenn

Peer (Aufuila) 237A

Aufwin

And:s (Aufuila) 237A

Matz (Aufuila) 237A

Oloff (Aufuila) 237A

BAlkuun

Bengdtinen

Påhl (Wuorilax) 237A

Brennefält

Mårten (ÖfwerstL: Mårten Brennefält Efter Kongl: Breff Dat: den 20 Martij A:o 1651) 242A

CAlkuun

Condia

Brusi (Maiwala) 236B

Peer (Maiwala) 236B

Cosmain

Johan (Cosmala) 234B

Matz (Hetaiärfwi) 241A

Peer (Cosmala) 234B

Cossmain

Bengdt (Poihasby) 235B

Cossmann

Grels (Maiwala) 236B

Stafan (Maiwala) 236B

FAlkuun

Fråstj

Lars (Hietajärfwi) 236A

GAlkuun

Grabbe

Bärndt Mårt: (Menninmäki) 234B

HAlkuun

Hafwerin

And:s (Mustoila) 241A

Anders (Mäkiös) 241A

Haikarain

Jören Jön: (Haikurala) 236A

Haloin

Michel (Haloila) 236A

Peer Michellssonn (Haloila) 236A

Hamuin

Jacob (Ollikkala) 235A

Hanninen

Hans (Lefuola) 240A

Hapio

And:s (Taipall) 234B

Harmain

Christer (Laukala) 232B

Hatzain

Lars (Wechmais) 239A

Påhl (Näringh) 239B

Hatzoin

Hemming (Hatsola) 235A

Michell (Wechmais) 239A

Hatzoin Sutar

Mårt: (Wechmais) 239A

Heinoin

Lars (Laukala) 240A

Matz (Hamula) 238B

Niels (Heinola) 235B

Olof (Heinola) 235B

Peer (Laukala) 240A

Simon (Paiusalm) 236A, (Paiusalm) 240A

Henninen

Olof (Maiwala) 236B

Hermoin

Hindrich (Laukala) 233A

Herttuain

Johan (Marala) 236B

Hirfuoin

Matz Hanss. (Wesikansa) 238B

Matz Matz: (Wesikansa) 238B

Peer (Wesikansa) 238B

Hotyläin

Abram (Hotysby) 238A

Hindrich (Hotysby) 238A

Matz Cossmass. (Hotysby) 238A

Huippo

Påhl (Hetaiärfwi) 241A

Hulkoin

And. Thomass. (Palois) 233A

Huttuin

Jöns (Randois) 239B

Matz (Menninmäki) 234B

Hyfuäin

Hind: (Järfwenpä) 234B

Hyfwain

And:s (Järfwenpä) 234A

Hyfwäin

Lars (Mäkiöis) 235B

Hyfwöin

Peer (Hyfwälä) 232B

Håtti

Simon (Hättilä) 233B

Håttijn

Cåsma (Jokela) 240A

Hämeläin

Ihannus (Knutilanmäkj) 237B

Knut (Knutilanmäkj) 237B

Peer (Pohias) 240B

Samuel (Knutilanmäkj) 237B

Hämäläin

Erich (Pitkälä) 238A

Hind: (Murdois) 237B

Jöns (Pätylä) 234A, (Kilpola) 236B

Knut Hind: (Murdois) 237B

Niels (Remojärfui) 238A

Olof (Murdois) 237B

Per (Murdois) 237B

Simon (Yliwesi Pitkälax) 234B

Härkain

Matz (Leskelälä) 240A

Härkäin

And:s (Nemihärkälä) 233B

Eskill (Härkälä) 232B

Peer (Härkälä) 232B, (Nemihärkälä) 233B

Thomas (Härkälä) 232B

Härköin

Johan (Kaislajärfwi) 236A

Matz (Marala) 236B

Niels (Randois) 239B

Olof (Marala) 236B

Oluf (Murdois) 237B

Peer (Härkälä) 240A

Påhl (Härkälä) 240A

IAlkuun

Ifwanain

Jacob (Kaislaiärf) 241B

Ihalain

Anders (Ollikkala) 235A, (Pekurila) 236B

Mårt: Nielssonn (Murdois) 237B

Ihalambin

Jöran (Maiwala) 236B

Ikoinen

Thoms (Poihasby) 235B

Ilmarj

Anders (Mäkiöis) 235B

Immoin

Erich (Summala) 233B

Jöns (Immola) 233A

Thomas (Suriniemi) 232B

Immoinen

Olof (Immola) 233A

Ingin

Matz Hanss: (Ingila) 237A

Inginen

Hans (Ingila) 237A

Olof (Remojärfui) 238A

JAlkuun

Jaroin

Lars (Näringh) 239B

Påhl (Näringh) 239B

Jurfwain

Knut (Remojärfui) 238A

KAlkuun

Kainulain

Bertel (Kurikala) 234A

Kallinen

Matz (Kilpola) 236B

Kaupin

Grels (Remojärfui) 237B

Kemiläin

Eschill (Mäkiöis) 235B

Eskill (Mäkiöis) 235B

Niels (Mäkiöis) 235B

Kerfuin

Hindrich (Hättilä) 234A

Kerfwin

Hindrich (Miettylä) 240B

Olof (Wechmais) 239A

Staffan (Wechmais) 239A

Kerfwuin

Peer Anderss (Hetaiärfwi) 241A

Kettu

Matz Persson (Hietajärfwi) 236A

Peer Perssonn (Hietajärfwi) 236A

Kettuin

And:s (Hietajärfwi) 236A

Peer (Randois) 238B

Kettuin (Orroij Kettuin)

And:s (Hietajärfwi) 236A

Kijskin

Oloff Persson (Hottila) 241B

Kijskinenn

Philpus (Wechmanäring) 242A

Kinnuin

Arfwedh (Purhola) 241A

Kiskin

Erich Mich: (Kaskis) 233A

Michell (Nemihärkälä) 233B

Kiskinen

(Hättilä) 233B

Anders (Kiskiläniemi) 233B

Bertill (Kiskilä) 233A

Erich Gorgiuss. (Kiskiläniemi) 233B

Grels (Kaskis) 233A

Niels (Kaskis) 233A

Påhl (Kaskis) 233A, (Kiskiläniemi) 233B

Kiskinenn

Philpus (Härkälä) 232B

Kituinenn

Peer (Pohias) 240B

Koistin

Olof (Purhola) 241A

Konstj

And:s (Järfwenpä) 234B

Kopsa

Anders (Kopsalaby) 233B

Påhl (Kopsalaby) 233B

Koskmain Lillj

Johan (Näringh) 239B

Kosma Muiku

Matz (Näringh) 239A

Kosmain

Eshill (Hetaiärfwi) 241A

Lars (Hetaiärfwi) 241A

Matz Johanss. (Hietajärfwi) 236A

Peer (Näringh) 239A

Simon (Heinola) 235B

Kossmain

Olof (Pohias) 240B

Kotilain

Thomas (Soininiemi) 241A

Kucko

Lars (Pohias) 240B

Kuifwalain

Olof (Pohias) 240B

Kuma

And:s (Aufuila) 237A

Kurikain

Per Jon: (Karkiama) 238B

Kurki

And:s (Kasintaipal) 234A

Kurki (Lautiain Kurki)

And:s (Kasintaipal) 234A

Kurkin

Per (Karkiama) 238B

Kånsti

Anders (Mändyis) 233A

Kånstj

Anders (Hetaiärfwi) 241A

Käköin

Lars (Pohias) 240B

Matz (Pohias) 240B

Mich: (Pohias) 240B

Michel (Mustoila) 241A

Olof (Mustoila) 241A

Kärckäin (Mullj Kärckäin)

(Näringh) 239B

Kärkj

Peer Sigfredss. (Haikurala) 236A

Kärkäin Mullj

Påhl (Näringh) 239B

LAlkuun

Lamain

Brusi (Ingila) 237A

Christer (Hamula) 238B

Lars (Suriniemi) 232B

Per (Suriniemi) 232B

Påhl Larss. (Wechmais) 239A

Lamalain

Michell (Soininiemi) 240B

Lambin

Jöran Michell: (Wesikansa) 238A

Lars (Karkiama) 238B

Mårten (Wesikansa) 238B

Peer (Ollikkala) 235A, (Wesikansa) 238A

Lampin

Lars Erichss. (Summala) 233B

Lapweteläin

(Wechmais) 239A

Matz (Ollikala) 235A

Laskoin

Teinus (Yliwesi Pitkälax) 234B

Lauckain

Olli (Laukala) 233A

Laukain

Erich (Laukala) 233A

Lautiain Kurki

And:s (Kasintaipal) 234A

Lautiainen

Peer (Lautiala) 233B

Lehikoin

Brusi (Lehikola) 237A

Joh: (Lehikola) 237A

Matz (Lehikola) 237A, (Lefuola) 240A

Peer (Lefuola) 240A

Lehikoinen

Påhl (Lehikola) 237A

Lehikoinen Neula

Pååll (Lehikola) 237A

Leifwoin

Peer (Mälkiös) 240B

Leinoin

Jöns (Lefuola) 240A

Olof (Lefuola) 240A

Per Jönss. (Tuchkala) 238A, (Wesikansa) 238B

Påhl (Lefuola) 240A

Leinoinen

Lars (Wesikansa) 238B

Leskin

Hind: (Paiusalm) 236A

Hindrich (Patela) 235A

Jöran (Leskelälä) 240A

Oloff (Leskelälä) 240A

Per And:n (Wijsala) 240A

Wijsa (Wijsala) 240A

Leskinen

Anders (Näringh) 239A

Hindrich (Leskelälä) 240A

Johan (Marala) 236B

Leskinenn

Johan (Leskelälä) 240A

Lillieskiöldh

Erich Jespersson (Commissarien Wälb: Erich Jespersson Lillieskiöldh efter Kongl: Bref Dat: d: 9 Augustij 647 och 17 Decemb: 651) 240B

Lillj

Johan (Näringh) 239B

Lillj (Koskmain Lillj)

Johan (Näringh) 239B

Linoin

Michell (Wesikansa) 238B

Peer (Wesikansa) 238B

Linoin Tendia

Peer Peersson (Wuorenma) 242A

Lipsainen

Jöns (Lipsala) 240B

Niels (Lipsala) 240B

Påhl (Lipsala) 240B

Lomoin

Olof (Kopsalaby) 233B

Längä

Jöns (Teifwala) 237A

MAlkuun

Marain

Johann (Marala) 236B

Matz (Marala) 236B

Måns (Marala) 236B

Månss (Marala) 236A

Peer (Marala) 236B

Per Månsson (Marala) 236A

Phål (Marala) 236B

Påhl (Paiusalm) 236A

Marainen

Peer (Poihasby) 235B

Mardikain

Eskell (Kangankylä) 234A

Lars (Kaihumäki) 234B

Peer (Wechmais) 239A

Marin

Lars Thom: (Poihasby) 235B

Martin

Erich (Randois) 236A

Ifwar (Kaislajärfwi) 236A

Peer (Hatsola) 235A

Påhl (Randois) 236A

Simon (Kaislajärfwi) 236A

Matilain

Peer (Soininiemi) 240B

Wisa (Soininiemi) 241A

Merda

Hindrich (Wechmais) 239A

Muiku

Matz (Näringh) 239A

Muiku (Kosma Muiku)

Matz (Näringh) 239A

Mullj

Påhl (Näringh) 239B

Mullj (Kärkäin Mullj)

Påhl (Näringh) 239B

Mullj Kärckäin

(Näringh) 239B

Mustasu

Michel (Poihasby) 235B

Mustoin

Niels (Mustola) 235B

Thomas (Hatsola) 235A

Muttilain

Isaak (Kangankylä) 234A

Isack (Kangankylä) 234A

Mutulain

Abram (Järfwenpä) 234A

Månoin

Stafan (Hetaiärfwi) 241A

NAlkuun

Narin

Påhl Matzsson (Pohias) 240B

Narinen

Anders (Narila) 238B

Thomas (Narila) 238B

Narinkucko

Lars (Pohias) 240B

Nasak

Afanaci (Sahl: Afanaci Nasakz Erfwingar efter Kongl: Bref Dat: d: 23 Julij 613 och Confirmation aff den 2 Septembris 1648) 239B

Jacob Peerss. (Yliwesi Pitkälax) 234B

Neekj

Anders (Soiniemi) 234A

Neula

Pååll (Lehikola) 237A

Neula (Lehikoinen Neula)

Pååll (Lehikola) 237A

Nousiain

Lars (Näringh) 239A

Nulpoin

And:s (Ollikkala) 235A

Påhl (Ollikkala) 235A

Näringh

Cauppi (Näringh) 239A

OAlkuun

Ochtoin

Hindrich (Wechmais) 239A

Oikarin

Jöns (Hötylä) 242A

Lars (Remojärfui) 237B

Oikarinen

Oluf Larss: (Murdois) 237B

Oikoin

O. (Patela) 235A

Oinoin

Matz Mårt. (Kettula) 234A

Ollikain

Anders (Ollikala) 235A

Måns (Ollikkala) 235A

Orain

Mårt. (Haikurala) 236A

Orain (Pulkain Orain)

Mårt. (Haikurala) 236A

Orroij Kettuin

And:s (Hietajärfwi) 236A

PAlkuun

Pafuilain

Hind: (Murdois) 237B

Niels (Remojärfui) 237B

Pafulain

Påfuel (Remojärfui) 237B

Paiain

(Nemihärkälä) 233B

Pakar

Olof (Remojärfui) 238A

Pardain

And:s (Kangankylä) 234A

Johan (Summala) 233B

Jöns (Hyfwälä) 232B

Niels (Summala) 233B, (Menninmäki) 234B

Olof (Menninmäki) 234B, (Soininiemi) 241A

Peer (Menninmäki) 234B

Stafan (Menninmäki) 234B

Pardainenn

Oloff (Sonniniemi) 241B

Pasain

Anders (Kangankylä) 234A

Peer (Kaihumäki) 234B

Paunoin

(Remojärfui) 237B

Pedikäin

Jöns (Ollikala) 235A

Pekurin

Anders (Poihasby) 235B

Lars (Wesikansa) 238B

Mårten (Pekurila) 236B

Pelgin

(Härkälä) 232B

Per (Härkälä) 232B

Pelkinen

Jöns (Knutilanmäkj) 237B

Pelloinen

And:s And: (Pelkilä) 232B

Hind: (Pelkilä) 232B

Larss (Pelkilä) 232B

Pennoin

Olof (Näringh) 239A

Per:käin

Jöns (Näringh) 239B

Pernäin

And: (Laukala) 233A

Peer (Laukala) 233A

Pijck

(Wechmais) 239A

Pijk

Niels (Poikola) 234B

Pijspain

Påhl (Jokela) 240B

Pikinen

Peer (Suriniemi) 232B

Poudinenn

Lars (Poihasby) 235B

Poutia

Peer (Remojärfui) 238A

Pulkain Orain

Mårt. (Haikurala) 236A

Purhoin

Lars L. (Purhola) 233B

Lars Per: (Purhola) 233B

Mich. (Soininiemi) 241A

Puruin

Peer (Heinola) 235B

Putkin

Anders (Kilpola) 236B

Putkinen

Hind: (Kaihumäki) 234B

Pylköin

Bertill (Pitkälä) 238A

Clemet (Pitkälä) 238A

Olof (Pitkälä) 238A

Påsa

Lars Jöran: (Järfwenpä) 234A

Pärinain

And:s (Kangankylä) 234A

Pärmain

Matz (Laukala) 232B

Pärnäin

Erich (Laukala) 233A

Johan (Lefuola) 240A

Pätyin

Christer And: (Kaihumäki) 234B

Pölläinen

Olof (Pöllälä) 240A

Pöndin

Lars (Heinola) 235B

Pöxäin

Hindrich (Poihasby) 235B

Pöxäinen

(Wechmais) 239A

And:s (Wechmais) 239A

Pöyhäin

Anders (Karkiama) 238B

Eskill Niels: (Karkiama) 238B

Lars (Karkiama) 238B

Niels (Karkiama) 238B

RAlkuun

Randoin

Erich (Randois) 233A

Rasain

And:s (Mäkiöis) 235B

Markus (Marala) 236B

Rasainen

Matz (Soininiemi) 241A

Peer (Rasala) 240A

Rautiain

Hans (Laukala) 233A

Rehuin

Peer (Marala) 236B, (Hetaiärfwi) 241A

Rehuinenn

Peer (Marala) 241A

Remoin

Abram (Remojärfui) 237B

And:s (Remojärfui) 238A

Ollj (Remojärfui) 238A

Peer (Remojärfui) 238A

Rimi

Olof (Remojarfwj) 241B

Rimpi

Per (Wechmais) 239A

Rimppi

Anders (Wechmais) 239A

Matz (Kangankylä) 234A

Rongain

Matz Jönss. (Suriniemi) 232B

Mårt: (Suriniemi) 232B

Ropoin

Matz Påhl: (Wesikansa) 238B

Rosensmitt

Jöns (Maioren Wälb: Jöns Rosensmitt Efter Kongl: Breff Dat: den 5 Feb: A:o 1651) 241B

Ruotzalain

And:s (Poihasby) 235A

Rutu

Peer (Knutilanmäkj) 237B

Ryheinenn

Påhl (Mustoila) 241A

Ryss

Isack (Turakala) 235A

Råikoinen

Eschill (Soininiemi) 241A

Rångain

Erich (Hyfwälä) 232B

Hindrich (Hyfwälä) 232B

Johan (Immola) 233A

Påhl (Hyfwälä) 232B

Rångoin

Thomas (Knutilanmäkj) 237B

Råpain

Peer Påhl (Näringh) 239A

Råskoin

Per (Suriniemi) 232B

SAlkuun

Safwolain

Thomas (Pohias) 240B

Skadewitz

Mathias (Kilpola) 236B

Smedh

Thomas (Patela) 235A

Solckj

Niels (Tuchkala) 238A

Suickain

(Poihasby) 235A

Suikoin

Niels (Haikurala) 236A

Sutar

Mårt: (Wechmais) 239A

Sutar (Hatzoin Sutar)

Mårt: (Wechmais) 239A

Såpainen

Johan (Såpala) 239B

Peer (Såpala) 239B

TAlkuun

Taipall

Olof And: (Taipall) 234B

Tarckoin

Niels (Näringh) 239A

Tarfwain

Påhl (Narila) 238B

Tarkia

Philpus (Wuorilax) 237A

Tarkiain

Cosma (Cosmala) 241B

Oluf (Hatsola) 235A

Påhl (Cosmala) 237A

Teifwain

Jöns (Teifuala) 241B

Olof (Teifwala) 237A

Tendia (Linoin Tendia)

Peer Peersson (Wuorenma) 242A

Tenhuin

Lars (Mäkiöis) 235B

Oluf (Mäkiöis) 235B

Staffan (Mäkiöis) 235B

Tijain

Matz (Wechmais) 239A

Tijlikain

Peer (Remojärfui) 237B

Tirroin

Olof Hansson (Suriniemi) 232B

Tirroinen

Hans (Kurickala) 241B

Toifuain

Matz (Patela) 235A

Tuchkalain

Olof (Tuchkala) 238A

Turakain

Christ: (Turakala) 235A

Olof Hemmingss. (Hatsola) 235A

Turekin

Oluf (Turakala) 235A

Turkia

Jöns (Maiwala) 236B

Täwualain

Stafan Matz: (Yliwesi Pitkälax) 234B

UAlkuun

Uckoin

Brusi (Menninmäki) 234B

Ullmain

Anders (Kettula) 234A

Olof (Kettula) 234A

VWAlkuun

Wachwain

Per Bengt: (Ollikkala) 235A

Wainckain

Simon (Ingila) 237A

Wasara

Peer (Kaskis) 233A

Wehmoin

Niels (Wechmais) 239A

Weijalain

Peer (Kiskilä) 233A

Peer Sigfredss. (Kiskilä) 233A

Wenäinen

Peer (Suriniemi) 232B

Wenäläin

And:s (Näringh) 239B

Mårten (Mälkiös) 240B

Wester

Jacob (Wechmais) 239A

Wåldain

Anders (Jokela) 240A

Wäisäin

Eskill (Ollikkala) 235A

Wänäin

Matz (Aufuila) 237A

Wätäin

Hindrich (Tyrymäki) 233B

Jacob (Summala) 233B

 

Tässä luettelossa on 442 nimeä

Sivut kylittäin

© Maija-Liisa Laakso 2020