AlkuSavon maakirjatJuvan pitäjä1660 → Nimihakemisto

Juva maakirja 1660

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitetun maakirjan sivuihin.


-  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Ö 
 -  A  B  C  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW  Ö

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Abrahamson (Mustola) 420

Anders (Jerfwenpä) 418

Bengdt Peerson (Pulkila) 427

Brusius (Maifwola) 422

Erich Jesperson (Maifwola) 422

Erich Jäspersson (Påchiais) 420

Erich Michellson (Remojerfwi) 423

Grels Jacobson (Kupsala) 417

Hans (Rokolaby) 427

Hans Bengdtson (Pitkelax) 428

Hendrich (Mustola) 420

Jacob Peerson (Wechmas) 425, (Randois) 429

Knudt Henderson (Murdois) 423

Lars (Ollikkala) 419

Lars Mårthenson (Ollikkala) 419

Luckas Christerson (Ollikala) 419

Madtz Påållsson (Wesikansa el:r Worenma) 424

Matz (Ingilä) 422

Matz Cosmason (Hötieby) 424

Matz Henderson (Mannimäki) 418

Matz Matzsson (Rokolaby) 427

Matz Thomason (Ingilä) 422

Michell Erichsson (Leut: Michell Erichssons N.K.B. frelse) 431

Måns Ollson (Cuosmala) 419

Mårthen Thomason (Summala) 417

Nielss Peerson (Yliwäsiby) 427

Oluff Nielson (Heinola) 420

Peer (Niemisherkelä) 416, (Turackala) 419

Peer Hanson (Kangankyla) 417, (Remojerfwi) 424

Peer Jönson (Pitkelax) 428

Philip (Pelkilä) 415

Pååll (Wesikansa el:r Worenma) 424

Simon Christerson (Taipall) 418

Simon Thomason (Purhola) 417

Staffan (Remojerfwi) 423

Thomas Bertelson (Aufwila) 423

Thomas Johanson (Ingilä) 422

AAlkuun

Achoin

Anders (Marala) 431

Achuin

Anders (Marala) 421

Anders Pålson (Marala) 421

Matz (Påchiais) 420

Afwin

Anders Anderson (Aufwila) 423

Afwoin

Simon (Soiniemi) 430

Antoinen

Knudt (Soinemi) 417

Aufwin

Anders (Aufwila) 423

Lars (Aufwila) 423

Matz (Aufwila) 423

Oloff (Aufwila) 423

Aufwinen

Peer (Aufwila) 423

BAlkuun

Baranouff

Clas Johan (Clas Johan Baranouffz Norrkiöpingz Beslutz Frällsse) 427

Bengdtinen

Påhl (Worlax) 422

Brennerfelt

Mårten (Mårthen Brennerfeltz N.K.B. frelse) 431

CAlkuun

Caupiain

Matz (Yliwäsiby) 427

Caupinen

Grels (Remojerfwi) 424

Condia

(Worenma) 431

Peer (Maifwola) 422

Conti

Anders (Hetajerfwi) 431

Cosmain

Eskell (Hetajerfwi) 431

Hend: (Maifwola) 422

Lars (Hetajerfwi) 431

Matz (Hetajerfwi) 431

Oluff (Pohiais) 430

Staffan (Maifwola) 422

Cosmainen

Grels (Maifwola) 422

Johan (Cuosmala) 419

Peer (Cuosmala) 419, (Näringh) 426

Cossmain Lille

Johan (Näringh) 426

Cossmain Muiku

Matz (Näringh) 426

Cossmainen

Simon (Heinola) 420

Cuosmain

Bengdt (Påchiais) 420

FAlkuun

Fråst

Lars (Hetajerfwi) 421

GAlkuun

Grabbe

Berendt Mårthenson (Mannimäki) 418

HAlkuun

H__jainen

Påhl (Hötieby) 431

Hafwinen

Anders (Mustola) 431

Haikarinen

Jören (Haikarala) 421

Haloin

Peer Michellson (Halola) 420

Haloinen

Michel (Halola) 420

Peer (Randaby) 428

Hamuinen

Hans (Lewölä) 429

Jacob (Ollikkala) 419

Harmain

Christer (Lauckola) 415

Hendrich (Kiskianiemi) 417

Matz (Yliwäsiby) 427

Harmainen

Christer (Lautiala) 416

Hatzain

Lars (Wechmas) 425

Hatzoin

Michell (Wechmas) 425

Morthen (Wechmas) 425

Hatzoin (Suthare Hatzoin)

Morthen (Wechmas) 425

Hatzoinen

Hend: (Hatzola) 419

Påhl (Näringh) 426

Heiland

Niels (Yliwäsiby) 427

Heilandh

Anders (Yliwäsiby) 427

Anders Grelson (Pitkelax) 428

Heinoin

Lars Ollsson (Heinola) 420

Simon (Paiusalmi) 421

Heinoinen

Lars (Laukala) 429

Peer (Laukala) 429

Simon (Pajusalm) 429

Helandh

Jacob (Yliwäsiby) 427

Henin

Matz (Hännilä) 425

Henninen

Oluff (Maifwola) 422

Herckein

Eskell (Herkela) 415

Oluff (Murdois) 423

Thomas (Herkela) 415

Herckeinen

Niels (Randois) 429

Herckin

Peer (Herkela) 415

Herckinen

Johan (Kaislaierfwi) 421

Påhl (Näringh) 426

Herckjn

Matz Peerson (Marala) 421

Olli Peerson (Marala) 421

Heritain

Johan (Yliwäsiby) 428

Herkein

Anders (Niemisherkelä) 416

Thomas (Randaby) 428

Herkin

Matz (Läskelä) 429

Peer (Härckela) 429

Påhl (Härckela) 429

Herrain

Hindrich (Lauckola) 416

Hijrfwoin

Madtz Hansson (Wesikansa el:r Worenma) 424

Madtz Madtzsson (Wesikansa el:r Worenma) 424

Peer (Wesikansa el:r Worenma) 424

Huipo

Påhl (Hetajerfwi) 431

Hulkoinen

Anders Thomason (Pahlois) 416

Huttuin

Jöns (Randois) 429

Lars (Randoisby) 421

Hyfwein

Anders (Jerfwenpä) 418

Hendrich (Jerfwenpä) 418

Peer (Hyfwola) 415

Hyfweinen

Lars (Mäckios) 420

Håttin

Hend: Simonson (Hättilä) 417

Håttoin

Cosma (Jockela) 430

Häckein

Peer Hanson (Randaby) 428

Hämelein

Christer (Pylkelä) 424

Hend: (Murdois) 423

Jöns (Kutilamäcki) 423

Niels (Remojerfwi) 424

Oluff (Murdois) 423

Peer (Murdois) 423

Hämeleinen

Knudt (Pättilä) 418, (Kutilamäcki) 423

Peer (Pohiais) 430

Samuel (Kutilamäcki) 423

Hötiläin

(Hötieby) 424

Höttilain

Abraham (Hötieby) 424

Hend: (Hötieby) 424

IAlkuun

Ickoinen

Hans (Pitkelax) 428

Staffan (Pitkelax) 428

Thomas (Påchiais) 420

Ifwanainen

Jacob (Kaislajerfwi) 431

Ihalainen

Anders (Ollikkala) 419, (Peckurila) 422

Mårthen Nielson (Murdois) 423

Illmar

Anders (Mäckios) 420

Immoinen

Jöns (Immola) 416

Oluff (Immola) 416

Peer (Summala) 417

Thomas (Suriniemi) 415

Imoinen

Peer (Kangankyla) 417

Ingin

Oluff (Remojerfwi) 424

Inginen

Hans (Ingilä) 422

JAlkuun

Jarain

Påhl (Näringh) 426

Jurfwainen

Knudt (Remojerfwi) 424

KAlkuun

Kainulainen

Bertell (Kurickala) 418

Kallinen

Matz (Kilpola) 422

Keistinen

Oluff (Purhola) 431

Kerckin Mullj

Påhl (Näringh) 426

Kerfwin

Hend: (Hättilä) 417

Kettu

Peer Matzsson (Hetajerfwi) 421

Kettuin

Hans (Yliwäsiby) 428

Lars Larsson (Yliwäsiby) 427

Oluff Peerson (Hetajerfwi) 421

Peer Anderson (Hetajerfwi) 431

Peer Andersson (Hetajerfwi) 421

Kettuinen

Peer (Randois) 416, (Pohiais) 430

Kilpolain

Jöran Jöranson (Kilpola) 422

Kinnuinen

Arfwedh (Purhola) 431

Kiski

Peer (Suriniemi) 415

Kiskin

Bertell (Kiskilä och Kaskis) 416

Kiskinen

Erich Michelson (Kaskii) 416

Grels (Kaskii) 416

Grelss Gorgoriuson (Kiskianiemi) 417

Hend: (Suriniemi) 415

Johan (Kiskilä och Kaskis) 416

Michell (Niemisherkelä) 416, (Wechmas) 425

Niels (Kaskii) 416

Oluff Peerson (Håttila) 431

Philpus (Herkela) 415, (Wechmais) 432

Påhl (Kiskianiemi) 417

Kiukas

Anders (Pitkelax) 428

Erich (Karckiama) 425

Kockoin

Matz (Purhola) 431

Koifwulain

Oluff (Pohiais) 430

Konst

Anders (Mendula) 416

Korckj

Peer Sigfredson (Haikarala) 421

Koroin

Hans Hanson (Pitkelax) 428

Oluff (Pitkelax) 428

Kotelainen

Thomas (Soiniemi) 430

Kucko

Lars (Pohiais) 430

Kucko (Narain Kucko)

Lars (Pohiais) 430

Kurikainen

Peer (Karckiama) 425

Peer Jönsson (Karckiama) 425

Kuttuin

Anders (Hetajerfwi) 421

Kåpsa

Påhl (Kiskianiemi) 417

Käckein

Matz (Pohiais) 430

Käckin

Lars (Pohiais) 430

Michell (Pohiais) 430

Käckoin

Michell (Mustola) 431

Oluff (Mustola) 431

Kämeleinen

Eskell (Mäckios) 420

Niels (Mäckios) 420

LAlkuun

Lackoinen

Peer (Kiskianiemi) 417

Ladukarin

Michell (Randaby) 428

Laitiainen

Peer (Lautiala) 416

Lamain

Christer (Hännilä) 425

Jöns Michellsson (Wesikansa el:r Worenma) 424

Morthen (Wesikansa el:r Worenma) 424

Peer (Wesikansa el:r Worenma) 424

Pååll Larsson (Wechmas) 425

Lamalainen

Michell (Soiniemi) 430

Lambin

Oluff (Ollikkala) 419

Lambinen

Johan (Maifwola) 422

Oluff (Kilpola) 422

Lapetelain

(Wechmas) 425

Lapweteleinen

Matz (Ollikala) 419

Laukain

(Lauckola) 416

Laukainen

Hend: (Lauckola) 415

Lautiain

Jon Anderson (Kasintaipal) 417

Lefwoin

Peer (Mäckiös) 430

Lefwoinen

Jöns (Lewölä) 429

Oluff (Lewölä) 429

Påhl (Lewölä) 429

Lehikoinen

Brusius (Lehikola) 422

Johan (Lehikola) 422

Matz (Lehikola) 422

Påhl (Lehikola) 422

Leinoin

Michell (Worenma) 431

Leinoinen

Lars (Suriniemi) 415, (Wesikansa el:r Worenma) 425

Michell (Wesikansa el:r Worenma) 424

Peer (Tuckela) 424, (Wesikansa el:r Worenma) 424

Peer Jönsson (Wesikansa el:r Worenma) 425

Leskin

Hend: (Läskelä) 429

Johan (Läskelä) 429

Jören (Läskelä) 429

Oluff (Läskelä) 429

Peer Anderson (Wijsala) 429

Wijsa (Marala) 421, (Wijsala) 429

Leskinen

Anders (Näringh) 426

Hend: (Pathela) 419

Leskis

Anders Påhlson (Marala) 421

Johan (Marala) 421

Lille

Johan (Näringh) 426

Lille (Cossmain Lille)

Johan (Näringh) 426

Lilliensköld

Erich Jesperson (Commissarien Erich Jesperson Lilliensköldz N.K.B. frellsse) 430

Limatain

Bengdt Person (Pulkila) 427

Lipsainen

Jöns (Lipsala) 430

Nielss (Lipsala) 430

Påhl (Lipsala) 430

Läickain

Matz (Lewölä) 429

Peer (Lewölä) 429

Längainen

Jöns Peerson (Randaby) 428

Länge

Jöns (Teifwala) 423

MAlkuun

Madtilain

Peer (Soiniemi) 430

Marain

Johan (Marala) 421

Matz (Marala) 421

Peer (Marala) 421

Påhl (Marala) 421

Marainen

(Påchiais) 420

Matz (Randois) 416

Måns (Marala) 421

Mardikain

Eskell (Kangankyla) 417

Mardikainen

Lars (Kaihumäcki) 418

Peer (Wechmas) 425

Martin

Ifwar (Kaislaierfwi) 421

Simon (Kaislaierfwi) 421

Martinen

Peer (Hatzola) 419

Påhl (Randois) 416

Mattilain Therois

Peer (Soiniemi) 430

Mattilainen

Wijsa (Soiniemi) 430

Muikoinen

Matz (Tuckela) 424

Muiku

Matz (Näringh) 426

Muiku (Cossmain Muiku)

Matz (Näringh) 426

Muldoin

Anders (Jockela) 430

Mullj

Påhl (Näringh) 426

Mullj (Kerckin Mullj)

Påhl (Näringh) 426

Murda

Hendrich (Wechmas) 425

Mustasuu

Michell (Påchiais) 420

Mustoin

Niels (Mustola) 420

Mustoinen

Thomas (Hatzola) 419

Mutelein

Thomas (Kangankyla) 417

Muttulain

Johan (Jerfwenpä) 418

Muttulainen

Isack (Kangankyla) 417

Måhnoin

Staffan (Hetajerfwi) 431

NAlkuun

Narain Kucko

Lars (Pohiais) 430

Narainen

Anders (Narila) 425

Narin

Påhl Matzson (Pohiais) 430

Narrin

Lars Thomason (Påchiais) 420

Narroin

Madtz (Wesikansa el:r Worenma) 424

Nasack

Jacob Peerson (Yliwäsi Pittkelax) 418

Nasaken

Jacob (Sahl Jacob Nasakens Erfwingars N:K:B. Frellsse) 429

Naula

Lars (Lehikola) 422

Peer (Pylkelä) 424

Påhl (Lehikola) 422

Nippoin

Hans (Kaislaierfwi) 429

Nolpoin

Hend (Randaby) 428

Matz (Randaby) 428

Nulpoin

Anders (Ollikkala) 419

Nåppoin

Hendrich (Randaby) 428

Näringh

Caupi (Näringh) 426

OAlkuun

Ochtuinen

Hindrich (Wechmas) 425

Oikarinen

Lars (Remojerfwi) 423

Oluff Larson (Murdois) 423

Oinoin

Matz Marthenson (Kettula) 418

Oinoinen

Matz (Randois) 416

Ollikain

Måns (Ollikkala) 419

Orin

Morthen (Haikarala) 421

PAlkuun

Pafwilain

Niels (Remojerfwi) 423

Pafwilainen

Hend: (Murdois) 423

Påhl (Remojerfwi) 423

Pakar

Oluff (Remojerfwi) 424

Panoin

(Remojerfwi) 423

Pardain

Lars Michelson (Summala) 417

Oluff (Mannimäki) 418

Staffan (Mannimäki) 418

Thomas Johanson (Summala) 417

Pardainen

Jöns (Hyfwola) 415

Niels (Mannimäki) 418

Oluff (Soinemi) 417

Pardoinen

Thomas (Soiniemi) 430

Parja

(Niemisherkelä) 416

Pasoin

Måns (Pitkelax) 428

Passainen

Peer (Kaihumäcki) 418

Peckurinen

Anders (Påchiais) 420

Mårthen (Peckurila) 422

Pedikain

Matz (Randaby) 428

Pedikainen

Jöns (Näringh) 426

Peernoin

Matz (Lauckola) 415

Pekurin

Madtz (Wesikansa el:r Worenma) 424

Pelgin

(Herkela) 415

Peer (Herkela) 415

Pelleinen

Oluff (Pöllölä) 429

Penain

Oluff (Näringh) 426

Pernainen

Anders (Lauckola) 416

Pernoin

Anders (Kangankyla) 417

Erich (Lauckola) 416

Per (Lauckola) 416

Pernoinen

Johan (Lewölä) 430

Pettin

Christer Anderson (Kaihumäcki) 418

Pijk

Matz Nielson (Poikola) 419

Pispa

Anders (Pulkila) 427

Pispainen

Påhl (Jockela) 430

Pitkein

Hend: Jönson (Ollikala) 419

Poutia

Peer (Remojerfwi) 424

Puhakainen

Peer Matzsson (Hetajerfwi) 421

Pulkin

Anders (Pulkila) 427

Bengdt Jönson (Pulkila) 427

Jöns (Kutilamäcki) 423

Lars (Pulkila) 427

Pulkinen

Oluff (Pulkila) 427

Pulkinorin

Morthen (Haikarala) 421

Purhila

(Soiniemi) 430

Purhoinen

Michell (Soiniemi) 430

Purroin

Lars Larson (Purhola) 417

Lars Peerson (Purhola) 417

Putkinen

Hend: (Kaihumäcki) 418

Puttkinen

Anders (Kilpola) 422

Puttuin

Bertell Matzson (Hatzola) 419

Pylkein

Bertell (Pylkelä) 424

Christer (Pylkelä) 424

Clemet (Pylkelä) 424

Påsa

Lars Jöranson (Jerfwenpä) 418

Pöihoinen

Madtz (Narila) 425

Niels (Karckiama) 425

Pöihöinen

Lars (Karckiama) 425

Pölkin

Anders (Pelkilä) 415

Hendrich (Pelkilä) 415

Lars (Pelkilä) 415

Pöndinen

Lars (Heinola) 420

Pöxeinen

(Wechmas) 425

Anders (Wechmas) 425

Pöyhäinen

Anders (Karckiama) 425

Eskill Andersson (Karckiama) 425

RAlkuun

Randoinen

Lars (Randoila) 416

Rasainen

Anders (Mäckios) 420

Peer (Rasala) 430

Rasoin

Markus (Randoisby) 421

Rauhoin

Anders (Yliwäsiby) 427

Rautiainen

Hans (Lauckola) 415

Rehuin

Peer (Marala) 421, (Marala) 431

Remoin

Anders (Remojerfwi) 424

Remoinen

Olli (Remojerfwi) 424

Peer (Remojerfwi) 424

Rijmpi

Peer (Wechmas) 425

Rimj

Oluff (Remojerf) 431

Rimpi

Anders (Wechmas) 425

Mårthen Söfringson (Suriniemi) 415

Roiskoin

Pether (Suriniemi) 415

Rokolainen

Anders (Mietula) 430

Christer (Rokolaby) 427

Lars Matzsson (Rokolaby) 427

Simon (Rokolaby) 427

Rongainen

Matz Jönson (Suriniemi) 415

Mårthen (Suriniemi) 415

Ropoinen

Peer Påålson (Näringh) 425

Rosemit

Jöns (Jöns Rosemitz N.K.B. frelse) 431

Rotzalainen

Johan (Kaskii) 416

Runpa

Peer (Kangankyla) 417

Ruttu

Peer (Kutilamäcki) 423

Ryhein

Påhl (Hetajerfwi) 431

Råkoinen

Eskell (Soiniemi) 430

Råkolainen

Peer (Rokolaby) 427

Rångain

Thomas (Kutilamäcki) 423

Rångainen

Hendrich (Hyfwola) 415

Johan (Immola) 416

Rånginen

Erich (Hyfwola) 415

Påhl (Hyfwola) 415

Rämoin

Abraham (Remojerfwi) 423

SAlkuun

Safwolainen

Thomas (Pohiais) 430

Schadewitz

Mathias (Kilpola) 422

Smedh

Thomas (Pathela) 419

Soikain

Peer (Randaby) 428

Solkj

Matz Nielson (Tuckela) 424

Sopain

Johan (Sopola) 429

Peer (Sopola) 429

Suikain

Niels (Haikarala) 421

Suikainen

Oluff (Påchiais) 420

Surman

Hend: (Hend: Surmans N.K.B. frelse) 431

Suthare Hatzoin

Morthen (Wechmas) 425

TAlkuun

Tackia

Philpus (Worlax) 422

Taipal

Oluff Anderson (Taipall) 418

Tarckiain

Oluff (Hatzola) 419

Tarckiainen

Niels (Näringh) 425

Påhl (Cuosmala) 419

Tarckinen

Cosma (Cosmala) 431

Tarfwainen

Påll (Narila) 425

Tefwelain

Staff: Matzson (Yliwäsi Pittkelax) 418

Teifwain

Jöns (Teifwala) 431

Matz (Teifwala) 431

Teifwainn

Oluff (Teifwala) 423

Tennuinen

Oluff (Mäckios) 420

Staff: (Mäckios) 420

Terroin

Oluff Hanson (Suriniemi) 415

Thennuinen

Lars (Mäckios) 420

Therois

Peer (Soiniemi) 430

Therois (Mattilain Therois)

Peer (Soiniemi) 430

Tijtainen

Madtz (Wechmas) 425

Tilikainen

Peer (Remojerfwi) 424

Tirroinen

Hans (Kurickala) 431

Tolfwain

Peer (Pitkelax) 428

Peer Hanson (Yliwäsiby) 427

Tuckain

Christer (Turackala) 419

Turaikainen

Oluff (Turackala) 419

Turckia

Jöns (Maifwola) 422

Turukainen

Oluff Oluffson (Hatzola) 419

UAlkuun

Uckoin

Brusius (Mannimäki) 418

Uckoinen

Oluff (Pathela) 419

Ulmain

Anders (Kettula) 418

Oluff (Kettula) 418

VWAlkuun

Wachwain

Oluff Anderson (Påchiais) 420

Peer Bengdtson (Ollikkala) 419

Wasara

Peer (Kaskii) 416

Weijalain

Peer Sigfredson (Kiskilä och Kaskis) 416

Weisein

Eskell (Ollikkala) 419

Wenein

Peer (Suriniemi) 415

Wenelein

Mårten (Mäckiös) 430

Wänein

Pååhl Matzson (Pitkelax) 428

Wäster

Jacob (Wechmas) 425

Wäteinen

Hend: (Tyrimäcki) 417

Jacob (Summala) 417

ÖAlkuun

Örrekuttuin

Anders (Hetajerfwi) 421

 

Tässä luettelossa on 466 nimeä

Sivut kylittäin

© Maija-Liisa Laakso 2020