AlkuSavon ruodutusluettelotIisalmen pitäjä → 1653 ruodutusluettelo

Iisalmi ruodutusluettelo 1653

Nimet aakkosjärjestyksessä

Idensalm Sochn

Rotteringz Lengdh


Läänitykset

Pietari Brahen läänitys

Ruotu 1Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
Nissiläby
Påll Pållsson Nissinen Påst bonde
1 Jöns Jönsson Nissinen
2 Olf Oluffsson Nissinen
3 Jöran Olufsson Nissinen
4 Pål Olufsson Nissinen
Påll Eskelsson Mackoin Påst bonde
WeremäJärfwi
Hans Hansson Kurfuin Påst bonde
5 Niels Oluffsson Nissinen
Walkeainen
6 Lars Larsson Kettuinen
SongaJärfwi
7 Lars Pardainen
8 Peer Ryhäinen
9 Wijssa Rönköi
10 Peer Jacobson Kainulain
11 Peer Pölläinen
12 Niels Andersson Rönköi
13 Matz Andhersson Rönköi
14 Oluff Oluffsson Huttuin
15 Anders Andersson Huttuin
16 Lars Larsson Huttuinen

Ruotu 2Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Andhers Erichsson Huttuin
2 Andhers Anderson Rönköi
3 Oluff Anderson Huttuin
4 Henderh Pardainen
5 Peer Oluffsson Swenninen
Sälewä
6 Oluff Erichson Nissinen
7 Michell Tofuinen
8 Oluff Jutinen
9 Andhers Kächköinen
10 Michell Philpuson Tofuinen
Jwmis
11 Andhers Heiskain
12 Hendrih Hynninen
13 Matz Hendrihson ibm Lössdrifuare
14 Lars Peersson Heiskainen

Ruotu 2, jatkuu Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
HerneJärfwi
15 Peer Peersson Pardainen
16 Oluff Huiainen

Ruotu 3Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Jören Nissins Enkia
Pardalaby
2 Oluff Kuttilainen
3 Hendrih Göstafsson
4 Oluff Rönköi Pardain
5 Michell Olfsson Pardain
6 Eskell Pardainen
Idensalm
7 Johan Kaupin
8 Andhers Johanson Pardains E
9 Berttill Passainen Lössdrifuare
Swenninmäki
10 Jöns Ryhäinen
11 Peer Jönsson Huttuin
12 Lars Jönsson Huttuinen
13 Peer Tickainen
14 Andhers Ryhäinen
Wijtaby
15 Peer Larsson Huttuin
16 Peer Andersson Huttuin

Ruotu 4Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Andhers Pyllikäs
2 Markus Huttuinen
Palois
Berttill Hynninen Påst bonde
3 Lars Peersson Heiskain
4 Peer Heiskainen
Ullmala
5 Niels Ullmainen
6 Christer Ullmainen
7 Oluff Tijkainen
8 Hendrich Tijkainen
9 Matz Assikainen
10 Grels Assikainen
11 Aske Lapweteluinen
Porowesis
12 Peer Nirainen
13 Lars Junduins E
14 Wijssa Cumbulainen
Sulkawa by
15 Matz Sairainen
16 Hendrih Pedikäinen

Ruotu 5Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Oluff Lauinoinen
2 Thomas Silfuenoinen
3 Andhers Thenhuinen
4 Påll Jönsson Pardain
5 Peer Rötköinen
6 Niels Pedikäinen
Hauta Järfwi
7 Oluff Kärkäinen
8 Peer Olfsson ibm
9 Oluff Nielsson Kärkäin
10 Mårthen Andersson Lössdrifuare
Kallio Järfwi
11 Jöns Olfsson Kärkäin
12 Peer Oluffsson ibm
13 Thomas Kärkäinen
14 Staphan Kondioinen Lössdrifuare
15 Caupi Oluffsson Kärkäin Lössdrifuare
Niemis Järfwi
16 Matz Jacobson Hyfuärinen

Ruotu 6Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Staphan Peersson Hyfuärinen
2 Niels Hyfuärinen
3 Oluff Hendrihson ibm
4 Peer Peersson Hyfuärin
Luppå
5 Michell Pardainen
6 Peer Kämäräinen
7 Påål Konoinen
8 Matz Kämäräinen
9 Oluff Konoinen
10 Eskell Eskelinen
Kiuruwes
11 Peer Kiskinen
12 Eskell Kaikoinen
13 Oluff Hendrihson Lappalainen
14 Hintza Tickainen
15 Michell Kiskinen
Hapa Järfwi
16 Påll Peersson Pardainen

Ruotu 7Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Peer Hendrihson Kärkäin
2 Berttill Tapainen
3 Mårthen Hendrihson Lappalain
4 Lars Michelsson Pardainen
5 Hendrih Larsson Lappalainen
6 Lars Matzsson Lappalainen

Ruotu 7, jatkuu Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
7 Thomas Hendrihsson Lappalainen
8 Erich Lappalainen
9 Lars Jönsson Pardainen
Ollikalaby
Lars Matzsson Läntzman
10 Jacob Martikainen
11 Peer Sichfuoinen
12 Hendrih Ollikainen
13 Andhers Staphansson ibm
14 Pååll Oluffsson ibm
15 Lars Pållsson ibm
16 Jöns Peersson ibm

Ruotu 8Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Lars Pålsson Ikoinen
2 Lars Hendrihsson Ollikainen
3 Hendrich Leinoinen
4 Jören Sipoinen
5 Andhers Pålsson Ollikainen
Paiu Järfwi
6 Påll Cossmainen
7 Peer Cossmainen
8 Sigfred Koopoin
9 Lars Luckarinen
10 Andhers Sutinen
11 Hendrih Kächköin
12 Oluff Kockarinen
13 Peer Lappalainen
Lapwetelänmäkj
14 Erich Lapweteläinen
15 Matz Mårthensson ibm
16 Hendrih Lapweteläinen

Ruotu 9Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Matz Lapweteläinen
2 Andhers Sigfoinen
3 Oluff Harakainen
Pörssenmäkj
4 Andhers Jörensson Rautapardain
5 Berttill Berttillsson ibm
6 Johan Carllsson ibm
7 Anders Peersson Lapweteläin
8 Michel Pickarainen
Lamban Järfwi
9 Påll Michelsson Saikoinen
10 Oluff Olfsson Huiainen
11 Michell Saikoinen
12 Matz Pächkoinen
13 Wijssa Känkyinen
Nerkoby
Påll Ullmainen Påst bonde
14 Peer Kächköinen
15 Christer Purinen
16 Peer Matzsson Kächköinen

Ruotu 10Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Andhers Käriäinen
2 Oluff Kächköinen
Ongiwesi
3 Hans Lapweteläinen
4 Peer Olfsson Martikainen
5 Jören Peersson ibm
6 Christer Martikainen
Niels Råtzalainen Påst bonde
7 Matz Peersson ibm
8 Hendrich Ollikain Korp
9 Cossma Cossmainen
10 Oluff Rynäinen
11 Erich Rynäinen
13 Hendrich Rynäinen
13 Anders Cossmainen
14 Oluff Ylletyin
15 Staphan Räiseinen
16 Enwalh Lapweteläinen

Ruotu 11Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Matz Ilainen
2 Pååll Wäissein
3 Påll Råtzalainen
4 Thomas Ollikainen
5 Michell Linduinen
Heinämäki
6 Niels Andersson Utriainen
7 Anders Mätäinen
8 Peer Peersson Kärkäinen
9 Oluff Lippoinen

Ruotu 11, jatkuu Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
10 Berttill Uttriainen
11 Påll Uttriainen
12 Mårthen Lippoinen
Pelawessi
13 Hendrih Tiainen
14 Pååll Rytköinen
15 Lars Tossauainen
16 Issak Niskainen

Ruotu 12Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Andhers Niskainen
2 Pååll Tossauainen
3 Hendrih Rytköinen
4 Oluff Sormuinen
5 Niels Peersson Råtzalainen
6 Peer Erichsson Röngä
7 Andhers Råtzalainen
8 Hendrih Harmainen
9 Oluff Niskainen
10 Lars Pedikäinen
11 Lars Larsson Lappalainen
12 Peer Tickainen
13 Andhers Rytköinen
14 Peer Rytköinen
15 Lars Lippoinen
Narfwanlax
16 Jöns Oluffsson Hilduinen

Ruotu 13Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanDigitaaliarkisto

Numero Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
1 Michell Larsson Hilduinen
2 Mårthen Hilduinen
3 Clemet Hilduinen
4 Jacob Peersson Haloinen

Pistolkorsin rälssi ♦ Wälb Jören Pistolekars

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1066

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti
Larss Remexinen
Jönnss Remexinen
Matz Remexinen

Lähde:
Läänintilit: Viipurin ja Savonlinnan läänin tilejä: Asiakirjat: Kuopion ja Iisalmen tilikirja 1653 (8611)
Digitaaliarkisto alkaen kuvasta

Lähde:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Viborg och Nyslott, 1653, Rulla 2
SVAR SE/KrA/0025/0/1 alkaen kuvasta 1066

Nimet aakkosjärjestyksessä16501654

© Väinö Holopainen 2020