AlkuSavon ruodutusluettelotJuvan pitäjä → 1647 nimihakemisto

Juva ruodutusluettelo 1647

Ruodutus- ja väenottoluetteloRuodutuksesta poissaolleetVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  B  C  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  VW  Å 
 -  A  B  C  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  VW  Å

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Abrahamsson, (Mustola) Ruotu 13

Anders Thomasson, (Paloissby) Ruotu 2

Erick Jespersson, (Maiwala) Ratsastalot 2

Knut Hendrichzson, (Murdois) Ratsastalot 2

Lars Mårthensson, (Kaiamäkj) Ruotu 13

Michill Philppusson, (Kupsalaby) Ruotu 2

Måns Olsson, (Kuosmala) Ratsastalot 2

Olof Philppusson, (Cuosmala) Ratsastalot:VäenO

AAlkuun

Anttonen

Knut, (Såinemj) Ruotu 3

Auffwinen

Peer, (Aufwilaby) Ruotu 8

Aufwinen

Anders, (Mäkiäsby) Ratsastalot 1

Lars Andersson, (Aufwilaby) Ratsastalot 1

Madz Madzson, (Aufwila) Ruotu 7

BAlkuun

Bengtinen

Påfwell, (Wuårlax) Ratsastalot 1

CAlkuun

Cuossmainen

Johan, (Maiwalaby) Ruotu 8, (Cuossmala) Ruotu 11

Madz Olsson, (Knutilanmäkj) Ruotu 9

Petter, (Näringeby) Ruotu 10

Staphan, (Maiwalaby) Ruotu 8

FAlkuun

Fråst

Lars Hendrichzson, (Heetajärff) Talolliset:Pois

Lars Hendrickzson, (Heetajerf) Ruotu 7

HAlkuun

Haikara

Jören Jönsson, (Haikarilaby) Ruotu 6

Haloinen

Per Michellsson, (Haloilanmäkj) Ruotu 6

Hamuinen

Anders, (Kåickalaby) Nassokin

Harmainen

Christer, (Lautiala) Ruotu 3

Hattzoinen

Hemmingh, (Hattzolaby) Ruotu 5

Heinåinen

Lars Olsson, (Heinåla) Ruotu 7

Niels, (Heinåla) Ruotu 7

Heinäinen

Oluff Larsson, (Kåickalaby) Nassokin

Simon, (Kåickalaby) Nassokin

Herrainen

Hendrick, (Lauckalaby) Ruotu 1

Hirfwoinen

Frandtz Peersson, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Frantz Peersson, (Wuorenmäkj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Madz Hansson, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Madz Madzson, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Peer Frandtzson, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Huottinen

Simon, (Huottilaby) Ruotu 3

Hurssu Kärckäinen

Påål, (Immåla) Irtolaiset:VäenO

Huttuinen

Jöns Jönsson, (Kåickalaby) Nassokin

Hyfwäinen

Peer, (Hyfwäläby) Ruotu 1

Häinäinen

Per, (Kåickalaby) Nassokin

Hämäläin

Peer Knutsson, (Knutilanmäkj) Ratsastalot 2

Hämäläinen

Erick Jonsson, (Kilpola) Ruotu 8

Hendrick Jönsson, (Murdoisby) Ruotu 8, (Murdois) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Peer, (Pochias) Ruotu 5

Samsson, (Knutilanmäkj) Ruotu 9

Staphan, (Mäkiösby) Ruotu 6

Hänninen

Christer, (Hännilä) Ruotu 12

Oloff, (Maiwalaby) Ruotu 8

Härkäin

Olof Eskillsson, (Murdois) Ratsastalot 2

Härkäinen

Hendrick Nielsson, (Kåickalaby) Nassokin

Madz Påålsson, (Kåickalaby) Nassokin

Niels, (Kåickalaby) Nassokin

Peer, (Kåickalaby) Nassokin

Thomas, (Härkäläby) Ratsastalot

Hötyläinen

Per Abrahamsson, (Hötyby) Ruotu 12

IAlkuun

Ihalainen

Mårthen Nielsson, (Patala) Ruotu 5

Niels Andersson, (Patala) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Nils Andersson, (Patala) Ruotu 5

Ikåinen

Thomas, (Pochias) Ruotu 6

Immoin

Olof Jönsson, (Surinemjby) Ruotu 1

Thomas Jönsson, (Surinemjby) Ruotu 1

JAlkuun

Jaarainen

Påffwell, (Näringeby) Ruotu 11

Jurfwainen

Knut, (Remojerf) Ruotu 9

KAlkuun

Kainulainen

Berttill, (Pettyläby) Ruotu 5

Kallinen

Påål Madzson, (Kilpola) Ruotu 8

Kerfwinen

Hendrick, (Huottilaby) Ruotu 3

Kettuinen

Anders, (Heetajerf) Ruotu 7

Jönss, (Heetajerff) Ruotu 6

Peer Madzson, (Heetajerff) Ruotu 7

Påål Jönsson, (Heetajerff) Ruotu 6, (Heetajärf) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Kijskinen

Bertill, (Kijskelä) Ratsastalot

Erick Benjaminsson, (Lauckåla) Ratsastalot

Grels, (Kaskisby) Ruotu 2

Philppus, (Härkäläby) Ruotu 1

Philppus Grelsson, (Kaskisby) Ruotu 2

Påål Lucasson, (Kaskisby) Ruotu 2

Kiskinen

Philppus Grelsson, (Kaskiss) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Kupsa

Anders, (Kupsalaby) Ruotu 2

Kålemainen

Olof, (Wechmasby) Ruotu 11

Kånstj

Anders, (Immåilaby) Ruotu 2

Kämäläinen

Thomas, (Cangaisby) Ruotu 4

Kärckj

Sigfred Persson, (Haikarilaby) Ruotu 6

Kärckäinen

Påål, (Immåla) Irtolaiset:VäenO

Påål Peersson, (Näringeby) Ruotu 10

Kärckäinen (Hurssu Kärckäinen)

Påål, (Immåla) Irtolaiset:VäenO

Kärckäinen (Mullj Kärckäinen)

Påål Peersson, (Näringeby) Ruotu 10

LAlkuun

Lamainen

Brusius, (Ingiläby) Ruotu 9

Lambainen

Jöns Michillsson, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Madz Larsson, (Karkianmaa) Ruotu 12, (Karkiama) Talolliset:Pois

Mårthen, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Påfwell, (Wechmasby) Ruotu 11

Lauckainen

Erick, (Laukala) Ratsastalot

Lautiainen

Johan Andersson, (Såinemj) Ruotu 3

Leewåinen

Olof Påålsson, (Kåickalaby) Nassokin

Lehikåinen

Brusius, (Lehikålaby) Ruotu 9

Lehikäinen

Brusiuss, (Lehickola) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Leinoinen

Peer Jönsson, (Wuårenmäkjby) Ruotu 12

Leskinen

Hendrick, (Kåickalaby) Nassokin

Johan, (Kåickalaby) Nassokin

Oluf, (Kåickalaby) Nassokin

Peer, (Kåickalaby) Nassokin

Lipså

Niels, (Kåickalaby) Nassokin

Luomainen

Oloff, (Såinemj) Ruotu 3

Längä

Jöns, (Teiwäläby) Ruotu 8

MAlkuun

Maarain

Jöns Månsson, (Maaralaby) Ruotu 7

Jönss Månsson, (Maaralalaby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Maarainen

Peer Månsson, (Maaralaby) Ruotu 7, (Maaralaby) Ratsastalot 1

Mardikainen

Eskill, (Cangaisby) Ruotu 4

Lars, (Kaihomäkj) Ruotu 4

Petter, (Wechmasby) Ruotu 11

Marttinen

Lars Sigfredzson, (Hattzolaby) Ruotu 5

Påfwell, (Randois) Ruotu 8

Muickuinen

Madz, (Näringeby) Ruotu 10

Mullj

Peer Pålsson, (Näringeby) Ruotu 10

Peer Påålsson, (Näringeby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Mullj Kärckäinen

Påål Peersson, (Näringeby) Ruotu 10

Mustasuu Wätäinen

Michill, (Pochiois) Ruotu 8

Muttulainen

Johan, (Järfwenpä) Ratsastalot 1

NAlkuun

Narinen

Anders, (Narila) Ruotu 13

Lars Thomasson, (Pochias) Ruotu 6

Nulppuinen

Anders, (Patola) Ratsastalot 1

Nåusiainen

Lars, (Näringeby) Ruotu 10

Näringh

Lars Jacobsson, (Näringeby) Ruotu 10

OAlkuun

Oikarinen

Lars, (Remojerf) Ruotu 9

Ollikainen

Niels Månsson, (Mustola) Irtolaiset:VäenO

PAlkuun

Paffwalainen

Påfwal, (Remojerfwj) Ruotu 9

Pannoinen

Peer, (Knutilanmäkj) Ratsastalot 2

Pardainen

Jöns, (Hyfwäläby) Ruotu 1

Olof, (Såinemj) Ruotu 3

Pasainen

Anders, (Cangaisby) Ruotu 4

Peter, (Kaihomäkj) Ruotu 4

Pekurinen

Anders, (Pochias) Ruotu 6

Mårthen, (Pekurila) Ratsastalot 2

Pelkin

Peer Larsson, (Pelkeläby) Ruotu 1

Pelkinen

Lars, (Pelkeläby) Ruotu 1

Per Larsson, (Pelkeläby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Pennainen

Peer, (Knutilanmäkj) Ratsastalot:VäenO

Perninen

Madz, (Lauckalaby) Ruotu 1

Piedikäinen

Hendrick Jönsson, (Kaihomäkj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Pietikäinen

Hendrick Jönsson, (Kaihomäkj) Ruotu 4

Jönss, (Kaihomäkj) Ruotu 4

Pondinen

Lars, (Pochias) Ruotu 6

Puhakainen

Madz, (Heetajerf) Ruotu 7, (Heetajärff) Talolliset:Pois

Pulckinen

Jöns, (Knutilanmäkj) Ruotu 9

Pulckoinen

Eskill, (Kåickalaby) Nassokin

Purhoinen

Lars, (Purhålaby) Ratsastalot 1

Putkinen

Hendrick, (Kaihomäkj) Ruotu 4

Pylckinen

Oluf, (Pylckäläby) Ruotu 10

Pylckäläinen

Clemet, (Pylckäläby) Ruotu 10

Pännä

Madz Olsson, (Näringeby) Ruotu 11

Pättöinen

Knut Jönsson, (Pättylä) Ruotu 4

Pölläinen

Oluf, (Kåickalaby) Nassokin

Pöyhöin

Eskill Nielsson, (Karkianmaa) Ruotu 11

Pöyhöinen

Anders, (Karkianmaa) Ruotu 11

Eskill Nielsson, (Karkiamaa) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Niels Eskillsson, (Karkianmaa) Ruotu 11

RAlkuun

Randoin

Peer Erichzson, (Randalaby) Ruotu 2

Rasainen

Madz, (Kåickalaby) Nassokin

Rautiainen

Hans, (Lauckalaby) Ruotu 2

Remoinen

Abraham, (Remojärf) Ratsastalot 3

Rissainen

Niels, (Wechmasby) Ruotu 11

Riusku

Madz, (Heetajärff) Talolliset:Pois

Ruisku

Madz, (Heetajerf) Ruotu 7

Rutu

Peter, (Knutilanmäkj) Ratsastalot 2

Rångainen

Erick, (Immåilaby) Ruotu 1

Madz Jönsson, (Surinemjby) Ruotu 1

Thomas, (Knutilanmäkj) Ruotu 10

SAlkuun

Smedh

Thomas, (Ingilä) Ratsastalot 2

Suickainen

Olof, (Pochias) Ruotu 5

Summainen

Johan, (Summalaby) Ruotu 3

Lars, (Summalaby) Ruotu 3

Sålkj

Niels, (Tuchkalaby) Ruotu 10

Såpainen

Peer, (Kåickalaby) Nassokin

Såpåinen

Johan, (Kåickalaby) Nassokin

TAlkuun

Taipalain

Olof Andersson, (Taifwalby) Ratsastalot 1

Taiwanen

Madz, (Patala) Ruotu 4

Tarkia

Lars Pålsson, (Lehickåla) Ruotu 9

Tarkiainen

Cuossma, (Cuossmalaby) Ruotu 9

Jöns Olsson, (Hattzolaby) Ruotu 5

Madz Staphansson, (Cuosmala) Ratsastalot 1

Olof Philppusson, (Cuosmala) Ratsastalot 1

Påfwell, (Kuosmala) Ratsastalot 2

Teiwainen

Madz Madzson, (Teiwalaby) Ruotu 5

Tenhuinen

Lars, (Mäkiösby) Ruotu 6

Staphan, (Mäkiösby) Ruotu 7

Tirroinen

Hans, (Pettyläby) Ruotu 4

Tuchkalainen

Olof, (Tuchkalaby) Ruotu 10

Turakainen

Olof, (Hattzolaby) Ruotu 5

VWAlkuun

Wasara

Petter, (Kaskisby) Ruotu 2

Weijalain

Peer Sigfredzson, (Kijskiläby) Ruotu 2

Wenhäläin

Mårthen, (Kåickalaby) Nassokin

Westerj

Petter, (Wechmasby) Ruotu 11

Wäisäinen

Eskill, (Patala) Ruotu 5

Wätäinen

Michill, (Pochiois) Ruotu 8

Wätäinen (Mustasuu Wätäinen)

Michill, (Pochiois) Ruotu 8

Wäätänä

Lars Jacobsson, (Summalaby) Ruotu 3

Peer Jacobsson, (Summalaby) Ruotu 3, (Summala) Vero- ja kruununtilat:VäenO

ÅAlkuun

Åikarinen

Madz, (Hötyby) Ruotu 13

Påfwell, (Hötyby) Ruotu 12

Åinoinen

Madz, (Kettulaby) Ratsastalot 1

Tässä hakemistossa on yhteensä 200 nimeä

© Maija-Liisa Laakso 2020