AlkuSavon ruodutusluettelotJuvan pitäjä → 1648 nimihakemisto

Juva ruodutusluettelo 1648

RuodutusluetteloRuodutus- ja väenottoluetteloRuodutuksesta poissaolleetVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  B  C  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  VW  Å 
 -  A  B  C  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  VW  Å

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Arfwedh Tönnesson, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Erich Gorgoniusson, (Kijskilänmäkj) Ruotu 2 Ratsastalot

Erich Jespersson, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Jacob Persson, Ruotu 4

Larss Persson, (Patola) Ratsastalot

Michill Michilsson, (Laudialaby) Ruotu 2

Månss Ollss:, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

AAlkuun

Afwuin

Peer, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Afwuinen

Anderss, (Patola) Ruotu 3 Ratsastalot

Larss Andersson, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Peeter, (Pekurila) Ruotu 8

Anttoinen

Knut, (Soinniemj) Ruotu 3

BAlkuun

Bengtinen

Madz, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Pååll, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

CAlkuun

Colemain

Hindrich, (Wechmas by) Ruotu 12

Colemain (Ochtoin Colemain)

Hindrich, (Wechmas by) Ruotu 12

Cuosmainen

Johan, (Wechmasby) Ruotu 5

Cuossmainen

Mårten Eschillsson, (Hietajerfuj) Ruotu 7

Mårthen Eschillsson, (Hetajerfwiby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Cuåssmain

Hendrich Staphanss:, (Maiwala) Ruotu 8

Cuåssmainen

Madz, (Näringe by) Ruotu 13

Madz Jönsson, (Hietajärfwj) Ruotu 7

Olof, (Remojärfwj) Ruotu 9

EAlkuun

Erroj

Anderss, (Hietajerfuj) Ruotu 7

Erroj (Kettuinen Erroj)

Anderss, (Hietajerfuj) Ruotu 7

Eskelinen

Lars Larsson, (Heinålaby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

FAlkuun

Fråsti

Larss Hendersson, (Hietajerfuj) Ruotu 7

HAlkuun

Halinen

Nielss, (Nijnimäki) Ruotu 2 Ratsastalot

Haloin

Anders, (Nijnimäki) Ruotu 2 Ratsastalot

Haloinen

Jönss, Ruotu 2 Ratsastalot

Michill, (Nijnimäki) Ruotu 2 Ratsastalot

Hamoinen

Anderss, (Liefwola) Nassokin:Ruod

Hamuinen

Jacob, (Patolaby) Ruotu 5

Harmainen

Christer, (Laudialaby) Ruotu 2

Hatzoinen

Hemmingh, (Hatzola) Ruotu 5

Larss, (Wechmas by) Ruotu 12

Olof Hemmingsson, (Hatzolaby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Olof Hemmingzsson, (Hatzola) Ruotu 5

Heinoinen

Hindrich Simonsson, (Heinåla by) Ruotu 6

Olof, (Lauckala by) Nassokin:Ruod

Oluff, (Heinåla by) Ruotu 6

Peer, (Lauckala by) Nassokin:Ruod

Simon, (Heinåla by) Ruotu 6, (Paiusalmj) Nassokin:Ruod

Heinåinen

Hindrich Simonsson, (Heinålaby) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Herkeinen

Eschill, (Härkälä by) Ruotu 1

Herkäinen

Peer, (Härkälä) Nassokin:Ruod

Herrainen

Hindrich, (Lauckala by) Ruotu 2

Hirfwoinen

Madz Hansson, (Wuårenmäkj) Ruotu 11

Madz Madzsson, (Wuårenmäkj) Ruotu 10

Peter, (Wuårenmäkj) Ruotu 10

Huttuinen

Jönss, (Randois) Nassokin:Ruod

Hyfwein

Larss, (Patola) Ruotu 3 Ratsastalot

Hyfweinen

Peter, (Hyfwöilä) Ruotu 1

Hyfwoin

Madz Peersson, (Purhåla) Ratsastalot:VäenO

Hyfwänin

Madz Persson, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Hämäleinen

Erich Jönsson, (Kilpula) Ruotu 8

Hämäläin

Jönss, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Hämäläinen

Knut Hinderss:, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Knut Jönsson, (Kangankylä) Ruotu 4

Peer Knutzsson, (Patola) Ratsastalot

Peer Peersson, (Pochiois) Talolliset:Pois

Peter Petersson, (Pochios) Ruotu 6

Samsson, (Knutilanmäkj) Ruotu 9

Staphan, (Mäkiöis) Ruotu 6

Hänninen

Christer, (Hännila) Ruotu 11

Oluff Ollsson, (Maiwala) Ruotu 7

Härkäin

Anderss, (Patola) Ruotu 3 Ratsastalot

Sunj, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Härkäinen

Hindrich Hindrichss:, (Kaihunmäkj) Ruotu 4

Hindrich Hindrichsson, (Kaihunmäkj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Jönss, (Patola) Ruotu 3 Ratsastalot

Madz, (Härkälä) Nassokin:Ruod

Nielss, (Randois) Nassokin:Ruod

IAlkuun

Ihalainen

Anderss, (Patolaby) Ruotu 5

Mårten Nielsson, (Hångala) Ruotu 9

Immoinen

Thomass Jönsson, (Suurniemj) Ruotu 1

Ingin

Madz, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

JAlkuun

Jurfwainen

Knut, (Remojärfwj) Ruotu 9

Järainen

Påfwel, (Näringe by) Ruotu 13

KAlkuun

Kerfwin

Per, Ruotu 2 Ratsastalot

Kerfwinen

Hindrich, (Sunilaby) Ruotu 3

Kettuinen

Peer Madzson, (Hietajerfuj) Ruotu 7

Kettuinen Erroj

Anderss, (Hietajerfuj) Ruotu 7

Kijschin

Hartwich, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Kijschinen

Anderss, (Kiskilenmäkj) Ruotu 3

Anderss Madzss:, (Kangankylä) Ruotu 4

Bertill, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Erich, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Hindrich Andersson, (Kijskilänmäkj) Ruotu 3 Ratsastalot

Johan, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Michill Philpsson, (Laudialaby) Ruotu 2

Nielss Ollss:, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Olof Persson, (Hottilaby) Ruotu 3

Philpuss, (Härkälä by) Ruotu 2

Pååll Lukasson, (Laudialaby) Ruotu 2

Kijschinen (Kwssa Kijschinen)

Anderss, (Kiskilenmäkj) Ruotu 3

Kijskinen

Oloff, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Konsti

Lahrs Anderss, (Kiskilenmäkj) Ruotu 3

Kuckåinen

Jönss Madzson, Irtolaiset:VäenO

Kuckånen

Jönss Madzson, Irtolaiset

Kwssa Kijschinen

Anderss, (Kiskilenmäkj) Ruotu 3

Kånsti

Anders, (Kiskilenmäkj) Ruotu 3

Kånstj

Larss Andersson, (Kiskilänmäkj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Kämileinen

Thomass, (Kangankylä) Ruotu 4

LAlkuun

Laamainen

Brusius, (Pekurila) Ruotu 8

Lambainen

Jönss Michillsson, (Wuårenmäkj) Ruotu 10

Larss Påålsson, (Karkianma) Ruotu 11, (Karkianma) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Mårten, (Wuårenmäkj) Ruotu 10

Pååll Persson, (Karkianma) Ruotu 11

Lapweteleinen

Larss, (Kaihunmäkj) Ruotu 4

Lauckainen

Erich, (Härkälä) Ruotu 1 Ratsastalot

Laukainen

Madz Persson, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Lautiain

, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Lautiainen

Anderss, (Soinniemj) Ruotu 3

Peer, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Lehikåinen

Brusius, (Pekurila) Ruotu 8

Jöran Påålsson, (Pekurila) Ruotu 8

Madz Jönsson, (Pekurila) Ruotu 8, (Pekurila) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Leinoinen

Peer Jönsson, (Wuårenmäkj) Ruotu 11

Peeter, (Wuårenmäkj) Ruotu 11

Leinåinen

Michill Michillsson, (Kiskilänmäkj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Leiwoinen

Olof, (Hångala) Ruotu 9

Leschinen

Johan, (Leskila) Nassokin:Ruod

Olof, (Leskila) Nassokin:Ruod

Peer Andersson, (Wisala) Nassokin:Ruod

Leskinen

Hindrich, (Leskila) Nassokin:Ruod

Lieffwoinen

Olof, (Liefwola) Nassokin:Ruod

Luuckoinen

Madz Peersson, (Kijskilä) Ratsastalot:VäenO

Luukain

, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Luåmainen

Olof, (Kiskilenmäkj) Ruotu 3

Längä

Anders Jönsson, (Hångala) Ruotu 9

Anderss Jönsson, (Hångala) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Jönss, (Hångala) Ruotu 9

MAlkuun

Marain

Pååll, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Marainen

Peer Månsson, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Mardikainen

Larss, (Kaihunmäkj) Ruotu 4

Martinen

Pååll, (Randåis) Ruotu 7

Matilain

, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Mustoin

Thomass, (Hatzola) Ruotu 5

Muståin

Nielss, (Heinåla by) Ruotu 7

Muttulinen

Johan, (Järfwänpä) Ruotu 3 Ratsastalot

Månåinen

Anderss, (Nijnimäki) Ruotu 2 Ratsastalot

Mårtin

Larss, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Märda

Hindrich, (Wechmas by) Ruotu 12

NAlkuun

Naarinen

Anderss, (Naarila) Ruotu 11

Neula Tarkiain

Larss Pålsson, (Pekurila) Ruotu 8

Nousiainen

Larss, (Näringe by) Ruotu 12

Nulppo

Mårten Mårtensson, (Patolaby) Ruotu 5

Nulppoinen

Anderss, (Patola) Ruotu 3 Ratsastalot

Nurinen

, (Taifwalby) Ruotu 3 Ratsastalot

Näringh

Larss Jacobsson, (Näringe by) Ruotu 12

OAlkuun

Ochtoin Colemain

Hindrich, (Wechmas by) Ruotu 12

Oikarinen

Jacob Larsson, (Näringe by) Ruotu 13, (Näringe) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Larss, (Näringe by) Ruotu 13

Madz, (Kåickala by) Ruotu 10

Oinåinen

Madz, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Ollikain

, (Rångala by) Ruotu 1 Ratsastalot

Ollikainen

Christer, (Ollickala) Ruotu 5

PAlkuun

Pafwilainen

Hindrich, (Patola) Ratsastalot

Pardainen

Jönss, (Hyfwöilä) Ruotu 1

Olof, (Soinniemj) Ruotu 3

Passainen

Anderss, (Kangankylä) Ruotu 4

Passoinen

Larss, (Kaihunmäkj) Ruotu 4

Pekurinen

Anderss, (Pochios) Ruotu 6

Mårten, (Pekurila) Ruotu 8

Pelckinen

Larss Larsson, (Pälkilä by) Ruotu 1

Pennoinen

Madz Ollsson, (Näringe by) Ruotu 12

Pertuin

Peter, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Puhakainen

Madz, (Hietajärfwj) Ruotu 7

Pulckinen

Jönss, (Knutilanmäkj) Ruotu 9

Purhoin

Larss, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Peer, (Purhoila) Ruotu 3 Ratsastalot

Putkuinen

Hindrich, (Kaihunmäkj) Ruotu 4

Pylckeinen

Bertill, (Pylckelä) Ruotu 10

Clemet, (Pylckelä) Ruotu 10

Pylckäinen

Oluff, (Pylckelä) Ruotu 9

Pärnäinen

Madz, (Lauckala by) Ruotu 2

Pätyinen

Christer Andersson, (Kaihunmäkj) Ruotu 5

Pöllöinen

Oloff, (Pöllölä) Nassokin:Ruod

Pöndinen

Larss, (Heinåla by) Ruotu 7

Pöxäinen

Anderss, (Wechmas by) Ruotu 12

Peeter, (Wechmas by) Ruotu 12

Pöyhöin

Anders Eschillss:, (Karkianma) Ruotu 11

Pöyhöinen

Anders Anderss:, (Karkianma) Ruotu 11

Anderss Eschillsson, (Karkianma) Ruotu 11

RAlkuun

Rasainen

Peer, (Rasala) Nassokin:Ruod

Raståinen

Nielss, (Lipsala) Nassokin:Ruod

Rautiain

, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Rautiainen

Hanss, (Lauckala by) Ruotu 2

Remottain

Abraham, (Patola) Ratsastalot

Rimppi

Per Madzson, (Kangankylä) Ruotu 3

Rissainen

Nielss, (Wechmas by) Ruotu 12

Rukolain

Anderss, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Rutu

Peeter, (Patola) Ratsastalot

Ruåkolainen

Anders, (Heinåla by) Ruotu 7

Rånga

Pååll, (Rångala by) Ruotu 1 Ratsastalot

Rångainen

Erich, (Hyfwöilä) Ruotu 1

Hindrich, (Rångala by) Ruotu 1 Ratsastalot

Johan, (Immoila) Ruotu 2

Madz Jonsson, (Suurniemj) Ruotu 1

Mårten, (Suurniemj) Ruotu 1 Ratsastalot

Mårthen, (Suurniemj) Ruotu 1

Thomass, (Knutilanmäkj) Ruotu 9

SAlkuun

Satåinen

Thomass Månsson, (Pyllckälä) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Skadewitz

Madtz, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Smedh

Thomass, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Sålkj

Nielss, (Tuchkala) Ruotu 10

Såpainen

Hindrich, (Såppala) Nassokin:Ruod

Såppainen

Peer, (Såppala) Nassokin:Ruod

Såtåinen

Thomass Månsson, (Pylckelä) Ruotu 10

TAlkuun

Taipalinen

Olof Anderss:, (Taifwalby) Ruotu 3 Ratsastalot

Tarkiain

Larss Pålsson, (Pekurila) Ruotu 8

Tarkiain (Neula Tarkiain)

Larss Pålsson, (Pekurila) Ruotu 8

Tarkiainen

Cuåssma, (Pekurila) Ruotu 8

Madz Staffansson, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Pååll, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Teiwainen

Madz Madzsson, (Teifwala by) Ruotu 9

Tenhuinen

Larss Ollsson, (Mäkiöis) Ruotu 6

Larss Olufzsson, (Mäkiöis) Ruotu 6

Staphan, (Mäkiöis) Ruotu 6

Terfwoinen

Pååll, (Naarila) Ruotu 11

Tirroinen

Hanss, (Kangankylä) Ruotu 4

Olof Hansson, (Suurniemj) Ruotu 1

Tuchkalainen

Oluff, (Tuchkala) Ruotu 10

Turakainen

Oloff Persson, (Turackala) Ruotu 6

Tyllinen

Madz Grellsson, (Patola) Ruotu 4 Ratsastalot

Madz Grelsson, (Purhåla) Ratsastalot:VäenO

Tåiwainen

Madz, (Patolaby) Ruotu 5

VWAlkuun

Wassara

Peer, (Kaskis) Ruotu 2

Weijäläinen

Peer Sigfredzsson, (Immoila) Ruotu 2

Westerinen

Erich Pålsson, (Wechmas) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Erich Påålsson, (Wechmas by) Ruotu 12

Peer Jacobsson, (Wechmas by) Ruotu 12

Wäissäinen

Eschill, (Patolaby) Ruotu 5

Wäneleinen

Anderss, (Näringe by) Ruotu 13

Wänäinen

Peter, (Suurniemj) Ruotu 1

Sigfredh Peersson, (Suurniemj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Sigfredh Persson, (Suurniemj) Ruotu 1

Wänäleinen

Mårten, (Mäckäis) Nassokin:Ruod

Wätäinen

Hindrich, (Kijskilä by) Ruotu 2 Ratsastalot

Larss Jacobsson, (Sunilaby) Ruotu 3

Michill, (Pochios) Ruotu 6

ÅAlkuun

Åikarinen

Påfwell Jönsson, (Kåickala by) Ruotu 10

Tässä hakemistossa on yhteensä 243 nimeä

© Maija-Liisa Laakso 2020