AlkuSavon ruodutusluettelotJuvan pitäjä → 1653 nimihakemisto

Juva ruodutusluettelo 1653

Ruodutus- ja väenottoluetteloVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  B  C  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  B  C  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Hindrich Andersson, (Maiwala) Ruotu 54 Ratsastalot, (Maiwala) Ratsastalot:VäenO

Jacob Peersson, (Kaihunmäkj) Ruotu 152

Jören Jörensson, (Kilpoila) Ruotu 53 Ratsastalot

Lars Olofzson, (Yliwesi) Baranoffin läänitys:VäenO

Månss Ollsson, (Cuossmala) Ruotu 53 Ratsastalot

Mårthen Söfringsson, (Suuriniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Oloff Staffansson, (Kiskiläniemj) Ratsastalot:VäenO

Peer Peersson, (Tuchkala) Rosenschmidt

Thomas Johansson, (Ingilä) Ruotu 53 Ratsastalot

Tönne Matzson, (Purhoila) Ruotu 52 Ratsastalot

AAlkuun

Ahoinen

Pååll, (Randois) Ruotu 10 Rakuunatalot

Antoinen

Bärtell Jönsson, (Antola) Baranoff 2

Antoinen Näckj

Knut, (Suoniniemi) Ruotu 147

Aufwinen

Matz, (Aufwila) Ruotu 150

Matz Matzson, (Auwila) Ruotu 155

Peer, (Aufwila) Ruotu 150

Pååll, (Mäkiöis) Ruotu 149

BAlkuun

Bengtinen

Pååll, (Wuorilax) Ruotu 54 Ratsastalot

CAlkuun

Caipain

Pååll, (Maiwala) Ruotu 54 Ratsastalot

Condia

Knut, (Maiwala) Ratsastalot:VäenO

Philpus, (Maiwala) Ruotu 53 Ratsastalot

Condiain

Knut, (Maiwala) Ruotu 53 Ratsastalot

Cuossmain

Hindrich Staffansson, (Pekurila) Ruotu 149

Matz Jönsson, (Heetajärf) Ruotu 149

Peer, (Cuossmala) Ruotu 154

HAlkuun

Haikara

Jören Jönsson, (Haikarala) Ruotu 155

Haloin

Johan, (Halola) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Matz Peersson, (Pitkelax) Baranoff 2, (Pitkalax) Baranoffin läänitys:VäenO

Pååll Peersson, (Pitkelax) Baranoff 2

Haloinen

Johan, (Haloila) Ruotu 155

Peer, (Haloila) Ruotu 155

Hamuin

Anders, (Wisala) Nassokin 1

Harmain

Matz, (Pitkelax) Baranoff 2

Pååll, (Knutilamäkj) Ruotu 150

Hatzsoin

Hemmingh, (Kaihunmäkj) Ruotu 148

Heilain

Nielss Nielsson, (Yliwesi) Baranoff 1

Nielss Peersson, (Yliwesi) Baranoff 1

Oloff Jacobsson, (Yliwesi) Baranoff 1

Heinoin

Hindrich Ollsson, (Heinola) Ruotu 149, (Heinola) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Hindrich Simonsson, (Pajusalm) Nassokin 1

Larss, (Heinola) Ruotu 149, (Laukala) Nassokin 1

Nielss, (Heinola) Ruotu 154

Peer, (Laukala) Nassokin 1

Herkein

Sigfredh Peersson, (Pitkelax) Baranoff 2

Herrain

Hindrich, (Kaihunmäkj) Ruotu 152

Herwoin

Matz Matzson, (Wuorenma) Ruotu 156

Hirwoinen

Peer, (Wuorenmaa) Ruotu 150

Hulkoin

Anders Thomesson, (Palos) Ruotu 153

Huttuin

Jönss, (Randais) Nassokin 1

Hyfwein

Peer, (Suuriniemj) Ruotu 146

Hytiäin

Peer, (Knutilanmäkj) Ruotu 54 Ratsastalot

Håttinen

Simon, (Håttila) Ruotu 153

Häkäin

Pååll, (Pitkelax) Baranoff 1

Hämeläin

Hindrich, (Murdois) Ruotu 150

Matz, Irtolaiset, Irtolaiset:VäenO

Samuel, (Knutilamäkj) Ruotu 150

Hänninen

Oloff, (Maiwala) Ruotu 151

Härkain

Thomas, (Härkälä) Ruotu 54 Ratsastalot

Härkein

Johan, (Kaislajärf) Ruotu 53 Ratsastalot

Härkoinen

Oloff, (Murdois) Ruotu 54 Ratsastalot

Härkäin

Hindrich Nielsson, Irtolaiset:VäenO

Nielss, (Randais) Nassokin 1

Peer, (Wisala) Nassokin 1

Pååll, (Härkälä) Nassokin 1

Härkäinen

Abraham, Irtolaiset, Irtolaiset:VäenO

Hindrich Nielsson, Irtolaiset

Hötyläin

Abraham, (Wuorenmaa) Ruotu 155

Matz Cuossma, (Knutilamäkj) Ruotu 150

Hötyläinen

Larss, (Hötöis) Ruotu 54 Ratsastalot

IAlkuun

Ihalain

Mårthen Nielsson, (Murdois) Ruotu 150

Ihalainen

Anders, (Pätilä) Ruotu 10 Rakuunatalot

Ikoinen

Oloff, (Antola) Baranoff 2

Staffan, (Pitkelax) Baranoff 1

Thomas, (Turackala) Ruotu 154

Illmari

Anders, (Mäkiöis) Ruotu 52 Ratsastalot

Immoinen

Peer, (Kangankylä) Ruotu 147

Thomas, (Swriniemi) Ruotu 146

Inginen

Oloff, (Remojärf) Ruotu 152, (Remojärff) Vero- ja kruununtilat:VäenO

JAlkuun

Jaarainen

Påål, (Wechmasnurmi) Ruotu 151

KAlkuun

Kallinen

Pååll Matzson, (Kilpoila) Ruotu 155

Karki

Sigfredh Peersson, (Haikarala) Ruotu 155

Karkoin

Peer Påålsson, (Wechmasnurmi) Ruotu 151

Keistinen

Pååll, (Sopala) Nassokin 1

Kempain

Påål, (Männinmäkj) Ruotu 147

Kerfwin

Hindrich, (Håttila) Ruotu 147

Keskinen

Grels, (Kiskiläkaskis) Ruotu 146

Grelss, (Kiskiläkaskis) Ruotu 146

Grelss Grelsson, (Kiskilä Kaskis) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Johan, (Turackala) Ruotu 148

Lucas Påålsson, (Kiskiläniemi) Ruotu 153

Lukas Påålsson, (Kiskiläniemj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Philpus, (Laukala) Ruotu 146

Påål, (Kiskiläniemi) Ruotu 153

Kettuin

Jönss Peersson, (Heetajärf) Ruotu 155

Kijskin

Gregorius, (Kiskiläniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Kijskinen

Gregorius, (Kiskiläniemj) Ratsastalot:VäenO

Kiskin

Michel, (Kiskilänniemj) Ruotu 146

Kiskinen

Erich Grelsson, (Kiskiläniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Jönss, (Purhoila) Ruotu 52 Ratsastalot

Nielss, (Kiskiläniemj) Ruotu 52 Ratsastalot

Oloff Staffansson, (Kiskiläniemj) Ruotu 52 Ratsastalot

Peer, (Suuriniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Kituin

Larss Ollsson, (Yliwesi) Baranoff 1

Oloff Larsson, (Yliwesi) Baranoff 1

Kiukas

Anders, (Pitkelax) Baranoff 2

Konstj

Anders, (Immoila) Ruotu 10 Rakuunatalot

Korhoin

Eskell Ollsson, (Yliwesi) Baranoff 1

Jören Johansson, (Pitkelax) Baranoff 1

Kubsa

Pååll, (Kiskiläniemi) Ruotu 146

Kupsa

Staffan, (Kiskiläniemi) Ruotu 153

Kurkain

Peer Jönsson, (Karkiamaa) Ruotu 151

Kächköin

Pååll Peersson, (Antola) Baranoff 2

Kämeläin

Nielss, (Mäkiois) Ruotu 154

Staffan Eskelsson, (Mäkiöis) Ruotu 148

LAlkuun

Laamain

Brusius, (Lehickola) Ruotu 149

Laitinen

Staffan, (Mäkiöis) Nassokin 2

Lambain

Mårthen, (Wuorenmaa) Ruotu 150

Langoin

Jönss Peersson, (Pitkelax) Baranoff 1

Lauckain

Jönss Michelsson, (Wuorenma) Ruotu 156

Laukain

Erich, (Kaihunmäkj) Ruotu 152, (Härkälä) Ruotu 51 Ratsastalot

Launiain

Pååll Peersson, (Hariujärf) Jöns Rosenschmidtin läänitys:VäenO

Lautiain

Anders, (Håttila) Ruotu 147

Peer, (Lautiala) Ruotu 51 Ratsastalot

Lefwoin

Jönss, (Wisala) Nassokin 1

Oloff, (Wisala) Nassokin 1

Lehikoin

Peer, (Wisala) Nassokin 1

Leinoinen

Larss, (Suuriniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Leskinen

Grels, (Kaihunmäkj) Ruotu 152

Johan, (Leskelä) Nassokin 1, (Härkälä) Nassokin 1, (Härkälä) Nassokinin läänitys:VäenO

Oloff, (Leskelä) Nassokin 1

Peer, (Wisala) Nassokin 1

Påål, (Härkälä) Nassokin 1

Lijmatain

Jönss Bengtsson, Baranoff 1

Lipsain

Nielss, (Lipsala) Nassokin 2, (Lipsola) Nassokinin läänitys:VäenO

Längä

Anders Jönsson, (Teiwälä) Ruotu 150

MAlkuun

Maarainen

Peer Månsson, (Marala) Ruotu 156

Marainen

Peer Månsson, (Marala) Ruotu 53 Ratsastalot

Mardikain

Eskell, (Kangankylä) Ruotu 147

Larss, (Kaihunmäkj) Ruotu 154

Matz Peersson, (Wechmais Näring) Ruotu 156, (Wechmasnäringh) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Peer, (Wechmais Näring) Ruotu 156

Martinen

Peer, (Kaihunmäkj) Ruotu 148

Marttinen

Pååll, (Randois) Ruotu 155

Mustabåck

Anders Andersson, (Antola) Baranoff 2

Mustoin

Abraham, (Mustoila) Ruotu 149

Nielss Hindrichsson, (Pekurila) Ruotu 149

Muttulain

Isack, (Kaihunmäkj) Ruotu 152, (Kangankylä) Ruotu 154

Johan, (Järfwenpä) Ruotu 54 Ratsastalot

Mälki

Hindrich, (Hewonlax) Ruotu 153

Mälki (Turuin Mälki)

Hindrich, (Hewonlax) Ruotu 153

NAlkuun

Narinen

Larss Thomesson, (Turackala) Ruotu 154

Neula

Pååll, (Lehickola) Ruotu 149

Nopoin

Peer Hansson, (Pitkelax) Baranoff 2

Peer Matzson, (Pitkelax) Baranoff 2

Nulpoin

Anders, (Pätölä) Ruotu 52 Ratsastalot

Näckj

Knut, (Suoniniemi) Ruotu 147

Näckj (Antoinen Näckj)

Knut, (Suoniniemi) Ruotu 147

OAlkuun

Oinoin

Mårthen, (Kaihunmäkj) Ruotu 152

PAlkuun

Pardain

Thomas Jönsson, (Kiskiläniemi) Ruotu 147

Pardainen

Jönss, (Suuriniemi) Ruotu 156

Nielss, (Summala) Ruotu 146

Oloff, (Suonniemi) Pamp

Parkin

Peer, (Pitkelax) Baranoff 1

Parnäin

Anders, Ruotu 152

Pasain

Jönss, (Pitkelax) Baranoff 1

Larss, (Kaihunmäkj) Ruotu 151

Pawilain

Hindrich, (Knutilanmäkj) Ruotu 54 Ratsastalot

Pawilain Penna

Påål, (Remojärf) Ruotu 154

Peitzar

Johan, (Kyrckieby) Ruotu 153

Pekurin

Mårthen, (Pekurila) Ruotu 149

Pelkinen

Larss, (Suuriniemj) Ruotu 146

Penna

Påål, (Remojärf) Ruotu 154

Penna (Pawilain Penna)

Påål, (Remojärf) Ruotu 154

Piedikäin

Jönss, (Ollickala) Ruotu 148

Matz, (Pitkelax) Baranoff 2

Pååll, (Pitkelax) Baranoff 2

Pijck

Nielss, Nassokin 2

Pulkin

Bengt Peersson, Baranoff 1

Pååll Peersson, Baranoff 1

Pulkinen

Eskell, (Mäkiöis) Nassokin 2

Jönss, (Knutilamäkj) Ruotu 150

Purhoin

Larss Larsson, (Purhoila) Ruotu 52 Ratsastalot

Pursiain

Johan, (Kotkatlax) Ruotu 153

Putkin

Hindrich, (Kaihunmäkj) Ruotu 147

Pylköin

Clemet, (Knutilamäkj) Ruotu 150

Oloff, (Pylkölä) Ruotu 156

Pärnäin

Matz, (Laukala) Ruotu 153

Pätiäin

Christer Andersson, (Kaihunmäkj) Ruotu 147

Pöyhäin

Anders, (Karkiamaa) Ruotu 151

Anders Eskelsson, (Karckiamaa) Ruotu 156

RAlkuun

Rahuin

Anders Påålsson, (Yliwesi) Baranoff 1

Randoin

Larss Erichsson, (Randois) Ruotu 153

Rasain

Peer, (Rasala) Nassokin 2

Rassain

Michel Peersson, (Antola) Baranoff 2

Remoinen

Abraham, (Remojärf) Ruotu 53 Ratsastalot

Rimi

Matz Ollsson, (Remojärf) Rosenschmidt

Rimpi

Matz, (Kangankylä) Ruotu 147

Roikoin

Larss, (Turackala) Ruotu 154

Rokolain

Anders, (Mäkiöis) Nassokin 2

Rongain

Jören Påålsson, (Suuriniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Matz Jönsson, (Swriniemi) Ruotu 146

Thomas, (Kaihunmäkj) Ruotu 152

Rongainen

Jören, (Suuriniemj) Ruotu 146

Ropoin

Peer Påålsson, (Wechmais Näring) Ruotu 156

Ruokolain

Christer Hansson, Baranoff 1

Hanss, Baranoff 1

Larss Andersson, Baranoff 1

SAlkuun

Seilain

Anders, (Pitkelax) Baranoff 1

Peer, (Pitkelax) Baranoff 1

Sokain

Peer Hindrichsson, (Pitkelax) Baranoff 2

Solka

Nielss, (Tuchkala) Ruotu 156

Sopain

Hindrich Johansson, (Sopala) Nassokin 1

Suikain

Oloff, (Turackala) Ruotu 148

TAlkuun

Taipal

Oloff Andersson, (Taipal) Ruotu 52 Ratsastalot

Taiwalain

Michell, (Kaihunmäkj) Ruotu 151

Tarkain

Oloff, (Kaihunmäki) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Tarkiain

Cuossma, (Cuossmala) Rosenschmidt

Jönss, (Kaihunmäkj) Ruotu 148

Oluff, (Kaihunmäkj) Ruotu 148

Tarkoin

Pååll, (Cuossmala) Ruotu 53 Ratsastalot

Teiwain

Matz Matzson, (Teiwala) Suurman

Peer Ollsson, (Teiwala) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Teiwoin

Peer Ollsson, (Teiwälä) Ruotu 150

Teiwoinen

Oluff, (Teiwälä) Ruotu 150

Tenhuin

Larss Ollsson, (Mäkiöis) Ruotu 149

Tirroin

Oloff Hansson, (Swriniemi) Ruotu 146

Peer Hansson, (Kurickala) Rosenschmidt

Tolwain

Peer, (Pitkelax) Baranoff 1

Tuchkalain

Oloff, (Tuchkala) Ruotu 151

Turkia

Jönss, (Maiwala) Ruotu 10 Rakuunatalot

Turokain

Anders Ollsson, (Kaihunmäkj) Ruotu 147, (Kaihunmäki) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Christer, (Turakala) Ruotu 52 Ratsastalot

Oloff, (Kaihunmäkj) Ruotu 147

Oloff Hemmingsson, (Turackala) Ruotu 148

Turuin Mälki

Hindrich, (Hewonlax) Ruotu 153

UAlkuun

Uckoinen

Brusius, (Pätilä) Ruotu 10 Rakuunatalot

VWAlkuun

Wachwain

Bengt Peersson, (Pätölä) Ruotu 148

Peer, (Turackala) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Wachwoin

Peer, (Turackala) Ruotu 154

Wassarain

Peer, (Kiskiläkaskis) Ruotu 146

Weijalain

Peer Sigfredsson, (Kiskila) Ruotu 153

Westerin

Peer, (Wechmasnurmi) Ruotu 151

Peer Peersson, (Wechmasnurmi) Ruotu 151, (Wehmasnurmj) Vero- ja kruununtilat:VäenO

Wätäin

Hendrich, (Kiskiläniemj) Ruotu 51 Ratsastalot

Tässä hakemistossa on yhteensä 244 nimeä

© Maija-Liisa Laakso 2020