AlkuSavon ruodutusluettelotKuopion pitäjä → 1648 nimihakemisto

Kuopio ruodutusluettelo 1648

Ruodutus- ja väenottoluetteloRuodutuksesta poissaolleetVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  B  C  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  VW 
 -  A  B  C  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Ollsson, (Hildulaby) Ruotu 3

Anderss Johansson, (Hirfwilax) Ruotu 8

Gabriel Thomae, (Hildulaby) Ruotu 3

Hanss Larsson, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Jacob Ollsson, (Hildulaby) Ruotu 3

Jakob Ollsson, (Hildula) Talolliset:Pois

AAlkuun

Ahoinen

Pååll Andersson, (Hyfwäriby) Ruotu 18, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Airaxin

Ihannus, (Airaxila) Ruotu 5

Madz, (Airaxila) Ruotu 5

Peer Larsson, (Airaxila) Ruotu 5

Antikainen

Anders Anderss:, (Ritåniemiby) Ruotu 21

BAlkuun

Bengdtinen

Olof, (WuåtJärfwj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

CAlkuun

Cerppo Colemain

Peer Persson, (Puunumäkj) Ruotu 5

Clemettinen

Olof Anderss:, (Karehlax) Ruotu 14

Colemain

Nielss Michilss:, (Puunumäkj) Ruotu 6

Colemain (Cerppo Colemain)

Peer Persson, (Puunumäkj) Ruotu 5

Cuåssmainen

Johan Påålsson, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Cålemain

Michill Jacobsson, (Puunumäkj) Ruotu 5

Olof Stafanss:, (Puunumäkj) Ruotu 6

Peter Påålsson, (Puunumäkj) Ruotu 5

HAlkuun

Haaloinen

Peer Jacobsson, (Maningawesi) Ruotu 10

Haarass

Anderss, (Kermechlax) Ruotu 11

Haatain

Larss Anderss:, (Maningawesi) Ruotu 10

Haatainen

Larss Andersson, (Manningawesi) Talolliset:Pois

Sigfredh, (Manningawesi) Talolliset:Pois

Hackarain

Jören Jörensson, (Hackaralaby) Ruotu 13

Hackarainen

Erich Erichzsson, (Hackaralaby) Ruotu 13

Hindrich, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Jacob, (Hackaralaby) Ruotu 13

Nielss Pålsson, (Hyfwäriby) Ruotu 19

Nielss Påålsson, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Thomass, (Rönä) Ruotu 16

Haickoinen

Philpus Ollsson, (Punnunmäkj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Haikoinen

Thomas Madzss:, (Hirfwilax) Ruotu 8

Hakulinen

Hanss Påålsson, (Lydickälä) Ruotu 8

Madz Ollsson, (Karttula) Ruotu 7

Hallikainen

Larss, (Ritåniemiby) Ruotu 22, (Ritåniemjby) Talolliset:Pois

Haloinen

Peer Jacobsson, (Manningawesi) Talolliset:Pois

Philipus Brusiusss:, (Haminalax) Ruotu 3

Philpuss Philpusson, (Maningawesi) Ruotu 10, (Manningawesi) Talolliset:Pois

Hamuinen

Olof, (Hamula) Ruotu 12

Happoinen

Peer Madzsson, (Ritåniemiby) Ruotu 21

Happåinen

Hindrich, (Putusalmij) Ruotu 4

Hardikain

Daniel Anderss:, (Wuårisalo) Ruotu 20

Hardikainen

Anderss, (Wuårisalo) Ruotu 20, (Wuorisalo) Talolliset:Pois

Hardikainen Kuppi

Hind. Hind:, (Jännenwirda) Ruotu 15

Hatainen

Sigfredh, (Maningawesi) Ruotu 10

Heickinen

Thomas, (Piexä) Talolliset:Pois

Heikainen

Thomass, (Piexä) Ruotu 19

Heikinen

Larss Larsson, (Jännenwirda) Ruotu 14

Oloff Persson, (Jännenwirda) Ruotu 15

Peter, (Maningawesi) Ruotu 11

Heishainen

Madz, (Haminalax) Ruotu 2

Pååll Staffansson, (Wechmasmäkj) Ruotu 4

Staphan, (Wechmasmäkj) Ruotu 4

Hietainen

Hartwich, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Hartwich Perss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Hilduinen

Peter, (Hildulaby) Ruotu 3

Hirfwoin

Anderss Sigfredsson, (Räsälä) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Hirfwåinen

Sigfredh, (Tåifwåla) Ruotu 2

Huckoinen

Olof, (Piexä) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Hussu Kasurinen

Anderss Madzsson, (Maningawesi) Ruotu 10

Madz, (Maningawesi) Ruotu 10

Hyfwerin (Keiko Hyfwerin)

Pååll Påålsson, (Putusalmij) Ruotu 3

Hyfwerinen

Erich Hinderss., (Wechmasmäkj) Ruotu 5

Hyfwärinen

Jören Madzson, (Putusalmij) Ruotu 3

Hyttinen

Erich Hindersson, (Tååfwilanlax) Ruotu 10, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Thomass, (Kermechlax) Ruotu 11

Hålåpainen

Anderss, (Ritåniemiby) Ruotu 21

Hindrich, (Ritåniemiby) Ruotu 22

Olof Clemetss:, (Wuårisalo) Ruotu 20

Hårttainen

Peeter, (Piexä) Talolliset:Pois

Hårttanainen

Peter, (Piexä) Ruotu 20

Hämäläinen

Staphan, (RijtaJärfwj) Ruotu 18

Hätinen

Jören, (RijtaJärfwj) Ruotu 16

JAlkuun

Jalkainen

Madz Ollsson, (Hackarala) Talolliset:Pois

Jatinen

Staphan Hinderss:, (Wechmasmäkj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Julckoinen

Madz Ollsson, (Hackaralaby) Ruotu 14

Peer Påålsson, (Hirfwilax) Ruotu 8

Julckuinen

Anderss, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Julkoinen

Peer Peersson, (Hirfwilax) Talolliset:Pois

Julkuinen

Jönss Persson, (Kasurila) Ruotu 13

Peer, (Wechmasmäkj) Ruotu 4

Juusten

Anna, (Maningawesi) Ruotu 11, (Maningawesi) Ruotu 11

Järfweleinen

Pååll Ollss:, (Räsälä) Ruotu 22

KAlkuun

Kallinen

Knut, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Kankuinen

Staphan Andersson, (Ritåniemiby) Ruotu 21

Karhuinen

Peer Ollsson, (Puunumäkj) Ruotu 6

Pååll Persson, (Puunumäkj) Ruotu 6

Staphan Ollss:, (Puunumäkj) Ruotu 6

Karttuinen

Larss Påålsson, (Karttula) Ruotu 6

Peer Persson, (Karttula) Ruotu 6

Pååll Persson, (Karttula) Ruotu 6

Kassurinen

Olof Madzsson, (Kasurila) Talolliset:Pois

Kasurinen

Erich, (Kasurila) Ruotu 13

Hindrich Madzss:, (Kasurila) Ruotu 13

Madz Ollsson, (Rönä) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Madz Persson, (Kasurila) Ruotu 13

Mårten, (Kasurila) Ruotu 13

Olof Madzsson, (Kasurila) Ruotu 13

Kasurinen (Hussu Kasurinen)

Anderss Madzsson, (Maningawesi) Ruotu 10

Madz, (Maningawesi) Ruotu 10

Keiko Hyfwerin

Pååll Påålsson, (Putusalmij) Ruotu 3

Keinoinen

Hindrich, (Pöliä) Ruotu 12

Jönss, (Tuusniemi by) Ruotu 21, (Tuusniemj) Talolliset:Pois

Kerfwinen

Hindrich Jönsson, (Hamula) Ruotu 12, (Hamula) Talolliset:Pois

Jönss Jönsson, (Hamula) Ruotu 12

Kettuinen

Påfwel, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Kieteweinen

Jönss Madzson, (Pöliä) Ruotu 12

Kiettuin

Anderss Anderss:, (Ruåkåwesi) Ruotu 9

Kilckinen

Peer Påålsson, (Karttula) Ruotu 7

Kilckoinen

Peer Påålsson, (Karttula) Talolliset:Pois

Kinnuinen

Larss Hinderss:, (Hamula) Ruotu 14

Kluckarin Ticka

Olof, (Hyfwäriby) Ruotu 18

Kluckarinen Ticka

Olof, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Knutinen

Erich Larsson, (Tallus) Ruotu 7

Larss Erichzsson, (Tallus) Ruotu 7

Larss Larsson, (Tallus) Ruotu 7

Olof Ollsson, (Tallus) Ruotu 7

Peer, (Piexä) Ruotu 19, (Piexä) Talolliset:Pois

Knuttinen

Peer Persson, (Piexä) Ruotu 19

Kockinen

Peer Påålsson, (Hirfwilax) Ruotu 8

Kuckoin

Tönne, (Airaxila) Ruotu 5

Kuckoinen

Tönne, (Wechmasmäkj) Ruotu 5

Tönne Persson, (Puutusmäkj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Kuckåinen

Anderss Anderss:, (Wechmasmäkj) Ruotu 5

Kuppi (Hardikainen Kuppi)

Hind. Hind:, (Jännenwirda) Ruotu 15

Kuroinen

Anderss, (Kuråilanlax) Ruotu 9

Eshill, (Kuråilanlax) Ruotu 9

Kuåssmainen

Johan Påålss:, (Hyfwäriby) Ruotu 18

Kåistinen

Anderss, (Kareslax) Ruotu 1 Leppävirta

Hindrich, (Ritåniemiby) Ruotu 21

Kålemain

Pååll Staphanss:, (Puunumäkj) Ruotu 6

Staphan Michilss:, (Puunumäkj) Ruotu 6

Kålemainen

Månss Påålsson, (Karttula) Ruotu 7

Kåliåinen

Peer Sigfredsson, (Wechmasmäkj) Ruotu 4, (Wechmasmäkj) Talolliset:Pois

Kåpoinen

Ifwar Hinderss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Kårhoin

Sigfredh, (Hyfwäriby) Ruotu 19

Kårhoinen

Hindrich Persson, (Hyfwäriby) Ruotu 18

Philpus Persson, (Hyfwäriby) Ruotu 18

Kårhåinen

Hindrich Peersson, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Nilss, (Haminalax) Ruotu 2

Sigfredh, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Käkäläin

Hindrich Christerss:, (Tååfwilanlax) Ruotu 9

Kärckinen

Larss, (Hyfwäri) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Månss, (Rönä) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

LAlkuun

Laackoinen

Christer Larsson, (Hackarala) Ruotu 11

Peeter, (Rönä) Ruotu 15

Laakoinen

Jönss, (Tåifwåla) Ruotu 2, (Hackaralaby) Ruotu 14

Larss, (Hackarala) Ruotu 11

Laihinen

Anderss Anderss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 16

Laitinen

Madz, (Putusalmij) Ruotu 4, (Puutus salmj) Talolliset:Pois

Lappalain

Hindrich Hinderss:, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Lapwetelein

Madz Hansson, (Hirfwilax) Ruotu 8

Leinoinen

Jönss, (Tåifwåla) Ruotu 2

Leshinen

Jönss Madzson, (WuåtiJärfwj) Ruotu 18

Madz, (Haminalax) Ruotu 2

Leskin

Jönss Madzsson, (WuåtiJärfwj) Talolliset:Pois

Lilla Tååfwin

Olof Michillss:, (Tååfwilanlax) Ruotu 10

Lille Tuåfwin

Olof Michillsson, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Linduinen

Anderss, (Kasurila) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Larss, (Hyfwäriby) Ruotu 18, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Pååll Hindersson, (Pöliä) Talolliset:Pois

Pååll Persson, (Pöliä) Ruotu 12

Luckarinen

Jönss Hinderss:, (Hyfwäriby) Ruotu 19

Jönss Hindersson, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Luttinen

Anderss, (Hyfwäriby) Ruotu 18, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Lydikäinen

Hanss Peerss:, (Lydickälä) Ruotu 8

Jören Hansson, (Karttula) Ruotu 6

Michill, (Kuråilanlax) Ruotu 9, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

MAlkuun

Marainen

Hindrich Anderss:, (Kuråilanlax) Ruotu 9

Pååll, (Tallus) Ruotu 7

Mickoinen

Larss, (Rönä) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Muriainen

Pååll, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Mustoinen

Anderss Madzsson, (Tuusniemi by) Ruotu 21

Nielss Larsson, (Putusalmij) Ruotu 3

Myckeinen

Pååll, (Kuråilanlax) Ruotu 9

Myöhöinen

Anders Perss:, (Räsälä) Ruotu 22

Mähöinen

Månss Madzsson, (Tallus) Ruotu 7

Mäkäräinen

Madz, (Tallus) Ruotu 7

Möcköinen

Larss Ollsson, (Räsälä) Ruotu 1 Leppävirta

Peer, (Ritåniemjby) Talolliset:Pois

Möhöinen

Madz Ollsson, (Kärmechlax) Ruotu 12

Mönckeinen

Peter, (Ritåniemiby) Ruotu 22

Möycköinen

Oloff, (Wechmasmäkj) Ruotu 4

NAlkuun

Nijrainen

Peer Madzsson, (Jännenwirda) Ruotu 15

Nissinen

Peer Jönsson, (Ritoniemj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Nuriainen

Pååll, (Kuråilanlax) Ruotu 9

OAlkuun

Owashainen

Peer Hinderss:, (Lydickälä) Ruotu 8

PAlkuun

Parfwiainen

Suni, (RijtaJärfwj) Ruotu 16

Parwiainen

Sunj, (RijssaJärfwj) Talolliset:Pois

Passainen

Anderss, (WuåtiJärfwj) Ruotu 18, (WuåtiJärfwj) Talolliset:Pois

Pekurinen

Nielss Staphansson, (Kareslax) Ruotu 1 Leppävirta

Pelckoinen

Olof, (Wuårisalo) Ruotu 20

Pirinen

Olof, (Hyfwäriby) Ruotu 19, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Pitkain

Thomas Sigfredzsson, (Sängimäkj) Ruotu 15

Pitkäinen

Hindrich, (Sängimäkj) Ruotu 15, (Sängimäkj) Talolliset:Pois

Jönss Ollsson, (Sängimäkj) Ruotu 15

Pursiainen

Pååll, (Haminalax) Ruotu 3

Pursieinen

Larss, (Haminalax) Ruotu 2

Pålfwinen

Hindrich Thomasson, (Piexä) Talolliset:Pois

Pålwinen

Hindrich Thomass:, (Piexä) Ruotu 19

RAlkuun

Radikainen

Pååll, (Kermechlax) Ruotu 11

Reinikainen

Hindrich, (Ritåniemjby) Talolliset:Pois

Reinikäinen

Hindrich, (Ritåniemiby) Ruotu 21

Risainen

Johan, (Rissalaby) Ruotu 14

Rissain

Madz Persson, (Rissalaby) Ruotu 14

Rissainen

Madz Madzson, (WuåtiJärfwj) Ruotu 18

Madz Madzsson, (WuåtiJärfwj) Talolliset:Pois

Peer Sigfredsson, (Rissalaby) Ruotu 14

Pååll Philpuss:, (Rissalaby) Ruotu 14

Sigfredh, (Rissala) Talolliset:Pois

Thomass, (Rissalaby) Ruotu 14

Rushainen

Pååll Madzsson, (Karehlax) Ruotu 12

Russkainen

Hindrich Madzsson, (Karehlax) Ruotu 12

Råininen

Nielss Larsson, (Haminalax) Ruotu 2

Räsäinen

Bengdt, (Kermechlax) Ruotu 11

Erich, (Räsälä) Ruotu 22

Olof, (Tuusniemi by) Ruotu 20, (Tuusniemj) Talolliset:Pois

Olof Anderss:, (Räsälä) Ruotu 22

Olof Påålsson, (Räsälä) Ruotu 22

Sigfredh Erichsson, (Räsälä) Ruotu 22

Suni, (Tuusniemi by) Ruotu 20

Swen Anderss:, (Räsälä) Ruotu 22

SAlkuun

Sichwoinen

Anderss Larss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 16

Sipåinen

Hindrich, (Maningawesi) Ruotu 10, (Manningawesi) Talolliset:Pois

Skomare

Johan, (Ritoniemj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Smålender

Anderss Madzss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Peer Madzson, (Tuusniemi by) Ruotu 21

Peer Madzsson, (Tuusniemj) Talolliset:Pois

Peer Persson, (Wuårisalo) Ruotu 20, (Wuorisalo) Talolliset:Pois

Såininen

Staphan Ollsson, (Putusalmij) Ruotu 3

TAlkuun

Tackinen

Madz, (Rönä) Ruotu 16

Tashinen

Staphan, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Taskinen

Hanss, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Ticka (Kluckarin Ticka)

Olof, (Hyfwäriby) Ruotu 18

Ticka (Kluckarinen Ticka)

Olof, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Tijhoinen

Madz Anderss:, (Piexä) Ruotu 19

Tijlikainen

Michill, (Enalax) Ruotu 1 Leppävirta

Tuchkoinen

Sigfredh Nielsson, (Wechmasmäkj) Ruotu 4

Tuppurain

Zachariass Casperss:, (Putusalmij) Ruotu 4

Turuinen

Eshill Eshillsson, (Tuusniemi by) Ruotu 20

Hindrich Larsson, (Tuusniemi by) Ruotu 21

Johan Jacobsson, (Putusalmij) Ruotu 4

Tuåfwainen

Oloff, (Karehlax) Ruotu 13

Tuåfwin (Lille Tuåfwin)

Olof Michillsson, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Tuåfwinen

Erich, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Jörn Jörensson, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Tuåmahain

Madz Swenss:, (Enalax) Talolliset:Pois

Tuåmahainen

Madz Swensson, (Enalax) Ruotu 1 Leppävirta

Tåifwain

Grelss Mårtenss:, (Tåifwåla) Ruotu 2

Hindrich Hindersson, (Jännenwirda) Ruotu 15

Tåifwainen

Hindrich, (Jännenwirda) Ruotu 15

Tålppainen

Peer Anderss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Tålwainen

Hindrich Ollss:, (Wechmasmäkj) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Tålåinen

Pååll Thomasson, (Tallus) Ruotu 8

Tååfuinen

Jören Jörensson, (Tååfwilanlax) Ruotu 10

Tååfwin (Lilla Tååfwin)

Olof Michillss:, (Tååfwilanlax) Ruotu 10

Tååfwinen

Erich, (Tååfwilanlax) Ruotu 9

VWAlkuun

Waatinen

Olof, (Tallus) Ruotu 7

Wainikain

Madz Sigfredsson, (Haminalax) Ruotu 2

Wainikainen

Johan Hinderss:, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Madz Sigfredsson, (Haminalax) Talolliset:Pois

Waitinen

Thomass, (Rönä) Ruotu 16

Waittinen

Thomass, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Walkoinen

Jören, (Cuåpiåby) Ruotu 1

Wardiainen

Larss Nielsson, (Rönä) Ruotu 16, (Rönä) Talolliset:Pois

Madz Nielsson, (Rönä) Ruotu 15

Nielss, (RijssaJärfwj) Talolliset:Pois

Nielss Nielss:, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Olof Mårthenss:, (Hackaralaby) Ruotu 14

Waroinen

Nielss, (RijtaJärfwj) Ruotu 16

Pååll, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Pååll Hansson, (RijtaJärfwj) Ruotu 17

Watainen

Madz, (Hirfwilax) Ruotu 8

Wäneinen

Peeter, (Kuråilanlax) Talolliset:Pois

Wänäinen

Madz, (Hyfwäriby) Ruotu 19, (Sywäriby) Talolliset:Pois

Peter, (Kuråilanlax) Ruotu 9

Wänäleinen

Madz Hindersson, (Hildulaby) Ruotu 3

Wänäläinen

Peer Persson, (Karmelax) Sotilaaksi määrätyt:VäenO

Pååll Hinderss:, (Kärmechlax) Ruotu 12

Wätäinen

Hindrich Ollsson, (Rönä) Ruotu 16

Olof Ollsson, (Rönä) Ruotu 15

Tässä hakemistossa on yhteensä 283 nimeä

© Väinö Holopainen 2020