AlkuSavon ruodutusluettelotKuopion pitäjä → 1649 nimihakemisto

Kuopio ruodutusluettelo 1649

Ruodutus- ja väenottoluetteloNihdinlunastusmaksuluetteloVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Abraham Ollsson, Talolliset:NihtL

Anders Johansson, Talolliset:NihtL

Bertil Thomasson, (Hildula) Ruotu 3

Hans Larsson, (Cuåpiå by) Ruotu 1

Ifwar Johansson, Talolliset:NihtL

Jacob Ollsson, (Hildula) Ruotu 2

Jöns Staffansson, (RijstaJärff) Ruotu 11, (Akonwesi) Talolliset:VäenO

Madz Hinders., Talolliset:NihtL

AAlkuun

Achma Haloinen

Oluff Ollsson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Ahoinen

Pååll Andersson, (Sywäri) Ruotu 12

Airaxinen

Matz, (Airaxila) Ruotu 4

Peer, (Airaxila) Ruotu 4

Anttikainen

Anders, (Ritoniemi) Ruotu 15

Assikainen

Nills, (Räsälä) Ruotu 1 Iisalmi

CAlkuun

Cartuinen

Peer Påålson, Talolliset:NihtL

Cassurinen (Hussu Cassurinen)

Madz, (Kasurila) Ruotu 9

Clemetinen

Oluf Anderson, Talolliset:NihtL

Colemainen

Michill Jacobsson, (Punnunmaki) Ruotu 4

Måns Påållsson, (Karttula) Ruotu 5

Nills Michillsson, (Punnunmaki) Ruotu 5

Peer Paallson, Talolliset:NihtL

Staphan Michiellsson, Talolliset:NihtL

Staphan Ollsson, Talolliset:NihtL

Copoin

Oluf Hiindersonn, Talolliset:NihtL

Corhinen

Sigfre, Talolliset:NihtL

Corhoinen

Nilss, Talolliset:NihtL

Cuåssmainen

Johan Påålsson, (Sywäri) Ruotu 12

Cåljåinen

Peer Sigfredsson, (Wechmasmäki) Ruotu 4

EAlkuun

Eschelinen

Peer, (Lydickälä) Ruotu 6

Eshelin

Peer, (Lydickälä) Ruotu 6

FAlkuun

Fabritius

Peer, Talolliset:NihtL

HAlkuun

Haatainen

Lars Andersson, Talolliset:NihtL

Hackarainen

Hindrih, Talolliset:NihtL

Jacob, Talolliset:NihtL

Jöran, Talolliset:NihtL

Nills Påållsson, (Sywäri) Ruotu 12

Hackaroinen

Erich Erichsson, (Hackarala) Ruotu 10

Thomas, (Röönä) Ruotu 11

Halinen

Philpus Brussiusson, (Haminalax) Ruotu 2

Hallikainen

Lars, (Ritoniemi) Ruotu 15

Haloinen

Oluff Peersson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Peer Philpuson, Talolliset:NihtL

Philpus Philpusson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Haloinen (Achma Haloinen)

Oluff Ollsson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Halåin

Anders, (Ritoniemi) Ruotu 15

Hamuinen

Oluff, (Hamula) Ruotu 8

Happoinen

Peer Matzsson, (Ritoniemi) Ruotu 14

Hardikainen

Anders, (Wuårisahlo) Ruotu 13

Daniell, (Wuårisahlo) Ruotu 13

Hardikainen Kuppi

Hindrih, Talolliset:NihtL

Hatainen

Sigfredh, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Hatinen

Anders Påålsson, Talolliset:NihtL

Heetainen

Hardwik, Talolliset:NihtL

Heickinen

Lars Larsson, (Sängimäki) Ruotu 10

Oluff Peersson, (Sängimäki) Ruotu 10

Peer, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 8

Thomas, (Sywäri) Ruotu 13

Heiskainen

Matz, (Haminalax) Ruotu 2

Staffan, (Wechmasmäki) Ruotu 3

Hietainen

Hartwich Peersson, (RijstaJärff) Ruotu 11

Hilduin

Oluf, (Lydickälä) Ruotu 6

Hilduinen

Peer, Talolliset:NihtL

Hirfwoinen

Sighfredh, (Tåifwala) Ruotu 2

Hussu Cassurinen

Madz, (Kasurila) Ruotu 9

Hyffwärinen

Eschill Jörenson, (Hildula) Ruotu 2

Hyfuärinen

Jören Matzsson, (Hildula) Ruotu 2

Hyfwärinen

Christer Madzsson, (Hildula) Talolliset:VäenO

Christer Matzsson, (Hildula) Ruotu 3

Erich Hendersson, (Wechmasmäki) Ruotu 4

Eshill Jöransson, (Hildula) Talolliset:VäenO

Hyttinen

Erih Hinderson, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Thomass, Talolliset:NihtL

Hålopain

Oluf Clemetson, Talolliset:NihtL

Hålåpain

Hindrih Hinderson, Talolliset:NihtL

Hårttanainen

Peer Peersson, (Sywäri) Ruotu 13, (Sywäri) Talolliset:VäenO

Häckinen

Thommass Madzson, Talolliset:NihtL

Hämmäläinen

Staphan, Talolliset:NihtL

Häätinen

Jöran, Talolliset:NihtL

IAlkuun

Ihannuxinen

Oluff, (Airaxila) Ruotu 4

JAlkuun

Jalkainen

Madz, (Hackarala) Ruotu 10, (Hackarla) Talolliset:VäenO

Oluff Ollsson, (Hackarala) Ruotu 10

Julckoinen

Peer Peersson, (Lydickälä) Ruotu 6

Julckuinen

Anders, (Cuåpiå by) Ruotu 1

Jöns Peersson, (Kasurila) Ruotu 9

Peer, (Wechmasmäki) Ruotu 3

Juusten

Anna, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Järfweläinen

Pååll Ollsson, (Räsälä) Ruotu 15, (Rässälä) Talolliset:VäenO

KAlkuun

Kackinen

Peer Påålson, Talolliset:NihtL

Kallinen

Knut, (Cuåpiå by) Ruotu 1

Kanckuinen

Staffan Andersson, (Ritoniemi) Ruotu 14

Karhuinen

Oluf Peerson, Talolliset:NihtL

Pååll Peersson, (Punnunmaki) Ruotu 5

Staffan Ollsson, (Punnunmaki) Ruotu 5

Karttuinen

Lars Påållsson, (Karttula) Ruotu 5

Madz Larsson, (Karttula) Talolliset:VäenO

Matz Larsson, (Karttula) Ruotu 5

Kartuinen

Peer Peerson, Talolliset:NihtL

Kassurinen

Madz Peerson, Talolliset:NihtL

Kasurinen

Erich, (Kasurila) Ruotu 9

Hendrich Madzson, (Kasurila) Ruotu 9

Madz Hendersson, (Kasurila) Ruotu 9

Mårten Mårtenson, Talolliset:NihtL

Oluff Madzsson, (Kasurila) Ruotu 9

Keijåinen

Hindrih, Talolliset:NihtL

Keinåinen

Hans Jönsson, (Tuussniemj) Talolliset:VäenO

Keinäinen

Hans Jönsson, (Tuussniemi) Ruotu 14

Matz, (Tuussniemi) Ruotu 14

Kerfwinen

Hans Jönsson, (Hamula) Ruotu 8, (Hamula) Talolliset:VäenO

Hendrich Jönsson, (Hamula) Ruotu 8

Kettuinen

Pååll, (RijstaJärff) Ruotu 11

Kiettuinen

Anders Anderson, Talolliset:NihtL

Kietäwäinen

Jöns Madzson, (Pölliä) Talolliset:VäenO

Jöns Matzsson, (Pölliä) Ruotu 9

Kilckainen

Peer Påållsson, (Karttula) Ruotu 5

Kinnuinen

Lars, (Hamula) Ruotu 8

Knutinen

Erich Larsson, (Tallus) Ruotu 5

Lars Larsson, (Tallus) Ruotu 5

Oluf Ollsson, (Tallus) Ruotu 5

Peer, (Sywäri) Ruotu 13

Kuckåinen

Anders Andersson, (Wechmasmäki) Ruotu 4

Kuppi (Hardikainen Kuppi)

Hindrih, Talolliset:NihtL

Kuråinen

Eschill, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Kåistinen

Anders, (Räsälä) Ruotu 1 Iisalmi

Hendrich, (Ritoniemi) Ruotu 14

Kårdelainen

Anders, Talolliset:NihtL

Kårdilainen

Anders, (Räsälä) Ruotu 15

Kårhåinen

Hendrich Peersson, (Sywäri) Ruotu 12

Philpus Peersson, (Sywäri) Ruotu 12

Käkeläinen

Hendrich, (RijstaJärff) Ruotu 11

LAlkuun

Laakoinen

Jönss, Talolliset:NihtL

Lars Larsson, (Hackarala) Ruotu 9

Peer, Talolliset:NihtL

Lackoinen

Jöns, (Tåifwala) Ruotu 1

Laihainen

Anders Andersson, (RijstaJärff) Ruotu 11

Lappalainen

Hend: Hendersson, (Cuåpiå by) Ruotu 1

Hendrich Hendersson, (Cuåpiå by) Ruotu 1

Lapplain

Christer, Talolliset:NihtL

Lapweteläin

Anders Andersson, (Hirfwilax) Talolliset:VäenO

Lapweteläinen

Madz Hansson, (Lydickälä) Ruotu 6

Lapwetälainen

Anders Andersson, (Lydickälä) Ruotu 6

Leinåinen

Jöns, (Tåifwala) Ruotu 2

Leskinen

Matz, (Haminalax) Ruotu 2

Lille Tåfuin

Oluf Michiellss, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Linduinen

Lars, Talolliset:NihtL

Pååll Peersson, (Pölliä) Ruotu 9

Luckarinen

Jönss Hendersson, Talolliset:NihtL

Luttinen

Anders, Talolliset:NihtL

Lydikäinen

Hans Peersson, (Lydickälä) Ruotu 6

Jöran Hansson, Talolliset:NihtL

Michill, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Läskinen

Jönss Madzson, Talolliset:NihtL

MAlkuun

Mahain

Sighfredh Erichsson, (Räsälä) Ruotu 15

Malin

Nills, (Wechmasmäki) Ruotu 4

Mannikainen

Madz Sigfresonn, Talolliset:NihtL

Marainen

Hindrih Anderson, Talolliset:NihtL

Påål, Talolliset:NihtL

Thomas Påålsson, (Tallus) Ruotu 6

Miettinen

Lars Oluffsson, (Ritoniemi) Ruotu 15

Mustoinen

Anders Matzsson, (Tuussniemi) Ruotu 14

Lars, (Hildula) Ruotu 3

Myckäinen

Oluff Ollsson, (Wechmasmäkj) Talolliset:VäenO

Pååll Påållsson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Måndaneuoin

, (Ritoniemi) Ruotu 15

Mähöinen

Anders Peersson, (Räsälä) Ruotu 15

Madz Olufzson, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Mähönen

Måns Madzsonn, Talolliset:NihtL

Mäkäräinen

Madz, (Tallus) Ruotu 6

Möncköinen

Lars Oluffsson, (Räsälä) Ruotu 1 Iisalmi

Mönköinen

Peer, Talolliset:NihtL

Möykäinen

Oluff, (Wechmasmäki) Ruotu 4

Oluff Ollsson, (Wechmasmäki) Ruotu 4

NAlkuun

Nijrainen

Peer Madzson, Talolliset:NihtL

Niskainen

Pååll Anderson, Talolliset:NihtL

Nuriainen

Pååll, (Kurålanlax) Talolliset:VäenO

Nurjainen

Pååll, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

OAlkuun

Ofuaskainen

Peer Hinderson, Talolliset:NihtL

PAlkuun

Parfunainen

Swen, Talolliset:NihtL

Pasainen

Anders, (WuåtiJärffwj) Ruotu 12

Pelkinen

Oluff, (Hildula) Ruotu 3

Pelkoinen

Oluff, (Wuårisahlo) Ruotu 13

Pirinen

Johan Ollsson, (Sywäri) Talolliset:VäenO

Johan Oluffsson, (Sywäri) Ruotu 12

Oluff, (Sywäri) Ruotu 12

Pitkäinen

Hendrich, (Sängimäki) Ruotu 10

Jöns And Ollsson, Talolliset:NihtL

Thomass Sigfreson, Talolliset:NihtL

Pursiainen

Påål, Talolliset:NihtL

Pålfwinen

Hendrich Thomasson, (Sywäri) Ruotu 13

RAlkuun

Radikainen

Påål, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Reinikainen

Hendrich, (Ritoniemi) Ruotu 14

Rekinen

Anders, Talolliset:NihtL

Risainen

Anders Påålson, Talolliset:NihtL

Rissainen

Johan, (Rijzala) Ruotu 10

Madz Matsson, (WuåtiJärffwj) Ruotu 12

Sigfred Peersson, (Rijzala) Ruotu 10

Thommas, Talolliset:NihtL

Ruskainen

Pååll Matzsson, (Karislax) Ruotu 10

Rånunen

Lars, (Haminalax) Ruotu 2

Rässäinen

Bengdt, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Erich, (Räsälä) Ruotu 15

Oluff, (Tuussniemi) Ruotu 13

Påål Ollsson, Talolliset:NihtL

Swen Andersson, (Räsälä) Ruotu 15

Swen Swensson, (Tuussniemi) Ruotu 13

Räsäinen

Oluf Anderson, Talolliset:NihtL

SAlkuun

Sallinen

Oluff Jönssonn, (Ritoniemi) Ruotu 15

Schade

Barbro, (Kärmelax) Ruotu 8

Sigfuoinen

Anders Larssonn, Talolliset:NihtL

Sipoinen

Hindrih, Talolliset:NihtL

Smålander

Anders Madzson, Talolliset:NihtL

Peer Peerson, Talolliset:NihtL

Smålenders

Peer Madzsson, (Tuussniemi) Ruotu 14

Såininen

Staffan Ollsson, (Hildula) Ruotu 3

TAlkuun

Taskinen

Hans, Talolliset:NihtL

Staffan, (Cuåpiå by) Ruotu 1

Staphan, Talolliset:NihtL

Teppå

Peer Påållsson, (Punnunmaki) Ruotu 5

Tijhoinen

Lars Andersson, (Wechmasmäki) Ruotu 4

Matz Andersson, (Sywäri) Ruotu 13

Tijlikainen

Michiell, Talolliset:NihtL

Tuchkainen

Sigfred Nillsson, (Wechmasmäki) Ruotu 3

Tuppurainen

Zacharias, (Hildula) Ruotu 3

Turuinen

Eschill Jönsson, (Tuussniemi) Ruotu 14

Johan Jacobson, (Hildula) Ruotu 3

Johan Jacobsson, (Hildula) Ruotu 3

Lars Hendersson, (Tuussniemi) Ruotu 14

Tuåfwinen

Jören Jörensson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Tuåmahainen

Matz Swensson, (Räsälä) Ruotu 1 Iisalmi

Tåfuin (Lille Tåfuin)

Oluf Michiellss, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Tåfuinen

Philpus Erihson, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Tåifuainen

Grelss Mårtenson, Talolliset:NihtL

Tåifwainen

Hendrich, (Sängimäki) Ruotu 10

Hendrich Mårtensson, (Tåifwala) Ruotu 2

Jöns Andersson, (Tåifwala) Ruotu 2

Oluff, (Pölliä) Ruotu 9

Tålpainen

Peer Anderson, Talolliset:NihtL

Tålåinen

Påfwell Thomasson, (Tallus) Ruotu 6

Tåssawainen

Peer, (Cuåpiå by) Ruotu 1, (Cuåpiåby) Talolliset:VäenO

UAlkuun

Uckåinen

Jöns Oluffsson, (Sywäri) Ruotu 12

VWAlkuun

Waijtinen

Thomass, Talolliset:NihtL

Wainikainen

Johan Hindersson, Talolliset:NihtL

Waitinen

Clemet, (RijstaJärff) Ruotu 11

Wardiainen

Hindrih Mårtenson, Talolliset:NihtL

Larss Nillsson, Talolliset:NihtL

Madz Nillson, Talolliset:NihtL

Nills Nillsson, (RijstaJärff) Ruotu 11

Waroinen

Nills, (RijstaJärff) Ruotu 11

Watainen

Madz, Talolliset:NihtL

Oluff, (Tallus) Ruotu 6

Wenäläinen

Hindrih, Talolliset:NihtL

Påål Hinderson, Barbro Schaden rälssi:NihtL

Wänäinen

Anders Påållsson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Matz, (Sywäri) Ruotu 12

Michill, Irtolaiset, Irtolaiset:VäenO

Peer Peersson, (Ruåkåwesi och Kurålanlax) Ruotu 7

Wätäinen

Hendrich Ollsson, (Röönä) Ruotu 11

Oluff Olufsson, (Röönä) Ruotu 11

Tässä hakemistossa on yhteensä 257 nimeä

© Väinö Holopainen 2020