AlkuSavon sotaväkiKatselmukset1685 → 3. Majuri Klas Jakob Verdenhoffin komppania

Savon sotaväki: Eversti Joachim von Cronmanin rykmentti

3. Majuri Klas Jakob Verdenhoffin komppania

Katselmus 17.8.1685 (Nyslåtth)

NimihakemistoSotilaiden nimihakemistoPaikannimet

Ruotu Talolliset Kylät Sotilas
Safwolax Öfredeels H:dh: Christina Sochn
aselaji: Piqvinerare
1. Corporal
Anders Fabian Bohm
1 Lars Parckatin
Parckatnemj Peer Persson Anniain
Johan Hindersson Hauska
Hauska
Anders Anderson
ödhe
Mattz Person Tiusain
Tiusala
2 Thomas Kupiain
Kaipiala Jacob Erichson Kaipiain
Thomas Thomason Dito
Lars Mårthensonn
Härämäkä
Måns Pylckäin
Pylckälä
3 Hans Påhlsson
ödhe
Mattz Johanson Kåskimies
Johan Sigfredson Huttuin
Huttula
Mattz Anders:
el:r Peer
Sigfredh Claeson Huttuin
4 Peer Marckuson
Tarhoila Mich Larson Williackain
Christer Olufzson Pakin
Paakinemj
Lars Williakain
el:r Sijskåin
Marckus Peerson
Lappilamäkj
Brahelinna Lähns Frälsse
5 Påhll Arpiain
el:r Mårthen Räppo
Rahikala Påhl Anderson Ållin
Peer el:r Sigfredh Rahikain
Mattz Larsson Rahikain
Anders Anderson Ållin
6 Lars Laihiain
Hangaistenma Peer Larsson Rässäin
Peer Nielsson Tiusain
Mårthen Sutharj
Cnuth Kårtin
el:r Heming Saikoin
7 Mårthen Larsson Nujames
Häckilä Anders Gertson Hana
Peer Nujameis
el:r Gierth Hana
Påhl Kåsso
el:r Capplan H.r Johan Monius
Erich Läskinen
8 Mattz Person Pöttjal:n
el:r Pispa
Witziälä Anders Person Laurikain
Simon Person Riuhu
Lars Himain
el:r Mattz Persson Lenokain
Peer Person Pöndin
Pöndilä
9 Påhll Påhlsson Haikoin
Haikola Påhll Larson Haijain
Hindrich Matzson Parckatin
Lars el:r Påhll Såckain
Såckala
Anders el:r Erich Såckain
10 Peer Person Witzisiain
Jufwola Mattz Person Witzsiain
Mattz el:r Christer Matzson Mattilain
Kuomiolax
Christer Person Witzsiain
Lars Mattzson Meelain
Öwässj
11 Jacob Larson Kårpelain
Cårpälä Johan Hanson Kårhoin
Anders Person Kårpelain
Jacob Jacobson Kårpel:n
Jöns Hanson
el:r Påhl Pittin
Pättilä
12 Lars Johanson Dito
Johan Johanson Arpiain
Lars Anderson Dito
Oluff Person Tåijain
Lars Michelson Tåijain
13 Mattz
el:r Thomas Thomas:
Himmalansarj Mattz Mattz Taipala
Hindrich Jönson Heinikain
Peer el:r Johan Hanson Himmain
Mattz el:r Erich Ucko
14 Lars Kåifwakain
el:r Christer Jacobson Lahsoin
Kåifwakala Peer Larson Tårnioin
Mattz Hämäl:n
el:r Erich Wattziain
Peer Persson Tårnioin
Marckus Condioin
15 Jöns Pondin
el:r Eskiell Tuchkiain
Erich Geronijmison Lydickäin
Jöns Anderson Pättoin
Mattz el:r Jöran Kollioin
Colliola
Mårthen el:r Michell Dito
16 Jöns Olufzson Minckin
Minckilä Lars Jönson Räppo
Niel Peerson Martin
Peer Hyttoin
el:r Jöns Räppo
Hyttölä
Niels NielssonRäppo
17 Anders
nu Thomas Matzson
Ahlasjärfwj Lars Anderson Ålckoinen
Påhll
el:r Mattz Påhlsson Dito
Mattz Erassmusson
ödhe
Peer Person Laurikain
Laurikala
Safwolax Öfredeels H:dh: Mänhariu Sochn
18 Christer Person Keuter
Myntilä Cnuth Anderson Kyllynen
Mattz Jönson Keuter
Mattz Peckain
el:r Peer
Oluff Mynteläin
19 Lars Mattzson Kåck
Thomas Sigfredson Hoopoin
Christer Påhlsson Hoopoin
Hopola
Simon Johanson Dito
Peer Larsson Pylckäin
Ninimäkj
20 Simon Nirroin
Berttiell Larson Nirroin
Michell Pijpare
Johan Nebel:n
el:r Simon Marckain
Eskiell Person Smedh
öde
21 Jacob Sigfredson Wäntzj
Tåifwola Johan Mårthenson Williacka
Eskiell Pättäiä
Cnuth Kommonen
Anders Anderson Pakarj
22 Johann Williacka
Lachnanemj Hindrich Klämetzson Kämmäläin
Cnuth Eskielson Tursas
Knuth Thomason Kättu
Safwinemj
Lars Larson Mälckj
23 Eskiell Laitin
Tåifwola Erich Erichson Pardain
Mattz Thomason Hatuin
Erich Kuhoin
Christer Williacka
Safwolax Öfredeels H:dh: S:t Michels Sochn
2. Corporal
Michell Nielson Tofwinen
24 Peer Johanson Liukoin
Liukåla Michel Erichson Rahikain
Christer Simonson Liukoin
el:r Pijpare
Jöns Michelsson Räpoin
Mårthen Påhlsson Kårhoin
Räpåla
25 Lars Mattzson Räppoin
el:r Matz nu Peer Liukoin
Samuel Mattzson Säckin
Samuell Jörenson
el:r Johan Johanson
Peer Thomasson Lapal:n
el:r Thomas Thomason
Anders Mattzson Liukoin
el:r Johan Andersonn
Kåtkatwådenkylla
26 Lars Anderson Wäisäin
Wäisala Hindrich Mattzson Hännin
Anders Påhlsson Wäisäin
And:s Mårthens: Wäisäin
Mattz Jönsson Wäisäin
27 Clemmeth Matzson Wäisäin
Greels Påhlson Tålpa
Michell Anders: Wäisäin
Peer Person
el:r Mattz
Jöns Person Wäisäins
ödhe
28 Oluff Peerson
Wiliakala Niels Anderson Biörneborgh
Måns Larsson Arpiain
Wanhamäkj
Lars Jönsson Heilain
Anders Påhlson Wilhuin
29 Jöran Christerson Martin
Påhll Larson Pulliain
Lars Larsson Kårtjain
Påhll Willhuin
Jöns Jönson Wäisäin
30 Mattz Jönson Liukoin
Hirfwilax Oluff Olufzson Nyssäin
Sylfwäster Johanson
el:r Peer Parandain
Wålingo
Påhll Påhlson Rämäin
Randakyla
Lars Person
el:r Peer Larson Rämäin
31 Lars Michelssonn Rämäin
Eskill Mattzson Kimarj
Anders Anderson Lähikåskj
el:r Peer Pyrhin
Niels Nielsson Särckin
el:r Måns Tickain
Michell Anderson Tarsoin
el:r Påhll Michelsson
32 Jöns Person Hyfwäin
Johan Henderson Påhial:n
Anders Hinders: Karjalain
Wålingo
Lars Hansson Karjalain
Michell Kilckj
33 Mattz Olufzson Liukoin
el:r Christer Mattzsonn
Mattz Bertilson Karjalain
Jöns Person Pistin
ek;r Pajuin
Niels Påhlsson Nickarain
Påhll Hanson Hootarj
34 Påhll Marthenson Lijkawain
el:r Hind: Parandain
Hindrich Johanson Påhialain
instelt för Lars Jörensson Sutarj som är dödh
Jöns Jönson Sallins
ödhe
Jöns Anderson Awikain
Christer Jönsson Sallin
35 Lars Brusiuson Heilain
Påhll Mattzson Haijain
Mattz Brusiuson Heilain
el:r Anders Anderson
Lars Olufzson Käckoin
el:r Mattz
Johan Henderson Haikoin
36 Lars Hämmingsson Auwikain
Gustaf Lådwikson Tråckain
Mattz Persson Pjstin
Anders Anders: Kufwain
Påhll Påhlsson Haijain
Kårpijärfwj
37 Michell Jönson
el:r Lars Michelson Hytiain
Mattz Mattzson Suomalain
Staffan Hinderson Pastin
Peer Person
el:r Peer Nielson Kufwain
Peer Mårthenson Hotarj
el:r Lars Persson
38 Peer Person Awikain
Wanhamäkj Christer Påhlson Antoin
Mattz Michelsson Arpiain
Eskiell Person Lutta
Påhll Larson Arpiain
el:r Jacob Hämmäläin
39 Peer Jönson Arpiain
Oluff Thomasson Wäisäin
Hindrich Christerson Hackriain
Hackriaisenby
Peer Person Uckoin
Uckanemj
Bertiel: Bengdtzon Uckoin
Kyssiäsalo
Safwolax Öfredeels H:dh: Hirfwinsalmj Sochn
40 Christer Karjalain
Kyrkieby Greels Sigfredson Hångain
Hindrickz
H:r Hindrickz Änckia
Abrahan Sallains
ödhe
Thomas Andersson
Ländzman
Pursiala
41 Erich Rytin
el:r Hans Hytin
Ryttilä Johan Hinderson Såckain
Lars Landiain
öde
Erich Nännoin
Randakylä
Erich Såckain
el:r Johann
42 Lars Kåckains
ödhe
Halkola Johan Olufzson Heijain
Johan el:r Hindrich Kårpj
Anders Nöjain
el:r Hindrich Hyryläin
Hyryla
Hind: Laitin
el:r Erich Walckoin
43 Oluf Anniain
el:r Peer
Annianemj Lars Larsson Martainen
Cnuth el:r Johan Tarckiain
Thomas Tåifwakain
Häinelax
Hindrich Kurckj
Syskälä
44 Sammuell Karstuin
Karstula Påhll Anderson Puukoin
Jöran Pietin
el:r Mårthen Kåttilain
Pietilä
Anders Puuko
Tuckala
Jöran Knuthin
45 Lars Mattzson Sylfwäster
Jacob Andersson Mölssa
Thomas Hemingson Såikain
Lars Påhlsson Äckräwäin
Såikala
Frantz Anderson Såikain
46 Mattz Jönson Päckain
Lachnamäkj Jöran Hinderson Månika
Jöns Kåskislambj
Månikala
Erich Williakain
el:r Mattz Wäisseläin
Anders Williacka
Safwolax Öfredeels H:dh: Christina Sochn
aselaji: Musqveterare
3. Corporal
Anders Anderson Såckain
47 Christer Tåijain
Tåijala Johan Johanson Wäster
Iffwar Ålckoin
Olckola
Johan Persson Wäster
Hardikala
Mårthen Mårthens: Heikin
Häikilä
48 Berttiell Bertielson
Lijansarj Erich Olufzson Räppo
Mattz Mattzson Mannin
Kyllänlax
Petter Tynnuson Syriäl:n
Syriälä
Michell Mattzson Tiusain
Tiusala
49 Peer Mattzson
Parckatnemj Petter Nielson Laurikain
Peer Hindersonn
Thomas Person
el:r Mattz
Peer Frantzson
ödhe
50 Oluff Anderson Rahikain
Johan Mattzson Kårhoin
Lars Hinderson Rahikain
Christer Mattzsonn
Oluf Jöranson
51 Lars Person Jåuthin
Jautila Peer Person Jåuthin
Johann Innoin
Innala
Hindrich Hinderson
Peer Person Kapoin
Capola
52 Johan Johanson Tiusain
Tiusala Eskiell Eskelson Ingerin
Hindrich Hinderson
Påhll Påhlssonn
Mattz Mattzson Jåuthin
Jautila
53 Erich Nielson
Kapola Dawidh Mattzson Laitin
Daniel Lydikäin
Lydikala
Peer Larsonn
Johan Cnuthsonn
54 Peer Larsson Huttuin
Huttula Mårthen Larsson Huttuin
Michell Olufzson Kårhoin
Outila
Oluff Olufzsonn
Oluff Larson Outhin
55 Johan Påhlssonn
Tarhoila Anders Anderson Wäisäin
Påhll Mattzsonn
Påhll Påhlsson
Peer Påhlssonn
57 Lars Thomason Lappal:n
Lappilamäkj Lars Johanson Småländer
Lars Johanson
Cnuth Pardain
Simon Simonson Parckin
Marjanemj
58 Michell Anderson Paasoin
Simon Cnuthson Walliakain
Aff Mänduhariu Sochn
Mårthen Hinderson
Taifwola
Sigfredh Erichson Huchtiain
Cnuth Anders: Alckoin
Ållickala
Brahelinna Lähns F:s
59 Anders Anderson Räppo
Rahikala Anders Person Parandain
Peer Clemetzson Räppo
Jöns Jönson Räppo
Mattz Kauperåin
60 Mattz Personn Ållin
Johan Johansson Tijain
Arest på Nyslåth för deth han 2 gånger Rymbd haf:r
Peer Andersson Särcka
Hanjärwj
Anders el:r Michell Lijkoin
Lijkola
Michael Sawander
Kyrckioherden H:r
61 Hans Lydikäin
Witzhiälä Larss Påhlsson Mannin
el: Greels Hinderson Wäisäin Rymbt, Rotan Skaffa en annan
Jöns Witziäin
el:f Lars Mannj
Lars Laitiain
Simon Riuhu
62 Hindrich Pispa
Lahzila Lars Mårthenson Pähön
Frantz el:r Oluf Laitin
Lars el:r Dawidh Laitin
Påhll Laitin
63 Erich Anders: Pylckäin
Hangaistenma Michell Nielson Parika
Oluff Kårhoin
el:r Thomas Laitin
Lars Nuckarains
ödhe
Hind: Räppo
el:r Eskiell Outin
64 Jöns Larsson Outin
Pöndilä Mattz Mattzon Haikin
Peer Person Pöndin
Johan Hämmäläin
el:r Anders Räppo
Haikola
Peer Mattzson Häckin
65 Påhll Jöranson Sutarj
Hangaistenma Mattz Påhlsson Pålack
Mattz Påhlsson Pållack
Peer Rahikains
ödhe
Mattz el:r Hind: Kårhoin
Cårhoila
66 Mattz el:r Per Anderson Kårhoin
Jöran Påhlsson Kårhoin
Eskiell el:r Jöran Påhlson Kårhoin
Staffan Sincko
el:r Hindrich Korhoin
Lars Michelsson Sincko
67 Anders Harapain
Anders Harapain
Niels Tiusain
öde
Hangaistenma
Påhll Påhlsson
öde
Ingarila
Mattz Hämmäläin
Kårhoila
68 Anders Olufzson Lijkain
Ingarila Jöran Jacobson Ingerin
Jacob Ingerin
Mattz Härämäckj
Härämäkj
Johan Nielson Långh
Juofwola
69 Hans Grelsson Laitin
Såckala Jöran Larsson Kaurin
förlofwat, lam i Wänsta armen, Rotan skaffe en anan
Hindrich Räinäin
el:r Mattz Pättin odhe
Lars Mattzson Såckain
Johan Nielsson Pyrhin
4. Corporal
Petter Axelsson Aufwinen
70 Anders Mattzson Himain
Öwässj Anders Påhlsson Kåsso
Anders el: Hans Påhlsson Kåsso
Christer Hinderson Meelain
Marckus el:r Jacob Mardikin
Lindunemj
Hans Mårthenson Dito
71 Simon Cnutson Dito
Christer Mårthenson Parandain
Hindrich Hinderson Dito
Jacob Hind:s
el:r Bengdt
Anders Parjalain
72 Påhll Person Himain
Mattz Erichson Tappoinen
Hans Påhlsson Himain
Lars Person Pättinen
Lars Jacobson Tappoinen
73 Jöns Anderson Tappoinen
Erich Michelsson Hardikain
instelt för Anderss Johanson Kurfwin som Rymbde 1685
Jacob Jönson Dito
Michell el:r Erich Hardikain
Hardikala
Axell el:r Johan Baltzarson Bulle
74 Erich el:r Mattz Kyro
Pättilä Jöran Jöranson Hauska
Lars el:r Christer Tåijain
Thomas Larsson Himain
Taipal
Erich Larson Himain
75 Swante el:r Jacob Pundain
Pundala Påhll Johanson Pölckin
Påhll el:r Mårthen Mattilain
Mattz el:r Sigfredh Pundain
Peer Månaon
ödhe
Såckala
76 Jöran Råimin
Råjnilanemj Hindrich Axelson Bulle
Erich Erichson Kyro
Härckälä
Oluff Påhlsson Latsoin
Latssoila
Jörän Hinders: Mäckäläin
Mäckälä
77 Johan Hinderson Mäckäl:n
Hindrich Anderson Karhin
har fallande Siukan förlof:s, Rotan måste skaffa en annan
Greels Påhlson Mäckäl:n
Påhll Anderson Karhin
Karhila
Erich Randalain
Kärjnemj
78 Mattz Paiskai
Kähnemj Lars Jöranson Ihalainen
Lars Heinikain
Tijrrola
Eskiell Hinderson Dito
Peer Person Pardain
Magkoila
79 Påhll Mäckäläin
Cnuth Nielson Himmain
Påhll Påhlsson Machkoin
Oluf Anderson Himain
Niels Nielson Himain
80 Michell Peerson Dito
Michell Mårthenson Himmain
Anders el:r Cnuth Kipoin
Heininemj
Thomas Juckarain
Juckarila
Peer Mattzson Sattilain
Sattila
81 Daniel Jöranson Taipal:n
Taipal Hindrich Nielson Himmain
Jöran Jöranson Dito
Johan Person Himain
Järwänpä
Hans Person Himain
Himalansarj
82 Christer Person
Sattila Påfwel Bertielson
som är siuk, insteltt för Christer Påhlson Pynin som Rymbde in Sept:s 1684
Mattz el:r Christer Anderson Ållikain
Kurwila
Anders Michelsson Kurfwin
Påhll Mattzson Pynnin
Syfwenma
83 Påhll Michelsson Kurfwin
Ahlasjärwj Hindrich Person Pöndin
dödh in Julij 1685, Rotan måste Skaffa en annan
Staffan el:r Hind. Hinderson
Greels Kurfwin
el:r Hindrich Säppäläin
Thomas Mattzson Olikain
84 Hindrich el:r Johann Påhlsson Säppäläin
2 bågar
Laurikala Anders Person Hämäläin
Oluff Larson Säppäläin
Bengdt Jacobson Simoin
Simoila
85 Lars Märiains
ödhe
Mårthen Jönson Kåifwakain
Jöns Walckoin
Walckola
Hindrich Walckoin
Jöns Kåifwakain
Kåifwakala
86 Påhll el:r Peer Påhlson Dito
Kålliala Christer Johanson Tuchkain
Anders Person
el:r Joran Liukoin
Jöran el:r Eskil Siriäin
Johan Tuchkain
el:r Peer
Hyramäkj
87 Michell Jöranson
Hyttöilä Jöran Dirichson Olckoin
Mattz Person Yllöin
Yllöilä
Lars Yllöin
el:r Matz Heikin
Hirfwinsalmj Cappel
Peer Clemetzson Olckoin
Kyrckieby
88 Lars Närhin
Närhillä Thomas Thomason Paalain
Mattz Närhin
Thomas Hämmäläin
Anders Paalain
Cuomio
89 Lars Larson Rahikain
Minckila Mattz Mässiäin
el: Hindrich Saikoin Abs: måste efter slåås
Påhll el:r Peer Jönson Pakoin
ödhe
Mattz Mässiäin
el:r Hindrich Saikoin
Peer Erichson Minckin
90 Mattz Larsson
Hyttöila Påffwell Larson Ninjmäckj
Johan Mattzson
Mattz Mårthenson
Johan Olufzson Nojtij
Safwolax Öfredeels H:dh: Mänduhariu Sochn
91 Hindrich Puttkoin
Tåifwola Matz Christerson Sällänpä
instelt för Erich Thomason Sällänpä som rymbde 1684
Thomas Sigfredson Sånger
Mattz Sigfredson Mölle
Larss Larson Paasoin
92 Anders Tursas
Lachnanemj Clemeth Klemetzson Kämmäläin
Thomas Erichson Paasoin
Peer Hinderson
Michell Williacka
5. Corporal
Staffan Samuelson
93 Cnuth Påhlson Warsa
Safwinemj Jöran Jöranson Mälckj
Thomas Grelson Tåifwain
Påhll Hinderson Poitz
Poitzinemj
Jöran Wittikain
Särckimäkj
94 Erich Jacobson Sånger
Tåifwola Simon Andersson Hämäläin
Sigfredh Thomason Sånger
Lachnanemj
Christer Haijain
Mattz Hinderson Hämäläin
95 Anders Paasoin
Särckimäckj Michell Nielson Suomaläin
Sigfredh Paasoin
Woldenby
Detlof Witzsiäin
Olickala
Peer Hyryläin
96 Christer Luukason
Mårthen Johanson Kommonen
Peer Anderson Olckoin
Michell Larson Ålckoin
Greels Påhlsson Ålckoin
Safwolax Öfredeels H:dh: S:t Michels Sochn
97 Lars Jönson Kärjäin
el:r Lars Larson Dito
Kärjälä Lars Larson Käriäläin
Påhll Mattzon Tulliainen
el:r Johan Larsson
Carll Marthenson Ruokolain
el:r Oluf Olufzson Lijkain
Ruokala
Simon Mattzon Liukoin
Syfwänmaby
98 Påhll Simonson Liukoin
Oluff Påhlsson Räpoin
Peer Person Liukoin
Johan Michelsson Pålckj
el:r Peer Johansonn
Liukola
Påhll Påhlsson Räpoin
99 Mattz Anderson Paijain
Kåtkatwändenkylla Jöran Jöranson Knutilain
Avangerat till Corporal, Rotan Skafe en annan
Påhll Påhlson Tillickain
el:r Anders Paijuin
Hindrich Larson Liukoin
Närfwälä
Lars Olufzson Närwäin
100 Mattz Larsons
ödhe, Optagit af Hans Orre
Wålingo Jöran Johanson Sårulain
Peer Mattzon Wiliakain
el:r Hans Hootarj
Williakala
Lars Larsson Williakain
Niels Christerson Williakain
el:r Eskiell Olufzson
101 Påhll Larsson Kaupin
Wanhamäkj Johan Johanson Pjstin
Lars Anderson Månnoin
el:r Johan Anderson
Lars Påhlsson Muinoin
el:r Påhll Påhlsson
Thomas Påhlsson
102 Lars Olufzson Sylain
el:r Thomas Rämäin
Salmilaisenby Mattz Olufzson Muikoin
instelt för Jacob Hanska som är dödh
Matz Jöranson
el:r Erich Salmelain
Peer Hinderson Håckain
el:r Hindrich Hinderson
Håckala
Peer Augustinson Parandain
103 Hindrich Eskielson Kuckoin
Håckäla Sigfredh Simonson Käckoin
Christer Matzson Kächkoin
Mårthen Hinderson Uckoin
Kyssiäsalao
Peer Person Laitiain
Laitiala
Safwolax Öfredeels H:dh: Hirfwinsalmj Sochn
104 Eskiell Påhlsson Peckain
Merasmäkj Måns Greelson Rijtin
Anders Rijtin
Peer Hatin
el:r Påhl: Peckain
Påhl Hemingson Kilckj
Kilckilä
105 Eskiell Hyryläin
el:r Hindrich Martin
Cnuth Mårthenson Åikarin
Joseph Kilckj
ödhe
Christer Kilckj
el:r Hans
Hans Påhlson Kilckj
106 Peer Jönson Kilckj
Sigfredh Jöranson Puttonen
Erich Tårniain
Tårnialala
Peer Simonson Kjrjalain
Hirfwinsalmj
Oluff Påhlsson Ripatj
107 Påhll Bertelson Peyrj
Peurenby Johan Nielson Williakain
Anders Peyrj
ek:r Cnuth
Lars Larsson Hansoin
Hindrich Larson Hansoin
108 Lars Larson Närwäin
Malwalammj Jöran Thomason Mannin
Erich Hångoin
Hurula
Larss Larson Hurrj
Simon Hämäl:
el:r Thomas
109 Christer Martin
el:r Eskiell Säppä
Wanhamäkj Greels Olufzfon Kåifwisto
Eskiell Martin
el:r Hindrich
Hämmänmäkj
Mattz Larson Ruhoin
Christer Hinderson Ruhoin
110 Sigfredh Nielson Biörnin
Biörnila Oluff Eskilson Waldoin
Johan Påhlson Biörnin
Påhll Påhlson Biörnin
Påhll el:r Eskiell Pykäin
Kuitula
111 Sigfredh Småländer
Kyrckieby Jacob Jacobson Laurikain
Hindrich Rahikain
Hindrich Hinderson
Hachtala
Mårthen Randalain
Kyrckieby
112 Mattz Jacobson Pursiain
Pursiala Peer Larson Hyrckäin
Lars Hyrckäin
Hackala
Hindrich Hachkalains
öde
Lars Tupperain
Kyrckieby
113 Erich Paalain
Watila Niels Person Nickainen
Christer Paalain
Johann Paalain
Lars Haliain
114 Påhll el: Larss Landiain
Simon Mattzson Pispalain
instelt för Mårthen Larson Tåifwain som är odugl: och gammall
Påhll Anderson Kapain
Marckus Kapuin
Jöns Påhlson Peykäin
115 Mattz Landiains
ödhe
Mattz Larson Hackalain
Peer Person Närhin
Närhillä
Anders Sijskain
el:r Johan Kårhoin
Pettilalax
Lars Hackalain
6. Corporal
Michell Anthonisson Brugumma
nu antagen
116 Johan Påhlsson Käräin
Randakyla Michell Simonson Kirjalain
Thomas Hyfwäin
ödhe
Anders Helpainen
Helpanala
Marckus Pyrhoin
117 Peer Anderson Hyryläin
Hyrylä Johan Greelson Kurfwiain
Peer Larson Kåttilain
Mattz Michelson Årain
Kychkylanemj
Eskiell Ingerain
el:r Påhll Peykj
118 Simon Annin
Joseph Mårthenson Kannulain
Frans Rämäins
ödhe
Teckala
Måns Anmain
el:r Anders Hyryläin
Niels Käräin
Taipalby
119
Hyppylänpäldo
Surnålax Hindrich Simonson Karstinen
Greels Tiusain
el:r Lars Laitinen
Tiusala
Mattz Ryttare
Lars Laitinen
120 Mattz Michelson Tiusain
Jöran Johanson Biörnin
instelt för Lars Jöranson Paalain som är Avangerat til Corporal
Anders Pernoin
ödhe
Jacob Kaipiainen
el:r Mattz Säppäläin
Kapiala
Mattz Person Kaipiain
121 Hindrich Person Peckain
Häyrylä Thomas Thomason Sulckaulain
Påhll Tickain
el:r Erich Tuchkain
Johan Wappuinen
Wapula
Hindrich Karstuin
Karstula
122 Sigfredh Påhlsson Såckin
Såckala Mattz Person Ruhoin
instelt för Samuel Larson Räpoin som Rymbde 1685
Oluf Timon
el:r Påhll Liukoin
Mattz Såckain
Anders Anders: Puucko
123 Berttiell Närwäin
Mattz Johanson Käråin
Cnuth Närfwäin
Peer Minckin
Eskiell Eskilson Såikain
124 Peer Thomason Såikain
Mattz Thomason Ullmain
är ingen beskiedh om, Rotan skaffe en annan
Jöran Eskelsson Hämälain
Niels Puuko
Mårthen Himmåttu
125 Simon el:r Erich Tyllin
Månika Niels Jörenson Kjskin
för Lars Eskelson Reinikain som har fransosser
Påhll Jönson Nirhoin
Eskill Hintzikain
Anders Ryttin
Lahnama
126 Jacob Person Hintzikain
Christer Jacobson Hinska
Oluff Påhlsson Lelckoin
Pelckälä
Jöns Jönson Kåifwakain
Niels Hämmäläin
127 Walter Person Lydikain
Lars Hämingson Antikain
Jöns Jonson Päckain
Hindrich And:ss Ållikain
Lahnama
Anders Mässainen
128 Lars Käräin
el:r Hindrich Hämäläin
Taipalby Mattz Erichson Pansoin
Påhll Hanson Tickain
Tickala
Påhll Michelson Tickain
Lars Larsson Peckain
Merasmäkj
129 Jacob Williakain
el:r Simon Kassj
Hirfwisalmj Berttiell Thomason Peckain
Lars
Caplan H:r Lars
Mårthen Hångoin
Niels Wänämies
130 Jacob Saikoin
el:r Grels
Thomas Christerson Karjalain
Greels Jörenson Räsäin
Bertiel: Olufzson Peyrin
Peurenby
Mattz Peyrj
131 Jacob Larsson Mäisäin
Michell Larsson Pölckin
instelt för Johan Puroin som Rymbde
Peer Sigfredhson Ripattj
Ripatila
Mårthen Ripatj
el:r Erich
Jöns Peckain
132 Sigfredh Rippattj
Mattz Matzson Landiain
Lars Uckåå
Niels Parckoin
Parckåila
Mattz Kucka
el:r Erich Håmhein
133 Christer Tanttj
Suosalmj Lars Påhlsson Tarckiain
Peer Erichson Kärämies
el:r Cnuth
Lars Kärämies
Malwalamj
Peer Mårthens: Mändäin
134 Thomas Marthin
el:r Hendrich Såckain
Wahwamäkj Eskiell Cnutzson Karjames
instelt för Matz Michellsson Tåifwakain som Avangerade till till Corporal
Jacob Mårthin
el:r Johan Jacobson
Thomas Mattzson Martin
Påhll Marthin
135 Lars Kuituin
el:r Thomas
Kuitula Thomas Anderson Årpain
Erich Biörnin
el:r Michell Kuituin
Michel Pjstin
el:r Oluf
Eskiel Larson Mannin
136 Lars Anderson Kåmpa
Sammuel Mårthenson Låtta
Thomas Jacobson Mannin
Aff Mänduhariu S:n
Hindrich Tyllickain
Tyllickala
Erich Tyllickain
Safwolax Nedredels H:dh: Puommala Sochn
137 Påhll Jöranson Parckin
Maliala Thomas Larson Hyfwäin
Lars Larsson Hylckäin
Hylckälä
Johan Larsson
Erich Michelson Randalain
138 Anders Sutharj
Oluff Hanson Lydikäin
Lars Bengdtzon Ingin
Mårthen Simons: Ingin
Mattz Måndoin
Hauhoila
139 Mattz Anderson Kiättäwäin
Erich Mattzson Ketäwäin
Staffan Leinoin
Ickoila
Lars Pajain
el:r Joust Mattzson
Piskoila
Jöran Lijmatain
140 Matz Person
Kaipola Petter Anderson Kirstinen
Oluf Parckin
Påhll Käckoin
Lars Saikoin
Ninimäkj
141 Petter Hanson Tijmoin
Hurusalo Oluff Jörenson Lijmatain
Hindrich Mietuin
öde, Uptagit af Jöran Räppåin
Mietula
Staffan Parkains
öde, up:t af Peer Påhlsson Sålla
Ihalaby
Jöns Larson Mättäläin
Piskoila

Vuosi 1685, Rulla 16

Sisältö Rullor 1620-1723, Rullor 1685, Sverige och Finland Inf., Drag. Del 2

Tunnus SE/KrA/0022/1685/16

SVAR linkki

Pitäjät:

© Väinö Holopainen 2020