AlkuKuninkaallinen Savon vapaapataljoona → Pääkatselmus 2. komppania 1789

Savolaisia joukko-osastoja 1700-luvulla

Kuninkaallinen Savon vapaapataljoona: 2. komppania 1789

Nimihakemisto

Tunnistetiedot

Yksikkö Kuninkaallinen Savon vapaapataljoona
Komppania 2. komppania
Luettelo Pääkatselmus
Aika 10.12.1789
Paikka Juva
Linkki https://sok.riksarkivet.se/bildvisning/A0029094_00035
Tunnus SE/KrA/0023/0/1051 (1789-1790)

Esikunta

Virka Palkka Etunimi Sotilasnimi Kotipaikka Alkaen Miten Asti Syy Ikä Palvellut Avio Uskonto Kuva
Capitaine Capitains Carl Jacob Durietz Östergöhtland 25 12 ei lut 35
Fendrich Fendrichs Hagvin M. Stråhlenhjelm Småland 19 8 ei lut
Fältväbel Fältwäbels Johan Alm Österbottn 26 3/4 on lut
Sergeant Sergeants Anders Harjulin Österbottn 60 40 on lut 36
Fourier Fouriers Fredric Lucander Kymmenegårds län 32 3/4 on lut
Munsterskrif: Munsterskrifwares Eric Ekman Österbotten 19 3/4 ei lut
Trumslagare Jöran Furu Kymmenegårds län 17 3/4 ei lut
Pipare Herrman Stolt Kymmenegårds län 12 3/4 ei lut

Miehistö

Arvo Numero Etunimi Sotilasnimi Kotipaikka Alkaen Miten Asti Syy Ikä Palvellut Pesti Nykyinen Jalkaa Tuumaa Avio Uskonto Käsityö Värvätty Kuva
Corporal 1 Anders Öberg Österbottn 24.6.1789 24 3/4 3 3/4 5 9 ei lut 21.5.1789 37
  2 Anders Jette Hellsingfors län 12.5.1789 27 2/3 3 2/3 6 3 1/2 on lut 4.4.1789
  3 Fredric Palmgren Kymmenegårds län 2.5.1789 19.6.1789 katosi Mikkelin sairaalasta 20 2/3 3 2/3 5 5 ei lut 4.4.1789
  4 Anders Norström Kymmenegårds län 21.4.1789 Laivastoon 40 2/3 3 2/3 5 10 1/2 on lut Snickare 5.4.1789
  5 Salamon Svan Kymmenegårds län 21.4.1789 Jääkäriksi 23 2/3 3 2/3 7 1/2 10 1/2 ei lut Smed 5.4.1789
  6 Petter Boman Kymmenegårds län 21.4.1789 Jääkäriksi 20 2/3 3 2/3 5 9 ei lut 6.4.1789
  7 Johan Ståhl Kymmenegårds län 21.4.1789 Jääkäriksi 23 2/3 3 2/3 5 10 on lut 6.4.1789 38
  8 Matts Frisk Kymmenegårds län 21.4.1789 Laivastoon 30 2/3 3 2/3 5 9 3/4 on lut 7.4.1789
  9 Jöran Krum Kymmenegårds län 21.4.1789 19.6.1789 pakeni Porrassalmelta 30 2/3 3 2/3 5 9 on lut 7.4.1789
  10 Fredric Palm Kymmenegårds län 21.4.1789 13.6.1798 haavoittui Porrassalmella 25 2/3 3 2/3 5 7 1/3 on lut 7.4.1789
  11 Anders Hägert Åbo län 21.4.1789 16 2/3 3 2/3 5 7 ei lut 8.4.1789
  12 Fredrich Tall Åbo län 21.4.1789 22 2/3 3 2/3 5 7 pn lut 8.4.1789
  13 Anders Flinck Åbo län 21.4.1789 19.6.1789 katosi Mikkelin sairaalasta 15 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 8.4.1789
  14 Carl Wenström Björneborgs län 21.4.1789 16.5.1789 karkasi 40 2/3 3 2/3 6 1 on lut 8.4.1789 39
  15 Wilhelm Berg Björneborgs län 21.4.1789 15 2/3 3 2/3 5 7 ei lut 9.4.1789
  16 Georg: Wennberg Björneborgs län 21.4.1789 30 2/3 3 2/3 5 10 1/2 on lut 9.4.1789
  17 Matts Florin Åbo län 21.4.1789 16.5.1789 karkasi 17 2/3 3 2/3 5 7 1/2 ei lut 9.4.1789
  18 Matts Höök Åbo län 21.4.1789 16.5.1789 karkasi 15 2/3 3 2/3 5 6 1/2 ei lut 9.4.1789
  19 Anton Åker Åbo län 21.4.1789 28 2/3 3 2/3 5 11 1/2 ei lut 9.4.1789
  20 Ludvik Snäll Åbo län 21.4.1789 16.5.1789 karkasi 27 2/3 3 2/3 5 9 on lut 9.4.1789
  21 Jacob Hoffmeister Kymmenegårds län 21.4.1789 19.6.1789 katosi 19 2/3 3 2/3 5 5 1/2 ei lut 10.4.1789 40
  22 Johan Stenberg Kymmenegårds län 21.4.1789 13.6.1789 ammuttu Porrassalmella 17 2/3 3 2/3 5 6 1/2 ei lut 10.4.1789
  23 Michel Storm Kymmenegårds län 28.4.1789 26 2/3 3 2/3 5 5 on lut 10.4.1789
  24 Gustaf Hall Kymmenegårds län 28.4.1789 13.6.1789 kuoli Porrassalmella 26 2/3 3 2/3 5 8 1/2 on lut 13.4.1789
  25 Eric Lod Kymmenegårds län 28.4.1789 24 2/3 3 2/3 5 6 1/2 on lut 14.4.1789
Corporal 26 Eric Humbla Österbottn 24.6.1789 26 2/3 3 2/3 6 on lut 2.5.1789
  27 Anders Mård Kymmenegårds län 28.4.1789 19.6.1789 kuoli Porrassalmella 22 2/3 3 2/3 5 8 1/2 ei lut 14.4.1789
  28 Henric Nyman Kymmenegårds län 28.4.1789 16 2/3 3 2/3 5 6 1/2 ei lut 14.4.1789 41
  29 Gustaf Lomm Kymmenegårds län 28.4.1789 19.6.1789 kuoli Porrassalmella 24 2/3 3 2/3 5 8 3/4 ei lut 16.4.1789
  30 Thomas Hyberg Kymmenegårds län 28.4.1789 Laivastoon 28 2/3 3 2/3 5 6 on lut 17.4.1789
  31 Petter Willig Kymmenegårds län 28.4.1789 30 2/3 3 2/3 5 6 on lut Skomakare 21.4.1789
  32 Gustaf Lerberg Kymmenegårds län 28.4.1789 Jääkäriksi 21 2/3 3 2/3 5 7 1/2 ei lut 21.4.1789
  33 Hans Abellstedt Kymmenegårds län 28.4.1789 19.6.1789 katosi 17 2/3 3 2/3 5 6 1/2 ei lut Skräddare 22.4.1789
  34 Sigfrid Stolt Kymmenegårds län 28.4.1789 13.6.1798 haavoittui Porrassalmella 27 2/3 3 2/3 5 6 on lut 23.4.1789
  35 Johan Pajmgren Kymmenegårds län 28.4.1789 16 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 2_.4.1789 42
  36 Israel Modig Kymmenegårds län 28.4.1789 26 2/3 3 2/3 5 7 on lut 24.4.1789
  37 Matts Qvist Kymmenegårds län 28.4.1789 16 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 24.4.1789
  38 Eric Ahl Kymmenegårds län 28.4.1789 18 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 24.4.1789
  39 Abram Hedman Kymmenegårds län 28.4.1789 39 2/3 3 2/3 5 10 on lut 25.4.1789
  40 Matts Örn Kymmenegårds län 28.4.1789 10.8.1789 kuoli 22 2/3 3 2/3 5 6 on lut 25.4.1789
  41 Gustaf Rask Kymmenegårds län 28.4.1789 23 2/3 3 2/3 5 6 on lut 25.4.1789
  42 Johan Forsberg Kymmenegårds län 28.4.1789 22 2/3 3 2/3 5 6 on lut 25.4.1789 43
  43 Sigfrid Kajn Kymmenegårds län 28.4.1789 19.6.1789 katosi 24 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 25.4.1789
  44 Christian Björn Kymmenegårds län 28.4.1789 19.6.1789 kuoli Porrassalmella 21 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 27.4.1789
  45 Elias Björck Kymmenegårds län 28.4.1789 20 2/3 3 2/3 5 6 1/2 ei lut 27.4.1789
  46 Johan Loo Kymmenegårds län 28.4.1789 24 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 27.4.1789
  47 Henric Färm Kymmenegårds län 28.4.1789 18.5.1789 karkasi 18 2/3 3 2/3 5 8 ei lut 27.4.1789
  48 Thomas Grabb Kymmenegårds län 28.4.1789 18.5.1789 karkasi 20 2/3 3 2/3 6 2 ei lut 27.4.1789
  49 Matts Pihl Kymmenegårds län 28.4.1789 13.6.1789 haavoittui Porrassalmella, saa eron 34 2/3 3 2/3 5 6 on lut 27.4.1789 44
  50 Eric Göös Kymmenegårds län 28.4.1789 22 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 27.4.1789
Corporal 51 Matts Laurin Österbotten 24.6.1789 37 2/3 3 2/3 5 5 ei lut 27.4.1789
  52 Carl Strömman Kymmenegårds län 28.4.1789 19.6.1789 jäi vangiksi Porrassalmella 20 2/3 3 2/3 5 5 ei lut 27.4.1789
  53 Petter Nätt Kymmenegårds län 2.5.1789 18.6.1789 karkasi 22 2/3 3 2/3 5 5 ei lut 28.4.1789
  54 Hans Sijk Kymmenegårds län 2.5.1789 19.6.1789 katosi 20 2/3 3 2/3 5 5 ei lut 28.4.1789
  55 Wilhelm Dufva Kymmenegårds län 2.5.1789 13.6.1789 karkasi 21 2/3 3 2/3 5 5 ei lut 28.4.1789
  56 Petter Ducktig Kymmenegårds län 12.5.1789 19.6.1789 kuoli 22 2/3 3 2/3 5 8 ei lut 28.4.1789 45
  57 Thomas Rax Kymmenegårds län 12.5.1789 20 2/3 3 2/3 5 6 ei lut 28.4.1789
  58 Jacob Björckroth Björneborgs län 24.6.1789 30 7/12 3 7/12 5 7 ei lut Skräddare 1.5.1789
  59 Carl Savander Kymmenegårds län 24.6.1789 23 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 1.5.1789
  60 Michel Hjort Österbotten 24.6.1789 17 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 1.5.1789
  61 Michel Bröms Österbotten 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 5 on lut Skomakare 1.5.1789
  62 Anders Nagell Österbotten 24.6.1789 26 7/12 3 7/12 5 7 1/2 on lut 1.5.1789
  63 Thomas Strandberg Österbotten 24.6.1789 40 7/12 3 7/12 5 7 1/2 ei lut Snickare 9.5.1789 46
  64 Jacob Österberg Österbotten 24.6.1789 40 7/12 3 7/12 5 11 ei lut Snickare 9.5.1789
  65 Henric Högbom Österbotten 24.6.1789 37 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 9.5.1789
  66 Anders Granat Österbotten 24.6.1789 38 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 9.5.1789
  67 Matts Bomm Österbotten 24.6.1789 36 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 9.5.1789
  68 Matts Wester Österbotten 24.6.1789 39 7/12 3 7/12 5 4 ei lut 9.5.1789
  69 Jacob Brygg Österbotten 24.6.1789 37 7/12 3 7/12 5 8 1/2 ei lut 9.5.1789
  70 Matts Stadig Österbotten 24.6.1789 21 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 9.5.1789 47
  71 Jacob Wörgren Österbotten 24.6.1789 25 7/12 3 7/12 5 6 ei lut Skräddare 9.5.1789
  72 Eric Dristig Österbotten 24.6.1789 27 7/12 3 7/12 5 9 1/2 ei lut 10.5.1789
  73 Jacob Silfwan Österbotten 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 9 1/2 ei lut 10.5.1789
  74 Matts Spira Österbotten 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 9 ei lut 10.5.1789
  75 Anders Råman Österbotten 24.6.1789 26 7/12 3 7/12 5 9 1/2 ei lut 10.5.1789
Corporal 76 Joh: Fred: Fonseljus Björneborgs län 24.6.1789 18 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 1.5.1789
  77 Michel Rosenberg Österbotten 24.6.1789 38 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 10.5.1789
  78 Michel Forssell Österbotten 24.6.1789 38 7/12 3 7/12 5 6 1/2 on lut Snickare 11.5.1789 48
  79 Lars Ström Österbotten 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 7 1/2 on lut Snickare 11.5.1789
  80 Jacob Appelberg Österbotten 24.6.1789 32 7/12 3 7/12 5 6 on lut 11.5.1789
  81 Elias Gädda Österbotten 24.6.1789 37 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 11.5.1789
  82 Eric Störberg Österbotten 24.6.1789 18 7/12 3 7/12 5 4 ei lut 11.5.1789
  83 Jacob Walllenberg Österbotten 24.6.1789 30 7/12 3 7/12 6 ei lut 11.5.1789
  84 Matts Renström Österbotten 24.6.1789 30 7/12 3 7/12 5 9 3/4 on lut 12.5.1789
  85 Gustaf Norberg Österbotten 24.6.1789 24 7/12 3 7/12 5 6 ei lut Skräddare 12.5.1789 49
  86 Simon Lång Österbotten 24.6.1789 26 7/12 3 7/12 6 on lut Skräddare 13.5.1789
  87 Isaac Söderlund Österbotten 24.6.1789 27 7/12 3 7/12 5 4 on lut 13.5.1789
  88 Gust: Adolph Berg Österbotten 24.6.1789 36 7/12 3 7/12 5 8 on lut Kopparslag: 13.5.1789
  89 Elias Hjerpe Österbotten 24.6.1789 36 7/12 3 7/12 5 8 on lut 13.5.1789
  90 Hans Hellman Österbotten 24.6.1789 34 7/12 3 7/12 5 9 on lut 13.5.1789
  91 Jacob Kulla Österbotten 24.6.1789 34 7/12 3 7/12 5 11 on lut 14.5.1789
  92 Anders Fredlander Österbottn 24.6.1789 18 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 16.5.1789 50
  93 Ad: Gabr: Forsberg Österbottn 24.6.1789 23 7/12 3 7/12 5 8 ei lut 16.5.1789
  94 Michel Hellsing Österbottn 24.6.1789 27 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 17.5.1789
  95 Isaac Lund Österbottn 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 18.5.1789
  96 Johan Heggman Österbottn 24.6.1789 37 7/12 3 7/12 5 6 on lut 18.5.1789
  97 Jacob Bastion Österbottn 24.6.1789 19 7/12 3 7/12 5 8 ei lut 19.5.1789
  98 Johan Kärholm Österbottn 24.6.1789 26 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 20.5.1789
  99 Johan Sundström Österbottn 24.6.1789 19 7/12 3 7/12 5 6 1/2 ei lut 20.5.1789 51
  100 Anders Ekman Österbottn 24.6.1789 30 7/12 3 7/12 5 6 on lut 20.5.1789
Corporal 101 Anders Alström Österbottn 24.6.1789 26 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 21.5.1789
  102 Carl Spelman Österbottn 24.6.1789 22 7/12 3 7/12 5 8 on lut 21.5.1789
  103 Thomas Björckqwist Österbottn 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 6 on lut 21.5.1789
  104 Gustaf Frissk Österbottn 24.6.1789 31.7.1789 hukkui 19 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 22.5.1789
  105 Michel Rask Österbottn 21.6.1789 19 7/12 3 7/12 5 8 ei lut 22.5.1789
  106 Johan Forss Österbottn 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 8 ei lut 22.5.1789 52
  107 Jacob Råxman Österbottn 24.6.1789 18 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 23.5.1789
  108 Anders Pard Kymmenegårds län 24.6.1789 19 7/12 3 7/12 5 7 ei lut 23.5.1789
  109 Lars Nyckter Kymmenegårds län 24.6.1789 29 7/12 3 7/12 5 6 on lut 23.5.1789
  110 Eric Korss Österbottn 24.6.1789 20 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 23.5.1789
  111 Anders Smeberg Österbottn 24.6.1789 21.9.1789 kuoli 27 7/12 3 7/12 5 8 on lut 24.5.1789
  112 Michel Wigg Björneborgs län 24.6.1789 18 7/12 3 7/12 5 6 ei lut 24.5.1789

Kapteeni Freitagin komppaniasta

Arvo Numero Etunimi Sotilasnimi Kotipaikka Alkaen Miten Asti Syy Ikä Palvellut Pesti Nykyinen Jalkaa Tuumaa Avio Uskonto Käsityö Värvätty Kuva
  113 Matts Dal Kymmenegårds län 30 3/4 3 3/4 5 6 on lut 17.4.1789 53
  114 Abram Stör Kymmenegårds län 43 3/4 3 3/4 5 6 on lut 17.4.1789
  115 Johan Hemm Kymmenegårds län 37 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  116 Henric Snäll Kymmenegårds län 19 3/4 3 3/4 5 4 1/2 ei lut .4.1789
  117 Eric Stubb Kymmenegårds län 24 3/4 3 3/4 5 4 on lut .4.1789
  118 Israel Abbor Kymmenegårds län 24 3/4 3 3/4 5 6 on lut Skomakare .4.1789
  119 Anders Hurtig Kymmenegårds län 56 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789 54
  120 Marckus Lieck Kymmenegårds län 45 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  121 Petter Fäldt Kymmenegårds län 52 3/4 3 3/4 5 5 on lut .4.1789
  122 Johan Stålt Kymmenegårds län 25 3/4 3 3/4 5 5 on lut .4.1789
  123 Staffan Nure Kymmenegårds län 20 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  124 Simon Mörck Kymmenegårds län 30 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  125 Adam Ståbe Kymmenegårds län 30 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  126 Thomas Berg Kymmenegårds län 23 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789 55
  127 Thomas Mörth Kymmenegårds län 24 3/4 3 3/4 5 5 on lut .4.1789
  128 Christian Buhr Kymmenegårds län 28 3/4 3 3/4 5 4 on lut .4.1789
  129 Gustaf Gran Kymmenegårds län 31 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  130 And: Mynt Kymmenegårds län 40 3/4 3 3/4 5 5 on lut .4.1789
  131 Adam Sarf Kymmenegårds län 36 3/4 3 3/4 5 4 ei lut .4.1789
  132 Thomas Swan Kymmenegårds län 36 3/4 3 3/4 5 4 ei lut .4.1789
  133 Johan Rask Kymmenegårds län 50 3/4 3 3/4 5 7 on lut .5.1789 56
  134 Simon Särf Kymmenegårds län 29 3/4 3 3/4 5 5 on lut .5.1789
  135 Christian Holm Kymmenegårds län 47 3/4 3 3/4 5 6 on lut .5.1789
  136 Matts Tamberg Kymmenegårds län 27 3/4 3 3/4 5 8 ei lut .5.1789
  137 Henric Mahl Kymmenegårds län 26 3/4 3 3/4 5 6 on lut .5.1789
  138 Johan Leid Kymmenegårds län 28 3/4 3 3/4 5 5 on lut .5.1789
  139 Jacob Alt Kymmenegårds län 32 3/4 3 3/4 5 7 on lut .3.1789
  140 Michel Knuth: Kymmenegårds län 29 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789 57
  141 Johan Mård Kymmenegårds län 40 3/4 3 3/4 5 8 on lut .4.1789
  142 Jacob Marck Kymmenegårds län 37 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  143 Matts Tall Kymmenegårds län 40 3/4 3 3/4 5 5 ei lut .4.1789
  144 Jöran Timm Kymmenegårds län 37 3/4 3 3/4 5 6 on lut .4.1789
  145 Gust: Henr: Sundblad Kymmenegårds län 55 3/4 3 3/4 6 on lut Skomakare .5.1789
  146 Henric Seger Kymmenegårds län 40 3/4 3 3/4 5 6 on lut Skomakare .5.1789
  147 Johan Svedh Kymmenegårds län 20 3/4 3 3/4 5 5 ei lut Skomakare .5.1789 58
  148 Eric Orre Kymmenegårds län 22 3/4 3 3/4 5 4 on lut .5.1789
  149 Matts Tran Kymmenegårds län 44 3/4 3 3/4 5 7 ei lut .5.1789
  150 Michel Ahl Kymmenegårds län 48 3/4 3 3/4 5 9 on lut .5.1789
  151 Adam Mild Kymmenegårds län 36 3/4 3 3/4 5 6 on lut .5.1789
  152 Jacob Matt Kymmenegårds län 30 3/4 3 3/4 5 6 on lut .5.1789
  153 Petter Tagg Kymmenegårds län 49 3/4 3 3/4 5 9 on lut .5.1789

Kuormasto

Arvo Numero Etunimi Sotilasnimi Kotipaikka Alkaen Miten Asti Syy Ikä Avio Uskonto Värvätty Kuva
Tråsskutskar 1 Elias Stadig Österbottn 24.6.1789 47 on lut 20.5.1789 59
  2 Michel Josephson Österbottn 24.6.1789 37 on lut 20.5.1789
  3 Joseph Kaupelin Österbottn 24.6.1789 40 on lut 20.5.1789
  4 Anders Forman Kymmenegårds län 24.6.1789 39 on lut 20.5.1789
  5 Anders Hjerpe Österbottn 24.6.1789 2.9.1789 Rantasalmelle 19 ei lut 25.5.1789
  6 Johan Widlund Österbottn 24.6.1789 4.9.1789 Porin rykmenttiin 40 on lut 25.5.1789
  7 Matts Frijman Österbottn 24.6.1789 2.9.1789 Rantasalmelle 39 on lut 27.5.1789
  8 Eric Såbell Kymmenegårds län 24.6.1789 2.9.1789 Rantasalmelle 39 on lut 27.5.1789 60
  9 Adam Ost Tavasthus Län 25.6.1789 2.9.1789 Rantasalmelle 40 on lut 25.6.1789
  10 Petter Algren Österbottn 25.6.1789 4.9.1789 Porin rykmenttiin 37 on lut 25.6.1789
  11 Matts Tyck Kymmenegårds län 28.6.1789 2.9.1789 Rantasalmelle 22 ei lut 25.6.1789
  12 Petter Wigg Kymmenegårds län 30.6.1789 4.9.1789 Porin rykmenttiin 50 on lut 25.6.1789
  13 Eric Höök Kymmenegårds län 2.7.1789 4.9.1789 Porin rykmenttiin 48 on lut 2.7.1789
  14 Olof Abbor Kymmenegårds län 2.7.1789 2.9.1789 Rantasalmelle 40 on lut 2.7.1789

© Väinö Holopainen 2021