AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Karjalan rakuunarykmentti 1712: Ratsumestari von Brandenburgin komppania

Karjalan rakuunarykmentti 1712

Ratsumestari von Brandenburgin komppania

Ryttmästare Georg Fredrich von Brandenburg Compagnie

Nimihakemisto 1712

Compagnie Officierare

Nro Dragon Kylä Muuta
  Ryttmäst. Georg Friedrich von Brandenburg
   Capitanleutenant
  Leutenant Jean Bernt Sathler
   Leutenant
  Cornetten Jean Wahlman
   Cornetten
  Adjutante
  Quartermäst Lorenz Jerppe
  Munsterskrifare Gustaf Falck
  Trumpettare
   Trumpettare
  Hofslagare
  Volunteurer
  Volunteurer
  Fri Ryttare

1. Corporalskapet

Nro Dragon Kylä Muuta
  Corporal Jöran Schouts
  Muolaa
1 1. Erich Jöransson Kändymälä
2 2. Jöran Hansson Kändymälä
3 3. Vacant Lahdenmaa
4 4. Hindrich Hindrichsson Rättöäl
5 5. Jöran Johansson Ristseppälä
6 6. Johan Jacobsson Mälkölä
7 7. Simon Bertillsson Pakkola
8 8. Bertill Påhlsson Pölläkkälä
9 9. Vacant Kuusaa
10 10. Hindrich Christersson Kuusaa
11 11. Vacant Kuusaa
12 12. Michel Hindrichsson Kuusaa
13 13. Vacant Koprala
14 14. Vacant Koprala
15 15. Vacant Muolaa
16 16. Anders Hansson Tapperniemi
17 17. Simon Andersson Tapperniemi
18 18. Jöran Hindrichssin Pikkola
19 19. Bertill Jacobsson Perkjärvi
20 20. Vacant Lavola
21 21. Vacant Vihola
22 22. Johan Mattsson Vesikkälä
23 23. Vacant Sormala
24 24. Simon Andersson Pönsiälä
25 25. Vacant Pönsiälä
26 26. Vacant Pönsiälä
27 27. Vacant Pönsiälä
28 28. Eskill Hindrichsson Koirola
29 29. Anders Andersson Turulilla
30 30. Anders Erichsson Telkkälä
31 31. Vacant Telkkälä
32 32. Johan Johansson Telkkälä
33 33. Vacant Pikkola
34 34. Vacant Punnusniemi
35 35. Johan Jacobsson Punnusniemi
36 36. Olof Christersson ? Punnusniemi
37 37. M?gun Pit? Punnusniemi
38 38. Samuel Thomasson Himala
39 39. Jöran Johansson Himala
40 40. Peer Mattsson Myskyrilä
41 41. Thomas Mårtensson Oravala
42 42. Bertill Michelsson Kupola

2. Corporalskapet

Nro Dragon Kylä Muuta
  Corporal Anders Wechman
43 43. Jöran Tikka Valkiamatka
44 44. Christer Jacobsson Valkiamatka
45 45. Jöran Olofsson Valkiamatka
46 46. Johan Bertillsson Lunkila
47 47. Mats Jacobsson Jauhila
48 48. Olof Jöransson Nousiala
49 49. Grels Markusson Nousiala
50 50. Mats Mattsson Pustilahti
51 51. Jöran Johansson Oravaniemi
52 52. Carsten Larsson Oravaniemi
53 53. Hindrich Hansson Päiväkivi
54 54. Stephan Mårtensson Valimo
55 55. Jöran M?sson Valimo
56 56. Carl Jöransson Nurmijärvi
57 57. Knut Mattsson Nurmijärvi
58 58. Vacant Siparila
59 59. Vacant Täppälä
60 60. Påhl Erichsson Lemmittylä
61 61. Vacant Lemmittylä
62 62. Christer Peersson Koivula
63 63. Vacant Kampala
64 64. Mårten Mattsson Nirkkola
65 65. Vacant Nirkkola
66 66. Niels Larsson Nirkkola
67 67. Erich Jacobsson Karkiala
68 68. Vacant Puikkola
69 69. Olof Larsson Kyllenstila
70 70. Hindrich Hindrichsson Ilmoila
71 71. Jöran Johansson Ilmoila
72 72. Vacant Aliskala
73 73. Vacant Lehtokylä
74 74. Vacant Jarila
75 75. Vacant Haitula
76 76. Vacant Hattula
77 77. Sakris Davidsson Karhula
78 78. Johan Jöransson Pihlais
79 79. Jöran Clemetsson Pihlais
80 80. Hindrich Andersson Riihisyrjä
81 81. Vacant Vehmais
82 82. Erich Andersson Sarema
83 83. Vacant Lippola

3. Corporalskapet

Nro Dragon Kylä Muuta
  Corporal Otto Jean Soldan
84 84. Erich Sigfredsson Ohijärvi
85 85. Vacant Ohijärvi
86 86. Vacant Rantakylä
87 87. Simon Johansson Rantakylä
88 88. Lars Erichsson Pampala
89 89. Vacant Kutselkä
90 90. Vacant Kivinapa
91 91. Vacant Ihoila
92 92. Vacant Karvala
93 93. Vacant Joutselkä
94 94. Vacant Joutselkä
95 95. Vacant Hapala
96 96. Eskill Peersson Terijoki
97 97. Vacant Terijoki
98 Uusikirkko 98. Thomas Thomasson Vammelsuu
99 99. Johan Bertillsson Vammelsuu
100 100. Erich Nielsson Metsäkylä
101 101. Vacant Sikiölä
102 102. Vacant Kutenselkä
103 103. Vacant Lempiälä
104 104. Hindrich Mattsson Koistila
105 105. Vacant ?järvi
106 106. Christer Mårtensson Seivistö
107 107. Vacant Kirjola
108 108. Thomas Mårtensson Yläkirjola
109 109. Erland Johansson Lassola
110 110. Carl Pettersson Hatialahti
111 111. Mats Wilhelmsson Kolkkola
112 112. Vacant Kolkkola
113 113. Thomas Ollsson Kukkola
114 114. Johan Mårtensson Vahtola
115 115. Anders Jacobsson Tikkala
116 116. Olof Mattsson Humoila
117 117. Gabriel Johansson Makkola
118 118. Vacant Humaljoki
119 119. Eskill Erichsson Kaukjärvi
120 120. Mats Christersson Kaukola
121 121. Påhl Samuelsson Kanneljärvi
122 122. Vacant Kanneljärvi
123 123. Vacant Kanneljärvi
124 124. Anders Hansson Hämees
125 125. Vacant Hämees

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021