AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Karjalan rakuunarykmentti 1685: Ratsumestari Creutzin komppania

Karjalan rakuunarykmentti 1685

Ratsumestari Creutzin komppania

Baron & Ryttmästare Creutz Compagnie

Nimihakemisto 1685

Komppanian esikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  Ryttmästare Axel Creutz
  Taipalsaari Grels Varijalka Suomenniemi
  Daniel Mattsson Suomenniemi
  Mats Punikka Suomenniemi
  Simon Larsson Suomenniemi
  Bertil Mattsson Hallila
  Lars Pönninen Pönnilä
  Mats Saira Uiminiemi
  Johan Hindrichsson Parkola
  Anders Tapainen Hyvärilä
  Thomas Ollsson Kaamaniemi
  Lars Peersson Solkis
  Påhl Jurvain Solkis
  Sigfred Korpelain Lakola
  Leutenant Jyrgen Möller
  Lapvesi Michel Knutsson Itiä
  Savitaipale Lars Mononen Monola
  Peer Clemetsson Monola
  Abraham Stephansson Monola
  Jacob Larsson Jokenmaa
  Simon Kontti Kuntula
  Thomas Eskillsson Jokenmaa
  Jöran Svensson Jokenmaa
  Christer Huhilo Kärpäis
  Mårten Hindrichsson Kauskila
  Mats Murta Kauskila
  Johan Grelsson Sanjärvi
  Jöran Erichsson Peijo Virmajärvi
  Erich Vahvainen nu Jöran Christersson Sanjärvi
  Cornetten Taipalsaari Niels Hage
  Olof Ollsson Vilhu nu Erich Peersson Nisola
  Eskill Simonsson Uiminiemi
  Mats Jacobsson Kaamaniemi
  Jöran Eskillsson Kapiala
  Mårten Jöransson Suontakais
  Hindrich Månsson Sairala
  Anders Mattsson Kurhila
  Knut Påhlsson Kärmeniemi
  Hindrich Huttuin nu Simon Hindrichsson Huttula
  Eskill Simonsson Kärkelä
  Qvartermeister Erich Bilenskjölds
  Taipalsaari Mats Jöransson Jurvala
  Niels I?son Jurvala
  Simon Ketinen Jurvala
  Jacob Bertillsson nu Jöran Jöransson Keskisenpää
  Christer Larsson Ruohiala
  Påhl Hindrichsson Kurenniemi
  Sigfred Mattsson nu Jöran Knutsson Suoniala
  Simon Poikolain Uiminiemi
  Lapvesi Johan Hindrichsson Armila
   Predikantten Savitaipale Erich Thomeus
  Erich Jöransson Kolkkola
  Påhl Jöransson Lydikkälä
  Sigfred Hindrichsson Susivuori
  Michel Jurvain Solkis
  Munsterskrivare Lapvesi Elias Backman
  Anders Simonsson Kiainen Kiala
  Savitaipale Eskill Christersson Sanjärvi
  Sigfred Mårtensson Sanjärvi
  Mårten Hongisto Virmajärvi
   Bardbern Ruokolahti Hindrich Rugeröds
  Erich Holainen Romikkälä
  Anders Koppi Mäkölä
  Christer Mårtensson Kivori Käsälilä
  Peer Johansson Hoikain Haukilax
  Trumpetter Lapvesi Clemet Erichsson Lauritsala
  Sigfred Eskillsson Sarniala
  Simon Myrä Myrälä
  Thomas Mattsson Ståkmakare Andamois
  Hindrich Kaipiain nu Christer Peersson Rytkölä
  Peer Vakkarin Nuijamaa
  Savitaipale Bengt Bengtsson Piutula
  Mats Olofsson Jokenmaa
  Sakris Samuelsson Jokenmaa
  Hoffslagaren Taipalsaari Thomas Bertillsson Uiminiemi
  Anders Andersson Kiala
  Jöran Olkoin Suoniala
  Christer Kirvesmies Suomes
  Prophosen Lapvesi Mats Jacobsson Räsälä
  Mats Larsson Bajarila
  Anders Nielsson Hartikain (Ea Mukoila?) Hardikkala
  Thomas Puroin Purala

1. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  1. Corporalen Gustaf Johansson
  Luumäki Capit. Homs hem Ihola
  Savitaipale Hindrich Larsson Jokenmaa
  Michel Lapatto Jokenmaa
  Sigfred Andersson Jokenmaa
  Abraham Jöransson Rantala
  Peer Andersson Ilko Suomenniemi
  Lapvesi Mats Larsson Sinkkola
1 Giemena Ryttare Stranda, Säkkijärvi 1. Erich Koskimies nu Hindrich Nielsson Anders Knutsson Lahnajärvi
2 2. Knut Koskimies nu Erich Mårtensson (aug: Jöran Tillinen & Olof Peersson Tillinen) Johan Clemetsson Rokka Lahnajärvi 08:24:15
3 3. Christer Andersson Ihalain (aug: Jöran Mattsson I Villola & Peer Larsson I Loillola & Peer Suonsilmä aldeles...) Mats Jöransson Lakka Lahnajärvi 06:05:08
4 4. Thomas Larsson (aug: Hindrich Jöranssons hem) S. Simon Jöransson Suoantila 08:06:09
5 5. Peer Jöransson Lars Larsson Suoantila 08:24:15
6 6. Jöran Hindrichsson & till ? Hindrich Virkamies Eskill Eliasson Suoantila
7 7. Jöran Mattsson (aug: Thomas Anderssons hem) Jöran Mattsson Ihaksala 03:18:00
8 Luumäki 8. Michel Jöransson B. Mårten Jöransson Ruppoila
9 9. Jöran Mattsson (aug: Clemet Mårtensson & Peer Clemetssons hem I Parola) Thomas Mattsson Hyrylä 04:25:19
10 10. kyrkiofader H. Johan Forsander (aug: Peer Mårtensson & Jacob Simonssons hem I Pyhkiälä) Michel Andersson Haimila 04:25:19
11 11. Jöran Larsson (aug: Pappsus hem I Hyvättilä) Simon Knutsson Heikkilä 04:25:19
12 12. Sigfred Eskillsson måg Lars Knutsson Niemi
13 13. Stephan Clemetsson (aug: Knut Ersson I Hirvikallio) Simon Clemetsson Koskela 04:25:19
14 14. Erich Bertillsson (aug: Christer Nurmis he I Haimila) Eskill Andersson Venäläis 19:14:16
15 15. Jacob Mårtensson (aug: Knut Erichsson & Christer Påhlssons hem I Suomes) Mats Larsson Heimala 23:02:17
16 16. Markus Jöransson (aug: Erich Bertillssons hem I Kähölä) B.S. Jöran Hansson Heimala 23:02:17
17 17. Bertil Hindrichsson (aug I Haimila) Erich Matsson Marttila 01:30:06
18 18. Mats Peersson (aug: Sigfred Thomassons hem I Heimala) Markus Sigfredsson Kähölä 07:21:08
19 19. Simon Bertillsson Peer Jöransson Kähölä
20 20. Lars Jöransson (aug: Mats Michelssons hem I Huikala) Simon Bertillsson Hietamies 00:19:17
21 21. Erich Christersson (aug: Christer Sigfredssons hem I Sarkalax) Bertil Christersson Lakka 15:30:21
22 22. Jöran Clemetsson (aug: Christer Nurmes hem I Heimala) Jöran Caspersson Lakka 16:29:03
23 23. Mats Clemetsson Christer Jöransson Juurikkala
24 24. Erich Mattsson Knut Hindrichsson Pukkila
25 25. Sigfred Eskillsson B.S. Sigfred Jöransson Munkby nu Mondola
26 26. Johan Bertillsson B.S. Eskill Ingelsson Inkilä
27 27. Thomas Jöransson (aug: Christer Hindrichsson & Mats Värdö I Värdölä) Jacob Larsson Laukala 04:25:19
28 28. Christer Taina (aug: Hindrich Nurmis hem I Himottula) Johan Hindrichsson Himottula nu Anttila 04:27:04
29 29. Hans Christersson Husu (aug I Haikola) Lars Johansson Husula 13:12:04
30 30. Simon Larsson (aug: I Heikkilä) Mårten Erichsson Pätärilä 01:30:06
31 31. Påhl Eskillsson Jöran Mårtensson Luotois
32 32. Thomas Christersson (aug I Venäläis & Suomes) Mårten Sigfredsson Hirvikallio
33 33. Lars Håkansson Jöran Christersson Pitkäpää Himottula
34 34. Simon Erichsson (aug: Eskill Påhlsson I Haikola & Simon Erichsson I Lakka) Mats Mattsson Tapavainola 18:28:07
35 35. Christer Thomasson (aug I Keskis) Hindrich Larsson Keskil nu ?iukala 12:03:20
36 36. Eskill Hindrichsson (aug I Kaskis & I Salmi) Bonden rydhen Kaskis nu Viuhkola 21:29:22
37 37. Christer Mattsson (aug: Arvid Venäläin I Heikkilä) Simon Ersson Venäläis 04:25:19
38 38. Anders Mattsson (aug I Heimala) Anders Sigfredsson Marttila 08:17:08

2. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  2. Corporalen Lapvesi Johan Möller Korkia-aho
  Anders Grelsson Haikkola
  Johan Mattsson Seppälä
  Sigfred Ollsson Toivarila
  Clemet Christersson Toivarila
  Sigfred Mattsson Annala
  Lars Christersson Hanjärvi
  Mårten Erichsson Itiä
39 Giemena Ryttare Luumäki 39. Mats Michelsson Christer Hindrichsson Sarvilahti
40 40. Simon Johansson Clemet Jacobsson Toikkala
41 41. Simon Larsson nu Erich Christersson Thomas Ersson Toikkala
42 42. Simon Andersson Gregorius Christersson Jukkala
43 43. Markus Jacobsson (aug: Mats Mattsson Hatara I Lensula?) Jöran Michelsson Orikkola
44 44. Peer Mattsson Heimon nu Niels Jöransson Johan Christersson Haimila
45 45. Thomas Knutsson (aug: I Kalpola) Jacob Erichsson Husula 13:12:09
46 46. Clemet Jöransson (aug: Knut Sokuras hem I Haikola) Anders Larsson Husula 13:12:09
47 Lapvesi 47. Mårten Mårtensson S. Mårten Bertillsson Vainikkala
48 48. Mats Bertillsson Carl Clemetsson Rikkilä
49 49. Lars Ollsson Simola nu Mats Larsson B. Erich Mattsson Hyttilä
50 50. Jöran Jöransson (aug: Lars Anderssons öde I Melkola) B.S. Påhl Jöransson Melkola 23:28:19
51 51. Hindrich Andersson Thomas Andersson Toivarila
52 52. Mats Mattsson (aug: Jöns Mattsson I Maajärvi) Mats Bertillsson Annola 07:21:07
53 53. Thomas Erichsson Hans J;ransson Kempilä
54 54. Anders Thomasson Anders Knutsson Hanjärvi
55 55. Lars Andersson Erich Jacobsson Hanjärvi
56 56. Hindrich Sigfredsson Michel Jöransson Kauskila
57 57. Anders Svensson Hans Peersson Vilkjärvi
58 58. Carl Grelsson Niels Andersson Vilkjärvi
59 59. Hindrich Hankara Jöran Bertillsson Korkia-aho
60 60. Sigfred Larsson Christer Larsson Korkia-aho
61 61. Mats Larsson Mats Mattsson Toivola
62 62. Mats Peersson (aug: Peer Peerssons hem I Ojala) Sigfred Stephansson Vainikkala
63 63. Påhl Larsson Saiko B.S. Simon Johansson Lavola
64 64. Sigfred Sakura Olof Påhlsson Viuhkola
65 65. Mats Mattsson Suni Jacob Johansson Kourula
66 66. Peer Larsson Jacob Johansson Kärkölä
67 67. Eskill Nielsson (aug: Niels Dufva I Nyrhilä) Jöran Jacobsson Laakkola
68 68. Jöran Mattsson (aug: Peer Vaukas hem I Nyrhilä) Johan Johansson Hurtanmaa
69 69. Anders Kahlo Hindrich Sigfredsson Andamois
70 70. Jöran Eskillsson Särki (aug I Ylikkälä) Thomas Eskillsson Laakkola
71 71. Mårten Påhlsson Jöran Jöransson Kasukala
72 72. Anders Larsson B. Anders Andersson Bengtilä
73 73. Kyrkioherr H. Andreas Arvid (aug: Sixtus Koskins hem & Anders Hämäläin I d?by) Hindrich Mårtensson Armila 02:05:02
74 74. Peer Mårtensson Martin (aug: Olof Lavikains hem I Juvola) Simon Simonsson Laihala 04:25:19
75 75. Mårten Peersson (aug: Anders Solamies & Sigfred Michelsson I Suokasukkala) Eskill Jöransson Rapattila 04:15:19
76 76. Thomas Christersson (aug: Jöns Hindrichssons hem Anders Andersson Rapattila 03:08:19

3. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  3. Corporalen Taipalsaari Reinholdt Rötser
  Peer Mattsson Ahokkala
  Länsman Johan Ahlgreen Ahokkala
  Hindrich Parkoin Itiä
  Eskill Parkoin Itiä
  Eskill Olofsson Pöllölä
  Hindrich Mattsson Peltois
  Jöran Carlsson Peltois
  Erich Kokkoin nu Michel Hindrichsson Suomenniemi
77 Giemena Ryttare 77. Bertill Olofsson Käihöin nu Hindrich Virolain Sigfred Johansson Merenlax
78 78. Lars nu Simon Larsson (aug: Michel Rötköin nu Johan Niemi I Häikilä B.S. Lars Larsson Merenlax
79 79. Jacob Påhlsson Rikkinen nu Tömes Mårtensson (aug: Lars Larsson & Olof Sigfredsson I Kourula) Olof Peersson Merenlax 02:21:08
80 80. Olof Andersson Parikka & Mårten nu Jacob Mårtensson (aug: Lars Ollsson Kokin I Jukkansaari?) Thomas Peersson Merenlax 23:02:17
81 81. Hindrich Påhlsson Jöran Påhlsson Sutela
82 82. Sigfred Huttuin Michel Sigfredsson Huttula
83 83. Simon Peersson (aug: Peer Mårtensson I Parkkola) Mats Mattsson Metsola 20:07:05
84 84. Clemet Clemetsson & Lars Andersson (aug: Mats Mattssons hem I Peltois) S. Lars Larsson Pöndilä
85 85. Lars Larsson & Jacob Olkoins hem (aug: Grels Kurhin & Lars Karkoinen I Savitaipal Korhola) Hindrich Påhlsson Solkis 09:06:09
86 86. Mats Peersson (aug: Christer Laukains hem I Ahomiemi) Bertil Påhlsson Laukniemi 01:30:06
87 87. Jöran Peersson nu Lars Christersson (aug: Thomas Koppi I Huttula) B. Johan Christersson Rehula 01:30:06
88 88. Mats Hindrichsson David Peersson Saikkola
89 89. Abel Peersson B. David Peersson Kuhala
90 90. Peer Olofsson nu Mats Luoto Hindrich Hindrichsson Kyläniemi
91 91. Lukas Michelsson Johan Grelsson Kyläniemi
92 92. Olof Bertillsson (aug: Hindrich Kelkka I Kyrkoby) Anders Mattsson Telkälä 01:30:06
93 93. Niels Peersson S. Olof Nielsson Olkkola
94 94. Jacob Kilki (aug: Christer Mattsson & Thomas Simonsson I Metsä) B. Ervald Hindrichsson Kilkinsaari 01:30:06
95 95. Olof Pettin S. Olof Ollsson Haikkola
96 96. Eskill Hindrichsson med Christer Virolain (aug: Olof Ingelssons hem I Pavis) Hindrich Mattsson Haikkola 07:21:08
97 97. Peer Jessensuusson Lars Larsson Vitsais
98 98. Hindrich Påhlsson Isak Larsson Vitsais
99 99. Peer Erichsson (aug: Mats Anderssons hem I Reinikkala) B. Jöran Erichsson Haikanlax
100 100. Mats Mattsson nu Hindrich Sutari (aug: Christer Kopsas hem I Haikanlax) Abraham Larsson Lukoila 06:04:08
101 101. Michel Michelsson (aug: Lehtoins hem I Lehtola) Lars Larsson Kurenlax 23:02:17
102 102. Inspect. Åke Ollsson Christer Jöransson Häikälä
103 103. Hindrich Hindrichsson B. Samuel Pysing Jauhiala 00:13:06
104 104. Peer Peersson (aug: Erich Parkoins hem I Vainikkala) Anders Larsson Ahokkala 01:05:15
105 105. Anders Larsson (aug: Erich Parkoins hem I Vainikkala) Lars Larsson Ahokkala 01:05:15
106 106. Kyrkioherr H. Lars's Ea Tömer Jöransson Paakkola
107 107. Mats Bertillsson Olof Saikkonen Paakkola
108 108. Christer Pitkäparta Johan Mattsson Niemi
109 109. Mats Larsson Mats Hindrichsson Niemi
110 110. Lars Erichsson (aug: Peer Bengtsson & Erich Perna I Kuikkala) Peer Peersson Märkälä 10:16:20
111 111. Peer Hindrichsson (aug: Clemet Mattssons hem I Kaiitlussaari) Johan Peersson Kilpiänsaari 06:04:09
112 112. Crono landbönder & laghläsaren Samuel Mattsson (aug: Mats Peersson knechts hem I Viuhkola) Erich Knutsson Yxnäs
113 113. Lagläs. Sakris Däkmar Erich Mårtensson Haikanlax

4. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  4. Corporalen Savitaipale Petter Prundt
  Hindrich Månsson Kaskis
  Lapvesi Jöran Markusson Korkia-aho
  Hindrich Thomasson Vilkjärvi
  Lars Oikonen Oikkola
  Jöran Simonsson Nyrhilä
  Savitaipale Simon Peersson Melkola
  Mats Christersson Ratasalo
114 Giemena Ryttare 114. Jöran Mattsson Isak Larsson Mikkola
115 115. Lars Erichsson Punta nu Jöran Larsson Jöran Frantzsson Kuukanniemi
116 116. Thomas Olkoin nu Mats Bertillsson (aug: Lars Peersson Töllinen) Clemet Mattsson Värdölä 07:21:08
117 117. Mårten Suomalain Niels Andersson Taipale
118 118. Jöran Larsson Anders Mattsson Sutela 00:13:06
119 119. Inspect. Sven Stille (aug: Mats Michelsson Nisoin I Nisola) Hindrich Hindrichsson Torviniemi 07:24:08
120 120. Mats Mattsson (aug: Bertill Punkka I Ruomi) Mats Eskillsson Uiminiemi 01:30:06
121 121. Cornet Niels Hage Johan Viuhkola Uiminiemi
122 122. Jöran Muukka Clemet Hindrichsson Suontakainen
123 123. Jöran Larsson (aug: Eskill Peuhkuri & Mats Larssons hem i Korpela) Mats Kurki Sairala 04:24:19
124 124. Mats Ollsson Okko Mats Eskillsson Sorvarila
125 125. Mats Mattsson Narttu Eknut Michelsson Ruomi
126 126. Michel Talikka nu Simon Erichsson Jacob Andersson Ruomi
127 127. Sigfred Mattsson B.S. Thomas Eskillsson Suomalais
128 Lapvesi 128. Michel Andersson nu Anders Jöransson (aug: Michel Andersson I Ihola) Mårten Jöransson Lavola 20:07:04
129 129. Niels Olofsson Turkki Mats Ollsson Turkkila
130 130. Påhl Andersson Christer Philipsson Itiä
131 131. Simon Johansson (aug: Thomas Månssons hem I Ruttois) Augustus Markusson Itiä 23:02:17
132 132. Niels Stephansson Lars Johansson Itiä
133 Savitaipale 133. Gerls Simpura (aug: Hindrich Ollsson Manki & Niels Thomasson Nikuin) Påhl Andersson Luotola 18:28:17
134 134. Hindrich Valkoin B.S. Christer Hindrichsson Valkolanmäki
135 135. Mårten Påhlsson (aug: Påhl Hölsä I Valkolanmäki) Michel Larsson Virmajärvi 04:25:19
136 136. Christer Peersson Lars Hindrichsson Kylliälä
137 137. Michel Erichsson B. Abraham Erichsson Lydikkälä 00:13:06
138 138. Jöran Sigfredsson (aug: Hans Hindrichssons hem I Sanjärvi) Lars Christersson Karhula
139 139. Påhl Urbansson (aug: Mats Rötköin & Påhl Peerssons hem I Koitala) Mats Philipsson Sanjärvi 23:02:17
140 140. Olof Thomasson nu Jacob Påhlsson Hindrich Gregorisson Sanjärvi
141 141. Lukas Larsson Pitkäpää måg Knut Eskillsson Luotolax
142 142. H. Peers Ea (aug: Eskill Michelsson & Peer Peerssons hem I kyrkio, kyrkiofader H Michels hem I Peltolax) Mats Mattsson Peltolax 05:03:19
143 143. Mats Urbansson Anders Hansson Peltolax
144 144. Christer Hyrkäin Hindrich Mårtensson Hyrkälä
145 145. Jacob Eskillsson Jacob Jöransson Hyrkälä
146 146. Jöran Jöran Kiuru nu Mårten Jöransson (aug: Christer Junnis hem I Korhola) Jacob Johansson Kaskis 23:02:17
147 147. Mats Larsson (aug: Mårten Suomalais & Mats Mattssons hem I Rahikkala) Lars Hindrichsson Kuivais 04:25:19
148 148. Påhl Kuivain (aug: Påhl Kuivas hem I Lutolax) Hindrich Andersson Kuivais 04:25:19
149 149. Cornet Hindrich Danbergs Ea (aug: Hindrich Danberg I Solkis & Hindrich Danberg I Taipalsaari Kuikala) Anders Andersson Korhola 06:11:19
150 150. Påhl Pettin nu Knut (aug: Påhl Pettin & Mats Huikas hem I Kuivais) Hans Mårtensson Pettilä 23:02:13

Verotalot

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
   Översten Pieksämäki Axel Creut
  Peer Hansson Salonen Jäppilä
  Jöns Peersson Risain Jäppilä
  Lars Larsson Ilkoin Jäppilä
  Peer Jönsson Pullinen Maavesi
  Peer Arvidsson Pullin Maavesi
  Olof Ollsson Tenhuin Maavesi
  Anders Arvidsson Pullin Maavesi
  Erich Mattsson Jauhoin Maavesi
  Påhl Thomasson Huttuin Siikamäki
  Olof Peersson Makkoin Siikamäki
  Bertil Hämäläin Savomäki
  Niels Eskillsson Ikoin Valkiamäki
  Lars Stephansson Kaupin Valkiamäki
  Påhl Thomasson Kaupin Valkiamäki
  Johan Johansson Kaupin Valkiamäki
  Olof Peersson Konduin Valkiamäki
  Jacob Peersson Pajain Valkiamäki
  Jöran Jöransson Sirkainen Tikkalanmäki
  Eskill Kaipiain nu Stephan Lukasson Venäläin Tikkalanmäki
  Mats Brusiusson Kaipain Tikkalanmäki
  Hindrich Mattsson Siikain Loukolamäki
  Peer Peersson Vehviläin Loukolamäki
  Anders Andersson Heikkinen Loukolamäki
  Mats Jöransson Toivoin Kylmämäki
  Jöns Jönsson Illoin Kylmämäki
  Mats Vendopää Kylmämäki
  Lars Larsson Nisoin Hulkkola
  Brusius Mattolain Mänilä
  Samuel Houtan Härkilä
  Jacob Larsson Jäppiläin Jäppilä
  Sigfred Larsson Tiukoin Veimasniemi
  Olof Larsson Ihalain Ihalais
  Leutenant Pieksämäki Jürgen Möller
  Anders Andersson Hulk Kumakanmäki
  Ervald Peersson Kuivalampi Kumakanmäki
  Anders Ollsson Utrin Utriala
  Axel Ollsson Utrin Utriala
  Simon Ollsson Utriala
  Hindrich Jönsson Rysäin Kärkilä
  Erich Larsson Laitin Jauhomäki
  Mats Påhlsson Laitin Jauhomäki
  Peer Peersson Purain Jauhomäki
  Hindrich Kollen Jauhomäki
  Brusius Andersson Haikin Häkkilä
  Olof Nielsson Häkkin Häkkilä
  Michel Ollsson Häkkin Häkkilä
  Hindrich Häkkinen Häkkilä
  Christer Michelsson Häkkilä
  Niels Nielsson Häkkinen Häkkilä
  Clemet Nukarin & Niels Muskain Nukarila
  Cornetten Kuopio Niels Hage
  Jacob Hindrichsson Hyvöin Pitkäsalmi
  Jöran Eskillsson Pitkäsalmi
  Lars Jacobsson Turoin Puttusenmäki
  Johan Jacobsson Turoin Puttusenmäki
  Lars Lappalain Puttusenmäki
  Hindrich Turoinen Puttusenmäki
  Thomas Thomasson Maroin Riuttula
  Hindrich Påhlsson Rännikäin Metsmasalmi
  Påhl Keiskins ho S. Metsmasalmi
  Anders Olsson Hapoin Metsmasalmi
  Olof Andrsson Antikain Kyttäniemi
  Peer & Anders Larsson Kurtelain Kyttäniemi
  Michel Holopain Kyttäniemi
  Peer Mattsson Seppäin Kyttäniemi
  Påhl Andersson Koistin Evänlax
  Jöran Andersson Vähäin Räsälä
  Johan Påhlsson Kausma Virmalahti
  Pieksämäki Johan Larsson Iloinen Vänämäki
  Peer Påhlsson Puhakain Hällimäki
  Niels Stephansson Kaupin Suolivesi
  Qvartermeister Kuopio Olof Larsson Kainulain Palonurmi
  Lars Ollsson Miettinen Mietilä
  Johan Heiskain Mietilä
  Påhl Ollsson Räsäin Räsälä
  Erich Mattsson Kaukoinen Räsälä
  Sven Andersson Räisäin Räsälä
  Hindrich Peersson Märkäin Räsälä
  Olof Påhlsson Jurvalain Räsälä
  Anders Tillikain Evänlax
  Hindrich Påhlsson Koskin nu Johan Puttikain Vehmersalmi
  1. Corporalen Anders Räsäinen Jurukanmäki
  Peer & Lars Räsäinen Jurukanmäki
  Anders Ollsson Jurukanmäki
  Mats Andersson Hilduin Ennenlax
  Michel Mattsson Tomain Ennenlax
  2. Corporalen Kuopio Peer & Christer Peersson Ovaska Niemisjärvi
  Johan Bengtsson Rasinpää Niemisjärvi
  Peer Ollsson Pyrinen Syväri
  Olof Kurpain nu Hindrich Ivarsson Riistavesi
  Anders Mattsson Mustoin Kiutaniemi
  Mats Ollsson Hyvöin Roikansaari
  Erich Michelsson Kinnuinen Sotkaniemi
  Olof Andersson Mäkinen Sotkaniemi
  3. Corporalen Iisalmi Olof Thomasson Ollikain Karvasalmi
  Erich Bertillsson Hynni Karvasalmi
  Philip Bertillsson Rautaparta Lapivetelen kylä
  Olof Harakka Lapivetelen kylä
  Lars Mårtensson Lapivetelen kylä
  Påhl Jöransson Pardin Tomonmäki
  Niels Peersson Rauhalain Jouhemäki
  Lars Peersson Rytköin Rytkölä
  Thomas Johansson Rautumäki
  4. Corporalen Iisalmi
  Gabriel Stephansson Hyvärin Ohmaniemi
  Peer Ollsson Kärkin Hautajärvi
  Olof Nielsson Kärkin Hautajärvi
  Michel Stephansson Lukoin Koivusjärvi
  Niels Stephansson Hyvärin Koskin
  Michel Peersson Lintuin Onkivesi
  Predikantten Niels Peersson Hietamäki
  Mårten Thomasson Hollimäki
  Niels Andersson Längelmäki
  Johan Ollsson Junnoin Nininiemi
  Munsterskrivare Jokkas Lars Mustoin Hatsola
  Påhl Peersson Venäläin Tukkila
  Peer Hytteläin Hotenkylä
  Peer Franzsson Hirvoin Vuorenmaa
  Christer Hennuin Hännilä
  Bardbern Arvid Väisäin Väisälä
  Anders Larsson Rapoin Sarkaniemi
  Bertil Mattsson Nyrkäin Nyrkälä
  Lars Larsson Hätinen Pyhäjärvi
  Peer Påhlsson Pöndinen Venäntekämänranta
  Trumpetter Iisalmi Hans Hansson Kurvainen Viermajärvi
  Hindrich Påhlsson Kettuin Viermajärvi
  Anders & Lars Andersson Viermajärvi
  Carl Tirinen Viermajärvi
  Olof Jönsson Pardain Partala
  Eskill Visasson Partala
  Johan Olofsson Salmijärvi
  Olof Huttuin Peltojärvi
  Påhl Niskain Niemisjärvi
  Bertill Hindrichsson Junginiemi
  Hoffslagaren Stephan Stephansson Kaupin Suolivesi
  Påhl Stephansson Lavoin Tihusniemi
  Prophosen Olof Ersson Lapveteläin Lapivetelen kylä
  Olof Ollsson Kettarin Lapivetelen kylä
  Jöran Mattsson Lapivetelen kylä
  Philip Mattsson Parkoin Lapivetelen kylä

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021