AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Karjalan rakuunarykmentti 1712: Henkikomppania

Karjalan rakuunarykmentti 1712

Henkikomppania

Lijff Compagnie

Nimihakemisto 1712

Nro Dragon Kylä Muuta
  Översten Jacob Danielsson
  Överste Leutenanten vacant
  Majoren Philip Jean von Blecken comendant I Savolax
  Regiment Quartemäst Niels Nykopp
   Regiment Pastoren Johan Waneus
   Regiment Adjutant Bengt Ristelius comendant I Savolax
   Regiment Hälskiun Gottlop Cahle
   Regiment Skrivaren Gustaf Falk ? landett
   Esquadrons Predikant Gustaf Lillius
   Esquadrons Predikant Johan Kiander
   Regiment pistolsmeden Mats Ståhl
   Regiment Sadelmakare Gabriel ?

Compagnie Officierare

Nro Dragon Kylä Muuta
  Secund. Ryttmäster Hans Erich Soldan
   Capitanleutenant Johan von Nandelstadt
  Leutenant
   Leutenant
  Cornetten Lourentz Ellsenberg
   Cornetten Lourentz Ellsenberg
  Adjutante
  Quartermäst Johan Pottman
  Munsterskrifare vacant
  Trumpettare Hans Dannenberg
   Trumpettare Jöran Dannenberg
  Hofslagare
  Volunteurer
  Volunteurer
  Fri Ryttare

1. Corporalskapet, Viipuri

Nro Dragon Kylä Muuta
  Corporal Alexander Brunqvist
  Volunteurer Jacob Listländer
  Anders Wijder
  Olof Flucht
  Carl Gustaf Falck
  Otto Brusin
1 1. Jöran Johansson Tervajärvi
2 2. Mats Jöransson Tervajärvi
3 3. Johan Johansson Tervajärvi
4 4. Jacob Jacobsson Vehviälä
5 5. Johan Pettersson Gammalby
6 6. Jacob Larsson Gammalby
7 7. Mats Hindrichsson Gammalby
8 8. Simon Bäck Tervajoki
9 9. Mats Johansson Haimila
10 10. Christer Thomasson Loukola
11 11. Elias Andersson Loukola
12 12. Eskill Mattsson Loukola
13 13. Johan Sinkko Kinteris
14 14. Jacob Jacobsson Nurmis
15 15. Mats Eskillsson Nurmis
17 17. Salomon Danielsson Torikkala
18 18. Mats Andersson Jalkonen Hannijoki
19 19. Mats Olofsson Ladugård
20 20. Mats Erichsson Netala
21 21. Samuel Michelsson Merjoki
22 22. Simon Knutsson Vasalahti
23 23. Jöran Michelsson Hopaeno
24 24. Mats Larsson Koskis
25 25. Anders Andersson Kiskilä
26 26. Jöran Simonsson Asp Happenisaari Haapasaari?
27 27. Petter Sigfredsson Lihaniemi
28 28. Gabriel Jacobsson Sammola
29 29. absent Viansaari Kuollut 28.12 1710?
30 30. Jöran Jöransson Alakirjola
31 31. Michel Andersson Kolmikäsälä
32 32 vacant Kaijala
33 33. Anders Erichsson Kaijala
34 34. Johan Eskillsson Rokkala
35 35. Hindrich Thomasson Rokkala
36 36. vacant Yläsomes
37 37. Christer Michelsson Nuora
38 38. Jacob Eliasson Hämäläis
39 39. Mats Sigfredsson Huppuis
40 40. Hindrich Jöransson Papula
41 41. Johan Johansson Maskola
42 42. vacant Storpero

2. Corporalskapet

Nro Dragon Kylä Muuta
  Corporal Grels Pettenius
43 43. Johan Jöransson Perronjoki
44 44. absent Kurikkala
45 45. Mats Larsson Nygård
46 46. öde Tykiläjärvi
47 47. Hindrich Mård Näätälä
48 48. Christer Grelsson Näätälä
49 49. Erich Pettersson Tesleft Tallis
50 50. Jöran Jöransson Ryysylä
51 51. öde Kärstilä
52 52. öde Juttila
53 53. beggar öde ... Sarola
54 54. beggar öde ... Kostiala
55 55. Mats Hindrichsson Tikkala
56 56. Jacob Larsson Vattuki.
57 57. Hans Hindrichsson Kaukolahti
58 58. Lars Nielsson Rähiälä
59 59. Daniel Bertillsson Leppälä
60 60. öde Terävälä
61 61. öde Justilanjoki
62 62. öde Justilanjoki
63 63. Simon Larsson Justilanjoki Jäskis
64 64. Anders Hindrichsson Pikkala
65 65. Johan Larsson Pikkala
66 66. öde Kilpenjoki
67 67. Sigfred Köning Kilpenjoki
68 68. öde Kilpenjoki
69 69. Olof Simonsson Kilpenjoki
70 70. absent & öde Kaipola
71 71. absent & öde Hannila
72 72. absent & öde Hannila
73 73. Petter Pettersson Hannila
74 74. absent Pullila
75 75. absent Pullila
76 76. Olof Ollsson Noskola 01.07 1712 rakuunaksi
77 77. Jöran Mattsson Noskola
78 78. Anders Pettersson Noskola
79 79. Stephan Jacobsson Noskola
80 80. Petter Larsson Andriala
81 81. absent & öde Patalahti
82 82. absent & öde Käräniemi
83 83. Johan Christersson Kostiala

3. Corporalskapet

Nro Dragon Kylä Muuta
  Corporal Daniel von Nandelfeldt
  Secund Corporalen Otto Wies
84 84. Hindrich Jacobsson Hyppälä
85 85. Jacob Andersson Ahtiala
86 86. Michel Eskillsson Paijala
87 87. Christer Knutsson Ikävalko
88 88. Mårten Mårtensson Iivola
89 89. Mats Mattsson Liikoila
90 90. Petter Larsson Liikoila
91 91. Simon simonsson Liikoila
92 92. absent & öde Torajärvi
93 93. Mats Michelsson Kuismala
94 94. Påhl Pettersson Kuismala
95 95. Jöran Ollsson Inkilä
96 96. Påhl Stephansson Inkilä
97 97. Bertill Samuelsson Merola
98 98. Johan Johansson Ihaksela
99 99. absent & öde Jantula
100 100. Bernt Christersson Lahdenmaa
101 101. Olof Sakrisson Matikkala
102 102. absent & öde Hauhiala
103 103. Grels Jacobsson Sairala
104 104. Anders Bertillsson Sairala
105 105. absent & öde Sairala
106 106. Johan Ollsson Sairala 01.07 1712 rakuunaksi
107 107. Magnus Julkonen Sairala 14.07 1712 på matchen från Santolax...
108 108. Carl Carlsson Kolliola
109 109. Abram Jöransson Variksela
110 110. Johan Christersson Tollikkala
111 111. Johan Pettersson Olkinuora
112 112. Johan Hindrichsson Hattula
113 113. Jacob Påhlsson Hattula
114 114. Erich Tåpp Kukkola
115 115. Hindrich Bengtsson Uhreläder Ilmantoikola
116 116. Moses Sigfredsson Haikkola
117 117. Mats Mattsson Haikkola
118 118. Hans Hindrichsson Haikkola
119 119. Mats Sintonen Sintola
120 120. Bertill Mattsson Kaskisalo
121 121. öde Kupparharju
122 122. öde Kupparharju
123 123. Michel Hindrichsson Käkiniemi
124 124. Clemet Clemetsson Käkiniemi
125 125. Jöran Påhlsson Meskala
126 126. Mats Larsson Seitsula
127 127. Anders Johansson Seitsula
  Prophosen Erich Kiskoin
  Jean von Nandelfeldt

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021