AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Karjalan rakuunarykmentti 1685: Ratsumestari Köhlerin komppania

Karjalan rakuunarykmentti 1685

Ratsumestari Köhlerin komppania

Ryttmästare Georg Johan Köhlers Companie

Nimihakemisto 1685

Komppanian esikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  Ryttmästare
  Virolahti Georg Johan Köhler
  Sekret Petter Fremling Pytterlax
  Mats Mattsson Kiskin Kiskilax
  Michel Andersson Kiskilax
  Jöran Jacobsson Kiskilax
  Thomas Jöransson Kiskilax
  Weckelax Thomas Jöransson Viala
  Michel Sigfredsson Viala
  Jöran Simonsson Viala
  Erich Andersson Viala
  Mats Ollsson Viala
  Leutenant Reinholdt Kösler
  Samuel Johansson Strömsby
  Valkeala Markus Peersson Kuivala
  Jordan Jacobsson Kuivala
  Jöran Jacobsson Karhula
  Thomas Ollsson Kuivala
  Eskill Knutsson Kuivala
  Thomas Ersson Pukari Kourula
  Rasmus Eskillsson Kourula
  Peer Stephansson Anttila
  Mats Larsson Anttila
  Daniel Mattsson Anttila
  Cornetten Weckelax Erich Sparre
  Eskill Markusson nu Johan Bertillsson Willnäs
  Virolahti Simon Jöransson Pajusaari nu Kiskilä
  Jöran Jöransson Hypiä Waderma
  Simon Jöransson Tori Årslax
  Hindrich Michelsson Årslax
  Lars Eskillsson Hämäläinen Årslax
  Weckelax Hindrich Knutsson Kalfierd
  Kyrkiofar H. Nicolaus Bark Bamböle
  Simon Mårtensson Viala
  Valkeala Bertil Jöransson Rautajärvi
  Qvartermeister Virolahti Hindrich Michelsson
  Hindrich Larsson Kattilais
  Mårten Thomasson Äpälä Årslax
  Johan Ollsson Häppilä
  Jöran Jöransson Häppilä
  Jöran Sigfredsson Häppilä
  Bertill Hindrichsson Kiuri Ravijoki
  Hindrich Ersson Villi Ravijoki
   Predikantten Taipalsaari Josep Björnborg
  Mats Knutsson Kattilussaari
  Påhl Mattsson Kattilussaari
  Säkkijärvi kyrkiofar H. Thomas 's Ea kirkonkylä
  Munsterskrivare Hindrich Johansson Schmitt
  Pyttis Bertill Andersson Haavisto
  Elimäki Jöran Sigfredsson Rattula
  Lars Larsson Joensuu
   Bardbern Johan Hindrits Rugesöds
  Valkeala Jöran Thomasson Selänpää
  Mats Simonsson Selänpää
  Olof Markusson Selänpää
  Virolahti Jöran Larsson Murola
  Trumpetter Virolahti Jonas Hålberg
  Christer Påhlsson nu Hans Larsson Erikkälä
  Valkeala Jacob Andersson Kouvola
  Mårten Eskillsson Kouvola
  Christer Erichsson Kouvola
  Bertill Mattsson Kouvola
  Thomas Christersson Selänpää
  Jöran Erichsson Akkain Selänpää
  Hindrich Andersson Mietula
  Hoffslagaren Virolahti Johan Horsman
  Erich Jöransson Lapinjärvi
  Anders Ersson Murola
  Hindrich Mårtensson Murola
  Sigfred Thomasson Årslax
  Valkeala Bengt Sigfredsson Selänpää
  Prophosen Weckelax Abraham Thomasson
  Lars Mattsson nu ? Thomas Jöransson Viala
  Valkeala Clemet Sigfredsson Rastas Selänpää
  Mats Danielsson Anttila
  Erich Purain Lavola

1. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  1. Corporalen Virolahti Erich Nielsson
  Hindrich Larsson Ylipihlaja
  Valkeala Engelbrant Michelsson Kouvola
  Samuel Michelsson Kouvola
  Mårten Knutsson Kouvola
  Mårten Markusson Kouvola
  Thomas Thomasson Kouvola
  Hindrich Eskillsson Kouvola
  Thomas Eskillsson Kouvola
  Jacob Eskillsson Kouvola
  Påhl Stephansson Paula Toikkala
  Jöran Thomasson Toikkala
1 Giemena Ryttare Weckelax 1. Olof Andersson Swart S. Mats Ollsson Summa
2 2. Mårten Ersson Dansk Erich Mårtensson Bredskall
3 3. Lars Jöransson Pässi (aug: Mats Christerssons hem) S. Hindrich Larsson Bredskall
4 4. fru Christina Böllin Thomas Bertillsson Pässi Bredskall
5 5. Erich Ersson (aug: Mats Christerssons hem) måg Jacob Hindrichsson Punnalain Bredskall
6 6. Mats Hindrichsson Landi B.S. Hindrich Hindrichsson Landi Bredskall
7 7. Hindrich Sigfredsson Huusgafwell (aug: Olof Ersson Juusgafwel & Jöran Simonsson Sälli) Christersen Samuelsson Bredskall 13:30:09
8 8. Eskill simonsson Lätsi (aug: Christer Mattsson Päki & Philip Johansson & Thomas Johansson Bårk) Thomas Gabrielsson Ström Husuböle 04:00:23
9 9. Johan Hindrichsson Pihl?tta (paljon kaikkea) Sigfred Sakrisson Pihl?rta Husula 09:13:11
10 10. Mårten Sigfredsson Pihlhurtta (...) Mats Nielsson Pihlhurtta Husula 07:31:14
11 11. Erich Andersson (...) S. Isak Ersson Pihlhurtta Husula 20:04:04
12 12. Erich Ersson (aug: Bertill Vilkki) Påhl Mattsson Rys Strömsby 17:30:03
13 13. Johan Sigfredsson (aug: Thomas Mattsson & Hindrich Sigfredsson I Bredskall & Jacob Puujalka) Simon Ersson Pulack Strömsby 12:21:14
14 14. befallnungsman Erich Wäisman (aug: Simon Larsson, saaria) Hindrich Michelsson Liikain Strömsby 09:13:16
15 15. Niels Mattsson (aug: Hindrich Stödher) S. Arvid Nielsson Brandskate Strandböle 04:31:10
16 16. Niels Påitz (aug: Simon Larsson Muri I Willnäs) Johan Eskillsson Sundi Nårsby 08:21:21
17 17. Sigfred Ollsson (aug: Mats Thomassons hem I Wedelax Ångamaby) Mats Hindrichsson Uski Ihama 18:25:17
18 18. Thomas Michelsson Markus Mårtensson Husu Ihama
19 19. Jöran Michelsson Langi (aug: Eskill Knutssons hem I Kannusjärvi) S. Bertill Jöransson Ihama 19:23:05
20 20. Anders Jöransson bonden rydenfäldt Wäckjärvi
21 21. befallnungsman Hans Hållander (aug: Tobias Gabrielssons hem I Qvarnby) Thomas Jöransson Pätinen Wäckjärvi 17:01:22
22 22. Sigfred Simonsson (aug: Sigfred Jacobsson hem) B. Sigfred Pakoin Pajärvi 21:08:23
23 23. Jöran Sigfredsson (aug: Sigfred Jacobssons hem) Mats Ersson Jääskeläin Pajärvi 21:08:23
24 24. Niels Påhlsson (aug: Sigfred Jacobssons hem) Thomas Christersson Tilli Pajärvi 21:08:23
25 25. regiment skrif. Olof Hindrichsson Frisk med Jöran Bertillssons hem Johan Hindrichsson Stromming Qvarnby
26 26. Daniel Mattsson (aug: Thomas Erssons Ea & Knut Mattssons hem) Mats Ersson Punkar Routsby 06:26:16
27 27. Johan Isaksson S. Michel Johansson Riika Joutsby
28 28. Mårten Kolsi bonden rydenfäldt Routsby
29 29. Bruniel Simonsson med Hans Sahi hem Sigfred Jacobsson Routsby
30 30. Philip Larsson Berg (aug: Johan Erici & Anders Hindrichsson) S. Hindrich Philipsson Sigvartsby 20:01:11
31 31. Thomas Ersson Berg (aug: Erich Larsson & Peer Nielsson & Mats Clemetsson & Peer Simonssons hem) Mårten Mattsson Päri Sigvartsby 23:23:22
32 32. Friedrich Hans Arvidsson med Johan Mattssons hem (aug: S. Erich Michelsson & Lars Jöranssons hem I Kattelais Svederlax) Jöran Nielsson Ladu Bamböle 10:18:00
33 33. feltskrif Friedrich Ponder Häid Hans johansson Back Bamböle
34 34. Leut. Johan Gröönwall (aug: Erich Nielssons hem) Christer Hansson Falk Willnäs 23:23:22
35 35. Thomas Bertillsson (aug: Erich Nielssons hem) Jöran Christersson Liikoinen Willnäs 23:23:22
36 36. Clemet Jöransson (aug: Jöran Erichssons hem) S. Erich Clemetsson Knapi Munklax 21:28:17
37 37. Jöran Mattsson (aug: Jöran Erichssons hem) Jöran Mattsson Kurittu Munklax 21:28:17

2. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  2. Corporalen Virolahti Johan Paulin
  kyrkiofar H. Boppius Koivuniemi
  Erich Eskillsson Clemi Kalvird
  Christer Jöransson Kärnä Klåckarböle
  Jöran Simonsson Ylipihlaja
  Sigfred Mattsson Ylipihlaja
  Savitaipale Jacob Thomasson Välijoki
38 Giemena Ryttare Weckelax 38. Mats Erichsson med Erich Hansson & Hans Hindrichssons hem B. Erich Ersson Bruki Brexby
39 Virolahti 39. Hindrich Knutsson Skeppare (aug: Thomas Jöranssons hem) Sigfred Peersson Sippari Kalfierd 21:19:12
40 40. Jöran Knutsson (aug: Sigfred Talsis hem) B. Jacob Knutsson Kökut Kalfierd 23:24:19
41 41. Erich Jöransson (aug: Jöran Markussons hem) S. Johan Ersson Käki Kalfierd 20:02:04
42 42. Christer Hindrichsson Malmi (aug: Gabriel Erssons hem) Erich Knutsson Kittuin Kalfierd 03:15:11
43 43. Thomas Jacobsson Tossa (aug: Jöns Peersson Niels Andersson Pylik Fånkarböle 23:24:20
44 44. Knut Michelsson (aug: Gabriel Erssons hem) Hindrich Simonsson Lavoin Fånkarböle 22:14:00
45 45. Bertill Ersson Kokki (aug: Gabriel Erssons hem) B. Hindrich Christersson Kokki Fånkarböle 22:14:00
46 46. Capit. Hindrich Johan Schulman (aug: Måns Peersson & Erich Jacobsson & Jacob Michelsson) Bertill Jöransson Hapain Jurvonkylä 14:19:20
47 47. Capit. #46. (aug: Olof Peersson & Anders Mattsson & Mats Andersson) Jurvonkylä 14:19:20
48 48. Leut. Hindrich Kluk Erich Christersson (redusiert frelse) Ravijoki 22:00:14
49 49. Simon Mattsson Kurvi (aug: Eskill Nielsson) Johan Andersson Ravijoki 23:24:30
50 50. Jöran Christersson Jähi Michel Sigfredsson Kivi Ylipihlaja
51 51. Majorn Bengt Danielsson med Lars Thomassons & Olof Larssons hem Mats Ollsson Alapihlaja
52 52. Capit. Niels Bycklings Ea med Hailis ? & Mårten Hindrichssons hem) Jöran Simonsson Haili Alapihlaja
53 53. Hindrich Ersson Hansk (aug: Jöran Bertillssons hem & Christer Larsson & Bertill Jöransson & Jöran Bertillsson) Thomas Simonsson Grännäs 07:06:02
54 54. Mårten Jöransson med Sigfred Nielssons & Hans Nielssons hem (aug: Jöran Bertillsson & Christer Larsson & Bertill Jöransson & Jöran Bertillssons hem) Bertill Gristrust Grännäs 07:06:02
55 55. Anders Knutsson Horja Peer Ollsson Typpä Kyrkiböle
56 56. Rolor Harse med Torbjörn Björnssons hem Johan Simonsson Hakuli Kyrkiböle
57 57. Erich Ersson (aug: Sigfred Larsson) Anders Thomasson Vilki Kyrkiböle 05:09:22
58 58. Hindrich Jöransson B.S. Mårten Thomasson Jukkain Koivuniemi
59 59. Jöran Sigfredsson (aug: Sigfred Larsson) Markus Sigfredsson Laiksalmi 23:24:20
60 60. Peer sigfredsson S.S. Mats Mattsson Laiksalmi Laiksalmi
61 61. Bertill Jöransson (aug: Lars Mårtenssons hem) Jöran Jöransson Kivipää Båtsöö 00:03:03
62 62. Isak Mattsson (aug: Lars Mårtenssons hem) Niels Peersson Flink Båtsöö 01:20:12
63 63. Jöran Sigfredsson (aug: Vilhelm Ersson) Christer Clemetsson Pajunen Årslax 07:06:00
64 64. lands? Otto Friedrich von Vitingsots med sigfred Andersson & Hans Mattssons hem Johan Johansson Duus Koskela
65 65. #64 (aug: Yhomas Michelssons hem) Johan Thomasson Siira Kurkela 07:06:01
66 66. Jöran Christersson Dufva (aug: Jöran Hindrichssons hem I Heligby) Påhl Ersson Lapjärvi Tavastby 04:07:22
67 67. Lars Hindrichsson (aug: Påhl Thomassons? Öde) Påhl Jacobsson Virojoki 08:30:01
68 68. Erich Jöransson Hindrich Larsson Kolan Virojoki
69 69. Peer Andersson Mats Jacobsson Luutamies Virojoki
70 70. Mats Stephansson (aug: Påhl Thomassons ? Öde) Mats Mattsson Sundå Virojoki
71 71. Erich Jacobsson (aug: Jöran Knutsson) Peer Johansson Eek Virojoki
72 72. Niels Bertillsson (aug: Hans Sigfredsson) Johan Sigfredsson Tolsa Ravijoki 23:24:20
73 73. Thomas Tykkä (aug: Sigfred Larsson Puhakka) Thomas Thomasson Ravijoki 23:24:20
74 74. Hindrich Jacobsson (aug: Erich Thomasson) Michel Mårtensson Ångama 18:06:21
75 75. Michel Sigfredsson (aug: Thomas Michelssons hem) Eskill Jöransson Kelka Lapinjärvi 21:19:04

3. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  3. Corporalen Säkkijärvi Jöran Hindrichsson Danberg
  Virolahti Sigfred Ersson Ravijärvi
  Sigfred Jöransson Koivuniemi
  Peer Peersson Kurkela
  Weckelax Olof Peersson Kylmälä
  Thomas Viskari Bredskall
  Valkeala Jöran Thomasson Ahomies Selänpää
76 Virolahti 76. Stephan Ersson Valkoin (aug: Mats Erichsson & Anders Erssons hem I Murola) Eskill Jacobsson Haimi Miehikkälä 16:11:13
77 77. Mårten Påhlsson & Mårten Påhlssons hem Stephan Ersson Mustoin Miehikkälä
78 78. Mats Mårtensson (aug: Philip Ersson) Jöran Sigfredsson Tari Miehikkälä 23:24:19
79 79. Christer Hansson Liikain (aug: Christer Michelsson) Hindrich Ollsson Lakoin Miehikkälä 23:24:10
80 80. Eskill Eskillsson Jacob Hindrichsson Sorain Miehikkälä
81 81. Knut Hindrichsson Erich Ersson Lebby Miehikkälä
82 82. Hindrich Hindrichsson Keino med Hindrich Hindrichssons & Hindrich Hindrichssons hem Jöran Ersson Järveläin
83 83. Mårten Sigfredsson (aug: Jacob Hindrichsson) Sigfred Mårtensson Murain Miehikkälä 18:06:20
84 84. Peer Peersson med Thomas Mattssons hem (aug: Bertil Jöranssons hem) Jöran Thomasson Paukoin Miehikkälä
85 85. Thomas Mattsson B.S. Eskill Knutsson Muroin Murola
86 86.Clemet Hostikka (aug: Thomas Larssons & Thomas Hindrichssons hem) S. Bertil Mattsson Hostikka Hurttala 20:11:04
87 87. Jöran Eskillsson med Eskill Jöranssons hem (aug: Hindrich Clemetssons hem) Johan Hindrichsson Stromming Hurttala 18:06:21
88 88. Mats Ollsson (aug: Hindrich Clemetssons hem) Christer Thomasson Hurttala 18:06:20
89 89. Hindrich Hurtta nu Bertill Peersson med Knut Thomasson & Ingel Knutssons hem B. Hindrich Hindrichsson Hurtta Hurttala
90 90. Hindrich Mattsson med Erich Jöranssons hem (aug: Mats Anderssons hem I Heikkilä) Jöran Jacobsson Helisin Savikkola 21:19:04
91 91. Eskill Bertillsson (aug: Sigfred Torois hem) Jacob Nielsson Tari Savikkola 02:17:06
92 92. Erich Erichsson Thomas Mårtensson Savikkola
93 93. Jöran Thomasson med Thomas Bertillssons hem (aug: Stephan Ingellsson) Jöran Jöransson Savikkola 23:24:20
94 94. Thomas Thomasson Kurki (aug: Påhl Ingellsson & Sigfred Mattsson) S. Mats Thomasson Savikkola 06:06:01
95 95. Josep Sigfredsson (aug: Sigfred Torins hem) Påhl Påvelsson Savikkola 09:30:13
96 96. Mats Jöransson Hytti måg Bertill Jacobsson Hella Säkkijärvi
97 97. Jöran Mattsson Hytti (aug: Olof Thomasson Kylmälä) Thomas Grelsson Paukoin Säkkijärvi 05:00:11
98 98. Knut Christersson med Simon Ollssons hem (aug: Jöran Hindrichsson) Johan Bertillsson Kotsola 23:24:20
99 99. Hemming Knutsson B. Thomas Knutsson Reinikkala
100 Säkkijärvi 100. Erich Erichsson (aug: Lars Erssons hem) Sakris Jöransson Snäll Muurikkala 08:24:14
101 101. Simon Simonsson S. Simon Simonsson Muurikkala
102 102. Mats Hindrichsson (aug: Christer Jöranssons hem) Hindrich Hindricsson Hapain Muurikkala 08:24:15
103 103. Mats Eskillsson (aug: Lars Erssons hem) S. Jöran Mattsson Husu Muurikkala 08:24:14
104 104. Stephan Thomasson (aug: Thomas Tullins hem) Jacob Thomasson Siira) Säkkijärvi 08:24:15
105 105. Mats Thomasson (aug: Jöran Mattsson) Mårten Johansson Nemain Säkkijärvi 03:18:00
106 106. Thomas Mårtensson (aug: Erich Mårtensson) Christer Peersson Mättö Säkkijärvi 06:24:14
107 107. Niels Ollsson (aug: Peer Peersson & Mats Larsson) Michel Nielsson Pekoin Hujakkala 08:25:14
108 108. Niels Mattsson S. Jöran Nielsson Husu Ylijärvi
109 109. Knut Hindrichsson (aug: Hindrich Näppi I Ihaksela) Michel Jacobsson Härkä Ylijärvi 22:11:10
110 110. Erich Mårtensson Koskein (aug: Johan Tielinen & Olof Peersson) Johan Clemetsson Rokka Laihajärvi 08:24:15
111 111. Comendant Petter Ridder (Mats Erichsson & Hindrich Mattsson Tilli & Mårten Hindrichsson & Bengt Leino & Mats Thomasson & Lars Hansson) Hindrich Grelsson Laihajärvi 16:06:15
112 112. Erich Påhlsson Mats Mattsson Väkkärä Väkärälä 00:12:10

4. Korpraalikunta

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  4. Corporalen Virolahti Hans Borgmestare
  Hindrich Michelsson Järvelä
  Arvid Hansson Kånkarböle
  Mats Knutsson Reinikkala
  Hindrich Thomasson Hakuli Heikkilä
  Erich Mårtensson Savikkola
  Christer Erichsson Pajulahti
  Säkkijärvi Michel Michelsson Heligby
  Mårten Ersson Muurikkala
113 Giemena Ryttare 113. Simon Michelsson (aug: Jöran Ollsson) Jacob Josepsson Tavast Kolhola 06:24:14
114 114. Peer Thomasson (aug: Jacob Mattssons hem) Adam Juliusson Ancker Kolhola 08:24:21
115 115. Hindrich Andersson (aug: Mats Larsson Hiira) Christian Christiansson Bäsk Laihajärvi 06:05:08
116 116. Mats ErssonVenäläinen (aug: Thomas Christersson) B. Jöran Ersson Laihajärvi 22:11:10
117 117. Erich Knutsson Johan Hindrichsson Paroin kirkonkylä
118 118. Jöran Jöransson (aug: Hindrich Riskins hem I Risksatama) Mårten Christersson Urpain Suurpelä 04:27:15
119 119. Thomas Hansson Kosoi Jöran Mårtensson Törö Suurpelä
120 120. Hans Mårtensson (aug: Hindrich Riskis hem I Risksatama) Anders Mattsson Sani Suurpelä 03:18:00
121 121. Michel Andersson med Thomas Druus Jöran Mårtensson Muri Suurpelä
122 122. Jöran Ersson (aug: Thomas Eskillssons hem & Michel Tilli I Risksatama) Jöran Knutsson Mondoin Suurpelä 05:28:15
123 123. rådsman Petter Babben (aug: Erich Andersson & Mats Erssons hem) Hindrich Ersson Kälviäin Suurpelä 19:05:20
124 124. Hans Bucki med Lars Påhlssons hem S. Hindrich Hansson Santajoki
125 125. Hindrich Hämäläin med Sigfred Mattssons hem Jöran Jöransson Härkä Karvala
126 126. Hindrich Nielsson Jöran Mårtensson Pakkain Pakoila
127 127. Sigfred Jöransson (aug: Olof Sigfredssons hem) Niels Mårtensson Lång Pakoila 00:30:17
128 128. Sigfred Mattsson S. Knut Sigfredsson Outinen Ylioutila
129 129. Peer Simonsson (aug: Christer Thomasson I Villala) Jöran Andersson Teräväin Timberilä 00:28:09
130 130. Mårten Mattsson (aug: Johan Christersson & Mårten Mattsson) Mats Clemetsson Hämäläinen Timberilä 22:11:09
131 131. Erich Hansson Lavoin Mats Mårtensson Lavoin Lavola
132 132. Anders Kalloin (aug: Hindrich Kalloin I Kallola) Michel Christersson Sotelain Lavola 08:24:15
133 133. Thomas Clemetsson (aug: Sigfred Knutsson I Laitila) Bengt Erichsson Houvila 00:30:17
134 134. Sigfred Hindrichsson Hämäläin Sigfred Hindrichsson Timber Yläsomes
135 135. Sven Sigfredsson Samuel Knutsson Väkinen Villajoki
136 136. Hindrich Knutsson Laisi bonden rydenfäldt Laisniemi
137 137. Niels Ollsson med Olof Påhlssons hem Michel Hindrichsson Smed Salajärvi
138 138. Sigfred Ollsson med Olof Erssons hem Christer Hindrichsson Hapoin Salajärvi
139 139. Jacob Erichsson (aug: Erich Ersson & Thomas Michelsson) Thomas Ollsson Järvi Salajärvi 03:17:23
140 140. Jöran Thomasson Survin (aug: Jöran Påhlsson & Mats Andersson & Clemet Mattsson) Knut Ersson Sani Häsälä 00:30:15
141 141. Erich Hansson Heikin (aug: Hans Mattssons hem I Myttilä) Thomas Simonsson Ahokain Hyppälä 00:31:17
142 142. Thomas Sigfredsson (aug: Thomas Ollsson) Anders Simonsson Ronga Hyppälä 03:28:00
143 143. Thomas Hindrichsson Timber (aug: Christer Mattsson I Kurkela) Michel Jöransson Pulsti Hyppälä 03:18:01
144 144. Thomas Ollsson & Hindrich Hansson & Mats Mattsson & Jöran Mårtenssons hem Mats Markussoin Pakkain Hyppälä
145 145. Sigfred Jöransson Cubius (aug: Hindrich Tukias hem I Sirkjärvi) Erich Johansson Hiiri Sannela 03:18:00
146 146. Påhl Hindrichsson (aug: Sigfred Seiniäins hem) Thomas Eskillsson Säinälä 05:04:00
147 147. Mats Jacobsson (aug: Erich Ollssons & Erich Toros hem) Jöran Jöransson Ivoin Ivanala 00:30:16
148 Viipuri 148. Lars Hindrichsson (aug: Jöran Matikas hem) Clemet Ersson Mittika Gammalby
149 149. Sigfred Jöransson (aug: Niels Hindrichssons hem) Jöran Mattsson Kurittu Gammalby 00:30:17
150 150. Mats Ambuja (aug: Mårten Knutsson & Bertill Hindrichssons hem) Hindrich Mattsson Ambuja Gammalby 13:31:06

Verotalot

Nro Virka Pitäjä Ruotutalot Talolliset/Sotilas Kylä Muuta
  Ryttmästare Georg J. Köhler
  Savitaipale Hindrich Kirpu nu Jöran Ersson
  Mårten Jöransson Parain Kokkola
  Luumäki Samuel Nielsson Muldiala
  Christer Mattsson Jurvala
  Bertill Andersson Kiurila
  Eskill Christersson Kiviniemi
  Lars Bertillsson Saris nu Saristenby
  Thomas Andersson Suonpohja
  Thomas Jöransson Saksala
  Eskill Mattsson Pitkäpää
  Sigfred Eskillsson Venäläis
  Christer Simonsson Venäläis
  Eskill Vasara Venäläis
  Michel Jöransson Pulsti Lakka
  Thomas Jöransson Lehtomies
  Hindrich Hindrichsson Lehtomies
  Stephan Christersson Jurikkala
  Christer Christersson Sarkalahti
  Sigfred Peersson Sarkalahti
  Jöran Larsson Kohoin Sarkalahti
  Peer Påhlsson Munnet
  Jöran Hindrichsson Inkilä
  Sigfred Bertillsson Inkilä
  Erich Stephansson Sarits
  Grels Johansson Keskis
  Simon Thomasson Keskis
  Påhl Erichsson Kontula
  Leutenant Reinholdt Köhler
  Savitaipale Jacob Knutsson Noka Rantala
  Lars Nielsson Ruipo Luotola
  Jöran Hindrichsson Juopero Luotola
  Michel Johansson Myrä Purdoismäki
  Eskill Michelsson Lydikkälä
  Mats Jöransson Virmajärvi
  Inge Mattsson Pajulahti
  Jöran Nielsson Ladu Susivuori
  Thomas Eskillsson Turkiala
  Påhl Jurvanen Kurhila
  Påhl Påhlsson Pöndiälä
  Suomenniemi Lars Hindrichsson Kotro Hardikkala
  Cornetten Erich Sparre
  Savitaipale Olof Påhlsson Lydikkälä
  Peer Andersson Jokenmaa
  Niels Knutsson Kouttu Jokenmaa
  Mats Suni Purdoismäki
  Mats Hindrichsson Sanjärvi
  Michel Larsson Lydikkälä
  Olof Andersson Lydikkälä
  H. Michel Peltolahti
  Mats Simonsson Tauti Laksiais
  Christer Thomasson Kauliala
  Anders Hindrichsson Kaihtula
  Johan Johansson Bonde Kaihtula
  Mårten Mattsson Päri Solkis
  Mårten Hemmingsson Seppä Solkis
  Qvartermeister Taipalsaari Jöran Ersson Loira Mikkola
  Thomas Andersson Heikkilä
  Thomas Bertillsson Parkkola
  Jöran Jöransson Narttu Ruomi
  Erich Ersson Suonia Suoniala
  1. Corporalen Taipalsaari Stephan Michelsson Meroin Ruomi
  Anders Larsson Ruomi
  Eskill Ollsson Ahtiala
  Påhl Christersson Laurikain Ahtiala
  2. Corporalen Christer Eskillsson Neula Sutela
  Bertill Hindrichsson Sutela
  Påhl Partamies Kurkela
  3. Corporalen Taipalsaari Påhl Pettersson Pöllä Pöllölä
  Erich Larsson Karvajalka Haikkola
  Hans Parkoin Haikkola
  Georgius Mattsson Kannus
  4. Corporalen Taipalsaari Simon Eskillsson Hämäläinen Pöllölä
  Christer Larsson Pirhoin Sairala
  Sigfred Näkki Vitsais
  Mats Hindrichsson Kilki Kilpensaari
  Predikantten Lapvesi Christer Hansson Haikkola
  Joutseno Sigfred Lembinen Lempiälä
  Peer Hindrichsson Lipiälä
  Munsterskrivare S S Baren
  Lapvesi Peer Bengtsson Ilottu Ilottula
  Mats Larsson Kiala
  Thomas nu Hans Peersson Mukola
  Jacob Sigfredsson Hyppiälä
  Bardbern Taipalsaari Anders Mattsson Kurenlahti
  Eskill Ersson Inkinen Niemi
  Christer Påhlsson Kouvo Lavola
  Trumpetter Joutseno Bertill Andersson Nirkola
  Lapvesi Hindrich Thomasson Eikkola
  Michel Rasmusson Laihala
  Anders Jukka Hetala
  Virolahti Brusius Andersson Ylikylä
  Johan Markusson Klemi Kalfierd
  Hoffslagaren Lapvesi Mårten Bertillsson Teito Hurtanmaa
  Savitaipale Christer Peersson Mättö Keskis
  Prophosen Taipalsaari Thomas Michelsson Henduin Kyläniemi

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021