AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Karjalan rakuunarykmentti 1737: Lapveden komppania

Karjalan rakuunarykmentti 1737

Lapveden komppania

Lappvesi Compagnie

Nimihakemisto 1737

Compagnie Officierare

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Capitain Marten Depong
  Leutenant Ryttmästare Otto Carl Furumark Johan Ekman
  Cornett Qvartermästare Jacob Pontus Cedersparre Johim Duncker
  Feltväbel Casper von Kramer Nicolas Adolf von Kramer
  Sergeant Arend Magnus Reiher Carl Brusin
  Förare Carl Friedrich von Knorring Johan Dahl, Otto Armfelt
  Munsterskrivare Daniel Jusleen Johan Palm, Petter Mörck
  Hofsmed Hendrich Tranberg
  Prophosen
  1. Trumpslågare Otto Johan Soldan Sigfred Flinck
  2. Trumpslågare Hindrich Andersson Pihlroth Bertil Ursin

1. Corporalskapet

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Corporal Albrecht Johan Orhinski 37 13
1 Säkkijärvi Säkkijärvi Meritala 1. Simon Mattsson Lavonen Mats Knutsson Påhle 23 4 Bertill Bertillsson Fradig → Olof Märck
2 Karjala Meritala 2. Michel Johansson → Lars Johansson Tohmo Erich Stephansson Mydberg 22 Alexander Jacobsson Märck → Olof Peersson Mänk
3 Valkeala Meritala 3. Thomas Jöransson → B. Sigfred & Johan Jöransson Bertill Larsson Polack 42 12
4 Elimäki Yliorpola 4. Jacob Jacobsson Råda Thomas Johansson Små 35 9
5 Österbotnia Laihajärvi 5. Bertill Venäläin Simon Samuelsson Koor 39 12
6 Inkeri Laihajärvi 6. Thomas Ersson Råsa Jacob Johansson B? 40 12
7 Savo Kolhola 7. Erich Peersson Kolhoin Petter Jöransson 34 12
8 Savo Kolhola 8. Peer Simonsson Kolho → B. Jöran Simonsson → Olof Jöransson Knut Pettersson Ceder 42 27
9 Vehkalahti Salajärvi 9. Mats Mattsson Järvira → S. Sigfred Mattsson Samuel Sigfredsson Järvi 30 12
10 Säkkijärvi Salajärvi 10. Clemet Clemetsson Seppä Mats Mattsson Haak 34 6 Samuel Jöransson → Petter Larsson Lak
11 Säkkijärvi Salajärvi 11. Johan Thomasson Nikunen → Hindrich Thomasson Mats Knutsson Lång 21 3 Jacob Michelsson Luus
12 Säkkijärvi Kirkonkylä 12. Mats Mattsson Toikinen → B. Johan Andersson Toikinen Johan Carlsson Qvist 31 12 1/6
13 Säkkijärvi Kirkonkylä 13. länsman Erich Korpaus Erich Påhlsson Modig 28 Stephan Modig
14 Mikkeli Kärpälä 14. Anders Andersson Sorvari → Simon Andersson & Mats Jöransson Mats Dufva (d. 12.04 1737)
15 Hämeenlinna Kärpälä 15. Mats Jöransson Mats Michelsson Stenberg 20 Erich Thomasson
16 Säkkijärvi Kärpälä 16. Mats Sigfredsson Peer Larsson Raak 29 Sakris Hansson Gäpå
17 Säkkijärvi Kärpälä 17. Knut Ersson Kohos arf Ea Marg. Jöransdr. Thomas Peersson Örn 29 10
18 Valkeala Kärpälä 18. Simon & Hindrich Hindrichsson, Simon död → Erich Erichsson Läcka Christer Eskillsson Hurtig 27 10
19 Lappee Kärpälä 19. Simon Simonsson Seppä Jacob Caspersson Stark 33 8
20 Vehkalahti Karvala 20. Sakris Johansson → S. Jöran Sakrisson Anders Mattsson Snygg 27 10
21 Säkkijärvi Nätävälä 21. Jöran Thomasson → B.S. Jöran Michelsson Thomas Jöransson Stark 30 12
22 Vehkalahti Häjatala 22. Sigfred Bertillsson Ravald Mats Ersson Dristig 24 6 Jöran Jöransson
23 Luumäki Ihaksela 23. Mats Jöransson Apo Johan Johansson S?lig 34 11 1/6
24 Säkkijärvi Ylijärvi 24. Mats Peersson Härkä Adners Ollsson Berg 29 9
25 Mörskom Ylijärvi 25. Anders Hindrichsson Husu Thomas Ersson Rolig 27 7
26 Vehkalahti Lahnajärvi 26. Sigfred Clemetsson Koskimies → B. Simon Clemetsson → Bertill Thomasson Sakris Johansson Ström 28 10
27 Valkeala Lahnajärvi 27. fru Elisabeth Ridder Simon Jacobsson Leiore 21 3 Johan Samuelsson
28 Elimäki Hallola 28. Thomas Andersson Halloin Hindrich Hindrichsson Sträsk 27 8
29 Karjala Pakoila 29. Thomas Pakoin Påhl Mårtensson Stallan 34 12
30 Vehkalahti Pakoila 30. Jöran Jöransson → B. Christer Jöransson Pakain Bertill Mattsson Stisk 32 12
31 Hämeenlinna Timberilä 31. Carl Jöransson Timberi → f.B.S. Mats Bengtsson Carl Bengtsson Timmerman 30 12
32 Säkkijärvi Hyppälä 32. Mats Knutsson Häkkäinen Hindrich Erichsson Spring 28 5 Erich Johansson Spring
33 Säkkijärvi Hyppälä 33. Jöran Jöransson → Sakris Påhlsson Höök Johan Sakrisson Höök 18 1/3 Mats Jöransson
34 Lappee Hyppälä 34. Johan Bertillsson Hyppäinen Jöran Andersson Tjäckder 28 6 Thomas Larsson
35 Säkkijärvi Hyppälä 35. Knut Sigfredsson Hyppäinen Jöran Mårtensson Holkoin 31 10 1/6 Johan Sigfredsson
36 Lappee Lavola 36. Olof Simonsson Hermoinen → S. Michel Ollsson Erich Carlsson Hagre 23 Mårten Josepsson Hagre
37 Virolahti Lavola 37. Jöran Thomasson Lavoin Bertill Grelsson Barck 23 Johan Mårtensson Barck
38 Itis Ylihämes 38. 1/3 Erich Peersson Hämäläin & Sonen 2/3 Samuel Sigfredsson Herit 23 7 Salomon Michelsson Herit
39 Narva Ylioutila 39. Mats Hindrichsson Outinen Michel Mårtensson Gjös 42 20
40 Viipuri Tapiola 40. Simon Christersson Jacob Simonsson Tjack 45 9

2. Corporalskapet

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Corporal Hindrich Jacob Mentschen Julius Johan Heideman
41 Savo Häsölä 41. Anders Mattsson Suroin → Thomas Mattsson Suroin → S. Johan Thomasson Johan Johansson Sadberg 19 3 Påhl Larsson Hastig
42 Lappee Hämälä 42. Christer Sigfredsson Hiiri Johan Johansson Tall 28
43 Säkkijärvi Hämälä 43. Jöran Hindrichsson Kusias Knut Sigfredsson Blom 19 Mårten Thomasson Blom
44 Luumäki Lahnajärvi 44. Johan Mattsson Ihalain Jöran Johansson Tagberg 20½ Johan Johansson Tag
45 Luumäki Hirtjärvi 45. Jöran Eskillsson Bengtimes Jacob Larsson Stålt 33 12 1/6
46 Säkkijärvi Hirtjärvi 46. Eskill Jöransson Kälviäin Carl Knutsson Bred 37 12 1/6
47 Säkkijärvi Hirtjärvi 47. Påhl Sigfredsson Lejoin Mats Bengtsson Bly 30 10
48 Lappee Lappee Annola 48. Simon Bengtsson Annoinen Hindrich Larsson Temlig 33 9 2/3 Mats Hindrichsson Abbor
49 Säkkijärvi Vilkjärvi 49. Grels Mattsson Häkämies Mårten Peersson Kruskopp 43 Petter Erichsson
50 Säkkijärvi Vilkjärvi 50. Sigfred Christersson Lakoin Christer Hindrichsson Laka 36 12 1/6
51 Lappee Korkia-Aho 51. Mats Sigfredsson Heiska Lars Christersson Högberg 38 12
52 Hämeenlinna Korkia-Aho 52. Sigfred Hindrichsson Hatara Johan Girs 24 6 1/3 Mats Girs
53 Kirvus Kärkelä 53. Peer Larsson Kärki → Mats Larsson Kärki → B.S. Jöran Ersson Kärki Påhl Knutsson Hackspik 37 12
54 Jäskis Ruttois 54. ?mästare Ithionaus → krig commis. Hans Hindrich Soldan Johan Johansson Bäck 33 Michel Jöransson
55 Taipalsaari Lavola 55. Mats Simonsson Saikko Christer Ollsson Lått 31 8 Anders Aronsson Hjert
56 Lappee Lavola 56. Olof Hansson Kivistö Jöran Jöransson Råbock 40 12
57 Lappee Vihtola 57. Elias Stephansson Sokura → Mats Knutsson Sokura Simon Sakrisson Sokura 42 12 1/6
58 Mikkeli Kauskila 58. Sigfred Sigfredsson Pusala Anders Sigfredsson Sokura 27 Johan Jöransson
59 Savo Melkola 59. Hindrich Hindrichsson Melko → Mats Peersson Melko Johan Mårtensson Fors 42 12 1/6
60 Taipalsaari Kanalampi 60. Hans Hansson Kuka Johan Johansson Mörk 31 6 2/3 Eskill Eskillsson
61 Joutseno Toivarila 61. Thomas Eskillsson Tani Thomas Mattsson Oräder 47 12 Mats Hindrichsson Abbor
62 Lappee Hyttilä 62. Johan Jöransson Simola → St.S. Jöran Eskillsson Hindrich Johansson Hytta 20½ Johan Eskillsson Hytta
63 Savitaipale Rikkilä 63. Hindrich Clemetsson → B. Mats Clemetsson Michel Larsson Riik 18½ Grels Markusson Riik
64 Lappee Vainikkala 64. Claes Mårtensson Vainikka → ? Michelsson Gabriel Gabrielsson Gröndahl 21 6 Johan Samuelsson Gröndahl
65 Savitaipale Kempilä 65. Michel Ersson Kempi Påhl Anderson Kämp 36 6 1/3 Mats Kämp
66 Jäskis Hanjärvi 66. Anders Eskillsson Rantain Hindrich Johansson Strandberg 25 ¾ Peer Ersson Flinck
67 Lappee Hanjärvi 67. Jöran Jönsson Pulli → B.S. Johan Johansson Pulli Michel Thomasson Sirala 34 12 1/6
68 Lappee Bengtilä 68. Simon Hansson Bengti → S. Johan Simonsson Simon Simonsson ?ehn 31 12 1/6
69 Lappee Kasukkala 69. Carl Crintz Thomas Michelsson Hager 34 12 1/6
70 Hämeenlinna Ravalttila 70. Gustaf Duncad Påhl Larsson Hastig 32 12 1/6 Olof Jöransson Id
71 Karjala Ravalttila 71. Gustaf Duncan Johan Vrese 21 Carl Joh. Frost
72 Lappee Laihala 72. Johan ?irdsson Hana Christer Jacobsson Magerborg 21 2 Erich Ollsson Galla
73 Lappee Lydikkälä 73. Michel Mattsson Lydikäin → S. Jöran Michelsson → B. Hindrich Mattsson Olof Larsson Orre 36 12 1/6
74 Virolahti Lydikkälä 74. Anders Mattsson Salakka Hindrich Eskillsson Lid 23 Mats Thomasson Lid
75 Lappee Pelkola 75. Hindrich Knutsson Pelkoin Jöran Michelsson Borg 38 Erich Ahlrot
76 Savitaipale Rasala 76. Hindrich Michelsson Jahula Olof Peersson Flink 38 13 Jöran Andersson Sokura
77 Lappee Partala 77. Mats Mårtensson Kiiski → S. Markus Mårtensson Elias Bertillsson Wacker 32 12½
78 Joutseno Kutala 78. Capit. Mårten Depong Mats Thomasson Lukberg 17 1 Erich Jacobsson Berg → Petter Thomasson Brun ...
79 Hämeenlinna Armila 79. Past. Georg Nigreus → Inspect Adam Weckström Samuel Johansson Sjöberg 29 10 Jöran Sigfredsson
80 Valkeala Kourulanmäki 80. Eskill Påhlsson Karhu → Hindrich Andersson Petter Samuelsson Elg 33 8 Hindrich Elg

3. Corporalskapet

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Corporal Anders Blom
81 Valkeala Itiä 81. Elias Andersson Knut Hindrichsson Streng 33 7 Olof Jöransson Id
82 Lappee Turkkila 82. Mats Mattsson Turkki Mats Hindrichsson Turck 39 12
83 Lappee Lavola 83. Johan Påhlsson Varisniemi Lavoinen Påhl Mattsson Trä 25 5 Anders Jöransson Trä
84 Taipalsaari Valkeala Merenlahti 84. Mats Bertillsson → Bertill Mattsson Niels Mattsson Frisk 23 5 Anders Frisk
85 Savitaipale Merenlahti 85. Petter Påhlsson → Thomas Larsson → Abraham Hindrichsson Petter Påhlsson Stör 23
86 Taipalsaari Merenlahti 86. Thomas Mårtensson → Gregorius Mårtensson Påhl Johansson Hägg 23 2 Samuel Samuelsson Hägg
87 Taipalsaari Merenlahti 87. Gabriel Simonsson Christer Johansson Ahlrot 25 Erich Ahlrot
88 Taipalsaari Värdölä 88. Anders Larsson Värdö → Olof Larsson Gabriel Mattsson Björk 26 2 2/3 Urban Påhlsson Björk
89 Lappee Kukanniemi 89. Johan Larsson → Mårten Jöransson Thomas Clemetsson Black 34 12
90 Luumäki Suomalais 90. Sigfred Mårtensson → Hindrich Ollsson Suomalain Simon Simonsson Mandel 53 33 Thomas Sigfredsson Tall
91 Taipalsaari Sutela 91. Jöran Larsson → Jöran Jöransson Sinkko Erich Ersson Wingberg 23 Jöran Mattsson Qvist
92 Savitaipale Sutela 92. Christer Christersson Olkkoin Mats Eskillsson Knåp 39 10
93 Lappee Torviniemi 93. Hindrich Mattsson & Mårten Johansson Jöran Christersson Green 37 12 1/6
94 Taipalsaari Suontakais 94. Jöns Bertillsson → Samuel Jöransson Muukka Thomas Mattsson Gran 31 5 Gabriel Michelsson Gran
95 Taipalsaari Metsola 95. Johan Jöransson Metso Mats Larsson Niver 26
96 Savitaipale Huttula 96. Johan Påhlsson Påhl Påhlsson Bäver 25 3 Lars Larsson Bäver
97 Taipalsaari Sairala 97. Aron Johansson → Thomas Bertillsson Michel Larsson Grof 28 Johan Larsson Nag → Anders Aronsson Hjort
98 Lappee Haikkola 98. Christer Virolain → Johan Pettersson Virolain Thomas Thomasson Gränsten 32 12
99 Savitaipale Vitsais 99. Josep Larsson Mats Christersson Stren 29 12
100 Lappee Vitsais 100. Erich Larsson Orava eller Vendo Simon Larsson Ekberg 39 12
101 Lappee Kilkinsaari 101. Bertill Kolehmain → Hindrich Mattsson Mats Mårtensson Backa 34 12
102 Lappee Olkkola 102. Niels Peersson → Thomas Philipsson Hindrich Hindrichsson Holm 40 12
103 Lappee Haikanlahti 103. Anders Mattsson Sutari Axel En?sten 33 12
104 Lappee Haikanlahti 104. Mats Påhlsson Junnoinen Anders Davidsson Ledig 33 12
105 Jäskis Lukoila 105. Abraham Peersson Rikkoinen Anders Johansson Lind 37 12
106 Savitaipale Heikkola 106. Michel Peersson Lars Knutsson Klippa 22 3 Johan Jöransson Klippa
107 Taipalsaari Telkkälä 107. Anders Ollsson Mats Andersson Roth 23 Gabriel Michelsson
108 Taipalsaari Jauhiala 108. Daniel Lindroth → Hindrich Christersson Hindrich Johansson Mjöhl 29 10 Sigfred Michelsson
109 Lappee Ahokkala 109. Anders Larsson Mats Michelsson Lindberg 32 12
110 Jokkas Pakola 110. Simon Kähärinen → Anders Johansson Erich Ersson Pils 21 2 Anders Lustig
111 Taipalsaari Kuhala 111. Abel Pettersson → Isak Danielsson Christer Christersson Fagerlund 26 6 Hindrich Fagerlund
112 Lappee Haikkola 112. Thoms Christersson → Thomas Thomasson → S. Olof Thomasson Mats Påhlsson 32 12
113 Taipalsaari Laukniemi 113. Mats Andersson Hindrich Pettersson Järn 25 6 Mats Knutsson
114 Taipalsaari Rehula 114. Lars Christersson → Lars Larsson Hindrich Michelsson Ståhl 32 12
115 Taipalsaari Pakkala 115. Mats Christersson → Hindrich Michelsson Hindrich Hindrichsson Brun 27 6 Samuel Sigfredsson Kjöld
116 Sääminki Kilpensaari 116. Johan Månsson David Davidsson Gjädda 23 4
117 Lappee Yxnäs 117. Hans Hansson Lars Hindrichsson Dunder 42 12
118 Jäskis Märkälä 118. Hindrich Eskillsson Johan Larsson 33 10
119 Puumala Niemi 119. Lars Mattsson Koivuinen → Anders Larsson Erich Ollsson Galea 30 12 Mårten Peersson Kruskopp
120 Lappee Niemi 120. Erich Christersson Koivunen Hindrich Mårtensson 34 12

Öde eller Friihet uptagit augments hemman

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Lappee Virolahti Muurikkala Erich Mattsson
  Erich Mattsson
  Erich Mattsson
  Säkkijärvi Ihaksela Hindrich Mattsson
  Hindrich Mattsson
  Luumäki Kiviniemi Mats Mattsson
  Säkkijärvi Laihajärvi Sigfred Torvi
  Jäskis Jäskis Mäntyjärvi Lars Hansson
  Jäskis Ahola Thomas Carlsson
  Jäskis Kirvus Johan Ollsson
  Lappee Savitaipale Lydikkälä Lars Bonde
  Lappee Korkia-Aho Jöran Horpo
  Savitaipale Purtoismäki Jöran Påhlsson
  Savitaipale Pajulahti Carl Bertillsson
  Taipalsaari Parkkola Michel Ersson
  Savitaipale Valkolanmäki Lars Peiju
  Taipalsaari Ahtiala Simon Andersson
  Taipalsaari Itiä Eskill Christersson

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021