AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Karjalan rakuunarykmentti 1737: Vehkalahden komppania

Karjalan rakuunarykmentti 1737

Vehkalahden komppania

Weckelax Compagnie

Nimihakemisto 1737

Compagnie Officierare

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Capitain Carl Gustav Rubzast
  Leutenant Leutenant August Samuel Baldov Johan Wedell
  Cornett Carl Gustav Schauman
  Feltväbel Friedrich Johan Dahl Johan Kexler
  Sergeant Friedrich Johan Dahl
  Förare Jonas Korpaus
  Munsterskrivare Johan Kexler
  Hofsmed Jacob Zahn
  Prophosen
  1. Trumpslågare Hans Silfverklo
  2. Trumpslågare Anders Weckman

1. Corporalskapet

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Corporal Julius Johan von Heideman
1 Luumäki Kymmene Lakka 1. Mats Peersson → Anders Mattsson & Jöran Jöransson Knut Ersson Flink 30 12
2 Kymmene Viuhkola 2. Sifrång Thomasson Jacob Clemetsson Tall 41 10
3 Kymmene Munnich 3. Lars Sigfredsson → S. Bertill Larsson Hindrich Jöransson Munter 30 6 Jöran Larsson
4 Kymmene Jurikkala 4. Mårten Hindrichsson → S. Christer Mårtensson Adam Erichsson Jurberg 21 2 Peer Johansson → Peer Eskillsson Fyhrsten
5 Kymmene Lakka 5. Thoms Jöransson → Philip Samuelsson Knut Olofsson Onne 23 3 Mårten Sigfredsson
6 Kymmene Hietamies 6. Johan Mattsson → B. Samuel Mattsson Hindrich Michelsson Solpa 30 10
7 Kymmene Venäläis 7. Samuel Ersson Johan Mårtensson Wanberg 18 ½
8 Kymmene Kähölä 8. Clemet Stephansson → S. Anders Clemetsson Hindrich Larsson Enberg 20 2
9 Kymmene Kähölä 9. Erich Jöransson Carl Jöransson Svensk 37 12
10 Kymmene Sarvilahti 10. Mats Simonsson → S. Thomas Mattsson Jöran Jöransson Horn 34 12
11 Kymmene Toikkala 11. Eskill Jöransson Clemet Clemetsson Giäst 37 12
12 Kymmene Junttila 12. Jöran Simonsson → B. Mårten Simonsson Hindrich Jöransson Hurtig 38 12
13 Kymmene Husula 13. Lars Thomasson → S. Lars Larsson Johan Johansson Duglig 37 12
14 Kymmene Husula 14. Peer Eskillsson → Simon Thomasson & Jacob Jöransson → Ea Brita Eskilsdr. Petter Eskillsson Stålt 36 12
15 Kymmene Suoanttila 15. Anders Mattsson & ho Carin Peersdr. Hindrich Jacobsson Käck 28 8 Christer Hökman
16 Kymmene Suoanttila 16. Jöran Simonsson Mats Christersson Höök 30 12
17 Kymmene Suoanttila 17. Jöran Simonsson Hindrich Johansson Moras 30 12
18 Kymmene Nuppola 18. Simon Mattsson → B.S. Mats Stephansson Hindrich Hindrichsson Jäger 26 6 Thomas Johansson
19 Kymmene Husula 19. Philip Påhlsson Jöran Hindrichsson Rotz 32 12
20 Kymmene Huomola 20. Eskill Nielsson → B. Anders → B. Sigfred Nielsson Erich Warg 33 9 Hindrich Mattsson
21 Kymmene Haimila 21. kyrkiofar Forsander Johan Michelsson Granrotz 38 12
22 Kymmene Himottula 22. Johan Markusson → Anders Eskillsson Jacob Thomasson Luur 27 9
23 Kymmene Heimala 23. Thomas Thomasson → S. Bengt Thomasson Eskill Johansson Lång 31 12
24 Kymmene Saranmaa 24. Michel Erichsson Mats Erichsson 29 9
25 Saranmaa 25. Anders Larsson Mats Jöransson Björn (d. Sep 1736)
26 Kymmene Saranmaa 26. Jöran Knutsson Thomas Thomasson Falk 35 10
27 Kymmene Saranmaa 27. Påhl Sigfredsson Sion Mattsson Lijon 33 10
28 Kymmene Turkia 28. Anders Mårtensson Jacob Michelsson Båk 25 6 Mats Simonsson
29 Hämeenlinna Turkia 29. Niels Bertillsson Erich Erichsson Lekat 24 2 Eskill Nielsson
30 Hämeenlinna Turkia 30. Jöran Jöransson & Eskill Påhlsson Carl Carlsson Ekkönig 25 3 Erich Påhlsson
31 Kymmene Turkia 31. Erich Påhlsson Mats Pettersson Björkman 22 2 Thomas Erichsson
32 Savonlinna Pyhältö 32. Mats Sigfredsson Petter Johansson Sundström 24 3 Petter Erichsson
33 Kymmene Pyhältö 33. Christer Jacobsson Mats Simonsson 54 10
34 Kymmene Pyhältö 34. Sigfred Jöransson Jacob Jöransson Berg 29 9
35 Kymmene Pyhältö 35. Gabriel Andersson Michel Michelsson Snäll 33 10
36 Kymmene Pyhältö 36. Erich & Johan Samuelsson Niels Andersson Wäkström 27 10
37 Kymmene Ihama 37. Sigfred Nielsson Erich Erichsson Frucht 37 10
38 Kymmene Ihama 38. Sigfred Hindrichsson Zachris Zachrisson Ottander 33 10
39 Kymmene Pajärvi 39. Johan Nielsson Mats Simonsson Skytt 30 12

2. Corporalskapet

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Corporal Niels Lund 31 8 Carl Christopher von Heideman
40 Kymmene Pajärvi 40. Sifring Simonsson Anders Sigfredsson 46 12
41 Savonlinna Pajärvi 41. handelsman Steren → Josep Christersson Petter Nielsson Pihlqvist 20 3 Jöran Jöransson
42 Kymmene Wäckjärvi 42. Mats Simonsson Knut Larsson Bäk 22 3 Jöran Mattsson → Jacob Bäk
43 Kymmene Wäckjärvi 43. borgmäst. Wittstock → Simon Nielsson Lars Stång 42 23
44 Kymmene Kannusjärvi 44. Mats Christersson → Jöran & Erich Bertillsson Jacob Sigfredsson Bark 26 9
45 Kymmene Kannusjärvi 45. Eskill Jacobsson Michel Johansson Snair 48 29
46 Kymmene Kannusjärvi 46. Mats Ersson Mats Simonsson Grönbang 22 3 Bengt Bengtsson
47 Kymmene Kannusjärvi 47. Christer Larsson Mats Christersson Bak 32 12
48 Kymmene Kannusjärvi 48. Philip Jöransson → Erich Nielsson Josep Christersson Sandberg 31 10
49 Kymmene Kittula 49. Jöran Påhlsson & Jöran Erssons Ea Brita Michelsdr. Johan Simonsson Pihlström 23 3 Mats Sigfredsson Bläk
50 Kymmene Kittula 50. Lars Andersson → Mats Sigfredsson Anders Simonsson Stång 38 10
51 Kymmene Kittula 51. Anders Jöransson Mats Erichsson Pihl 33 12
52 Kymmene Hapala 52. Erich Thomasson Anders Samuelsson Asp 30 10 Jacob Eskillsson
53 Kymmene Ruotila 53. Abraham Bertillsson Jacob Mattsson Setterman 37 12
54 Kymmene Bredskal 54. Hindrich Mårtensson & Erich Ersson Thomas Erichsson Danberg 20 2 Petter Mattsson
55 Savonlinna Bredskal 55. Malmers Ea → probsten Candelin → måg Elias Kelsinius Mats Jöransson Bardenberg 27 3 Jöran Bertillsson
56 Bredskal 56. handelsman Samuel Forselt Hindrich Johansson
57 Kymmene Bredskal 57. Jacob Jöransson → B. Lars Niels Jonasson Bäkman 20 ½ Lars Jöransson
58 Kymmene Bredskal 58. Mats Thomasson Anders Mattsson Storm 23 5 Olof Hermansson Storm
59 Hämeenlinna Bredskal 59. Niels hoos → Johan Christersson Johan Påhlsson Lorn 32 7 Mats Andersson
60 Kymmene Husuböle 60. Elias Brandstaka Johan Thomasson Björk 32 10 Hindrich Johansson
61 Kymmene Husula 61. Arvid Arvidsson Thomas Grelsson Pihl 29 3 Hindrich Tiophilsson
62 Kymmene Husula 62. Isak Pihlhjarta → Erich Pihl & Arvid Pihlhjarta Simon Jöransson Hammarstång 25 4 Knut Ersson → Arvid Pihlhjarta
63 Kymmene Husula 63. Johan Johansson (d. 22.04 1737) Hindrich Hindrichsson Pihlhjarta 29 9 Sigfred Mattsson
64 Kymmene Strandböle 64. Johan Ersson Brandstaka Erich Ersson Brandstaka 35 18
65 Kymmene Kolpila 65. Johan Forssell Erich Mattsson 39 10
66 Kymmene Kolpila 66. Michel Mattsson → Michel Thomasson Påhl Knutsson Giedda 30 11 Bengt Haja
67 Kymmene Kolpila 67. Erich Mårtensson → Jöran Christersson & Johan Thomasson Anders Gregorisson Kåls 37 12
68 Savonlinna Kolpila 68. Johan Jacobsson → Hindrich Sigfredsson Jacob Bertillsson Hiert 32 4 Simon Larsson
69 Kymmene Qvarnby 69. häräd skrifmäst. Ea → S. Johan Brier Erich Larsson Qvarnberg 24 2 Jöran Thomasson
70 Kymmene Sigrartzby 70. Anders Thomasson Carl Månsson Stump 35 10
71 Savonlinna Bamböle 71. Capit. ? → Bonden Jöran Ropanen Johan Larsson Stålt 25 Olof Jöransson
72 Kymmene Bamböle 72. S. Sigfred Gabrielsson → Gabriel Jacobsson Erich Ersson Ferdig 37 11 Johan Larsson
73 Kymmene Strömsby 73. rådman Mether → S. Johan Medher → Capit.Johan Green Johan Simonsson Ström 29 8 Erich Sidberg → Johan Mether
74 Kymmene Strömsby 74. Johan hoos gafrel Hindrich Hindrichsson Karström 29 3 Thomas Påhlsson
75 Kymmene Strömsby 75. Cornet Petter Arendel Thomas Larsson 34 10
76 Hämeenlinna Värby 76. Commis. Willers Ea Maria Willerd Erich Hindrichsson Willman 34 12
77 Kymmene Wilnäs 77. Thomas Bertillsson → S. Jacob Thomasson Mats Stöör 36 12

3. Corporalskapet

Nro Lääni Kylä Rustholl Rakuuna Ikä Palvelusvuodet Aiempia rakuunoja
  Corporal Elias Nankleer 27 5 Johan Smidt
78 Kymmene Braxby 78. Samuel ? Hindrich Eskillsson Grien 34 12
79 Kymmene Muntlax 79. Jöran Mattsson → måg Eskill Eskillsson Sigfred Ahlström 32 12
80 Virolahti Kymmene Kalverd 80. Jacob Nielsson Erich Jacobsson Sommar 32 12
81 Kymmene Kalverd 81. Jacob Eskillsson Thomas Mattsson Winter 30 8 Isak Jöransson
82 Kymmene Kalverd 82. Erich Erichsson Jöran Ersson Läng 25 Eskill Mattsson
83 Kymmene Kalverd 83. Christer Thomasson → Thomas Hindrichsson Gustaf Ersson Malm 37 12
84 Kymmene Flånkerböle 84. Johan Thomasson Hans Hindrichsson Blomster 32 12
85 Hämeenlinna Flånkerböle 85. Mats Christersson → B.S. Erich Erichsson Olof Jöransson Ahlberg 34 12 Olof Jöransson Ahlberg
86 Kymmene Flånkerböle 86. Simon Jöransson → arf Erich Olofsson Bakman 36 12
87 Kymmene Järvenkylä 87. Jacob Johan Terhe → Anders Backman Erich Mattsson Lillia 26 6 Anders Parandnin
88 Kymmene Järvenkylä 88. Johan Mårtensson Michel Olofsson Kuhlberg 28 10
89 Hämeenlinna Ravjoki 89. Erich Thomasson Evert Jöransson Warberg 39 12
90 Hämeenlinna Ångama 90. Anders Isaksson Petter Johansson Hana 40 12
91 Kymmene Ravjärvi 91. Hindrich Sigfredsson Elias Thomasson 41 12
92 Uusimaa Ylipihlaja 92. Mats Erichsson Simon Johansson Pönberg 36 12
93 Kymmene Alapihlaja 93. Sergeant Johan Kalström Bengt Halfbjörn 32 12
94 Kymmene Alapihlaja 94. handelsman Jobst Dobbin → kyrkiofar Carl Fomaus Erich Thomasson Rönström 31 11 Casper Friedrich Aexerfelt
95 Kymmene Brännäs 95. Erich Erichsson Petter Pettersson Hansk 32 12
96 Kymmene Brännäs 96. Erich Olofsson Jöran Jöransson Graan 24 7 Anders Jöransson Graan
97 Kymmene Koiruniemi 97. Thomas Hindrichsson → Hindrich Thomasson Hindrich Jacobsson Green 35 10
98 Kymmene Säkäjärvi 98. Petter Mattsson Mats Thomasson Lind 35 8 Jsak Gustafsson
99 Kymmene Miehikkälä 99. Johan Thomasson Jacob Jöransson Stubbe 36 12
100 Kymmene Miehikkälä 100. Hindrich Sigfredsson Simon Andersson Ränggren 31 9
101 Savonlinna Miehikkälä 101. Mårten Ersson Mårten Andersson Friqvist 20 3 Jöran Eskillsson
102 Viipuri Miehikkälä 102. Jöran Erichsson Olof Olofsson Renn 30 5 Michel Erichsson
103 Kymmene Miehikkälä 103. Jacob Ersson → arf Christer Markusson Malmberg 21 3 Christer Eskillsson
104 Hämeenlinna Lappjärvi 104. Michel Michelsson Michel Bertillsson Kloot 26 6 Isak Gustafsson Kloot
105 Kymmene Urola 105. Axel Axelsson Hindrich Hindrichsson Frisk 34 12
106 Kymmene Hirsala 106. Knut Eskillsson → lärning ? Michel Thomasson Hurtt 36 6 Jöran Hindrichsson
107 Kymmene Hirsala 107. Thomas Michelsson → arf Erich Davidsson Kleen 28 9
108 Kymmene Hirsala 108. Eskill Hindrichsson → arf Jacob Eskillsson Tärk 27 9
109 Kymmene Hirsala 109. Johan Jöransson Mats Thomasson Elg 28 3 Bertill Carenda
110 Hämeenlinna Saivikkala 110. Thomas Jöransson Mats Thomasson Lindberg 27 3 Bertill Cavender → Mats Thomasson Lind
111 Kymmene Saivikkala 111. Knut Markusson Anders Markusson Modig 32 12
112 Hämeenlinna Saivikkala 112. Marcus Christersson Petter Erichsson Åberg 26 2 Thomas simonsson Hammar
113 Kymmene Saivikkala 113. Thomas Peersson → Christer Christersson Anders Johansson Loberg 25 1 Anders Christersson
114 Kymmene Saivikkala 114. Erich Erichsson Hindrich Sigfredsson Järn 27 8 Erich Erichsson
115 Uusimaa Kuttola 115. Jöran Jöransson

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021