AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Suomen maarakuunarykmentti 1721: Lapveden komppania

Suomen maarakuunarykmentti 1721

Lapveden komppania

Överste Leutenant Lappvesi Compagnie

Nimihakemisto 1721

Nro Syntymälääni Kylä Rustholl Sotilas Ikä Palvelusvuodet Edelliset sotilaat
  Överste Adam Johan Pertta
  Capitain Ludvig Werckloo
  Leutenant Wilhelm Jacob Thorvigge
  Cornet Georg Johan Sittman
  Feltväbel Carl Eklstubbe
   Feltväbel Erich Wilhelm Barck 34 14
  Sergiant Eggert Enroth 24 5
  Förare Georg Janisch 24 5
  Fourier Hindrich Silander 22¾ 4
  Rustmästare Erich Kuocka 45 12½
  Auditeur Dietrich Brinck 40 18
  Feltskiärfegäll Georg Hin. Chakav 26 1
  Hofsmed Gestrid Beider
  Trumper Johan Frish 18 4
  Trumper Anders Mattikain 20 6

1. Corporalskapet

Nro Syntymälääni Kylä Rustholl Sotilas Ikä Palvelusvuodet Edelliset sotilaat
  Corporal Matias Lunden 25
1 Lappee Karjala Pukkila 1. Jöran Mattsson Olof Silstrom 24
2 Österbotnia Lippiälä 2. Simon Åkesson Erich Isaksson Ollikain 25
3 Österbotnia Seppälä 3. Clemet Jöransson Mats Lukasson Pålus 26
4 Österbotnia Rouhiala 4. Lars Simonsson Johan Johansson ?riistari 28
5 Österbotnia Hanjärvi 5. Thomas Andersson Hindrich Hindrichsson Stäräin 24
6 Österbotnia Hapajärvi 6. Jacob Johansson Korpelain Thomas Mattsson Luoto 23
7 Österbotnia Hanhikempilä 7. Mats Jöransson Hypiä Jacob Stått 19 2/3 Jacob Ollsson Löötinen
8 Österbotnia Peltois 8. Peer Peersson Mättö Olof Mattsson Ibrosin 23
9 Österbotnia Tapavainola 9. Bertill Mårtensson Lähtölä Jöran Jöransson Stålt 40
10 Österbotnia Tapavainola 10. Simon Peersson Tiainen Johan Thomasson Flanck 29
11 Lappee Nyrhilä 11. Jöran Jöransson Nyrhi Anders Larsson 33 18
12 Österbotnia Ilottula 12. Peer Bengtsson Ti?mies Grels Hindrichsson Törnqvist 20
13 Österbotnia Laihiala 13. Johan Simonsson Parjain Mats Ersson Mild 28
14 Österbotnia Mentula 14. Carl Jacobsson Hans Carlsson Bruus 21
15 Österbotnia Partala 15. Peer Ollsson Rasti Johan Stephansson Skinberg 23
16 Österbotnia Partala 16. Lars Jöransson Påhl Påhlsson Svärd 40
17 Viipuri Partala 17. Michel Thomasson Jöran Jöransson Stålt 50 21
18 Viipuri Kiala 18. Mats Larsson Michel Tujuin 28 10
19 Viipuri ? 19. Michel Bengtsson Höltä Jöran Christersson 37 17½
20 Upsala ? 20. Erich Eskillsson Anders Andersson Flink 27 4
21 Viipuri Karkola 21. Sigfred Sigfredsson Abraham Hakkinen 62 11
22 Savalahti Hertula 22. Pastor Arvid Paulin Michel Påhlsson Mieloin 35 12
23 Inkeri Hertula 23. Peer Hindrichsson Puhakka Jöran Hansson 40 20
24 Inkeri Havo 24. befallnungsman Israel Willend Petter Orava 45 20
25 Käkisalmi Pajarila 25. Jöran Sigfredsson Sokura Johan Andersson 35 17
26 Inkeri Karhusjärvi 26. Michel Jahma Michel Pettersson 48 18½
27 Käkisalmi Ronni 27. Peer Andersson Kähäräin Sigfed Arjalain 41 20½
28 Käkisalmi Kouroi 28. Jöran Erichsson Mats Kardinen 55 17
29 Käkisalmi Kattelus 29. Erich Eskillsson Kiäpä Bertill Sihvoin 42 19½
30 Viipuri Hyppiälä 30. Johan Jonasson Mats Hypiä 37 15

2. Corporalskapet

Nro Syntymälääni Kylä Rustholl Sotilas Ikä Palvelusvuodet Edelliset sotilaat
  Corporal Liivinmaa Johan Stampehl 40 20
31 Lappee Ruokola 31. Sigfred Ollsson Kuokka Eskill Jöransson 40 20
32 Österbotnia Hartikkala 32. hofslagaren Gustaf Campe Mats Oberg 30 4
33 Lappee Mikonsaari 33. Peer Peersson Jöran Jöransson Mondoin 26 10
34 Inkeri Saikkola 34. Michel Clemetsson Pihl Niels Reinsson 54 21
35 Roteborg Pajärvi 35. Jöran Andersson Anders Johansson 53 21
36 Käkisalmi Surikarviro 36. Hindrich Hindrichsson Hyry Johan Kuika 52 21
37 Käkisalmi Hapajärvi 37. Jöran Mattsson Johan Timoin 60 21
38 Karjala Tujula 38. Jöran Erichsson Bengt Varjus 48 14
39 Karjala Ylikkälä 39. Mats Jöransson Kiiski Mats Repoin 39 13
40 Taipalsaari Viipuri Keskisenpää 40. Hindrich Mattsson Stephan Kiiski 41 21
41 Viipuri Peltois 41. Hindrich Larsson Pönniä Thomas Hindrichsson Venäläin 34 10
42 Inkeri Peltois 42. Lars Hindrichsson Påhl Kunniallinen 40 20
43 Inkeri Peltois 43. Samuel Erichsson Eskill Ahtiain 40 20½
44 Viipuri Peltois 44. Anders Johansson Rahilain Christer Turuin 37 20
45 Inkeri Karhula 45. Johan Jacobsson Kiveroinen Lars Karp 70 20½
46 Viipuri Vitsais 46. Christer Nielsson Johan Michelsson Hovi 29 11
47 Viipuri Illukansaari 47. Bertill Eskillsson Virolain Johan Thomasson Flanck 38 14½
48 Viipuri Illukansaari 48. Johan Thomasson Anders Thomasson 31 15
49 Viipuri Haikanlahti 49. Lars Larsson Rikoin Erich Erichsson Kaurain 50 16
50 Viipuri Haikanlahti 50. Jöran Christersson Hindrich Hindrichsson Keltain 34 10½
51 Taipalsaari Haikanlahti 51. pastor Christor Avonarius Bertill Jacobsson 43 20
52 Inkeri Malola 52. Påhl Larsson Pönniäinen Johan Johansson Mukoin 29 12
53 Viipuri Kirkonkylä 53. Johan Simonsson Kurki Thomas Jöransson Lankinen 26 10½
54 Käkisalmi Ahokkala 54. Sigfred Michelsson Pakoin Michel Härkäin 53 12
55 Viskarila 55. Bertill Bertillsson David Rasilain
56 Viipuri Kattilussaari 56. Hindrich Knutson Eva Hindrich Mattsson Hortta 27 10½
57 Inkeri Rautiala 57. Thomas Påhlsson Lydikäin Sigfred Bertillsson Bäck 31 12
58 Käkisalmi Saikkola 58. Peer Heikkoin Johan Toiviain 44 12
59 Viipuri Kirkonkylä 59. Christer Andersson Bengtinen Mårten Mattsson Bengtinen 28 11
60 Karjala Herttuala 60. Mats Samuelsson Jinnar Mårten Mattilain 64 13

3. Corporalskapet

Nro Syntymälääni Kylä Rustholl Sotilas Ikä Palvelusvuodet Edelliset sotilaat
  Corporal Uusimaa Erich Svartbek 33 5
61 Viipuri Herttuala 61. Michel Larsson Pönniä Johan Johansson Valdoin 30 10
62 Levois 62. Jöran Larsson Saloin Christer Jöransson Levoin
63 Inkeri Kyläniemi 63. Anders Mattsson Påhl Heikin 40 7
64 Österbotnia Kyläniemi 64. Johan Pettersson Kattelus Mats Ekström 24 2
65 Österbotnia Haikkola 65. Hindrich Mattsson Esaias Lenning 53
66 Raisala 66. Anders Jöransson Teijalain Hindrich Möhäin
67 Inkeri Karjalais 67. Anders Peersson Sappi Påhl Möller 45 19
68 Käkisalmi Pariala 68. Simon Mattsson Hindrich Nevalain 38 15
69 Österbotnia Karhula 69. Eskill Hindrichsson Jacob Kleen 22 7
70 Käkisalmi Hyvättilä 70. Leut. Georg Möller Petter Pulckman 49 13
71 Lukulkkula 71. Michel Mårtensson Virolain Jöran Jakoin
72 ? Hämeis 72. Hans Abelsson Kroos Petter Norling 12
73 Käkisalmi Marttila 73. Olof Peersson Rotsin Johan Jias 60 14
74 Liivinmaa Leppälä 74. Thomas Bengtilain Jacob Tönneson 55 20
75 Tyskland Fofstländer Revola 75. Bengt Knutsson Salakka Påhl Telling 66 21
76 Käkisalmi Jänhiä 76. Christer Pettersson Mylläri Bertill Halko 46 11
77 Jänhiä 77. Jöran Mattsson Iloin vacant
78 Viipuri Jokela 78. Christer Hindrichsson Hindrich Stick 40 20
79 Eskola 79. Johan Mårtensson Karjalain vacant
80 Ruhanala 80. Hindrich Bengtsson vacant
81 Joutseno 81. corp. Erttman Lundberg vacant
82 Savitaipale Käkisalmi Suomenniemi 82. Johan Andersson Sarkka Johan Johansson Särkkä 28 10
83 Inkeri Suomenniemi 83. Mats Hansson Ruttoin Lars Lyten 50 20
84 Kaskis 84. Knut Urbansson Rötkö Thomas Mattsson
85 Pöndilä 85. Anders Philipsson vacant
86 Viipuri Pajulahti 86. Christer Larsson Mats Johansson Kees 30 9
87 Luumäki Jurvala 87. Simon Jöransson vacant
88 Parola 88. Johan Petersson vacant
89 Rantala 89. Lars Erichsson vacant
90 Nukkala 90. Hindrich Rokka vacant
91 Stranda Karhula 91. Christer Nielsson vacant
92 Koldola 92. borgmästare Johan Stjernstedt vacant
93 Kaipola 93. borgmästare Johan Stjernstedt vacant
94 Jyrkilä 94. Mats Jöransson Myrä vacant
95 Hannukka 95. Strand Leut. Johan Brondfelt vacant
96 Hettalahti 96. Olof Erichsson vacant
97 Pätilä 97. Bertill Thomasson vacant
98 Hyvärimpi 98. Johan Larsson Sutinen vacant
99 Björkö Katterlahti 99. ?skrivare Johan Haberman vacant
100 Villala 100. Chroster Ollsson Mitikka vacant
101 Villala 101. Erich Bertillsson Jurkko vacant
102 Viipuri Sirikjärvi 102. Stephan Knutsson Leijonen Markus Mattsson 43 20
103 Sirikjärvi 103. Mårten Mattsson Ihalain vacant
104 Lahnajärvi 104. Jacob Knutsson Saunrinko vacant
105 Karkola 105. Erich Jöransson vacant
106 Kälviälä 106. Ernest Ollsson Kälviäinen vacant
107 Heinlahti 107. landman Daniel Nyberg vacant
108 Yläjärvi 108. Erich Mattsson Tairan vacant
109 Laihajärvi 109. Sigfred Thomasson Outinen vacant
110 Laihajärvi 110. Erich Simonsson vacant
111 Kinnari 111. Mats Hindrichsson Rötkö vacant
112 Nurkola 112. Mats Johansson vacant
113 Nukkala 113. Jöran Hindrichsson vacant
114 Rakkola 114. Jöran Rukolain vacant
115 Äyräpää Kiikola 115. Hindrich Peersson Lauriain vacant
116 Kiikola 116. E? Savolain vacant
117 Viipuri Jokela 117. Michel Pettersson Mukain Hindrich Johansson 47 20¾
118 Hämeis 118. Olof Knutsson Smed vacant
119 Sinkola 119. Sigfred Jacobsson vacant
120 Virikkala 120. Erich Mattsson Nylander vacant
121 Vammal 121. Johan Jöransson vacant
122 Vammal 122. Mats Ersson Antoin vacant
123 Hämeenpohja 123. Lars Sigfredsson vacant
124 Träskända 124. rådman Hans Taska vacant
125 Nällälä 125. Hindrich Franzsson vacant
126 Vironlahti Ravijoki 126. Thomas Christersson vacant
127 Roivuniemi 127. Markus Jacobsson vacant
128 Järvelä 128. Mats Ersson vacant
129 Vardorina 129. Thomas Eskillsson Lanara Hindrich Klingborg
130 Vardorina 130. Jöran Thomasson vacant
131 Pajulahti 131. Mats Mattsson Hurtta vacant
132 Årflax 132. Lars Eskillsson vacant
133 Årflax 133. Lars Michelsson Kiiski vacant
134 Kurkela 134. Markus Mattsson Kiiski vacant
135 Vironlahti Sivarz 135. Erich Jöransson Påhl Hindrichsson Sivart 35 8
136 Ramböle 136. Abraham Nielsson Mats Böna
137 Heinlax 137. Johan Anders von Sveiberg vacant Carl Öhman
138 Pyttis Svartbäck 138. Jacob Påhlsson Hindrich Söderberg
139 Lappee Labby 139. major Joubst Wilhelm von Nandelstadt Johan Colliander
140 Jäskis Ruokolahti Syyspohja 140. Hindrich Pippuinen Anders Colitoph
141 Kalmiula 141. Peer Veikkolain Olof Väyrynen
142 Raikkola 142.Adam Ronkainen Sigfred Ekström
143 Natarila 143. Michel Knutsson vacant
144 Voitila 144. eskadron sirkfare Esaias Thilman vacant
145 Utula 145. Friedrich Jacobsson Häkkinen vacant
146 Rantasalmi Hapataipal 146. överste leut. Carl Gustaf Pistolkors vacant
147 Tuusmäki 147. överste leut. Carl Gustaf Pistolkors vacant
148 Kolkontaipal 148. Mårten Hämäläin vacant
149 Kolkontaipal 149. Mats Mattsson Koski vacant
150 Myllyjärvi 150. Hindrich Eskillsson Pylköin vacant
  prophos Carl Kroock 57

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021