AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Viipurin läänin jalkaväkirykmentti 1735: Everstiluutnantin komppania

Viipurin läänin jalkaväkirykmentti 1735

Everstiluutnantin komppania

Överste Leutenant Compagnie

Nimihakemisto 1735

Komppanian esikunta

Nro Sijoituspaikka Kunta Kylä Rustholl Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
  Överste Adam Johan Giertta
  Valkeala Jokela Hindrich Hindrichsson
  Arvid Arvidsson
  Pyttis Kurittula Samuel Mattsson
  Johan Mårtensson
  Pichton Adam Jacobsson
  Peer Thomasson
  Valkeala Parola Christer Paroinen
  Erich Jöransson
  Savitaipale Laksiais Lars Lappaiain
  Pajulahti Ingell Ingellsson
  Lars Karja
  Pöndiälä Johan Philipsson
  Virmajärvi Jacob Mattsson
  Liutenant Capitain Johan Laurents von Buchenfeldt
  Savitaipale Suomenniemi Peer Kokko
  Sigfred Thomasson
  Kaihtula Daniel Johansson
  Mäntyharju Outila Erich Outinen
  Partsima Simon Ollikainen
  Hindrich Ollsson
  Fendrich Leutenant Jacob Bilang
  Mäntyharju Skyttälä Thomas Kokko
  Savitaipale Purdoismäki Bertill Tiain
  Solkis David Hindrichsson
  Valkolanmäki Påhl Lantsa
  Valkeala Kinansaari Christer Michelsson
  Feltväbel Koskis Niels Bark
  Savitaipale Rahikkala Mats Mattsson
  Sanjärvi Mats Tikka
  Mårten Eskillsson
  Sergeant Tuohikotti Samuel Nyberg
  Luumäki Koskela Anders Ollsson
  Venäläis Eskill Michelsson
  Munsterskrivare Valkeala Jokela Jacob Crintz
  Mäntyharju Kinnilä Mats Pulkka
  Hindrich Kuus
  Luumäki Lensula Mårten Mattsson
  Förare Sergeant Mäntyharju Partsima Johan Wadman
  Taipalsaari Nuppola Lars Mattsson
  Fourier Hindrich Silander
  Valkeala Toikkala Eskill Nielsson
  Rämälä Sigfred Markusson
  Rustmästare Valkeala Käpälä Mats Sunden Johan Candelin
  Tuohikotti Erich Sigfredsson
  Pipare
  Valkeala Jokela Simon Lavikka
  1. Trumpslagare Carl Höök Anders Mattikain
  Savitaipale Sanjärvi Samuel Johansson
  2. Trumpslagare Johan Frisk
  Mäntyharju Halmeniemi Lars Peersson
  1. Corporalskapet Petter Korttinen
  2. Corporalskapet Anders Wilh. Bergström Mårten Bahn → Petter Frimodig
  3. Corporalskapet Johan Mondoin
  4. Corporalskapet Mårten Bahn Christer Turuinen
  5. Corporalskapet Lars Hammar Mats Ekström
  6. Corporalskapet Gustaf Barkhusen Lars Mohell → Petter Selvigh

1. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
1 Suomi Valkeala Sarento länsman Cristtuski
Jöran Simonsson
Jöran Simonsson
Thomas Philipsson
Petter Korttinen 53 34 Vihitty Present
2 Nyland Valkeala Sarento Niels Pettersson
Michel Simonsson
Petter Jacobsson
Abram Eskillsson
Fabian Grenman 36 2/3 18 2/3 Vihitty Vacant
3 Inkeri Valkeala Sarento Michel Johansson
Samuel Hindrichsson
Mats Erichsson
Bertill Philipsson
Jacob Orban 44½ 23½ Naimaton Present
4 Savo Valkeala Sarento
Ruotsila
Jöran Larsson
Jacob Larsson
Jöran Erichsson
Erich Thomasson
Mats Höfla 40 25 Vihitty Vacant
5 Kymmene Valkeala Jokela
Rautjärvi
Sakris Tannelin
Hindrich Hindrichsson
Simon Ersson
Anders Clemetsson
Thomas Ask 32 2/3 7 5/6 Vihitty Vacant
6 Kymmene Valkeala Jokela
Miettula
Karhula
Arvid Thomasson
Thomas Mattsson
Jacob Vesain
Bertill Hindrichsson
Markus Jöransson Hålte 21 2/3 2/3 Naimaton Present, Simon Naskale
7 Kymmene Valkeala Kouvola Thomas Thomasson
Samuel Thomasson
Hindrich Hindrichsson
Jacob Mattsson
Eskill Sigfredsson Ström 34 2/3 5/6 Vihitty Present, Mats Örn
8 Savo Valkeala Kouvola
Rautjärvi
Sakris Eskillsson
Markus Mattsson
Carl Thomasson
Jacob Clemetsson Juttis öde
Magnus Tordian 50 1/6 34 1/6 Naimaton Present
9 Kymmene Valkeala Kouvola Erich Ollsson
Engelbert Nielsson
Niels Mattsson
Johan Jacobsson
Elias Jacobsson Tork 22 1/6 Vihitty Sjuk, Axel Hjelm
10 Kymmene Valkeala Kouvola Thomas Johansson
Christer Markusson
Mats Nielsson
Andes Eskillsson
Påhl Johansson Fors 18 2/3 2/3 Naimaton Present, Hindrich Lax
11 Kymmene Valkeala Ruotsila Elias Simonsson Hattara
Mats Hindrichsson
Mårten Hindrichsson
Mats Thomasson
Petter Swensk 27 2/3 7 5/6 Vihitty Present
12 Kymmene Valkeala Ruotsila Hindrich Jacobsson
Mårten Thomasson
Peer Peersson
Arvid Johansson
Matss Teychtig 24 2/3 6 2/3 Vihitty Present, Gustaf Gustafsson
13 Inkeri Valkeala Ruotsila
Kouvola
Thomas Jacobsson
Erich Isaksson
Thomas Jacobsson
Thomas Mattsson
Elias Flöct 40 2/3 27 2/3 Vihitty Vacant
14 Österboten Elimäki Filppula Hindrich Mårtensson
Israel Thomasson
Erich Mårtensson
Jöran Thomasson
Johan Björn 41 2/3 17 2/3 Vihitty Present
15 Kymmene Elimäki Filppula Thomas Thomasson
Erich Philipsson
Thomas Danielsson
Hindrich Ersson
Erich Höök 30 2/3 8 5/6 Vihitty Present, Mårten Bettare
16 Kymmene Elimäki
Valkeala
Filppula
Rämälä
Christer Peersson
Thomas Mattsson
Mårten Markusson
Sigfred Markusson
Jacob Falk 36 2/3 8 5/6 Vihitty Present, Jöran Bema
17 Kymmene Elimäki Filppula Mats Ollsson
Johan Mårtensson
Jacob Johansson
Mårten Mårtensson
Johan Flygare 30 2/3 7 5/6 Vihitty Present
18 Hämeenlinna Elimäki Filppula Erich Danielsson
Mårten Axellsson
Olof Hansson
Bertill Samuelsson
Thomas Johansson Mild 22 2/3 1 Naimaton Present, Olof Sokero

2. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
19 Savo Valkeala Selänpää Petter Eskillsson
Daniel Johansson
Jöran Simonsson
Jöran Thomasson
Anders ? Bergström 21 Naimaton Present
20 Kymmene Valkeala Selänpää Mårten Sigfredsson
Mats Hindrichsson
Sigfred Mattsson
Hindrich Carlsson
Benjam Mattsson Ek 25 2/3 Vihitty Present
21 Kymmene Valkeala Selänpää Knut Mattsson
Anders Eskillsson
Eskill Danielsson
Eskill Thomasson
Jacob ? From 22 7/12 Vihitty Present
22 Kymmene Valkeala Selänpää Elias Jacobsson
Thomas Larsson
Simon Sigfredsson
Niels Bengtsson
Jöran Thomasson Stark 26 1/6 - Vihitty Present Johan Vickare
23 Kymmene Valkeala Selänpää Carl Markusson
Georg Hoffman
Simon Mattsson
Thomas Markusson
Påhl Haljain 63 1/6 35 1/6 Naimaton Present
24 Lappee Valkeala Selänpää Thomas Bertillsson
Thomas Sigfredsson
Sigfred Michelsson
Thomas Ersson
Eskill Pettersson Py 37 2/3 Vihitty Present, Hindrich Pettersson
25 Kymmene Valkeala Anttila Mårten Erichsson
Thomas Sigfredsson
Johan Grelsson
Michel Clemetsson
Arvid Hänne 23 2/3 Vihitty Present, Stephan Tepoin
26 Kymmene Valkeala Anttila
Selänpää
Erich Markusson
Jacob Knutsson
Thomas Påhlsson
Niels Sigfredsson
Jacob ? Puskar 36 2/3 7 1/6 Vihitty Vacant
27 Kymmene Valkeala Marttila
Karhula
Sigfred Johansson
Knut Påhlsson
Carl Johansson
Olof Eskillsson
Mats ? Snab 25 1/6 - Naimaton Present, Johan Kalinpa
28 Inkeri Valkeala Selänpää
Kouvola
Marttila
Samuel Christersson
Eskill Eskillsson
Carl Thomasson
Josep Johansson
Hindrich Kirjunen 51 1/6 25 1/3 Vihitty Present
29 Kymmene Valkeala Kuivala Knut Jacobsson
Jöran Mattsson
Jacob Mårtensson
Samuel Mattsson
Jacob Mattsson 41 1/6 24 1/6 Vihitty Present
30 Lappee Valkeala Hamila
Kuivala
Miettula
Mangi
Thomas Mattsson
Mårten Mårtensson ?
Rustmäst. Sunden
Jacob Mattssons Ea
Carl Panzar 44 2/3 4 2/3 Vihitty Vacant
31 Kymmene Valkeala Kouvola
Rautjärvi
Rasmus Rasmusson
Thomas Thomasson
Grels Philipsson
Sigfred Isaksson
Jacob Erasimus 41 1/6 12 1/6 Vihitty Present
32 Kymmene Valkeala Toikkala Samuel Samuelsson
Sigfred Turkki
Anders Nielsson
Mårten Thomasson
Grels ? Sisk 26¾ 2 1/6 Vihitty Present, Olof Radinen → Johan Eskillsson Ho?iain
33 Savo Valkeala Toikkala
Rämälä
Eskill Nielsson
Niels Ollsson
Sergeant Nyberg
Johan Mattsson
Michel? Bell 42 2/3 25 2/3 Vihitty
34 Kymmene Valkeala Oravala Erich Thomasson
Thomas Thomasson
Samuel Ersson
Hindrich Simonsson
Erich Wilkman 24 2/3 5 5/6 Vihitty Present, Erich Andersson Hjelte
35 Österboten Valkeala Oravala Michel Mattsson
Samuel Jöransson Hatara
Adam Johansson
Axel Markusson
Johan Glad 43 2/3 16 2/3 Vihitty Present
36 Kymmene Valkeala Oravala Petter Larsson
Simon Andersson
Simon Simonsson
Aevid Mattsson
Björn Ålg 28 2/3 7 5/6 Vihitty Vacant
37 Hämeenlinna Valkeala Oravala Johan Samuelsson
Niels Jöransson
Hindrich Samuelsson
Isak Ersson
Bertill Liäf 26 2/3 7 5/6 Vihitty Present, Mårten Udd

3. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
38 Lappee Mäntyharju Skyttälä Abram Abramsson
Sigfred Thomasson
Mårten Thomasson
Jöran Mondoin 41 1/6 24 1/6 Vihitty Present
39 Lappee Mäntyharju Skyttälä länsman Homonius
Mats Kokkonen
Cappelen bostellet
Friedrich Posa 37 2/3 - Present, Johan Posa
40 Hämeenlinna Mäntyharju Vuorniemi
Skyttälä
Kinansalo
Påhl Påhlsson
Knut Siri
Peer Rahma
Johan Lustig 36 1/6 12 1/6 Vihitty Present
41 Savo Mäntyharju Kallavesi
Hapaniemi
Lars Karhu
Mats Rakko
Johan Bertillsson
Fabian Dahlqvist 18 2/3 1 1/6 Naimaton Present, Hindrich Ollsson
42 Lappee Mäntyharju Jänikselä
Mouho
Outinen
Anders Bertillsson
Knut Peersson
Mats Grelsson
Erich Gryn 19 1/6 1 Naimaton Present, Samuel Johansson
43 Lappee Mäntyharju Luhtais
Jänikselä
Thomas Eskillsson
Eskill Eskillsson
Simon Kouka
Johan Vesalain 41 1/6 12 11/12 Vihitty Present
44 Hämeenlinna Mäntyharju Jänikselä
Korpilahti
Anders Karjalainen
Christer Kirppu
Christer Simonsson Kupsu
Jöran Simonsson Swärd 22 1/6 1/6 Naimaton Present
45 Österboten Mäntyharju Korpilahti
Kallavesi
Halmeniemi
Christer Nikkinen
Påhl Grelsson
Erich Sutinen
Jacob Kleen 41 1/6 19 2/3 Vihitty Present
46 Lappee Mäntyharju Korpilahti
Partsima
Simon Vesain
Påhl Hämäläin
Hindrich Ollikain
Thomas Eklund 21 2/3 Naimaton Present, Johan Josepsson
47 - Mäntyharju Partsima
Halmeniemi
Jöran Michelsson
Jöran Bertillsson
Stephan Ahtiain
vacant - - - Preset, Hindrich Kiäpä
48 Lappee Mäntyharju Halmeniemi Arvid Thomasson
Olof Ahtiains öde
Lars Christersson Ahonen
Carl Green 36 2/3 Naimaton Present
49 Kymmene Mäntyharju Kinnilä
Halmeniemi
Sigfred Pulkka
Anders Vesalain
Sigfred Mattsson
Thomas Langinen 45 2/3 Naimaton Present
50 Lappee Mäntyharju Partsima
Halmeniemi
Christer Christersson
Hindrich Kokkonen
Jöran Hindrichsson
Christer ?nson Sahtmodig 30 1/6 - Vihitty Present, Simon Vainikain
51 Lappee Mäntyharju Lydikkälä
Halmeniemi
Vannois
Christer Simonsson
Mårten Ollsson Vanoin
Augustus Andersson Huhilo
Johan Holt 30 1/6 - Vihitty Vacant
52 Lappee Valkeala Lipiälä
Kinansaari
Ingerilä
Grels Peersson
Mats Knutsson
Peer Nielsson
Markus Käck uptagen, öde
Niels? Pulsa 27 2/3 6 1/6 Vihitty Vacant
53 Kymmene Valkeala Kinansaari
Parola
Sigfred Christersson
Sigfred Thomasson
Jacob Christersson
Michel Paroins öde
Anders Roitto 43 /3 24 2/3 Vihitty Present
54 Kymmene Valkeala
Mäntyharju
Pyöriälä
Lipiälä
Parola
Vannois
Anders Eskillsson
Bertill Påhlsson
Niels Påhlsson
Mats Vanois öde
Hindrich Kårp 35 2/3 Vihitty Present

4. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
55 Turku Savitaipale Rantala
Paukkula
Nikumäki?
Mårten Puunenä
Anders Jacobsson
Mårten Soika uptagen, öde
Mats Jöransson
Mårten Bahn 53 1/6 33 0/2 Naimaton Present
56 Lappee Savitaipale Rantala
Kuntula
Pajulahti
Josep Jöransson
Mats Påhlsson
Hindrich Michelsson
Peer Peerssons öde
Jöran Kempe 30 ¾ 5 1/6 Vihitty Present, Erich Korpelain
57 Lappee Valkeala Hevosoja
Ingerilä
Sorsa
Erich Jöransson
Bengt Hindrichsson
Anders Sigfredsson
Påhl Sigfredsson
Alexander Polak 26¾ 7 5/6 Vihitty Present, Mårten Kålare
58 Kymmene Valkeala Pyöriälä
Metsäkämä
Tuohikotti
Jöran Arvidsson
Josep Jöransson
Eskill Michelsson
Augustus Grelsson
Anders Knutsson Rapp 18 5/12 Naimaton Present, Sigfred Kökare
59 Lappee Valkeala Hevosoja
Käpälä
Parola
Mats Ersson
Erich Markusson
Simon Grelsson uptagen, öde
Pässilä, öde
? Thorn 18 2/3 Naimaton Present
60 Österboten Valkeala
Luumäki
Tuohikotti
Vanoinen
Salmis
Bertill Jacobsson
Johan Bertillsson
Arvid Samuelsson
Hindrich Mårtensson, uptagen
Mats Philpus 38 2/3 12 2/3 Vihitty Vacant
61 Kymmene Valkeala Rämälä
Miettula
Haimila
Kouvola
Stephan Sigfredsson
Grels Larsson
Erich Matsson, opt, öde
Anders Samuelsson Sanng
Mats Snäll 21 1/6 1/6 Vihitty Vacant
62 Lappee Luumäki Okola
Laukais
Mundi
Sarkalahti
Jacob Bertillsson
Mats Simonsson
Mats Hindrichsson
Christer Larsson Hermoin
Christer ?nsson Hwas 21 2/3 Naimaton Present, Sigfred Eskillsson
63 Lappee Luumäki Kurvi
Huopainen
Sares
Puheloin
Sigfred Erichsson
Sylvester Simonsson
Sigfred Jöransson
Jacob Christersson
Erich ?son Stare 24 2/3 4 1/3 Vihitty Present, Mats Mattsson
64 Lappee Luumäki Koutaniemi
Kontula
Mäntylä
Sareste
Anders Jöransson
Simon Larsson
Samuel Josepsson
Michel Jöransson
Jöran ?son Skytt 20 2/3 Naimaton Present
65 Lappee Luumäki Laukas
Koskela
Eskill Jacobsson
Erich Jöransson Laukas
Johan Bagge
Simon Thomasson Turkki
Knut Bock 20 2/3 7 1/6 Vihitty
66 Kymmene Luumäki Puheloin
Sydänmaanpukki
Parola
Hatara
Anders Mårtensson
Mats Mårtensson
Samuel Hindrichsson
Josep Hindrichsson
Hindrich Repo 51 1/6 30 1/6 Vihitty
67 Österboten Savitaipale Virmajärvi
Valkolanmäki
Kokkola
Valkolanmäki
Simon Thomasson
Mats Peijos öde
Simon Påhlsson
Mats Mattsson
Olof Isbohm 38 1/6 17 2/3 Vihitty Vacant
68 Lappee Savitaipale Virmajärvi
Hongisto
Susivuori
Mats Michelsson
Michel Neuvonen
Påhl Mattsson
Erich Jacobsson
Mats Turru 21 2/3 Vihitty Present, Mats Neuvonen
69 Lappee Savitaipale Ninimäki
Kokkola
Virmajärvi
Samuel Simonsson
Sigfred Jöransson
Knut Mårtensson
Anders Eskillsson
Jöran Mattsson Kårp 17 2/3 2/3 Naimaton Present, Mats Ronkonen
70 Lappee Savitaipale Purdoismäki Michel Larsson
Petter Bertillsson
Michel Samuelsson
Jöran Nielsson, opt, öde
Mårten Sotfast 34¾ Vihitty Present, Stephan Stofast
71 Lappee Savitaipale Välijoki
Jokenmaa
Thomas Larsson
Anders Carlsson
Mats Bertillsson
Mats Hindrichsson
Christer Spiuk 19 2/3 Naimaton Present, Johan Sahtmodig
72 Lappee Savitaipale Jokenmaa
Saksais
Anders Mårtensson
Carl Peersson
Mats Påhlsson
Purt öde
Hindrich Stärk 18 2/3 Naimaton Present, Mats? Michelsson

5. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
73 Inkeri Savitaipale Peltolahti
Kaskis
fendrich Nikander
Mats Knutsson
Urban Bertillsson
Mats Larssons öde
Lars Hammar 35 2/3 20 2/3 Vihitty Present, Mats Erström
74 Lappee Savitaipale Jokenmaa
Kaihtula
Thomas Mårtensson
Christer Knutsson
Johan Samuelsson
Christer Larsson
Thomas Kiiski 29 2/3 Vihitty Sjuk
75 Lappee Savitaipale Monola
Jokenmaa
Korpilahti
Luotolahti
Påhl Simonsson
Påhl Bertillsson
Bertill Mattsson
Elias Töllikäs öde
Erich Flink 29 2/3 Vihitty Present
76 Lappee Savitaipale Monola
Kaulio
Christer Larsson
Mats Peersson
Sigfred Mattsson
Jacob Sigfredsson
Anders? Hjort 25 2/3 Vihitty Present
77 Lappee Savitaipale Monola
Luotolahti
Pajulahti
Mats Mattsson
Jöran Mattsson
Mats Larsson
Simon Hindrichsson
Josep Michelsson? Abbor 18 2/3 2/3 Naimaton Present, Lars Toikka
78 Österboten Savitaipale Ratasalo
Ellola
Kaskis
Sanjärvi
Mats Påhlsson Pylkö
Peer Jöransson
Mats Mattsson
Christer Jespersson
Erich ?urin 37 2/3 17 2/3 Vihitty Present, Mats? ?ild
79 Lappee Savitaipale Sanjärvi Erich Mattsson
Jöran Mattsson
Simon Larsson
Knut Jöransson
Mats Schwain 39 2/3 Vihitty Present, Hindrich Jöransson
80 Lappee Savitaipale Valkoise?
Lydikkälä
Johan Johansson
Jöran Bertillsson
Eskill Simonsson
Philip Lavikains öde
Mats Simonsson Qvist 15 1/6 - Naimaton Vacant
81 Lappee Savitaipale Susivuori
Sanjärvi
Suomenniemi
Lydikkälä
Mats Hindrichsson
Lars Tikka
Mats Thomasson
Clemet Lydikäisn öde
Jöran Danielsson Tikka 36 Vihitty
82 Lappee Savitaipale Valkoise?
Ninimäki
Sanjärvi
Valkois
Mats Johansson
Johan Eskillsson
Axel Laakko
Hindrich Valkois öde
Hindrich Hurtig 29 2/3 Vihitty Present
83 Lappee Savitaipale Lydikkälä
Karhula
Virmajärvi
Mats Jöransson
Anders Thomasson
Michel Mattsson
Jöran Myräs öde
Jacob Jöransson Lilja 25¼ Vihitty Present, Jacob Larsson Lilja
84 Lappee Savitaipale Kaihtula Sigfred Pako
Hindrich Jöransson
David Davidsson
Christer Puheloin
Lars Jöransson Liten 16 - Naimaton Vacant
85 Lappee Savitaipale Sanjärvi
Kaihtula
Virmajärvi
Pändilä
Mats Påhlsson
Mats Larsson
Lars Jöransson
Caplan bostellet
Anders Christersson Rötkö 23 2/3 Vihitty Vacant
86 Lappee Savitaipale Pöndilä Mats Christersson
Jöran Johansson Montan
Knut Knutsson
Hindrich Montan
Michel Bergström 31 2/3 Vihitty Vacant
87 Lappee Savitaipale Kärpäis
Laksiais
Jokenmaa
Jöran Ollsson
Bertill Mattsson
Christer Mattsson
Mats Nikkinen
Mats Larsson Stadig 35 2/3 2/3 Vihitty Present, Simon Junni
88 Lappee Savitaipale Kärpäis
Marttila
Kaskis
Christer Knutsson
Josep Reinikain
Bengt Lind
Thomas Johansson
Mårten Knutsson Giedda 25 2/3 Vihitty Vacant
89 Lappee Savitaipale Tukiala
Suomenniemi
Kivistö
Lahmalajärvi
Jöran Ollsson
Elias Peersson
Thomas Knutsson
Carl Larsson
Erich Tukiain 35 1/6 12 11/12 Vihitty Present
90 Lappee Savitaipale Kuivais
Taipalsaari
Valkolanmäki
Suomenniemi
Hindrich Hindrichsson
Lars Pönniäin
Thomas Mattsson
Hindrich Knutsson
Thomas Clemetsson Hjerpe 29 2/3 11¼ Vihitty Present

6. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
91 Kymmene Savitaipale Suomenniemi Sigfred Michelsson
Michel Danielsson
Lars Särkkä
Sigfred Jöransson
Gustaf Barckhusen 21 3 2/3 Naimaton Lars Hohell? Sjuk
92 Lappee Savitaipale Suomenniemi
Pajulahti
Suomenniemi
Simon Punkka
Michel Hannula
Mats Ingellsson
Lars Myräs öde
Simon Hujanen 39 2/3 11 1/6 Vihitty Present
93 Karjala Savitaipale Suomenniemi
Pajulahti
Christer Christersson
Niels Simonsson Kousio
Johan Mattsson
Påhl Jöransson
Knut Coudain 53 1/6 31 1/6 Vihitty Present
94 Lappee Savitaipale Suomenniemi
Luotolahti
Thomas Urbansson
Knut Mattsson
Erich Christersson Nirko
Peer Kuusenhakos öde
Eskill Okkoin 41 2/3 9 5/6 Vihitty Present
95 Lappee Savitaipale Pajulahti
Kiesilä
Kakkola
Hindrich Christersson
Adam Mattsson
Johan Salast
Lars Larsson uptagen, öde
Sigfred Knutsson 39 2/3 11 1/6 Vihitty Present
96 Karjala Savitaipale Kokkola
Suomenniemi
Georgius Nielsson
Gabriel Mattsson
Samuel Mattsson
Cappellans bostellet
Mats Bask 49 1/6 29 1/6 Naimaton
97 Lappee Savitaipale Suomenniemi Simon Thomasson
Erich Sigfredsson
Mats Jöransson
Sakris Mattsson opt, öde
Knut Kämp 24 2/3 Vihitty Vacant
98 Savo Savitaipale Suomenniemi
Marttila
Pajulahti
Johan Eskillsson
Niels Christersson
Knut Jöransson
Hindrich Nielsson
Michel Björklund 24 2/3 2 2/3 Vihitty Vacant, Gregorius Abbor
99 Lappee Savitaipale Pajulahti
Lamalansaari
Marttila
Ninimäki
Johan Mattsson Pulki
Johan Ersson
Bengt Lind
Johan Autio
Samuel Stake 43 2/3 4 2/3 Vihitty Present, Arvid Ekström
100 Lappee Savitaipale Pajulahti
Sanjärvi
Lars Larsson
Christer Mattsson
Jöran Johansson
Johan Michelsson
Erich Karhia 22 2/3 Naimaton Present, Carl? Pitkäin
101 Inkeri Savitaipale Luotolahti
Kaihtula
Laksiais
Hindrich Larsson
Hindrich Hemmingsson
Hindrich Jacobsson
Thomas Jöransson, öde
Michel Quick 40 2/3 24 2/3 Vihitty Present
102 Lappee Savitaipale Lamalansaari
Pöndilä
Lydikkälä
Luotolahti
Simon Hindrichsson
Anders Johansson, opt
Peer Peersspn
Lars Ilkois öde
Olof Årre 27 2/3 Naimaton Vacant
103 Lappee Savitaipale Lamala
Tukiala
Hyrkälä
Valkolanmäki
Johan Mattsson
Christer Jöransson
Michel Jacobsson
Thomas Thomasson, opt
Mats Laman 25 2/3 Naimaton Vacant
104 Savitaipale Kurhila
Suppala
Sanjärvi
Lamminpää
Påhl Michelsson
Lars Johansson
Hindrich Sigfredsson
Simon Johansson
Hindrich Karhu Present
105 Savitaipale Kuivais
Pajulahti
Lamala
Kaihtula
Hindrich Johansson
Lars Mattssons öde
Knut Johanssons öde
Jöran Mårtenssons öde
Vacant
106 Savo Savitaipale Kuivais
Solkis
Pättilä
Hindrich Thomasson
Johan Mårtensson
Hindrich Hindrichsson
Knut Ersson
Magnus Bovelanus 22 2/3 Naimaton Present
107 Lappee Savitaipale Suomenniemi
Rahikkala
Pajulahti
Kaskis
Anders Hallinen
Påhl Påhlsson
Mats Andersson
Johan Johansson
Bertill Lång 25 2/3 Vihitty Present
108 Lappee Savitaipale Rahikkala
Kuivala
Lamalansaari
Solkis
Mats Hindrichsson
Hindrich Andersson
Mats Laman
Michel Påhlsson
Jöran Sulho 42 2/3 11 1/6 Vihitty
109 Savo Savitaipale Suomenniemi
Kakkola
Christer Kirsi
Jöran Danielsson
Jacob Ingelssons öde
Lars Hindrichssons öde
Lars Harnisk 24 2/3 4 1/3 Vihitty Vacant
110 Lappee Savitaipale Pajulahti
Havo
Olof Andersson
Mats Lydikäin
Carl Bertillsson, upt, öde
Capitain Kalitin
Gregorius Pajain 37 2/3 Vihitty Vacant

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021