AlkuSavon sotaväkiKaakkois-Suomi → Viipurin läänin jalkaväkirykmentti 1735: Lapveden komppania

Viipurin läänin jalkaväkirykmentti 1735

Lapveden komppania

Lappvesi Compagnie

Nimihakemisto 1735

Komppanian esikunta

Nro Sijoituspaikka Kunta Kylä Rustholl Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
  Capitain Joh. Bjurberg
  Lappee Hapajärvi Michel Larsson
  Ihalainen Påhl Karhu
  Ilottula Peer Michelsson
  Lipiälä Jöran Hansson
  Mondola Jöran Jacobsson
  Ojala Peer Peersson
  Ruttois Grels Märkäläin
  Sarniala Peer Mattsson
  Tujula Erich Johansson
  Vilkjärvi Sigfred Hindrichsson
  Kaskis Sigfred Torkell
  Luumäki Luotois Erich Inginen
  Leutenant Axell Paulin
  Taipalsaari Mikkola Peer Lari
  Urola Christer Uroin
  Vainikkala Lars Mattsson
  Joutseno Neuvola Hindrich Abelsson
  Lappee Hapajärvi Peer Stephansson
  Fendrich Johan Amnorin
  Luumäki Laukkala Eskill Månsson
  Orkkola Mats Mattsson
  Toikkala Thomas Jönsson
  Taipalsaari Uiminiemi Lars Peersson
  Feltväbel, cornetten Lars Björnram
  Taipalsaari Kurkela Påhl Partain
  Sergeant Petter Björnram Hendrich Hallonborg
  Säkkijärvi Lahnajärvi Knut Hansson
  Nurmela Bertill Ersson
  Munsterskrivare Johan Barck Magnus S. Bjurberg
  Ruokolahti Häkkilänniemi Anders Arpoin
  Terävälä Mats Kokko
  Förare Johan Bois
  Taipalsaari Hakuli Mats Jöransson
  Fourier Magnus Salomon Bjurberg Carl G. Slöhr
  Savitaipale Lamala Michel Larsson
  Lappee Törö Petter Hakulin
  Piparen Vacant
  Lappee Kiala Mats Kiain
  1. Trumpslagare Jacob Lustig Adam Turtian
  Lappee Vilkjärvi Jöran Simonsson
  2. Trumpslagare Johan Nylander
  Lappee Kähärilä Eskill Michelsson
  1. Corporalskapet Wilhelm Tonneson kallas nu Hadig
  2. Corporalskapet Mats Ersson kallas nu Flygare
  3. Corporalskapet Pehr Joh. Björnram Mats Hierman
  4. Corporalskapet Mats Svahn Johan Höökman
  5. Corporalskapet Georg Björkman
  6. Corporalskapet Jacob Mört

1. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
1 Liivinmaa Säkkijärvi Hyttilä
Lahnajärvi
Villala
Jacob Jöransson
Sigfred Hansson
Sigfred Michelsson
Simon Hindrichsson
Wilhelm Tönneson kallas nu Studig 51½ 27½ Vihitty Present
2 Österbotnia Säkkijärvi Timberilä
Häsälä
Påhl Bertillsson
Mats Jöransson
Mats Häsä
Turkia öde
Hindrich Karain 41½ 17½ Vihitty Present
3 Kymmene Säkkijärvi Timberilä
Villala
Hindrich Timber
Grels Simonsson
Hindrich Mytti
Hindrich Hansson
Soimon Mattsson kallas nu Green 30½ §§ Vihitty Present
4 Kymmene Säkkijärvi Villala
Hämälä
Lahnajärvi
Villala
Hindrich Matikka
Hindrich Heimola
Jöran Mytti
Jöran Mårtensson
Mats Christersson nu Quist 41½ 12 Vihitty Present
5 Lappee Säkkijärvi Lahnajärvi
Yläjärvi
Stephan Hindrichsson
Olof Ersson
Mats Hindrichsson
Erich Bertillsson
Johan Hindrichsson → oct 1731
6 Säkkijärvi Säkkijärvi Lahnajärvi
Monola
Lahnajärvi
Sirkjärvi
Hindrich Jöransson
Mats Christersson
Mats Peersson
Christer Grelsson
Tom ?rsom 18½ 1 Vihitty
7 Hämeenlinna Säkkijärvi Kallola
Pakola
Karvala
Johan Jöransson
Olof Simonsson
Tomas Uski
Mats Jöransson
Johan Simonsson Long 30½ 12 Vihitty Present
8 Kymmene Säkkijärvi Lavola
Pakanen
Ylähämes
Kälviälä
Mats Lavonen
Michel Ersson
Jacob Jörnasson
Erich Kälviäin
Jöran Frimodig 26½ Vihitty Petter Tomasen 18.10 1729
9 Uusimaa Säkkijärvi Muurikkala
Laihajärvi
Mats Mäkärä
Jöran Jöransson
Michel Hindrichsson
Eskill Hindrichsson
Johan Nyland 46½ 16½ Vihitty Present
10 Karjala Säkkijärvi Hujakkala
Ihaksella
Simon Jöransson
Jöran Autio
Jacob Hostikka
Johan Kassaris
Johan Mustapää 52½ 27½ Vihitty Present
11 Viipuri Säkkijärvi Ihaksela
Suoanttila
Bertill Näppi
Eskill Thomasson
Johan Knutsson
Erich Mättö
Mats Hynninen 52½ 23½ Vihitty Vacant
12 Kymmene Säkkijärvi Laihajärvi Simon Kelloin
Anders Pöngä
Simon Mäkeläin
Erich Torvi
Andes Flinkopp 31½ 8 Vihitty Present, Erich Uski 1735
13 ?ersmanland Säkkijärvi Laisniemi
Muurikkala
Mårten Johansson
Sigfred Sigfredsson
Thomas Kouvola?
Mårten Ersson
Hans Svensk 35½ 15½ Vihitty Vacant
14 Inkeri Lappee Purala
Lipiälä
Annila
Hetala
Mårten Thomasson
Michel Thomasson
Christer Hindrichsson
Hindrich Jöransson
Mårten Påhlsson Gåpå 37½ 10 Vihitty Present
15 Lappee Lappee Sarniala
Ihalais
Juvakkala
Eskill Simonsson
Mats Huttu
Thomas Knutsson
Rasmus Jönsson öde
Carl Husua 24½ Vihitty Present, Jonas Peersson Tr?
16 Hämeenlinna Lappee Ojala
Vainikkala
Anola
Hapajärvi
Christer Simonsson
Petter Andersson
Anders Hindrichsson
Mårten Kouka öde
Sigfred Flint 38½ Vihitty Vacant
17 Kymmene Lappee Toivarila
Lensula
Hapajärvi
Lars Nielsson
Anderes Andersson
Carl Kiski
Anders Kaurain
Petter Glad 32½ 5 Vihitty Jonas Nielsson present
18 Kymmene Lappee Toivarila
Maajärvi
Thomas Mårtensson
Hindrich Simonsson
Johan Jöransson
Mats Hiukanen
Jöran Montonen 52½ 23½ Naimaton Present

2. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
19 Berglagen Lappee Armila
Hypiä
Ihalais
Ylikkälä
Johan Johansson
Stephan Hindrichsson
Petter Michelsson
Jöran Jöransson
Corp Ma?son nu Flygare 32½ 18½ Vihitty Present
20 Mikkeli Lappee Hapajärvi
Korkia-aho
Melkola
Rikkola
Thomas Thomasson
Ea Agneta
Anders Ersson
Stephan Andersson
Elias Jonasson 26½ 1 Vihitty
22 Taipalsaari Lappee Hurtanmaa
Mentula
Nyrhilä
Annikkala
Bertill Abrahamsson
Abraham Mattsson
Carl Jöransson
Eskill Pukki
Hindrihc Andersson 30 Vihitty Present
edellisiä
21 Lappee Lappee Hapajärvi
Hurtanmaa
Törö
Lavola
Michel Peersson
Eskill Ollsson
Johan Eskillsson
Bertill Larsson
Elias Warg 25½ Vihitty -, Anders Kärinen
23 Lappee Lappee Hurtanmaa
Törö
Itiä
Nyrhilä
Mats Mårtensson
Mats Ollsson
Knut Knutsson
Anders Christersson
Knut Mattsson 20 Vihitty Mats Röök present
24 Österbotnia Lappee Lensula
Kauskila
Haikkola
Hapajärvi
Anders Christersson
Jöran Knutsson
Carl Hindrichsson
Gustaf Gustafsson
Johan Hyrynen 34½ 18½ Vihitty Present
25 Österbotnia Lappee Rikkilä
Tujula
Hapajärvi
Mentula
Hindrich Andersson
Jacob Eskillsson
Hindrich Dåbrå
Lars Mattsson
Joha Pipa 34½ 17½ Vihitty Vacant
26 Viipuri Lappee Kokkila
Lempiälä
Muskela
Kangaranta
Olof Josepsson
Simon Eskillsson
Michel Larsson
Jona öde
Ivar Svensk 25½ Vihitty Petter Pavola present
27 Österbotnia Lappee Tirilä
Kähärilä
Karhusjärvi
Lempiälä
Johan Andersson
Mats Andersson
Mats Hölsä
Knut Thomasson
Michel Tavast 40½ 18½ Vihitty Present
28 Österbotnia Lappee Tirilä
Myllylä
Korkia-aho
Rantala
Johan Sokas
Jacob Jöransson
Mats Påhlsson
Jöran Sakrisson
Johan Ström 45½ 16½ Naimaton Vacant
29 Österbotnia Lappee Tirilä
Kouru
Ihalais
Andamois
Mats Jöransson
Petter Christersson
Jöran Thomasson
Påhl Stephansson
Petter Håpp 43½ 17½ Vihitty Present
30 Pietari Lappee Sinkkola
Talikkala
Kiala
Hindrich Pihl
Jöran Mattsson
Anders Christersson
Hindrich Ersson
Anders Mattsson Lilja 16 Naimaton Jacob Lilja vacant
31 Kymmene Lappee Hapajärvi
Mukola
Ilottula
Hirvisaari
Thomas Mårtensson
Thomas Thomasson
Jöran Johansson
Johan Simonsson
Simon Rasenius 22½ Vihitty Adam Turtian vacant
32 Kymmene Lappee Lipiälä
Hapajärvi
Tujula
Johan Michelsson
Petter Eskillsson
Hindrich Tapanain
Carl Simonsson
Sigfred Kullberg 26½ 8 Vihitty Mats Bertillsson present
33 Kymmene Lappee Vilkjärvi Jöran Hindrichsson
Lars Mattsson
Sigfred Simonsson
Mats Hämäläin
Thomas Laitinen 23½ Naimaton Jacob Laitinen present
34 Kymmene Lappee Purala
Lasola
Barkarila
Lempäiälä
Johan Thomasson
Hindrich Lasoin
Cappelan Polak
Niels Larsson
Michel Hansson Stallas nu Silverbelte 39½ 11 Vihitty Sjuk
35 Si?oja Lappee Ruohiala
Rösölä
Laihia
Hardikkala
Erich Christersson
Hindrich Ollsson
Michel Michelsson
Mats Kottro
Erlang Lundgreen 20½ Vihitty Jacob Peersson present
36 Karjala Lappee
Luumäki
Skinnarniemi
Karhusjärvi
Mondonen
Toikkala
Petter Christersson
Bertill Jacobsson
Christer Christersson
Gastgif. Soldan
Påhl Häyhä 43½ 24½ Vihitty Simon Eteläpää present

3. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
37 Österbotnia Lappee Hanhikempi
Tukia
Korkea-aho
Armila
Jöran Jöransson
Sama
Hindrich Påhlsson
Mondonen hem
Peer Joh. Björnram 14½ Naimaton Corp. Mats Hierman
38 Kymmene Lappee Sutela
Ilottula
Pahlois
Jacob Larsson
Påhl Påhlsson
Thomas Thomasson
Petter Påhlsson
Michel Höök 30½ Vihitty Vacant
39 Hämeenlinna Lappee Itiä
Lakola
Toikkala
Partala
Carl Ollsson
Christer Jöransson
Sigfred Johansson
Knut Hindrichsson
Mats Falck 25½ 7 Vihitty Vacant
40 Kymmene Lappee Metsäkansola
Kähärilä
Karhusjärvi
Michel Michelsson
Johan Eskillsson
Niels Nielsson
Anders Sorvari
Mats Frodig 38½ Vihitty Påhl Kukkurain present
41 Kymmene Lappee Partala
Sarniala
Bajarila
Haikkola
Hindrich Christersson
Påhl Christersson
Jöran Larsson
Hindrich Thomasson
Mats Böök 26½ 5 Vihitty Vacant
42 Savitaipale Luumäki Venäläinen
Himottula
Pitkäpää
Salmis
Eskill Eskillsson
Simon Simonsson
Mats Eskillsson
Christer Mårtensson
Påhl Michelsson 18½ Naimaton Jöran Littman, vacant
43 Kymmene Luumäki Inkilä
Pukkila
Toikkala
Jonas Johansson
Eskill Ingisson
Johan Jöransson
Simon Jöransson
Sigfred Klåckar 34½ Vihitty Jöran Sippo present
44 Kymmene Luumäki Pitkäpää
Hyrilä
Luotula
Pätärilä
Erich Christersson
Jöran Christersson
Mårten Eskillsson
Ivar Mattsson
Eskill Båck 23½ Vihitty Lars ?anton, rymbd.
45 Kymmene Luumäki Marttila
Häikilä
Hirvikallio
Mats Christersson
Fend. Amnorin
Johan Ersson
Josep Hindrichsson
Lars Eskillsson nu Trana 34½ 13½ Vihitty Present
46 Luumäki Luumäki Ellonen
Sarkalahti
Kaskis
Christer Jöransson
Jöran Jöransson
Mats Mattsson
Hindrich Simonsson
Jöran Christersson 23½ Vihitty Johan Tavast, vacant
47 Turku Luumäki Sariste
Luotois
Venäläinen
Jöran Samuelsson
Thomas Sigfredsson
Mats Ersson
Jöran Jöransson
Johan Hallikain 25½ Vihitty Johan Hallikain, vacant
48 Kymmene Luumäki Juntula
Niemi
Siropää
Lensula
Mats Jacobsson
Mats Mattsson
Mats Hindrichsson
Jöran Thomasson
Markus Mattsson nu Nödhielpare 29½ 10 Vihitty Present
49 Inkeri Luumäki Suomes
Heimala
Aniala
Haimila
Mats Jöransson
Jöran Mattsson
Petter Forsander
Fend. Amnorim
Jacob Buurman 55½ 29½ Vihitty Present
50 Österbotnia Luumäki Multia
Kolpola
Johan Si?ig
Grels Jöransson
Simon Simonsson
Johan Jacobsson
Johan Flanck 44½ 17½ Vihitty Vacant
51 Karjala Luumäki Kokkola
Haimila
Aniala
Siropää
Jacob Thomasson
Jöran Sigfredsson
Erich Larsson
Thomas Karvain
Lars Pellikain 54 26 Vihitty Vacant
52 Savitaipale Säkkijärvi Ihaksela Anders Gröön
Mats Kirpu
Jöran Hindrichsson
Mats Mårtensson
Samuel Josepsson 18½ ½ Naimaton Hindrich Kiuranen, vacant
53 Taipalsaari Luumäki Mällölä
Askola
Kiurula
Orkkola
Mats Thomasson
Eskill Jöransson
Eskill Christersson
Jöran Lensu
Johan Kleen 32½ Vihitty Eskill Jöransson, vacant
54 Österbotnia Luumäki Heimala
Koskela
Pitkäpää
Christer Christersson
Hindrich Simonsson
Mats Turkki
Erich Jöransson
Jacob Giestilä 50 18½ Vihitty Vacant

4. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
55 Pori Luumäki Rantala
Kiurula
Jurvala
Kiviniemi
August Augustusson
Eskill Christersson
Mats Michelsson
Jöran Jöransson
Mats Svan 45½ 18½ Vihitty Corp. Johan Höökman, present
56 Kymmene Taipalsaari Lakola
Itiä
Mikkola
Heikkilä
Sigfred Korpelainen
Mårten Parkoin
Jöran Markusson
Petter Larsson
Mats Påfågell 32½ 8 Vihitty Vacant
57 Lappee Taipalsaari
Lappee
Kaamaniemi
Heikkilä
Itiä
Myllylä
Jöran Kiiski
Bertill Jöransson
Hindrich Mårtensson
Ollikains öde
Olof Lüür 34½ Vihitty Vacant
58 Taipalsaari Taipalsaari Juvola
Nuppola
Hyväri
Lars Kettin
Mats Larsson
Mårten Jacobsson
Jöran Lukasson
Mats Lankia 38½ 4 Vihitty Vacant
59 Karjala Taipalsaari Hyväri
Vainikkala
Grels Mårtensson
Mats Jöransson
Peer P? Né ?
Thomas Christersson
Brusius Brusiusson nu Björn 24½ Naimaton Present
60 Savitaipale Taipalsaari Vainikkala
Ruomi
Mårten Mattsson
Sigfred Thomasson
Jöran Hindrichsson
Sigfred Clemetsson
Mats Björk 26½ 5 Vihitty Magnus Tilikain present
61 Viipuri Taipalsaari Ruomi Påhl Andersson
Jöran Kirvesmies
Thomas Mattsson
Mats Narttu
Andesr Jöransson nu Loo 32½ Vihitty Present
62 Österbotnia Taipalsaari Suoniala
Uiminiemi
Erich Suonia
Gregorius Sigfredsson
Mårten Mattsson
Olof Knutsson
Jacob Nattfolck 46½ 19½ Vihitty Present
63 Inkeri Taipalsaari Sairala
Pöllölä
Ahtiala
Påhl Knutsson
Hindrich Andersson
Jöran Simonsson
Niels Nielsson
Mårten Lustig 49½ 6 Vihitty Vacant
64 Karjala Taipalsaari Uiminiemi
Huttula
Hindrich Pungain
Anders Poikulain
Hindrich Hindrichsson
Daniel Jöransson
Michel Ruodsjö 42½ 27½ Vihitty Vacant
65 Kymmene Taipalsaari Uiminiemi
Ruohiala
Huttula
Thomas Sigfredsson
Jöran Kinttu
Mats Mattsson
Simon Simonsson
Mats Hakonen 44½ 24½ Vihitty Present
66 Österbotnia Taipalsaari Kärmeniemi
Sutela
Keskisenpää
Jöran Knutsson
Mats Bertillsson
Mats Christersson
Lars Christerson
Thomas Holoppa 43½ 18½ Vihitty Present
67 Taipalsaari Taipalsaari Uiminiemi
Ruohiala
Johan Påhlsson
Mats Hindrichsson
Johan Ollsson
Hindrich Rasvasuu
Mats Hindrichsson 23½ Naimaton Bern? Fagelfargare, vacant
68 Kymmene Taipalsaari Urola
Pöllölä
Heikkilä
Juvola
Christer Mattsson
Eskill Påhlsson
Jöran Johansson
Cappal. Bostellet
Carl Pettersson nu Jäger 47½ 10½ Vihitty Present
69 Österbotnia Taipalsaari Kapiala
Kurkela
Suontakainen
Ahtiala
Jöran Jöransson
Aron Mattsson
Mats Sinkko
Johan Johansson
Anders Ollsson nu Gifmild 34½ 17½ Vihitty Sjuk
70 Taipalsaari Taipalsaari Uiminiemi
Nisola
Sutela
Sorvarila
Mats Bertillsson
Anders Mattsson
Samuel Peersson
Lars Jöransson
Erich Knapp 20½ 4 Naimaton Mårten Jöransson, vacant
71 Taipalsaari Nisola
Saikkola
Pakkala
Uiminiemi
Erich Jöransson
Hans Thomasson
Lars Larsson
Elias Eskillsson
Hindrich Skjönflycht Present
72 Taipalsaari Taipalsaari Kaamaniemi
Pöllölä
Mats Karhu
Olof Kohonen
Thomas Påhlsson
Johan Påhlsson
Knut Lejon 22½ Vihitty Hindrich Ruotsi present

5. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
73 Uusimaa Taipalsaari Juvola
Nuppola
Vainikkala
Mats Mattsson
Jöran Johansson
Jöran Nupponen
Erich Andersson
Corp. Georg Björkman 52½ 27½ Vihitty
74 Kymmene Taipalsaari Kärmeniemi
Korpela
Kapiala
Kaamaniemi
Jöran Andersson
Samuel Samuelsson
Jöran Kapiain
Thomas Mårtensson
Christer Kapiain 43½ 24½ Vihitty Present
75 Österbotnia Taipalsaari Lavola
Kurkela
Sairala
Ausust Mattsson
Jöran Mattsson
Johan Johansson
Johan Peersson
Isak Lundgreen 48½ 17½ Vihitty Present
76 Taipalsaari Hallila
Kuhala
Pöllölä
Kannus
Peer Michelsson
Thomas Peersson
Johan Nielsson
Knut Andersson
Jacob Hindrichsson Anders Mårtensson present
77 Taipalsaari Taipalsaari Nisola
Kattilansaari
Kurhila
Kilkinsaari
Mats Jöransson
Lars Knutsson
Mats Larsson
Mats Mattsson
Lars Trygg 34½ Vihitty Erich Flycht present
78 Taipalsaari Taipalsaari Haikkola
Haikanlahti
Turkia
Nisola
Anders Andersson
Johan Larsson
Hindrich Hindrichsson
Mats Jöransson
Hindrich Hindrichsson 24½ Naimaton Knut Remonius sjuk
79 Södermanland Taipalsaari Kurenniemi
Pönniälä
Parkkola
Hindrich Mårtensson
Michel Michelsson
Jacob Johansson
Jacob Johansson
Abram Borg 17½ Naimaton Petter Björk present
80 Kymmene Taipalsaari Kurhila
Solkis
Jauhiala
Anders Larsson
Johan Jurvain
Hindrich Mattsson
Johan Reinikain
Mats Grestare 25½ 8 Naimaton Vacant
81 Uusimaa Taipalsaari Solkis
Haikanlahti
Sutela
Saikkola
Lars Peersson
Påhl Mattsson
Peer Ersson
Thomas Christersson
Erich Hansson nu Gastgivare 61½ 31½ Vihitty Present
82 Savo? Taipalsaari Solkis
Ruomi
Hakuli
Kurenlahti
Carl Peersson
Påhl Thomasson
Erich Erichsson
Anders Leikoin
Mar? Kampe 25½ 7 Vihitty Elias Mattsson present
83 Kymmene Taipalsaari Vainikkala
Keskisenpää
Juvola
Michel Hindrichsson
Thomas Påhlsson
Bertill Hindrichsson
Jöran Larsson
Samuel Peersson 39½ Vihitty Present, sjuk
84 Kymmene Taipalsaari Peltois
Kannus
Mikkola
Petter Jönsson
Lukas Mårtensson
Petter Grelsson
Mats Lairi
Jöran Peersson nu Jälte 36½ 10½ Vihitty Present
85 Taipalsaari Taipalsaari Kyläniemi
Ahokkala
Jauhiala
Thomas Larsson
Niels Andersson
Petter Peersson
Hindrich Mendo
Petter Thomasson 25½ Naimaton Lars Nuhel? Present
86 Kymmene Taipalsaari Ruomi
Sorvalila
Taipale
Erich Talikka
Lars Narttu
Anders Peersson
Michel Hindrichsson
Jöran Good 36½ Vihitty Mats Kårtman present
87 Kymmene Taipalsaari
Lappee
Taipalsaari
Uiminiemi
Hurtanmaa
Pöllölä
Vainikkala
Olof Hietamies
Hindrich Jöransson
Mats Kottis Öde
Mårten Mårtensson
Hans Jätte 37½ 8 Vihitty Vacant
88 Taipalsaari Taipalsaari Haikkola
Vitsais
Johan Ersson
Samuel Hindrichsson
Mats Peersson
Petter Michelsson
Michel Michelsson 33 Vihitty Olof Haikkonen present
89 Kymmene Taipalsaari Haikkola
Juntula
Vitsais
Kurhila
Mats Haikoin
Aron Andersson
Lars Stephansson
Adam Johansson
Mårten Jöransson nu Calm 33½ 10 Vihitty Present
90 Kymmene Taipalsaari Karhunpää
Ampuja
Niemi
Samuel Mårtensson
Mats Peersson
Jöran Johansson
Mats Jöransson
Jonas Handell 46½ 7 Vihitty Påhl Påhlsson present

6. Corporalskapet

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
91 Uhliå? Taipalsaari Ahokkala
Tevaniemi
Kirkonkylä
Karhula
Mats Mårtensson
Simon Sigfredsson
Lars Ollsson
Jacob Thomasson
corp. David? Mört 35½ 19½ Vihitty Present
92 Venäjä Taipalsaari Ahokkala
Uiminiemi
Mikkola
Kirkonkylä
Anders Orava
Petter Muhli
Fabian Jordansson
Leutenant Paulin
Påhl Soikell 17½ Vihitty Mårten Giedda, vacant
93 Kymmene Säkkijärvi Sirkjärvi
Yläjärvi
Hindrich Mentori
Christer Jöransson
Mats Kokko
Michel Sigfredsson
Petter Friman 36½ Vihitty Mats Christersson, vacant
94 Kymmene Säkkijärvi Nurmela
Yläjärvi
Sigfred Thomasson
Erich Ersson
Arvid Brykling?
Erich Kälviä
Jöran Flinck 25½ Vihitty Vacant
95 Lappee Säkkijärvi Yläurpala
Villala
Timberilä
Yläjärvi
Jöran Nielsson
Lars Åkemies
Påhl Bertillsson
Erich Pätäri
Mats Sjöman 26½ 4 Vihitty Vacant
96 Karjala Säkkijärvi Sirkjärvi Jöran Simonsson
Jöran Mustoin
Jöran Multiain
Jöran Pöllöin
Andes Junggreen 48½ Vihitty Vacant
97 Joutseno Lappee Mustola
Suomalainen
Ihalainen
Mukola
Anders Mattsson
Hindrich Mattsson
Petter Hietamies
Erich Thomasson
Johan Bajar 20 Vihitty Carl Bajar, vacant
98 Si?oja Lappee Andamois
Korkia-aho
Piutula
Tirilä
Anders Eskillsson
Christer Mattsson
Bengt Bengtsson
Anders Thomasson
Carl J. Amnorin? 16 Naimaton Gustaf Wilhelm Barkhuus, vacant
99 Savo Lappee Tirilä
Myllylä
Korkea-aho
Barkarila
Johan Johansson
Erich Myllyin
Christer Horpo
Befall Andersin
Petter ?ntoin 28½ 2 Vihitty Vacant, sjuk
100 Lappee Metsäkansola
Saikkola
Piutula
Talikkala
Jonas Suni
Thomas Pulsa
Peer Månsson
Påhl Talikka
Vacant
101 Lappee Sarniala
Räsölä
Oikkola
Mats Hindrichsson
Michel Mattsson
Jonas Juntuin
Mats Andersson
Vacant
102 Taipalsaari Lappee
Luumäki
Ruohiala
Piutula
Mätälä
Jurvala
Simon Ruohia
Jöran Mårtensson
Johan Larsson
Hindrich Påhlsson
Jöran Svag 25½ 4 Vihitty Vacant
103 Lappee Lappee Andamois
Seppälä
Mats Andersson
Hindrich Peersson
Mats Latvain
Hans Pölsä
Hindrich Smed 38 4 Vihitty Vacant
104 Lappee Barkarila
Tapavainola
Ihalainen
Kauskila
Christer Mårtensson
Kirg.commis. Soldan
Niels Askoin
Jokkas öde
Vacant
105 Savo Luumäki Askola
Suonpohja
Suomes
Heikkilä
Johan Simonsson
Mats Michelsson
Bengt Bengtsson
Mats Karhu
Michel Ruhtig 38½ 3 Vihitty Mats Michelsson, vacant
106 Luumäki
Säkkijärvi
Luumäki
Suomes
Lahnajärvi
Himottula
Toikkala
Lars Thomasson
Tella öde
Erich Markusson
Rappas öde
Vacant
107 Luumäki Heikkilä
Niemi
Luotois
Hennes öde
Tiris öde
Kovasiipi öde
Påhl Mårtensson
Vacant
108 Luumäki Anttola
Kivimies
Kokkila
Nurmis
Mårten Mårtensson
Hämäläis öde
Clemet Kokki
Brusius Nielsson
Vacant
109 Taipalsaari Taipalsaari
Lappee
Vainikkala
Lehtola
Kottro
Mats Jonasson
Michel Michelsson
Christer Stephansson
Capitain Krans öde
Andes Lax 25½ Vihitty Mats Lung?

Af Majorens compagnie 25.07 1733

Nro Sijoituspaikka Syntymälääni Kylä Talonmiehet Sotilas Ikä Palvelusvuodet Status Edelliset sotilaat
110 Österbotnia Virolahti Yläurpala Erich Rikkonen
Jöran Rikonen
Mats Pisi
Sigfred Töllöv
Erich Btucht 32½ 20 Vihitty
111 Säkkijärvi Säkkijärvi Laihajärvi Hindrich Mondo
Jöran Valkoin
Anders Pukki
Anders Kova
Erich Jöransson 24 Vihitty Johan Kohn
112 Kymmene Säkkijärvi kirkonkylä
Villala
kyrkiof. Pollin
Cornet Soderspurre
Mats Sorvari
Jöran Christersson
Jacob Svedman 32 11½ Vihitty
113 Hämeenlinna Säkkijärvi kirkonkylä
Karvala
Hindrich Klåckare
Knut Turku
Jöran Kolkka
Simon Stephansson
Michel Örn 32½ 11½ Vihitty

Lähde: SSHY

© Heikki Imeläinen 2021