AlkuSavon rykmenttiPuumalan komppaniaVärväysluettelot → 1774

Savon rykmentti: Puumalan komppania

Värväysluettelo 28.2.1774 (St: Michel)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Kotiseutu Ikä Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti
3 Maljala,
Hylkylä
Johan Hämäläin ruotumies 13.8.1773 vapautettu
Hans Mondoin 9.10.1773 ruotumies 24.2.1774 esitti miehen tilalleen
Hend: Smolander Cuopio 23 ogift 24.2.1774 palkkamies
4 Ikola,
Maljala
Anders Mondoin Pistohl Pumala 23 gift 9.7.1774 ruotumies
Pål Pyrsonen 22 28.2.1774 palkkamies
6 Siskola,
Maljala
Johan Fried: Hammarbeck palkkaamaton 24.6.1773 ruotuun 11
Staffan Storm Pumala 28 gift 24.6.1773 palkkamies
9 Hurisalo,
Kylölä
Anders Leinoin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 kelpaamaton
Mats Repoin 24.7.1773 ruotumies 16.8.1773 esitti miehen tilalleen
Johan Lindqwist Lowisa 16 ogift 16.8.1773 huilunsoittaja
11 Repola,
Magnola,
Rokotaipal
Matst Kondin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 kelpaamaton
Johan Fried: Hammarbeck Tavastland 16 ogift 24.7.1773 palkkaamaton ruodusta 6
Thomas Heiska 19 ogift 28.2.1774 palkkamies
14 Lindusalo Mårten Repoin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 kelpaamaton
Påhl Lukoin Pumala 22 ogift 24.7.1773 ruotumies
Jacob Haukain 28.4.1774 täydennysmies
16 Limatatla Adam Lukoin 9.7.1773 ruotumies 16.8.1773 esitti miehen tilalleen
Jacocb Magnus Uggla 16.8.1773 vapaaehtoinen ruotuun 122
Påhl Lapp Pumala 26 ogift 21.2.1774 palkkamies
17 Ninisari,
Lukola
Thomas Lukoin 9.7.1773 ruotumies 1.9.1773 kelpaamaton
Adam Lukoin 9.10.1773 ruotumies 21.2.1774 esitti miehen tilalleen
Jacob Ferm Pumala 23 gift 21.2.1774 palkkamies
20 Muramäki,
Seppankyla,
Bengtilä
Georg Waldoin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 esitti miehen tilalleen
Nils Redlig Pumala 25 ogift 24.7.1773 palkkamies
22 Pättäiänemj,
Himahuha,
Wessinemi
Adam Kittuin Ståhl Pumala 22 ogift 9.7.1773 ruotumies
29 Kaipala,
Sorjola,
Huchtima
Carl Hielmman Jorois 21 ogift 9.7.1773 palkkaamaton
35 Ryhala Paul Bengtin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 esitti miehen tilalleen
Pehr Hielte Sulkawa 29 gift 24.7.1773 palkkamies
39 Killjula,
Rokotaipal,
Junnimecki
Mats Lukoin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 esitti miehen tilalleen
Johan Widrig Pumala 28 ogift 24.7.1773 täydennysmies
43 Punnola,
Pöllölä
Philip Korhoin 9.7.1773 ruotumies 1.9.1773 esitti miehen tilalleen
Samuel Flygare Randasalmi 30 gift 1.9.1773 palkkamies
96 Marjonemi,
Kyhkylä,
Jukala
- 1762
100 Wechmais,
Alama
Johan Östberg Österbotn 32 ogift 28.6.1773 palkkamies
102 Wechmais Jacob Pawilain 28.6.1773 ruotumies hylätty
Henrich Mårtenson Pylkäin Pelikan 4.10.1773 ruotumies
106 Suosari,
Asila,
Koskintaip:
Herman Jacob Weber vapaaehtoinen 4.10.1773 ruotuun 129
Jacob Pawilain 19 ogift 28.2.1774 palkkamies
110 Wänälä Jacob Lambin 28.6.1773 ruotumies 1.9.1773 esitti miehen tilalleen
Petter Åhl St: Michel 31 gift 1.9.1773 palkkamies
113 Käriälä Anders Myntin 28.6.1773 ruotumies 1.9.1773 hylätty
Hans Giökendahl St: Michel 23 ogift 30.10.1773 palkkamies
114 Käriälä Gustaw Hindrich Rehbinder vapaaehtoinen 30.4.1773 Everstiluutnantin komppaniaan
-
122 Synsiala,
Marjonemi
Mats Pulkin 28.6.1773 ruotumies 17.6.1773 kuoli
-
Nils Pardanen 18 28.2.1774 palkkamies kelpaamaton
Jacob Magnus Uggla vapaaehtoinen
123 Parkila,
Asikala
Lagerström erotettu
Axell Pattron St: Michel 19 ogift 21.4.1773 palkkamies
127 Taipalby Påhl Hämäläin 28.6.1773 ruotumies 1.9.1773 hylätty
-
129 Laitiala,
Wanhamäki
Staffan Likain 28.6.1773 ruotumies 4.10.1773 hylätty
Herman Jacob Weber 4.10.1773 vapaaehtoinen ruodusta 106

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainVärväysluettelo 1773eVärväysluettelo 1776

© Väinö Holopainen 2020