AlkuSavon rykmenttiPuumalan komppaniaRuotu → 11

Puumalan komppania: ruotu 11 <>

Ruotutalot ovat kylissä: Maunola, Repola, Ruokotaipale (Puumala)

Yhteenveto ruodussa palvelleista miehistä lähteistä pääteltynä

Nimi Alkaen Asti Komppaniassa Rykmentissä Kommentti
Grels Sutinen 1695 mainittu 1702 Vanha rykmentti 1685
Petter Valtonen mainittu 1712
Henrik Luukkila mainittu 1724 1729
Tomas Syring Kietäväinen 10.6.1729 1743
Mickel Rotsjö 18.2.1744 29.6.1750
Israel Alman 29.6.1750 16.8.1753
Tomas Lindman Liimatainen 4.2.1754 10.4.1759 täydennysmies 11
Lars Valgren Valtonen 25.6.1759 26.3.1773 täydennysmies 11
Mats Kontinen 9.7.1773 24.7.1773
Petter Kiljunen 24.7.1773
Johan Fredrik Hammarbeck 24.7.1773 28.2.1774 ruodusta 6, ruotuun 96
Tomas Snäll 28.2.1774 19.12.1789
Mickel Nätt 19.12.1789 mainittu 1807 täydennysmies 11/12

Varamiehet

Nimi Alkaen Asti Komppaniassa Rykmentissä Kommentti
Ruodun 11 varamies
Tomas Liimatainen mainittu 1752 9.2.1754 ruotuun 11
Lars Valkonen 18.2.1758 25.6.1759 ruotuun 11
Johan Summanen mainittu 1773 1775
1776 lähtien ruotujen 11 ja 12 yhteinen varamies numero 6
Mickel Nätt Summanen 1779 19.12.1789 ruotuun 11
David Kopp Lilja 1.3.1804 29.9.1807 ruotuun 12
Petter Snäll 25.2.1807


Lähteet

VaramiehetOikealle osoittavat nuolet (⇒) ovat linkkejä skannattuihin kuviin

Katselmusluettelot

AlkuunPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Sotilaan nimi/nimet Koti­seutu Ikä Palv. vuosia Naim. Jalkaa ja tuumaa Alkaen Selite Asti Syy Synt.
Katselmus 1712 6.9.1712
Petter Larss: Waldonen
Katselmus 1720 15.9.1719
-
Katselmus 1721 1721
-
Katselmus 1735 16.6.1735
Hindrich Luuckila _._.1729
Thomas Kietäväin Savolax 20 5 10.6.1729 1715
Katselmus 1749_5 7.5.1749
Michel Rotsiö
Katselmus 1749_6 5.6.1749
Micher Rotsiö
Katselmus 1754 9.4.1754
Thomas Lindman
Katselmus 1758 18.2.1758
Thomas Lindman 30 5 1753 (laskettu) 1728
Katselmus 1767 21.8.1767
Thomas Syreng 1743 poistui
Michel Rotsiö 18.2.1744 otettu 29.6.1750 hylättiin
Israel Ahlman 29.6.1750 otettu 16.8.1753 kuoli
Thomas Lindman 4.2.1754 täydennys­mies 10.4.1759 kuoli
Lars Waldoinen Walgreen Pumala 35 8 ogift 25.6.1759 ruodun täydennys­mies 1732
Katselmus 1772 26.3.1773
Lars Wallgreen Pumala 40 13 gift 11 4 1759 (laskettu) 26.3.1773 saa eron 1732
Katselmus 1775 21.8.1775
Lars Walgren 26.3.1773 erotettiin
Matts Kondin 9.7.1773 ruotu­mies 24.7.1773 hylättiin
Joh. Fried. Hammarbeck 24.7.1773 ruodusta 6 28.2.1774 ruotuun 96
Thomas Snäll Pumala 20 1 1/2 ogift 11 1 28.2.1774 palkka­mies 1755
Katselmus 1778 8.9.1778
Thomas Snäll Pumala 23 4 1/2 ogift 5 7 1774 (laskettu) 1755
Katselmus 1782 10.7.1782
Thomas Snäll Pumala 26 3/4 7 _/_ gift 5 7 1775 (laskettu) 1756
Katselmus 1785 6.7.1785
Thomas Snäll Pumala 29 10 gift 5 7 1775 (laskettu) 1756
Katselmus 1788 27.9.1788
Thomas Snäll Pumala 32 13 gift 11 1 1775 (laskettu) 1756
Katselmus 1789 5.11.1789
Thomas Snäll Pumala 33 14 gift 11 1 1775 (laskettu) 1756
Katselmus 1790 17.9.1790
Thomas Snäll 19.12.1789 kuoli
Michel Nätt Pumala 31 11 ogift 11 19.12.1789 täydennys­mies nro 6 1759
Katselmus 1795 10.6.1795
Michell Nätt Pumala 34 2/3 14 gift 5 5 1781 (laskettu) 1761
Katselmus 1798 28.6.1798
Michel Nätt Pumala 37 2/3 18 2/3 gift 5 4 1780 (laskettu) 1761
Katselmus 1801 15.6.1801
Michell Nätt Pumala 40 21 2/3 gift 5 5 1780 (laskettu) 1761
Katselmus 1804 25.6.1804
Michel Nätt Pumala 43 24 1/3 gift 5 6 1780 (laskettu) 1761

Palkkaluettelot

AlkuunKatselmusluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Vuosi Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1731 Thomas Kietäwäin
1733 Thomas Syring
1734 Thomas Syring
1735 Thomas Syring
1736 Thomas Syring
1737 Thomas Syring
1738 Thomas Syring
1739 Thomas Syring
1740 Thomas Syring
1741 Thomas Syning
1744 Michel Rotsiö 18.2.1744 otettu
1745 Michell Rotsiö
1746 Michell Rotsiö
1747 Michel Ruotsiö
1748 Michel Rotsiö
1749 Michel Rothsiöö
1750 Michel Rotsiö 29.1.1750 hylättiin
Israel Ahlman 29.1.1750 otettu
1751 Israel Ahlman
1752 Israel Ahlman
1753 Israel Ahlman 16.8.1753 kuoli
1754 -
Thomas Limatain Lindman 17.2.1754 täydennysmies
1755 Thomas Lindman
1756 Thomas Lindman
1757 Thomas Lindman
1758 Thomas Lindman
1759 Thom: Lindman 10.4.1759 kuoli
Lars Waldoin Walgren 25.7.1759 täydennysmies
1760 Lars Walgren
1761 Lars Walgren
1762 Lars Walgren
1763 Lars Walgren
1764 Lars Walgren
1766 Lars Wallgren
1767 Lars Wallgren
1768 Lars Wallgren
1769 Lars Wallgren
1770 Lars Walgren
1771 Lars Wallgren
1773 Lars Wallgren 26.3.1773 sai eron
Mats Kondin 9.7.1773 ruotumies hylättiin
Petter Killjuin 24.7.1773 ruotumies esitti miehen tilalleen
Friedrich Johan Hammarbeck ruodusta 6
1775 Thomas Snäll
1776 Thomas Snäll
1777 Thomas Snäll
1778 Thomas Snell
1779 Thomas Snäll
1780 Thomas Snäll
1781 Thomas Snäll
1782 Thomas Snäll
1783 Thomas Snäll
1784 Thomas Snäll
1785 Thomas Snäll
1786 Thomas Snäll
1787 Thomas Snäll
1788 Thomas Snäll
1789 Tomas Snäll
1790 Michell Nett
1791 Michel Nett
1792 Michel Nätt
1793 Michel Nett
1794 Michel Nätt
1795 Michael Nätt
1796 Michell Nätt
1797 Michael Nätt
1798 Michel Nätt
1799 Michel Nätt
1801 Michel Nätt
1802 Michell Nätt
1803 Michel Nätt
1804 Michell Nätt
1805 Michel Nätt
1806 Michell Nätt
1807 Michel Nätt

Värväysluettelot

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Sotilaan nimi/nimet Kotiseutu Ikä Palv. vuosia Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti Synt.
Luettelo 1774 28.2.1774
Matst Kondin 9.7.1773 ruotumies 24.7.1773 kelpaamaton
Johan Fried: Hammarbeck 24.7.1773 palkkaamaton ruodusta 6
Thomas Heiska 19 ogift 28.2.1774 palkkamies 1755

Miehistöluettelot Riiassa

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Vuosi Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1700_8 Grels Sutinen
1700_11 Grelz Suttinen
1700_12 Grellz Suthinen
1701_1 Grellz Sutinen
1701_2 Grellz Sutinen
1701_3 Grellz Sutinen
1701_4 Grellz Sutinen
1701_5 Grellz Sutinen
1701_6 Grels Suttinen
1701_7 Grels Suttinen
1701_8 Grels Suttinen
1701_9 Grells Suttinen
1701_10 Grelz Sutinen
1701_11 Grelz Sutinen
1701_12 Grellz Sutinen
1702_1 Grellz Sutinen
1702_2 Grellz Sutinen
1702_3 Grelz Sutinen
1702_4 Grelz Suttinen

Rippikirjat

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Sivu⇒ Kylä ja talo Sotilas perheineen Kommentit
Puumala RK 1794-1803
67 Magnola 2 Michel Nätt
puoliso: Anna Hörn s. 5.3.1764
Puumala RK 1804-1811
111 Magnola 2 Michell Nätt
puoliso: Anna Höörn s. 5.3.1764
i krig död

Historiakirjat

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Kylä ja talo Sotilas perheineen
Puumalan seurakunta
Magnola Michel Nätt
puoliso: Anna Hörn s. 1764 vih. 16.10.1791
lapsia: Anna, Michel, Christina, Eric, Thomas

Henkikirjat

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Pitäjä Vuosi Kylä ja talo Sotilaan perhe Sivu⇒
Puumala 1730 Magnola 1 Cassera Solld: Hindrich Luukilla mh 4855

Henkikirjat sisältävät sotilaiden vaimoja ja leskiä

Läänintilit

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Vuosi Sotilas Alkaen Selite Asti Kommentti
1724_11 Hind:r Luikila
1727_7 Hind Luckilla
1727_8 Hindrich Luukila
1734_2 Thomas Syring
1734_3 Thomas Syring
1734_4 Thomas Syring
1734_5 Thomas Syring
1734_6 Thomas Syring
1734_7 Thomas Syring
1734_8 Thomas Syring
1734_9 Thomas Syring
1734_10 Thomas Syring
1734_11 Thomas Syring
1734_12 Tohmas Syring
1735_1 Tohmas Syring
1744 Thomas Syring
1744 Michell Rotsiö 18.2.1744 otettu
1745 Michell Rotsiö
1746 Michell Rotsiö
1747 Michel Rotsiö
1748 Michell Rudtsiö
1752 Israel Ahlman
1752b Israel Ahlman
1753 Israel Ahlman 16.8.1753 kuoli
1754 Tomas Lindman 17.2.1754 otettu
1756 Thomas Lindman
1766 Lars Walgren
1767 Lars Walgren
1768 Lars Wallgren
1773 Fred: Johan Hammarbeck 24.7.1773 vapaaehtoinen ruodusta 6

Läänintilit sisältävät sotilaiden muonitus- ja apuveroluetteloita

Vadstenan sotilashuonekassa

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitVanhempi rykmenttiRuotutalollisetVapaa teksti

Vuosi Virka Nimi Eronnut Palv.vuosia Ikä Myönnetty Kuollut
1665 Soldaten Michell Rotsiö 2.9.1742
1732 Sold Michael Rötsiö 2.9.1752
1755 Soldaten Lars Wallgren 1773 13 40
1776 Sold: Lars Wallgren 26.7.1776 1790

Eläkettä anoneet sotilaat

Vanhempi rykmentti

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaRuotutalollisetVapaa teksti

Katselmus Ruotu Nimi Pitäjä Kylät
Savon rykmentti, Puumalan komppania
x.8.1700 Riga 11 Grels Sutinen
Eversti Joachim von Cronmanin rykmentti, 2 komppania
Everstiluutnantin komppanian katselmus
17.8.1685 Nyslåt 129 Grels Grelss Suttin Sulkava Mietulla, Huchtama, Sårialla

Nämä miehet on tunnistettu samaksi vanhemmassa ja uudemmassa rykmentissä

Ruotutalolliset katselmusluetteloissa

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiVapaa teksti

Katselmus⇒ Kylät Talolliset
1735 Ruokotaivall
Räpola
Magnula
HujainOlåf Räpoin
Påhl Killjuin
1778 Räpola
Magnola
Rokotaipal
Eric Räpoin
Thomas Ketäväin
Påhl Piskoin
1801 Repola
Mangola
Ruokotaipal
Mich: Repoin
And: Kiljuin
Esaias Kondin

Vapaa teksti

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelotRiikaRippikirjatHistoriakirjatHenkikirjatLäänintilitSotilashuonekassaVanhempi rykmenttiRuotutalolliset

Tieto Viite
Michel Nätt, kuoli, puol. Anna Hörn Puumala pitäjän- ja kirkonkokous 15.7.1810

Muihin lähteisiin perustuvaa tietoa


Varamiehet

Katselmusluettelot

AlkuunPalkkaluettelotVärväysluettelotLäänintilit

Sotilaan nimi/nimet Koti­seutu Ikä Palv. vuosia Naim. Jalkaa ja tuumaa Alkaen Selite Asti Syy Synt.
Katselmus 1776_v 24.8.1775
Ruodun 11 varamies
Johan Summan Pumala 27 5/12 ogift 1749
Johan Summain Pumala 28 1/2 gift 1748
Katselmus 1779_v 11.6.1779
Ruotujen 11 ja 12 yhteinen varamies numero 6
Michel Summain Pumala 19 ogift 10 4 2/3 1760
Katselmus 1781_v 4.2.1781
Michel Summain Nätt Pumala 20 7/12 ogift 10 5 1761
Katselmus 1788_v 27.9.1788
Michel Nätt Pumala 29 9 ogift 11 1779 (laskettu) 1759
Katselmus 1789_v 30.11.1789
Mikhel Nett Pumala 30 10 ogift 11 1779 (laskettu) 1759
Katselmus 1795_v 12.2.1795
-
Katselmus 1806_v 10.3.1806
-
David Kopp Lillja Pumala 23 2 ogift 5 8 1/2 1.3.1804 1783

Palkkaluettelot

AlkuunKatselmusluettelotVärväysluettelotLäänintilit

Vuosi Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
Ruodun 11 varamies
1758_v Lars Walkåin 18.2.1758 otettu
1760_v -

Värväysluettelot

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotLäänintilit

Sotilaan nimi/nimet Kotiseutu Ikä Palv. vuosia Naim. Alkaen Selite Asti Kommentti Synt.
Luettelo 1773_v 9.7.1773
Ruodun 11 varamies
Johan Summain
Johan Summain jääkäriksi
Luettelo 1774_v 28.2.1774
Joh: Summain Pumala 26 ogift 1748
Luettelo 1790_v 8.3.1790
Ruotujen 11 ja 12 yhteinen varamies numero 6
Michel Nätt 19.12.1789 sotilaaksi ruotuun 11
-
Luettelo 1791_v 1.4.1791
Michel Nett 19.12.1789 sotilaaksi ruotuun 11
-
Luettelo 1807_v 25.2.1807
David Lilja 29.9.1807 sotilaaksi ruotuun 12
-
Petter Thomasson Snäll 20 25.2.1807 sotilaan poika 1787

Läänintilit

AlkuunKatselmusluettelotPalkkaluettelotVärväysluettelot

Vuosi Sotilas Alkaen Selite Asti Kommentti
1752_v Thomas Limatain
1753_v Tomas Limatain 1753 sotilaaksi
1754_v Thomas Limatain 1753 sotilaaksi
1754b_v Thom: Limatain 9.2.1754 sotilaaksi
1754c_v Thom: Limatain 9.2.1754 sotilaaksi
1758_v Lars Walkoin
1759_v Lars Walkoin

Läänintilit sisältävät sotilaiden muonitus- ja apuveroluetteloita

KatselmuksetNimetKylätRuotu 10Ruotu 12

© Hannele Jäppinen, Väinö Holopainen 2020