AlkuSavon rykmenttiPuumalan komppaniaKatselmukset → 1712

Savon rykmentti: Puumalan komppania

Pääkatselmus 6.9.1712 (Rautzila)

Miehistö

Ruotu Kylä(t) Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Pitkelax Michell Hind:ss: Wiuhkoin
2 Kietäwälä Johan Peerss: Råckain
3 Maliala Lars Maljamies _.4.1712
4 Ikoila
5 Hauhola Mårthen Jacobss: Kähärä
6 Piskola Staffan Sålla
7 Piskola Johan Piskonen
8 Ikola Brusius Grelss: Leinonen
9 Kyllölä Johan Peerss: Maljain
10 Ollila Erich Peerss: Limatain
11 Ruokotaipal Petter Larss: Waldonen
12 Magnula Anders Johanss: Kardinen
13 Kaupila Jacob Jacobss: Härckänen
14 Lindusalo Samuell Hind:ss: Mondonen
15 Räkansalo Olof Peerss: Råckanen
16 Limatala Hans Thomass: Waldonen _.4.1712
17 Ninisari Olof Nilss: Sarri _.4.1712
18 Hukala Brusius Brusiuss: Luckarin
19 Kitula Hindrich Erichss: Luckonen
20 Bengtilä David Mårthenss: Kluckarin
21 Pättilä
22 Päkiniemi Johan Larss: Hussu
23 Pättilä Mattz Staffanss: Hujain
24 Kietäwälä Hindrich Peerss: Limatain 23.3.1712 hylättiin
Petter Peerss: Ryhänen _.4.1712
25 Kiannemi Petter Christerss: Häiwä
26 Kiannemi Petter Jacobss: Pardanen
27 Kaipola Mattz Jönss Wasall
28 Metula Samuell Mattzss: Hångain
29 Sorjola Mattz Christerss: Kokonen
30 Kaipola Johan Johanss Mondonen
31 Mietula Petter Påhlss: Råckanen _.4.1712
32 Hamula Jöran Michellss: Lydikäin
33 Hamula Hindrich Peerss: Kardinen
34 Pirtimäki Johan Peerss: Kondiain
35 Riikola Bertill Erichss: Lais
36 Piskola Mattz Larss: Kähärä
37 Himahuha Anders Leinonen _.4.1712
38 Sorjola Olof Johanss: Kardinen
39 Junnimäki Marckus Olofss: Sockalain
40 Ninisari Mattz Staphanss: Kangain
41 Råkansalo Mattz Anderss: Kaijonen
42 Limatala David Johanss: Werdo
43 Jufwola Gustaf Staphanss: Römberg
44 Warparanda Grel Påhlss: Jatinen 23.3.1712
Hans Mardikain _.4.1712
45 Warparanda Petter Kettunen _.4.1712
46 Tolfwaniemi Petter Anderss: Hämäläin
47 Tolfwaniemi Erich Peerss Jatinen
48 Katisalax Mattz Peerss: Kiskinen
49 Katisalax Johan Peerss Mickoin
50 Kurkela Olof Olofss: Malman
51 Läskälä Johan Erichss: Jordanen
52 Kommerniemi Mattz Peerss: Mickoin
53 Pöllölä Johan Johanss: Hackulinen
54 Åtawaniemi Anders Christerss: Mononen
55 Punnola Hindrich Peerss: Kärckäin
56 Pichlalax Hindrich Hind:ss: Mannikain
57 Käsämäsari Michell Axelss: Immoin
58 Kommerniemi Anders Hindrichss: Biörn
59 Laukansari Olof Johanss: Wallonen
60 Ahvensari Petter Anderss: Mickulain
61 Pettulansari Jacob Johanss: Sick
62 Pettulansari Johan Hind:ss: Jatinen
63 Pasolansari Olof Hindrichss: Tipo
64 Mickolanniemi Johan Påhlss: Rouhiain
65 Ahvensari Oloff Johanss: Rouhiain
66 Kittusari Johan Peerss: Tynckonen
67 Sarkilax Oloff Olofss: Sarkolain
68 Pellonsalo Nils Mattzss: Saironen 23.3.1712 hylättiin
Anders Tirroin _.4.1712
69 Pellonsalo Erich Erichs. Rossi
70 Lasoila Johan Peerss: Mickoin 25.7.1712 ylennettiin korpraaliksi ruotuun 111
Anders Wanhain 27.7.1712
71 Lasoila Hindrich Erichss: Kuicka 29.6.1712 karkasi varusteineen
72 Päkilä Oloff Olofss: Pijparin
73 Kapajakola Erich Michellss: Silanen
74 Ingilä Mattz Peerss: Lamain
75 Ingilä Hemming Hind:ss: Såikell
76 Kardilaranda Erich Peerss: Brömbs
77 Kardilaranda Johan Wättäin
78 Pichlaniemi Erich Olofss: Wäisäin
79 Pichlaniemi Mattz Bertillss: Hämäläin
80 Kommerniemi Anders Johanss. Koikalain
81 Kommerniemi Samuell Läppänen _.5.1712
82 Punnola Erich Jordanen
83 Bacharila Mattz Peerss: Pundanen
84 Warparanda Hindrich Peerss: Säppäläin
85 Kokonsari Jacob Jacobss: Kosonen
86 Ruokoniemi Petter Sinckonen
87 Ruokoniemi Thomas Peerss: Hyryläin
88 Hintzala Petter Hathanen
89 Låhilax Adam Hind:ss. Supponen
90 Telotaipal Lars Christerss: Hulkonen
91 Telotaipal Mattz Himanen
92 Tiusala Jacob Hindrichss: Ahonen
93 Karstula Mattz Mattzss: Saironen
94 Anjaniemi Abram Lamain
95 Säppälä Michell Pajunen _.5.1712
96 Kychkylänniemi Johan Tuchkalain _.5.1712
97 Wappola Jacob Lamain
98 Wanhala Mattz Inginen
99 Wanhala Påhl Thomass: Rambss:
100 Wächmais Petter Jäskäläin
101 Wächmais Johan Olofss: Hampuin
102 Wächmais Staffan Reinholdss Biörn
103 Wächmais Anders Påhlss: Saironen
104 Wächmais Thomas Peerss: Råckanen
105 Rämälä Olof Hackulinen
106 Asila Aron Puikonen _.5.1712
107 Wächmais Påhl Kluckarin
108 Asila Sigfred Lackonen
109 Asila Erich Jöranss: Partilain
110 Wänälä Samuell Pernain
111 Wänälä Reinholdt Staffanss: Biörn 23.3.1712
Johan Perss: Mickoin ruodusta 70
112 Ruokola Lars Kiäriäin
113 Ruokola Michell Påhlss: Hauka
114 Antkola Thomas Klostarin
115 Säppälä Johan Johanss. Leinoin
116 Kächkola Mattz Kluckarin
117 Kächkola Petter Petterss: Kurcki
118 Wätämäsalmi Michell Kiäriäin
119 Nurhola Christer Pirhonen
120 Mondola Petter Larss: Råckanen
121 Marjoniemi Petter Korhoin _.5.1712
122 Siskola Anders Wäisäin
123 Parkila Jacob Pitkäin
124 Parkila Mattz Halonen
125 Parkila Simon Säppäläin
126 Taipal by Anders Mucka
127 Taipal by Hindrich Kilpiäin
128 Hapataipal Hans Repoin
129 Laitiala Jöran Parckinen

Esikunta

Palkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
1. rumpali Samuell Hämäläin Trumslagare
2. rumpali Lars Petterss: Kock Trumslagare

Tiedot

Alkuperäinen katselmusluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainKatselmu 1716

© Hannele Jäppinen 2020