AlkuSavon ruodutusluettelotSulkavan pitäjä → 1660 ruodutus- ja väenottoluettelo

Sulkava ruodutus- ja väenottoluettelo 1660

Nimet aakkosjärjestyksessäVäenottoluettelo

Sulkafwa Sochn

Uthschrifningz Rulla öfwer Wijbårgz, Nyslåtz och Kymmenegårdz Lähn...Anno 1660. Nyslåtz Lähn.


Vero- ja kruununtilat ♦ Skatt och Crone

Talolliset

Sotaväen palkkatalot ♦ Militiens Frij- och Tilldehls hemman som inthett brukas och besittias af Officererne

Ruotu 37, Ruotuun kuuluu myös 12 miestä Puumalasta Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 42

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Rokoniemi
Matz Haski Hanski
Mårten Jöransson Helpi
Reitieniemi
Peer Johansson Haatainen
Cardila
Peer Peersson Kaartinen
Mendys
Peer Knutsson Halonen
Hyfwerilä
Anders Grelsson Partanen

Ruotu 38Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 42

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Lohilax
Erich Jönsson Sinkkonen
Måns Månsson Mikkonen
Erickälä
Peer Mårtensson Mulli
Tannila
Peer Larsson Kontiainen
Hassula
Hinrich Matsson Hintsanen
Cardila
Matz Peersson Vihavainen
Caipola
Heinrich Höfwöinen Hyvönen
Johan Mäheinen Mähönen
Lars Seppoinen Seppänen
Caitais
Lars Thomasson Raatikainen
Lars Olsson Kaipainen
Matz Matsson Paunonen
Mendys
Olof Hendersson Kiiskinen
Hintzala
Elias Hintzainen Hintsanen
Heinrich Hendersson Hölker
Erickälä
Grels Radikainen Raatikainen
Cardila
Måns Michelsson Kaartinen
Heikurila
Erich Matsson Johan Erichsson Heiskarinen Knecht Heikkurinen

Ruotu 39Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 42

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Kariulanmeki
Påål Jacobsson Partanen
Caitais
Anders Hindersson Seppänen
Mårten Klosterin Luostarinen
Lingola
Filpus Nilsson Korhonen
Marala
Heinrich Erichsson Kukkonen
Reitieniemi
Peer Matsson Haatainen
Ninimeki
Grels Grelsson B:r Olof Grelsson Perneinen Knecht Pärnänen
Knut Christerssons Enkia
Tunnila
Frantz Olofsson Mäkeläinen
Peer Olsson
Måns Tunnin Tunninen

Ruotu 39, jatkuu Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 43

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Telataipal
Thomas Matsson Halonen
Kaipola
Johan Larsson Kaipainen
Hatzula
Erich Aufwin Auvinen
Kammola
Jacob Wätäin Väätäinen
Idelax
Johan Kaipain Kaipainen
Pyhytti
Johan Olofsson ifrån Päxima S:n
Maawesi
Arfwedh Rautaparda ifrån Päxima S:n Rautaparta

Läänitykset ♦ Frälse

Henrik Arvidsson Suurmanin läänitys ♦ Henrich Arwedsson Swrmans

SuurmanLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 107

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Mendys
Anders Wijhawain Vihavainen
Olof Wijhawain Vihavainen

Henrik Seulenbergin läänitys ♦ Sahl Hendrich Seulenbergz

SeulenbergLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 108

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Hyfwärilä
Johan Ryhäinen Ryhänen
Michel Nackahattu Nahkahattu

Jöran Pistolekorsin läänitys ♦ Wälb Jöran Olofzon Pistolkors

PistolekorsLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 108

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Erichälä
Peer Peersson Peer Peersson Erikain Knecht Eerikäinen
Olof Heldimoin Heltimoinen
Jacob Bertillsson Kurki

Herman von Burghausenin läänitys ♦ Herman von Burchausens

BurghausenLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 109

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Mendys
Peer Bertillsson Hyvärinen

Lähde:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Viborg och Nyslott, 1660, Rulla 634
SVAR SE/KrA/0025/0/193 alkaen kuvasta 42, 107, 108, 109

Lähdekopio:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Viborg och Nyslott, 1660, Rulla 11
SVAR SE/KrA/0025/0/10 alkaen kuvasta 855

Nimet aakkosjärjestyksessä16561661

© Maija-Liisa Laakso 2020