AlkuSavon ruodutusluettelotJuvan pitäjä → 1660 nimihakemisto

Juva ruodutusluettelo 1660

Ruodutus- ja väenottoluetteloVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  F  H  I  K  L  M  N  P  R  S  T  VW 
 -  A  C  F  H  I  K  L  M  N  P  R  S  T  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Anders Arfwedsson (Palwalax) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Anders Jönsson (Läskala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Anders Mårtensson (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Anders Olofsson (Teifwala) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V (Taipal) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Anders Peersson (Wijsala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Anders Påhlsson (Marala) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Anders Thomasson (Pahlos) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Bengt Jönson (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Berent Mårtenssons (Mänimäcki) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Christer Johansson (Kåsmala) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Christer Peersson (Teifwala) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Erich Erichsson (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Erich Michelsson (Achwensalm) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V (Kiskilä och Kasjkis) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Eskell Andersson (Mäkiois) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V (Karkiama) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Hans Jacobsson (Yliwesipitkälax) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Heindrich Larsson (Hetajerf) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Heinrich Staffansson (Maifwala) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Heinrich Thomasson (Pochiais) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Jacob Peersson (Randois) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Johan Andersson (Kasintaipal) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Johan Johansson (Järwänpä) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Johan Kåsmasson (Håttila) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Johan Larsson (Kaihumecki) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Johan Matsson (Pajunsalm) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Jöns Grelsson (Maifuola) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Jöns Jönsson (Pöllälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Jöns Larsson (Turakala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Jöns Michelsson (Worenma) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Jöran Larsson (Murdois) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Jöran Påålsson (Kiskiläniemi) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Jören Jönsson (Ollikala) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Lars Andersson (Patola) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V (Råckola) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Lars Bengtsson (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Lars Larsson (Purhola) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V (Pochiais) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Lars Peersson (Haikarala) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V (Lautiala) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V (Purhola) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Lars Påhlsson (Lehikola) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Lars Samuelsson (Knutilameki) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Matz Jönsson (Läskala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Matz Matsson (Teifwola) [Henrik Arvidsson Suurmanin läänitys] Ruotu Suurman:Ruod+V

Matz Mårtensson (Kattula) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Matz Nilsson (Tuchkala) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Matz Peersson (Puttola) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Matz Påhlsson (Marala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Matz Påålsson (Kilpola) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Matz Staffansson (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Matz Thomasson (Ingiä) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Michel Cnutsson (Knutilanmeki) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Michel Matsson (Teifwola) [Henrik Arvidsson Suurmanin läänitys] Ruotu Suurman:Ruod+V

Måns Olofsson (Kusmala) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Mårten Mårtensson (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Mårten Nilsson (Mardois) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Nils Grelsson (Kiskilä och Kaskis) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Nils Larsson (Sumala) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Olof Andersson (Pochiais) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Olof Hansson (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Olof Jacobsson (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Olof Jönsson (Hetajerwi) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Olof Larsson (Mäkiois) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V (Laukala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Olof Nilsson (Heinoila) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V (Kiskilä och Kasjkis) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Olof Olofsson (Hatzola) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Olof Peersson (Wächmasnäring) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Olof Thomasson (Härkälälaukala) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Peer Abrahamsson (Hötöysby) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Peer Andersson (Mietula) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Peer Erichsson (Härkälälaukala) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Peer Hanson (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Peer Hansson (Kaislajerfwi) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V (Petela) [Jöns Rosenschmidtin läänitys] Ruotu Rosenschmidt:Ruod+V

Peer Heinrichsson (Läskala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Peer Jacobsson (Sumala) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Peer Jönsson (Knutilanmeki) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Peer Larsson (Puttola) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V (Kaihumeki) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Peer Matsson (Hetajerwi) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Peer Månsson (Marala) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Peer Nilsson (Kaihilajerf) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V (Randois) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Peer Olofsson (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Peer Peersson (Wårema) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Peer Påhlsson (Wächmasnäring) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Peer Sigfredsson (Kiskiläkaskis) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Petter Peersson (Wächmasnäring) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Påål Jacobsson (Remojerwi) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Påål Matsson (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Påål Peersson (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Påål Påålsson (Wårlax) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Simon Christierni (Taipal) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Simon Hansson (Råckola) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Simon Peersson (Soiniemi) [Erik Jespersson Lilliesköldin läänitys] Ruotu Lilliesköld:Ruod+V

Staffan Olofsson (Maifwala) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Thomas Bertelsson (Aufwila) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Thomas Jönsson (Sumala) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

AAlkuun

Ahoin

Olof (Marala) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Aufwinen

Heinrich (Aufwila) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Matz (Aufwiala) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Simon Peersson (Soiniemi) [Erik Jespersson Lilliesköldin läänitys] Väenottoluettelo

Aufwuinen

Simon Peersson (Soiniemi) [Erik Jespersson Lilliesköldin läänitys] Ruotu Lilliesköld:Ruod+V

CAlkuun

Condia

Rasmus (Maifwala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

FAlkuun

Frosti

Heindrich Larsson (Hetajerfwi) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Heinrich Larsson (Hatajerfwi) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Lars (Hatajerfwi) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

HAlkuun

Haikarainen

Heinrich (Haikarala) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Haloinen

Peer (Halola) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Hammuinen

Anders (Pöllälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Harmainen

Matz (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Heilainen

Nils (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Heiloinen

Johan (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Heinoin

Simon (Pajunsalm) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Herkeinen

Peer Nilsson (Randois) [Nassokinin läänitys] Väenottoluettelo

Hermain

Påål (Hyötys) [Mårten Brennerfeltin läänitys] Ruotu Brennerfelt:Ruod+V

Herrain

Christer (Härkälälaukala) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Huttuin

Jöns (Randois) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Huttuinen

Thomas (Menninmeki) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Hyfwäinen

Peer (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Hyfwöinen

Erich (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Hämeläinen

Heinrich (Mardois) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Hämäläin

Lars Samuelsson (Knutilameki) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V (Knutilanmäki) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Härkeinen

Peer (Härkälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Påål (Härkälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Härköinen

Heinrich (Kaislajerwi) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Härrkeinen

Peer Nilsson (Randois) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

IAlkuun

Ikoin

Christer (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Immoin

Thomas (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Immoinen

Peer (Kangankylä) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Inginen

Olof Olofsson (Remojerwi) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

KAlkuun

Kainulainen

Simon (Puttola) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Kaipainen

Peer (Maifwala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Karhin

Heinrich (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Katilainen

Thomas (Soiniemi) [Erik Jespersson Lilliesköldin läänitys] Ruotu Lilliesköld:Ruod+V

Kilpoinen

Jöran (Kilpola) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Kiskinen

Bertell (Kiskilä och Kasjkis) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Gorgonius (Kiskileniemi) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Michel Bertellsson (Kiskilä och Kasjkis) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Michel Bertillsson (Kiskelä) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Kittuinen

Lars (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Kiukas

Anders (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Kockalainen

Matz (Achwensalm) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Kondiain

Michel (Achwensalm) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Kucko

Lars (Pochiais) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Kupsa

Påål (Kijskiläniemi) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Kurki

Matz Peersson (Puttola) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Kårbninen

Hans (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Olof (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Kämäläin

Eskell (Mäkios) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

LAlkuun

Laitinen

Staffan (Mietula) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Lamain

Lars (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Langa

Anders Jönsson (Mustola) [Talolliset] Ruotu Ylijäänyt Juvalta:Ruod+V

Laukainen

Thomas (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Lautiain

Johan Andersson (Kasintaipal) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V (Kasintaipal) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Lefwoinen

Olof (Pöllälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Lembinen

Jöran (Maifwala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Lijkoinen

Peer (Pöllälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Lipsainen

Nils (Lipsala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

MAlkuun

Martinen

Peer (Hatzola) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Påål (Randois) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Mustoinen

Jöns (Laukala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

NAlkuun

Narinen

Grels (Randois) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

Neula

Lars Påhlsson (Lehikola) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V (Lehikola) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Peer (Pylkälä) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Nåpåinen

Matz (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

PAlkuun

Pasainen

Jöns (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Pekurinen

Mårten (Pekurila) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Pelckinen

Peer (Palwalax) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Pijk

Matz (Kaihumecki) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Pitkeinen

Matz (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Pudtkinen

Heinrich (Kaihumecki) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Pulkinen

Påhl Peersson (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Väenottoluettelo

Påål Peersson (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Pullckoin

Eskell (Mietula) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Pylkeinen

Christer (Pylkälä) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

Pärnäinen

Olof (Soiniemi) [Erik Jespersson Lilliesköldin läänitys] Ruotu Lilliesköld:Ruod+V

Pöllainen

Lars (Pöllälä) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

RAlkuun

Randoin

Lars (Randois) [Talolliset] Ruotu 18:Ruod+V

Rasainen

Peer (Rasala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

Remoin

Abraham (Remojerfwi) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Rimi

Olof (Remojerfwi) [Jöns Rosenschmidtin läänitys] Ruotu Rosenschmidt:Ruod+V

Rokolain

Christer (Råckola) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Hans (Råckola) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V

Rutu

Peer (Knutilanmeki) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Ryhäinen

Påål (Menninmeki) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Rångain

Anders (Suriniemi) [Talolliset] Ruotu 21:Ruod+V

SAlkuun

Seiloinen

Grel (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Silfwerarm

Gustaf (Remojerfwi) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Suikainen

Olof (Pochiais) [Talolliset] Ruotu 19:Ruod+V

Såkainen

Peer (Randaby) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Såpainen

Påål (Såpala) [Nassokinin läänitys] Ruotu Nassokin:Ruod+V

TAlkuun

Tarkiainen

Cossma (Remojerfwi) [Jöns Rosenschmidtin läänitys] Ruotu Rosenschmidt:Ruod+V

Matz (Wårlax) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Tolfwain

Peer (Pulkila) [Baranoffin läänitys] Ruotu 4 Baranoff:Ruod+V (Pitkalax) [Baranoffin läänitys] Ruotu 5 Baranoff:Ruod+V

Tuckiain

Jöns (Kasmala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Tuckiainen

Eskell (Wächmaisnaring) [Talolliset] Ruotu 23:Ruod+V

Turakain

Christer (Turakala) [Talolliset] Ruotu 22:Ruod+V

Jöns Larsson (Turakala) [Vero- ja kruununtilat] Väenottoluettelo

Turuinen

Matz (Achwensalm) [Talolliset] Ruotu 20:Ruod+V

VWAlkuun

Westeri

Erich (Wouornema) [Talolliset] Ruotu 24:Ruod+V

Erich Pålsson [Irtolaiset] Väenottoluettelo

Tässä hakemistossa on yhteensä 193 nimeä

© Maija-Liisa Laakso 2021