AlkuSavon ruodutusluettelotPieksämäen pitäjä → 1678 väenottoluettelo

Pieksämäki väenottoluettelo 1678

Nimet aakkosjärjestyksessä

Piexemäckj Sochn

Kårtt Rulla Uppå 1678 Åhrs skrefne Knechtter ... som Komma under Öfwerstens Wälb: H:r Otto Reinholt Taubes Reg:te Nembl:n


Vero- ja kruununtilat

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1217

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Pyhityby/Pyhitty
Johan Thomasson 1 101
Lars Mickellson 1 102
Hällinmäkj/Hällinmäki
Olof Thomasson Tarfwain 1 103

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1218

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Kuckoila/Kukkola
Påhl Påhlsson Tamber 1 104
Eskell Markainen 1 105
Köllmäki/Kylmämäki
Jöns Jönsson Ylloin 1 106
Wenemäkj/Venetmäki
Peer Larsson 1 107
Heckilä/Häkkilä
Niels Willamson Heckin 1 108
Längellmä/Längelmäki
Börgell Pöyhöin 1 109
Mawesi/Maavesi
Påhl Olsson Tenhuin 1 110
Letemäki/Liedemäki
Matz Peerson Haikain 1 111
Ninimäkj/Niininiemi
Olof Olsson Junnoin 1 112
Suoantentaipal/Suontientaipale
Erich Cuolemain 1 113
Pöyrölä/Pörölänmäki
Eskell Larson Pöröin 1 114
Wirdasalmj/Virtasalmi
Hendrich Pulkinen 1 115
Wäyrilä/Väyrylä
Anders Johanson Heckin 1 116
Pyhyttyby/Pyhitty
Eskell Eskellsson 1 117
Walkiamäkj/Valkeamäki
Erich Nielsson Ickoin 1 118
Tickalamäki/Tikkalanmäki
Johan Jörensson Sijkoin 1 119
Mawesi/Maavesi
Olof Erichson Janhuin 1 120
Sonenjockj/Suonenjoki
Lars Eskellsson 1 121
Letemäkj/Liedemäki
Peer Peerson Mustoin 1 122
Kutumäkj/Kutumäki
Peer Nielsson 1 123

Läänitykset

Hans Brakelin läänitys ♦ Ryttmest: Hans Brakels F:e

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1221

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Hällinmäckj/Hällinmäki
Lars Larsson Höytyläin 1 1Br
Wäisala/Väisälä
Anders Peerson Weisäin 1 2Br

Wilhelm Uexkullin läänitys ♦ Sahl: Willhelm Yxkuls Erf:rs F:e

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1221

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Sauhamäkj/Sauvomäki
Lars Nielson Achtin 1 1Yx
Nickarila/Nikkarila
Thomas Clemitsson 1 2Yx

Magnus Nirotin läänitys ♦ Ryttmester Magnus Nijrotz F:e

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1221

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Sijkalansari/Sikosaari
Greels Henderson Wäsöinen 1 1Nir
Kandala/Kantala
Markus Jacobson Leikas 1 2Nir

Petter von Giertenin läänitys ♦ Petter von Giärtens F:e

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1221

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Tohalax/Toholahti
Greels Sigfredson 1 1Gie
Hendrich Henderson Hämäl: 1 2Gie

Gerhard Lefwen läänitys ♦ Öfwerst: Sahl: Gerhardt Lefwes frellse

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1221

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Ruotu
Haukiwori/Haukivuori
Peer Mickellsson Tarfvoin 1 1Lew
Christer Henderson 1 2Lew
Peer Nielson 1 3Lew

Irtolaiset ♦ Löössdrifware

Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 1223

Etunimi Patronyymi Sukunimi Jousia Kommentti Rivinumero
Ei kylätietoa
Hans Hansson Nykeinen 1 1

Lähde:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Sverige - Finland, 1678, Rulla 40
SVAR SE/KrA/0025/0/39 alkaen kuvasta 1217, 1221, 1223

Nimet aakkosjärjestyksessä16771679

© Väinö Holopainen 2021