AlkuSavon ruodutusluettelotRantasalmen pitäjä → 1679 nimihakemisto

Rantasalmi ruodutusluettelo 1679

Ruodutus- ja väenottoluetteloVäenottoluettelo

Nimihakemisto

Linkit osoittavat puhtaaksikirjoitettuihin ruotuihin.


-  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW 
 -  A  C  E  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  VW

(ei sukunimeä)Alkuun

(ei sukunimeä)

Anders Bertillsson (Puikoinnemj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Arfwed Hansson (Lautakotulax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Hans Hansson (Lautakotulax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Johan Hartwijcksson (Rijtalax) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Jöran Jöransson (Tammänlax) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Jöran Larssons (Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Mattz Larsson (Torasalo) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 1Har:Ruod+V

Peer Michelsson (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Salamon Bertilsson (Joutzenmäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Thomas Thomasson (Parkumäkj) [Talolliset] Väenottoluettelo

AAlkuun

Andikain

Påhl (Tuusmäkj) [Johan Pistolekorsin läänitys] Ruotu 52:Ruod+V

Asikain

Lars (Wahersalo) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Michell Michelsson (Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Peter Larsson (Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

CAlkuun

Clostarin

Hendrich (Hefwonlax) [Talolliset] Väenottoluettelo

Condia

Erich Nielsson (Achwensalmj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

EAlkuun

Ehroin

Erich Andersson (Pisamalax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Mattz Peersson (Temasalo) [Talolliset] Väenottoluettelo

Eroin

Mattz Persson (Temasalo) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

HAlkuun

Hannoinen

Petter (Wahersalo) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 52:Ruod+V

Påhl Påhlsson (Wahersalo) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Hapakoka

Johan (Parkunmäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Haraka

Mattz Peersson (Repomäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Peer Persson (Repomäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Hardikain

Bengt (Reijola) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Mattz Bengtsson (Reijola) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Heiskainen

Mattz (Rauhamäkj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 52:Ruod+V

Staffan (Porosalmj) [Hans Klickin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Huckain

Hendrich Olofsson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Johan Ollsson (Torasalo) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Lars Påhlsson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Mattz Påhlsson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Peter Olsson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Påhl Mattsson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Hyfwäin

Anders Börielsson (Kolkontaipall) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Thomas (Kolkontaipall) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Hylech

Nills Nillsson (Kolkontaipal) [Talolliset] Väenottoluettelo

Nils Nilsson (Kolkontaipall) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

IAlkuun

Ikeheimoin

Anders (Hijsmäkj) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Anders Staffansson (Woinsalmj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Lars (Ossickonmäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Immoin

Lars (Woinsalmj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 1Har:Ruod+V

Olof Petersson (Warkaus) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Immoinen

Anders (Hariuranda) [Nils Grotenfeltin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V (Hariuranda) [Mårten Brennerfeltin läänitys] Ruotu 1Lep:Ruod+V

Christer (Joutzemäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Mårten (Hariuranda) [Nils Grotenfeltin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Imoin

Olof Johansson (Joutzenmäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

JAlkuun

Jatin eller Paxu

Michell (Ossikonmäkj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

KAlkuun

Kandaratin

Mårten (Reijola) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Karhu

Michel Michellsson (Torasalo) [Talolliset] Väenottoluettelo

Mickell Mickelsson (Torasalo) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Karpain

Olof Andersson (Tammänlax) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Kasin

Oloff (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Kaukuin

Mattz (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Keinuin

Arfwedh Arfwesson (Achvensalmj) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Kerfwin

Hindrich Hendersson (Repomäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Kettuin

Anders (Repomäkj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 1Har:Ruod+V

Mattz Hendersson (Karhilantaipall) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Mickell (Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Måns Hendersson (Karhilantaipall) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Kilpelein

Lars Larsson (Pisamalax) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Petter Larsson (Pisamalax) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Kinnuin

Mattz Christersson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Peter Påhlsson (Tornionemj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Påhl (Tornionemj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Klostarin

Erich Knutsson (Hilldula) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Olof Andersson (Palwalax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Peer Arfwedsson (Palwalax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Klostarinen

Hindrich (Hefwonlax) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Korpin

Nils Swensson (Joutzenmäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Korpinen

Nills Swensson (Joutzenmäkj) [Talolliset] Väenottoluettelo

Korppin

Hendrich Nilsson (Woinsalmj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 1Har:Ruod+V

Kotilainen

Olof (Harjuranda) [Henrik Seulenbergin läänitys] Väenottoluettelo

Oluf (Hariuranda) [Henrik Seulenbergin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Kåsoin

Eskell Persson (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Hendrich Hendersson (Parkumäkj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Kämäräin

Anders (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Petter (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V (Parkunmäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Kärkäin

Mattz Persson (Rannimäkj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Påhl Ifwarsson (Hijsmäkj) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Samuel (Rannimäkj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Thomas Andersson (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

LAlkuun

Lainainen

Samuel (Ossikoumäkj) [Hans Klickin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Laitinen

Thomas Brusiusson (Temasalo) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Lasainen

Anders (Parkunmäkj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 1Har:Ruod+V

Laukainen

Mickell Mickellsson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

MAlkuun

Muldain

Lars (Achensalmj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 52:Ruod+V

Munselius

(Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Mykäin

Hemming Månsson (Ossikonmäkj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

NAlkuun

Natuinen

Påhl Mattsson (Lautakotolax) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Naukarin

Jöns (Achensalmj) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 52:Ruod+V

Nikoin

Wollmar Mattsson (Parkunmäkj) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

OAlkuun

Oitin

Bengt Larsson (Rauhamäkj) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Mattz Larsson (Rauhamäkj) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

PAlkuun

Pardin

Olof Swensson (Achwensalmj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Parfwiain

Johan Andersson (Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Paxu (Jatin eller Paxu)

Michell (Ossikonmäkj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Pustin

Samuel Mattsson (Ossikonmäkj) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Thomas Persson (Sombasarj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Thomas Staffansson (Sombasarj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Pyllkäin

Johan Peersson (Kollkontaipal) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Pölläin

Hendrich Mattsson (Achvensalmj) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Mattz Persson (Achuensalmj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Matz Larsson (Hefwonlax) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Peter Peersson (Achuensalmj) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

RAlkuun

Rautiain

Anders Mattsson (Kollkontaipal) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

Jacob Jacobsson (Rannimäkj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

SAlkuun

Salin

Hendrich Staffansson (Torasalo) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Staffan (Torasalo) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Sallinen

Anders (Asikala) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Sorfwain

Anders Andersson (Tornioniemj) [Hans Klickin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Johan Rassmusson (Ossikoumäkj) [Hans Klickin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Såpain

Peer Påhlsson (Joutzenlax) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Säppäin

Anders (Torasalo) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

TAlkuun

Tijkain

Anders Hansson (Lautakotolax) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Tijlikain

Hendrich Thomasson (Parkumäkj) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Thomas Thomasson (Parkumäkj) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Tirroinen

Johan (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 51:Ruod+V

Tolfwain

Hendrich Persson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Oloff Peersson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Peer Peersson (Hariuranda) [Talolliset] Ruotu 50:Ruod+V

Tulkj

Mårten Mattsson (Sallilla) [Talolliset] Ruotu 47:Ruod+V

Turuin

Erich (Pisamalax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Michell Hendersson (Pisamalax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Oloff (Pisamalax) [Talolliset] Ruotu 49:Ruod+V

Staffan (Tammänlax) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

UAlkuun

Ullmain

Hans (Tuusmäkj) [Talolliset] Ruotu 48:Ruod+V

VWAlkuun

Wäntinen

Hendrich (Joutzenlax) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Petter Johansson (Joutzenlax) [Talolliset] Ruotu 52:Ruod+V

Wänttin

Lars Larsson (Torasalo) [Herman Harneskiöldin läänitys] Ruotu 1Har:Ruod+V

Wänäinen

Oluf (Hariuranda) [Henrik Seulenbergin läänitys] Ruotu 1Seu:Ruod+V

Tässä hakemistossa on yhteensä 131 nimeä

© Väinö Holopainen 2021