AlkuSavon ruodutusluettelotSulkavan pitäjä → 1655 ruodutus- ja väenottoluettelo

Sulkava ruodutus- ja väenottoluettelo 1655

Nimet aakkosjärjestyksessäVäenottoluettelo

Sulkawa Sochn

Uthskrifningz Rulla öfwer Wyborgz och Nyeslotz Landshöfdingedömen...Pro Anno 1655. Nyeslotz Lähn


Vero- ja kruununtilat

Talolliset

Ruotu 69Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 213

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Rokoniemij
Mårten Hiälp Helpi
Matz Matzson Hanskij Hanski
Cardila
Bertill Person Hatain Haatainen
Per Person Cardin Kneckt Kaartinen
Per Olufson Cardin Kaartinen
Tannila
Per Larson Condiain Kontiainen
Måns Mickelson Kaartinen
Måns Månson Kaartinen
Oluf Hendersson Tanninen
Ylisenaufwila
Hendrich Huitzman Hintsanen
Sipilä
Oluf Larsson Sipian Sipinen
Rekonemi
Anders Henderson Cardinen Kaartinen
Telataipel
Tomas Matzsson Halloin Halonen

Ruotu 70Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 213

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Lohilax
Matz Person Lechwoin Lehvonen
Reitaniemi
Per Johanson Hatain Haatainen
Rokoniemij
Per Oluffsson Kaartinen
Lohilax
Erich Johanson Sinkoin Sinkkonen
Huitzala
Elias Huitzoin Hintsanen
Cammola
Philip Kukoin Kukkonen
Kariulanmäkij
Christer Heifwe Häivä
Idelax
Henrich Radikain Raatikainen

Ruotu 70, jatkuu Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 214

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Kaitais
Lars Caiponiss Kaipainen
Tomas Radikain Son Sigfred Tomason Kneckt Raatikainen
Grels Radikain Raatikainen
Matz Paanoin Paunonen

Ruotu 71Luettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 214

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Menduis
Per Knutson Halloin Halonen
Caipola
Johan Kaipoin Kaipainen
Johan Möhöin Mähönen
Mendys
Oluf Kiskinen Kiiskinen
Partala
Grels Partainen Partanen
Tunnilla
Anders Tunninen Kneckt Tunninen
Cammola
Johan Cammoin Kammonen
Kaitis
Johan Inginen Inkinen
Mendys
Matz Person Wihewuin Vihavainen
Tunnila
Måns Person Tunninen Tunninen
Per Mårtenson Mulli Mulli
Henrich Henrichson Hölker Hölker
Jachob Wätain Väätäinen

Läänitykset ♦ Frällsse Kneckter

Erik Jespersson Lilliesköldin läänitys ♦ Wälborne Erich Jäsperson Lilienskiöldh

LilliesköldLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 240

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Häyramäkij
Tommas Hammuin Hamunen

Jöran Pistolekorsin läänitys ♦ Wälborne Jöran Pistolkorss

PistolekorsLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 260

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Tunnila
Jachob Bertillson Kurki Kurki

Henrik Arvidsson Suurmanin läänitys ♦ Leut Hendrich Surmanss

SuurmanLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 260

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Anders Wehawain Vihavainen

Henrik Seulenbergin läänitys ♦ Hendrich Seulenbergz

SeulenbergLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 261

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Ryhälä
Johan Ryhäin Ryhänen
Michel Nakahattu Nahkahattu
Matz Tijttain Tiittanen

Herman von Burghausenin läänitys ♦ Capitein Welb Herman von Borkhousens

BurghausenLuettelon alkuunLinkki tähän kohtaanSVAR kuva 262

Etunimi Patronyymi Sukunimi Kommentti Normalisoitu
Per Oluffson Ränner Rännare

Lähde:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Viborg och Nyslott, 1655, Rulla 632
SVAR SE/KrA/0025/0/192 alkaen kuvasta 213, 240, 260, 261, 262

Lähdekopio:
Krigskollegii arkiv, Roterings- och utskrivingslängder, Viborg och Nyslott, 1655, Rulla 4
SVAR SE/KrA/0025/0/3 alkaen kuvasta 746

Nimet aakkosjärjestyksessä16541656

© Maija-Liisa Laakso 2020