AlkuSavon rykmenttiPuumalan komppaniaPalkat → Ruotutalot 1778

Savon rykmentti: Puumalan komppania

Ruotutalot: pääkatselmus 1778

102030405060708090100110120

Ruotu Kylä Talollinen
1 Piskola Hinrich Piskoin
Pitkälax Matts Nyman
Hylkylä Mats Ingin
2 Hylkyla Michel Jukarain
Lars Jukarain
Kietävälä Mats Ikoin
3 Maljala Johan Mondoin
Hylkylä Johan Hämäläin
Petter Såpoin
4 Ikola Hans Mondoin
Maljala Johan Dyster
Matts Aholain
5 Haukala Christer Johansson
Lars Mondoin
Piskola Johan Piskoin
6 Piskola Anders Lappalain
Michel Sålla
Maljala Hans Mondoin
7 Hurisalo Israel Pardain
Anders Jukarain
Piskola Pål Mondoin
8 Hurisalo Petter Kondin
Ihalais Marten Mondoin
Petter Sålla
9 Kyllölä Matts Mondoin
Matts Hurruin
Hurisalo Anders Leinoin
10 Kyllölä Pål Kyllöin
Ollila Hans Killjuin
Kiljula Petter Killjuin
11 Räpola Eric Räpoin
Magnola Thomas Ketäväin
Rokotaipal Påhl Piskoin
12 Magnola Adam Lukoin
Petter Kiljuin
Lars Killjuin
13 Kaupila Anders Kotrå
Mårten Sorjoin
Magnola Olof Karfwin
14 Lindusalo Johan Kiliuin
Rustmästare bohl vid Compag:
Mårten Räpoin
15 Råkansalo Marten Räpoin
Johan Summain
Lindusalo Matts Räpoin
16 Limatala Johan Lukoin
Mats Lukoin
Johan Wiskari
17 Ninisari Petter Kondin
Pål Lukoin
Lukola Matts Lukoin
18 Ninisari Lars Lukoin
Christer Huskoin
Huskala Mats Ihalain
19 Kitulansalo Christer Lukoin
Huhkala Erich Lukoin
Lukola Thomas Lukoin
20 Muramäki Johan Waldoin
Säpänkylla Thomas Waldoin
Bengtilä Lieuts bohl vid Compag:
21 Säppänkylä Anders Aufwin
Matula Johan Witiko
Wäsiniemi Elias Kotrå
22 Pätäjäniemi Anders Aufwin
Himahuha Påhl Kituin
Wesiniemi Matts Kiljuin
23 Såpala Anders Kiljuin
Kardelaby Hinric Kårhoin
Ylisen Aufwilaw Moses Pelkoin
24 Kätevälä by Johan Ketäväin
Hinrich Kituin
Jacob Puttonen
25 Ketävälä Michel Kietäväin
Olof Hakulin
Keriniemi Johan Lukoin
26 Käriniemi Johan Kainulain
Kyrkobyn vice Past: Romanus
Lambila Johan Kiljuin
27 Lindusalo Lars Hotti
Lambila Krono länsman Jack
Kaipala Förare bohl vid Escadren
28 Metula Anders Sorjoin
Mårten Lukain
Johan Witiko
29 Caipola Hinrich Sorjoin
Sorjola Jacob Uckoin
Huhtima Johan Sorjoin
30 Huhtima Mårten Räponen
Kaipala Eric Widman
Christer Wirolain
31 Harmala Corporal Esnär
Rustmast Norring
Metula Adam Rapoin
32 Harmala Anders Kaupin
Hamula Fältväb: bohl vid Compag:
Sigfred Helpi
33 Hamula Hinrich Härkäin
Lars Sorjoin
Hans Kåtrå
34 Pirtimäki Christer Härkoin
Petter Hamuin
Ryhälä Petter Himain
35 Ryhälä Påhl Bengtin
Anders Waldoin
Anders Tuhkain
36 Ryhälä Petter Metan
Ninnimäki Carl Piskoin
Piskola Ödele
37 Säpänkyla Olof Liuko
Himahuha Thomas Aufvin
Pihlajalax Adam Pulkin
38 Maljala Mårten Mårtensson
Räpola Matts Räpoin
Sorjola Johan Ikoin
39 Kiljula Christer Summain
Ruokotaipal Petter Summain
Junnimäki Hinrich Lukoin
40 Kitula Anders Lukoin
Olof Lukoin
Ninisari Lars Räpoin
41 Ollila Birger Hämäläin
Råkansalo Petter Kiljuin
Huhtima Läskins Rusthåld
42 Limatala Adam Mätin
Wesiniemi vice befallningsman Romanus
Eskel Lukoin
43 Punnola Samuel Liutu
Pöllölä Staffan Pesoin
Anders Korhoin
89 Kommerniemi Bokhållaren Johan Tuderus
Ylisen Aufvila Matts Hämälein
Adam Sipinen
92 Kyckylänemi Jöran Tuhkalain
Tiusala Dragon Petelin
Petter Kosoin
93 Karståla Påhl Karstinen
Samuel Karstinen
Helpanala Olof Wiljakain
94 Tukala Petter Palain
Annianiemi Olof Myrylein
Helpanala Reg:ts skrif: Huchtberg
95 Norosälkä Ingenieur Heinricius
Hariuma Mats Reinikain
Säppälä Michel Pylckäin
96 Tukala Herr Capitain Ståhlhana
Kyhkyla bemälte Capitain
Marjoniemi Petter Lamain
97 Kyrkioby Påhl Koljå
Tukala Zacris Tukain
Kychkylaniemi Fru Majorskan von Fieandt
98 Vanhala Johan Myryläin
Christer Kufva
Petter Pajuin
99 Wanhala Erich Jäskelein
Jöran Pajuin
Lars Parkin
100 Wächmais Petter Torniain
Anders Pavilain
Anders Waljaka
101 Wehmais Matts Pajuin
Alama Staffan Ladikain
Wähmais Michel Jäskelein
102 Wehmais Thomas Pavilain
Johan Pylkän
Christ: Waljaka
103 Wechmais Michel Pavilain
Mårten Myrylein
Petter Walkoin
104 Wechmais Pett: Taivalanti
Christ: Waljaka
Joh: Kaipiain
105 Rämälä Eric Hurri
Wehmais Jacob Hämäläin
And: Pasoin
106 Sosari Johan Ollikain
Asila Eric Likain
Koskentaipal Adjutant Weber
107 Wechmais Mats Waljaka
Koskentaipal Michel Lambin
Tiusala Öde
108 Assilla Michel Lambin
Mats Lambin
Anders Pulkin
109 Assila Mats Parkin
Joh: Puikoin
Hind: Mannin
110 Wänälä Matts Siskoin
Påhl Siskoin
Jacob Lambin
111 Wänälä Lars Parkin
Mats Lähikoin
Petter Ikoin
112 Wänälä And: Haikoin
Joh: Siskoin
Ruokola Joh: Likain
113 Kärjälä Joh: Kurki
Joh: Kärjäinen
Anders Myntin
114 Kärjälä Benjamin Kämpe
Pettyläby Joh: Pettyin
Laurikala Anders Kaupin
115 Säppälä Hinrich Säppäläin
Wächmais Eskel Finne
Thomas Pasoin
116 Kächkölä Mich: Siskoin
And: Nykäin
Säppälä Johan Parkin
117 Käkölä Hind: Kurki
Joh: Siskoin
And: Parkin
118 Kähkölä Michel Siskoin
Markus Hämälein
Wätämäsalmi Nils Wätämein
119 Mondola Mårten Mondoin
Nurhola Anders Nurhoin
Alexand: Smålander
120 Mondola Petter Kåndin
Joh: Mondoin
Marjonemi Mats Auftin
121 Marjonemi Mats Räpoin
Hinrich Tarhoin
Taipalis Pål Parkin
122 Synsiälä Mats Pylkäin
Marjonemi Påhl Hämälein
Petter Taivalanti
123 Parkila Petter Parkin
Anders Tukiain
Siskola And: Siskoin
124 Parkila Christer Parkin
Påhl Taivalanti
Siskola Michel Tiusain
125 Parkila Mats Lambin
Staffan Hyrylein
Elias Parkin
126 Haukakorhola Staffa Likain
Abram Närhin
Taipalis Eric Parkin
127 Taipalis Anders Hämälein
Jacob Härkoin
Michel Parkin
128 Hapataipal Pål Huttuin
Michel Huttuin
Taipalis Olof Lambin
129 Laitiala Thomas Laitin
Hindrich Laitin
Joh: Laitin

Lähde: Pääkatselmus 1778

NimetKatselmukset

© Väinö Holopainen 2020