AlkuSavon rykmenttiHenkikomppaniaPalkkaluettelot → 1768

Savon rykmentti: Henkikomppania

Palkkausluettelo 4.10.1768 (Marrasmäkj)

Miehistö

Ruotu Sotilaan nimi Alkaen Selite Asti Syy
1 Sebast: Weber lippumies
2 Christer Raak
3 Johan Weckman
4 -
5 Jöran Lindblad 9.12.1767 kuoli
Jöran Matt 31.3.1768 otettu
6 -
7 Mårten Grön
8 Anton Gynter
9 Petter Hoffreen
10 Adol: Friedr Hoffreen 15.9.1767 vapaaehtoinen
11 Matts Noll
12 Carl Gust: Procopä 1.9.1767 vapaaehtoinen
13 Simon Beck 15.2.1768 kuoli
Anders Procopä 2.5.1768 ruodusta 72
14 Johan Mahlberg 30.12.1767 kuoli
-
15 Christer Krycka
16 Gust: Hindr: Girs
17 Adam Kaap
18 Anders Torniain
19 Gust: Hindr: Sundblad
20 Johan Läpp 31.3.1768 otettu
21 Bengt Mahlberg
22 Aron Christ: Brummer lippumies
23 -
24 -
25 Michell Holmberg
26 Michell Barck
27 -
28 Matts Puka
29 Ertwin Winter 8.10.1767 palkkaamaton 24.12.1767 poistettu
30 Gabriel Willblad
31 -
32 Joseph Palm
33 Matts Lindström
34 Anders Carlberg
35 Johan Furugreen
36 Magnus Holsman 8.10.1767 vapaaehtoinen
37 Gust: Reih: Jägerhorn vapaaehtoinen 22.12.1767 Iisalmen komppaniaan
Bernt Adolph Aminoff 22.12.1767 Puumalan komppaniasta
38 -
39 Jonas Carlberg
40 Johan Kärman
41 -
42 Petter Hurtig
43 Anders Tont
44 Cnut Torcka
45 Erich Röökman
46 Johan Parckinen
47 Michell Hulten
48 Johan Mick
49 Jacob Korp
50 Jöran Åhlsten
51 Jöran Ahlbom
52 Olof Krats
53 Johan Örn
54 Thomas Winck
55 -
56 Johan Pardon
57 Petter Hägg
58 -
59 Petter Grönmarck
60 Hans Holstman
61 Abram Long
62 Anders Matel
63 -
64 Gabr: Erich Procopä 15.9.1767 vapaaehtoinen
65 -
66 Matts Böök
67 -
68 -
69 Michel Mölnare
70 Christer Beckström
71 -
72 Anders Procopä palkkaamaton 1.5.1768 ruotuun 13
-
73 -
74 Påhl Måg
75 Niels Abbore
76 Simon Patrull
77 Carl Häggström
78 Gabr: Joh: Longe
79 Matts Lagerström
80 Olof Päron
81 -
82 Christer Tamber 18.5.1768 kuoli
-
83 Sigfrid Biörck
84 Micheöö Tiäder
85 Zachris Tamberg
86 -
87 Erich Torn
88 Erich Holm
89 Thomas Kiärnström
90 Johan Tillman 31.3.1768 otettu
91 -
92 Joh: Hindr: Aminoff
93 Abram Ferdig
94 Niels Reen
95 Hans Pihlman
96 Hans Rusk
97 -
98 Erich Simerman
99 Johan Eklund
100 Thomas Ulf
101 Mårten Renquist
102 Erich Pihl
103 Samuel Sjk
104 Abram Mann
105 -
106 Gregori Aminoff
107 Carl Johan Gadding
108 Mårten Lonck
109 Mag: Theod: Gadding vapaaehtoinen
110 Jör: Tihl
111 Hindrich Friwillig
112 Erich Relander
113 Zackris Wijman
114 Matts Lind 8.6.1768 kuoli
-
115 Thomas Menter
116 -
117 Michell Quitt
118 Simon Kanin
119 Jöran Tupp 4.6.1768 kuoli
-
120 And: Joh: Wijkman 8.10.1767 palkkaamaton
121 -
122 Johan Kihl
123 Anders Frimodig
124 Erich Kock
125 Petter Pijk
126 Jacob Berg
127 -

Esikunta

Palkka Sotilaan nimi Arvo Alkaen Selite Asti Syy
1. rumpali Gabriel Bergreen Trumsl:
2. rumpali Matts Dunder Trumsl:

Tiedot

Alkuperäinen palkkaluettelo sisältää seuraavat sarakkeet:

Lähteet:

NimetSotilaat ruoduittainLuettelo 1767Luettelo 1769

© Väinö Holopainen 2020