AlkuSavon ruodutusluettelotLeppävirran pitäjä → Otetut sotamiehet

Leppävirran pitäjän otetut sotamiehet

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1642 

Nimi Kommentti kylä
Hendrich Ollsson Kaipain Knecht
Thomas Hansson Nijroinen Knecht
Erich Ollsson Kinnunen Knecht

Väenottoluettelo 1642 

Nimi Kommentti kylä
Hindrich Olsson Kaipainen
Thomas Hansson Nijrainen
Laars Matzson Haringh
Staffan Thomasson Mönköinen
Erich Olsson Kinnuinen
Hindrich Erichsson Kinnuinen
Thomas Thomasson Håffuainen
Erich Olsson Tuporainen
Laars Laarsson Heiskainen
Anders Christersson Ahoinen
Jöran Jöransson Kinnuinen
Staffan Jönsson Kurffuainen
Michell Olsson Hipsoinen
Mårthen Olsson Tijkainen
Oloff Olssson Leppäinen

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1643 

Nimi Kommentti kylä
Peer Madzsonn Lauckainen Knecht
Påål Pulkinen Broder Per Pulkinen Knecht
För denne Rothenn gåår Påwel Olsson Pesoin till Knecht
Sigfredh Thommessonn Safwålain Knecht
Påål Hindrichzsonn Tukiain Peer Påålss:n son Knecht
Hindrich Hanssonn Jufuoin Knecht
Jånss Michielsson Hirfuoin Knecht
Gräelss Oluffssonn Turuin Broder Oluff O. Knecht
Hindrich Wäpseläin Son Peer Hindrichzson Knecht
Hindrich Månsson Keineinen Knecht
Anders Oluffssonn Lappalain Knecht
Hanss Hansson Pitkäin Knecht
Staphan Michielsson Könöin Knecht
Hindrich Tirkåin Påål Hindrichzson Knecht
Christer Härkäinen Knecht
Anders Nillszonn Liuthinen Knecht

Väenottoluettelo 1643 

Nimi Kommentti kylä
Peer Masson Laukain
Peer Pulckinen
Pååll Oloffson Pasainen
Sigfredh Tåmasson Sauålain
Peer Påållsson Turkiainen
Hindrich Hansson Juffuåin
Jons Mickellsson Hirfuåin
Oloff Oloffson Turuin
Peer Hindersson Wepselein
Hindrich Månssåsn Keinåin
Anders Ollsson Lappalain
Hans Hansson Pitkeinen
Stafan Mickellsson Könöin
Pååll Hindersson Tirkåinen
Christer Kärkeinen
Anders Nillsson Luuthinen

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1644 

Nimi Kommentti kylä
Oll Kärfwonen Son Hendrik Olofsson Kerfuånen Knecht
Thomass Ollsson Laitinen Knecht
Staffan Jämsäläjnen Knecht
Siffer Mustonen Knecht
Erick Ollsson Kerfuonen Knecht
Madz Madz Härkänen Knecht
Anders Suhonen Broder Erick Suhonen Knecht
Michel Johansson Harajnen Knecht
Hendrick Håfwinen Stiufson Jören Peersson Hilduinen Knecht
Jönss Ollsson Halojnen Son Påål Jönsson Haloinen Knecht
Erick Lappalainen Knecht
Eskel Staffansson Könönen Knecht
Anders Jönsson Parfwiajnen Knecht
Michel Påålsson Turunen Knecht

Väenottoluettelo 1644 

Nimi Kommentti kylä
Hinrich Olufzsson Karfuoinen
Thomass Olufzsson Laitinen
Staffan Staffansson Jämpssäläin
Sigfredh Muståinen
Erich Olufzsson Karfuoinen
Matz Matzsson Kärkäinen
Erich Suhoinen i Hapamäkj
Michill Jönsson Harainen
Jöran Peersson Hilduin
Pååll Jönsson Halloin
Erich Lappalain i Lapinmäkj
Eskell Staffansson Könöinen
Anders Jönsson Parfuiain
Michill Påållsson Turuinen
Matz Torfuoinen
Hinrich Jönsson Kinnuinen
Oluff Tuchkuinen
Pååll Andersson Kåsuinen

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1647 

Nimi Kommentti kylä
Peer Peersson Kinnuinen Erick Peersson Kinnuinen B:r Knecht Konnuslahti
Mårthen Safwolainen Mårtthen Mårtthensson Safwolain Son Knecht Kotalahti
Arfwedh Ruppoinen Knecht Lylymäki
Påfwell Tackuinen Olof Påålsson Tackuinen Sonn Knecht Osmajärvi
Erick Olsson Kinnuinen Pål Olsson Kinnuinen B:r Knecht Mustinmäki
Påål Larsson Karppinen Anders Larsson Karppinen B:r Knecht Saijanlahti
Niels Thomasson Malinen Thomas Thomasson Malinen B:r Knecht Varistaipale
Hendrick Olsson Tuppurainen Påål Hindersson Tuppurainen Sonn Knecht Leppämäki
Erick Heiskainen Thomas Erichzson Heiskainen Son Knecht Valkeamäki
Swen Swensson Huofuinen el:r Soininen Jöns Swensson Huofwinen eller Såininen Sonn Knecht Saamainen
Niels Arfweddsson Kinnuinen Hans Staphansson Kinnuinen B:r son Knecht Petromäki
Olof Hansson Immoinen Olof Olsson Immoinen Son Knecht Niinimäki
Madz Kåsoinen Olof Maddzson Kåsoinen Son Knecht Niinimäki
Olof Kenainen Peer Olsson Kenoinen Son Knecht Sarkamäki
Hendrick Peersson Kåppoinen Knecht Saahkarlahti
Olof Olofzson Tuppurainen Knecht Tuppurinmäki

Väenottoluettelo 1647 

Nimi Kommentti kylä
Eerik Peersson Kinnuinen brodren Konnuslahti
Mårtthen Mårtthensson Safwolainen S Kotalahti
Arfwedh Kåpoinen bonde Lylymäki
Oloff Påålsson Tackuinen Son Osmajärvi
Påål Olsson Kinnuinen broder Mustinmäki
Anders Larsson Karppinen broder Saijanlahti
Thomas Thomasson Malin broder Varistaipale
Påål Hindersson Tuppurainen Son Leppämäki
Thomas Erichzson Heiskainen Son Valkeamäki
Jönss Swensson Huofwinen Son Saamainen
Hans Staphansson Kinnuinen b:r son Petromäki
Olof Olofzson Immoinen Son Niinimäki
Olof Madzskon Kåsåinen Son Niinimäki
Peer Olsson Keinåinen Son Sarkamäki
Hendrick Peersson Råppoinen bonde Saahkarlahti
Olof Olsson Tuppurainen bonde Tuppurinmäki
Lars Madzson Ifwanainen Valkeamäki
Erick Ericksson Rumukainen Rummukkala
Olof Erichzson Rumukainen Rummukkala

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1648 

Nimi Kommentti kylä
Larss Madzsson Saikainen Knecht
Hindrich Persson Leppein Hindrich Soininen Måght Knecht Leppämäki
Månss Keinåinen Sonen Pååll Månsson Keinoinen Knecht Saamainen
Christer Ahoinen Knecht Saamainen
Thomas Persson Könäinen Knecht Tahvanala
Erich Hansson Kinnuinen Olof Hansson Kinnunen broder Knecht Tahvanala
Larss Påålsson Itkoinen Knecht Kotalahti
Larss Larss: Wåckulainen Knecht Leppävirta
Anderss Jönss: Nickinen broder Son Jönss Andersson Nickin Knecht Leppävirta
Madz Jalkoinen Knecht Osmajärvi
Olof Andersson Philpuxinen Knechct Saijanlahti
Oloff Saininen Sonen Madz Ollson Saininen Knecht Kurjalanranta
Peer Hofwinen Knecht Kurjalanranta
Peeer Persson Mickoinen Peer Perss: Mickoinen Son Knecht Timola
Olof Staphansson Turpohoin Knecht Varkaus
Anderss Parfwiainen Son Olof Andersson Parfwiainen Knecht Saahkarlahti
Olof Ollsson Tirckoinen Knecht Niinimäki

Väenottoluettelo 1648 

Nimi Kommentti kylä
Larss Madzsson Saikonen
Hindrich Hindrichzsson Soininen Leppämäki
Påål Månsson Keinoinen Saamainen
Christer Ahoinen Saamainen
Thomas Peersson Könäinen Heela Roten skall skaffa honom till näst: munstringh, och instella i Cronansss Tienst, eller Uthgifwa een annan dugeligh Karl Saamainen
Olof Hansson Kinnuinen Saamainen
Larss Påålsson Ittkåinen Der han skaffar sin Drengh Sigfredh Kålionen i Cronans Tienst till nesta munstringh, så blifwer han frij Kotalahti
Larss Larsson Wackulainen Leppävirta
Jönss Andersson Nickinen Leppävirta
Madz Julkoinen Osmajärvi
Olof Andersson Philppuxinen Saijanlahti
Madz Ollsson Soininen Kurjalanranta
Peer Thomasson Huåfwinen Kurjalanranta
Peer Peersson Mickoinen Haapamäki
Erich Staphansson Luttinen Varkaus
Olof Staphansson Turpeheinen Varkaus
Olof Andersson Parfwiainen Saahkarlahti
Olof Ollsson Tirckåinen Niinimäki
Anderss Jönsson Kassinen
Peer Kasuinen Kyrckioherdenss H:r Madzses drengh

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1649 

Nimi Kommentti kylä
Christer Ifwanainen ähn för 648 åhrs Uth skrifningh, Knecht Valkeamäki
Peer Tackinen för sitt Skatthemman, Christer Persson Tackinen Son Knecht Leppämäki
Hendrich Abrahamsson Såininen Knecht Saamainen
Christer Assiainen Knecht Saamainen
Hendrich Paalainen Matz Hendersson Paalainen Son Knecht Keinälänmäki
Peer Nillsson Lappalainen Knecht Mustinmäki
Pååll Jäspersson Lehikåinen Knecht Kotalahti
Sighfredh Saffwolainen Jöns Nickinen __ Knecht Leppävirta
Pååll Andersson Laakoin Knecht Osmajärvi
Anders Arfweldinen Erich Ollsson Arfweldineb broder Knecht Lylymäki
Grells Ollsson Turuinen Matz Ollsson Turuinen broder Knecht Kurjalanranta
Pååll Påållsson Kåpåinen Knecht Kurjalanranta
Matz Lappalainen Knecht Lapinmäki
Anders Ollsson Kåpåinen Knecht Sarkamäki
Staffan Andersson Pijrainen Knecht ingen annan rådh i Heele Rootan Niinimäki
Peer Andersson Rummukainen Brusius Peersson Rummukainen Son Knecht Rummukkala

Väenottoluettelo 1649 

Nimi Kommentti kylä
Christer Ifwanainen Valkeamäki
Christer Peersson Tackinen Leppämäki
Hendrick Abrahamsson Såininen Saamainen
Christer Asiainen Saamainen
Madz Hendersson Paalainen Konnuslahti
Peer Nillsson Lappalainen Mustinmäki
Pååll Jäspersson Lehikåinen Kotkatlahti
Jöns Nickinen Leppävirta
Pååll Andersson Laakoinen Osmajärvi
Erich Ollsson Arfweldinen Lylymäki
Madz Ollsson Turuinen Kurjalanranta
Pååll Påållsson Kåpåinen Kurjalanranta
Matz Lappalainen Lapinmäki
Anders Ollsson Kåpåinen Sarkamäki
Staffan Andersson Pijrainen Niinimäki
Brussiuss Peersson Rummukainen Rummukkala

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1653 

Nimi Kommentti kylä
Oloff Peersson Tolwain Son Erich Andersson Knecht Valkeamäki
Matz Sawolain Dreng Matz Nielsson Kinnuin Knecht Konnuslahti
Oloff Erichsson Liuko B:r Oloff Ollsson Knecht Mustinmäki
Peer Westerin Knecht Mustinmäki
Nielss Kinnuin Son Hindrich Nielsson Knecht Saijanlahti
Matz Ollsson Kopoin Son Pååll Matzson Knecht Kurjalanranta
Peer Månsson Parfwiain Son Christer Peersson Knecht Sarkamäki
Matz Ollsson Tirkoin Peer Hindrichsson Knecht Niinimäki

Väenottoluettelo 1653 

Nimi Kommentti kylä
Eerich Andersson Valkeamäki
Matz Nielsson Kinnuin Konnuslahti
Oloff Ollsson Tahvanala
Peer Westerin Kotalahti
Hindrich Nielsson Saijanlahti
Påål Matzson Kurjalanranta
Christer Peersson Sarkamäki
Peer Hindrichsson Niinimäki
Sigfredh Matzson Lapinmäki
Swen Swensson Soininen Paukarlahti
Jacob Jacobsson Kåppoin Leppävirta
Tönnes Hyfwoinen Leppävirta

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1654

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1654 

Nimi Kommentti kylä
Peer Peersson Saamainen
Lars Jöransson Saamainen
Iffwar Staffansson Kinuin Petromäki
Erich Wächewlain Kotalahti
Madtz Madtsson Haringh Osmajärvi
Påhl Sigfredsson Kinnuin Saijanlahti
Pål Hendrichsson Kåpoin Varistaipale
Oloff Oloffsson Kasuinen Kuronlahti
Mickel Mickelsson Polvijärvi
Abraham Oloffsson Capoin

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1656

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1656 

Nimi Kommentti kylä
Mattz Christersson Hofwinen Saamainen
Påhl Pållsson Karfwinen Konnuslahti
Påhl Larsson Itkoin Kotalahti
Påhl Olofsson Karoin Kurjalanranta
Jöran Jöransson Timoin Timola
För Brahelina lähn böhr Frellsse Fougden lefwerera 13 Knechter
Niells Lappalain Leppävirta
Erich Somalain Kyrckioherdens förswars Karll Leppävirta
Anders Kastinen Kurjalanranta
Lars Hofwinen Kurjalanranta
Peer Jönsson Purdin Varkaus
Oloff Andersson Parwian Haapamäki
Jöns Peersson Rumukain Rummukkala

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1660

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1660 

Nimi Kommentti kylä
Sigfredh Andersson Hyttilänmäki
Olof Påhlsson Kotalahti
Heinrich Andersson Saijanlahti
Rasmus Andersson Cåpoin Varistaipale
Heinrich Matsson Niinimäki
Olof Erichsson Purdinen Varkaus
Thomas Påhlsson Sallin Hyttilänmäki
Olof Heinrichsson Tuppurain Lapinmäki
Peer Andersson Temain Kurjalanranta
Lars Hackarain Varistaipale
Arfwedh Olofsson Cåpoin Haapamäki
Peer Larsson Wentinen Lylymäki
Olof Reinikainen Haapamäki
Thomas Classon Cåpain Kurjalanranta

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1661 

Nimi Kommentti kylä
Thomas Hofwinen S:n Peer Thomasson Knecht Hyttilänmäki
Hans Hansson Hans Hansson Nirainen Knecht Kotalahti
Hinrich Olkoin Måg Larss Hinrichsson Karpinen Knecht Paukarlahti
Anderss Luttinen S: Larss Andersson Knecht Timola
Mattz Andersson Mattz Andersson Pijrain Knecht Polvijärvi
Anderss Michelsson Lamain Knecht Rummukkala

Väenottoluettelo 1661 

Nimi Kommentti kylä
Peer Thomesson Hyttilänmäki
Hanss Hansson Nirainen Kotalahti
Larss Hinrichsson Korpinen Paukarlahti
Larss Andersson Luttinen Timola
Mattz Andersson Pijrain Polvijärvi
Anderss Michelss Lamain Rummukkala

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1662

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1662 

Nimi Kommentti kylä
Oloff Jönsson Parfwin Kurjalanranta
Anders Mårthensson Pöyhain Leppämäki
Matz Peersson Tijmoin Leppävirta
Lars Ifwarsson Sutinen Leppävirta
Hindrich Hindrichsson Turuin Kurjalanranta
Eerich Andersson Nickain Haapamäki
Peer Peersson Haloin Saamainen
Påål Asiain Mustinmäki

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1663

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1663 

Nimi Kommentti kylä
Lars Peerson Pulkin Saamainen
Anders Henderson Kinnuin Tahvanala
Peer Peerson Laitinen Kotalahti
Peer Kåpoinen Lylymäki
Oluf Stafanson Niinimäki

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1665

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1665 

Nimi Kommentti kylä
Oloff Erichssonn Kinuin Leppävirta
Madtz Larssonn Ittkoin Halola
Påhl Eskellsson Kinuin Rummukkala
Erich Peersson Kinuin Tuppurinmäki
Oloff Hendersson Roppoin Saahkarlahti
Johan Hansson Hålopain Lapinmäki
Hendrich Hendersson Kopoin Puurtila
Oloff Hendersson Huckain
Jacob Oloffssonn Mustoinen

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1667

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1667 

Nimi Kommentti kylä
Matz Peerssonn Hyfwärinen Osmajärvi
Michell Michellssonn Toifwain Polvijärvi
Anders Andersson Haloin Halola
Johan Hämelein Halola
Johan Matzsson Haring Halola
Oluf Erichsson Kopoinen Halola
Thomas Torfweinen Halola
Matz Ersson Kinnuin Halola
Johan Swensson Håfwinen Halola

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1669

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1669 

Nimi Kommentti kylä
Sigfredh Mustoin Leppävirta
Staffan Hansson Haikoin Paukarlahti
Jacob Ollsson Heiskain Valkeamäki
Eerich Hansson Kinuin Hankamäki
Jören Johansson Nickin Tanskansaari
Staffan Johansson Lappalain Leppämäki
Hendrich Peersson Pulkin
Oluf Ollsson Käineiin
Peer Ollsson Keinain
Eerich Ollsson Soppain
Eerich Eerichsson Räsein

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1671 

Nimi Kommentti kylä

Väenottoluettelo 1671 

Nimi Kommentti kylä
Matz Påålsson Passain Osmajärvi
Johan Michelsson Kuroin Valkeamäki
Oloff Peersson Rumukain Rummukkala
Matz Ollson Lappalain Konnuslahti
Anders Jönsson Kinnuin Timola
Anders Ollsson Kuroin Rummukkala

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1673

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1673 

Nimi Kommentti kylä
Andhers Grellsonn Kotalahti
Olof Olofssonn Saamainen
Jöms Henderss Karwoin Konnuslahti
Andhers Andherssonn Valkeamäki
Haens Haensonn Niinimäki
Lars Andherssonn Leppävirta
Påll Henderssonn Osmajärvi
Petter Haenssonn Kinnuin Petromäki
Michell Michellsson Ifwanain Valkeamäki
Erich Olofsonn i Peer Thomassons stelle som förrymbd är Hyttilänmäki
Matz Henderssonn Cupoin Varistaipale
Olof Larssonn i stellet för Matz Pållsonn som förrymbd är Rummukkala
Johan Erichsonn Mukoin Kurjalanranta
Ifwar Hendersonn Kurjalanranta
Petter Petterson Sohóin sielf eller Skaffe den förrymbde igen Haapamäki
Erich Erichsonn i stellet för den förrymbde Niels Olofssonn Konnuslahti
Matz Henderssonn Toroins Son Niinimäki
Hendrich Wijsassonn i stellet för Anders Anderssonn Saahkarlahti
Olof Olofsonn Kuroin Kuronlahti
Matz Olofsonn Sarkamäki
Lars Haensonn i denn förrymbdhe Staffan Johanssons stelle Lapinmäki
Peer Olofssonn Ahokas Timola
Jöns Jönssonn Pitkälänniemi

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1674

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1674 

Nimi Kommentti kylä
Hans Hansson Nijrainen Kotalahti
Anders Sigfredhssonn Saamainen
Clämet Påhlssonn Jolepain Kurjalanranta
Peer Andersson Pulkinen Mustinmäki
Hendrich Påhlsson Kuronlahti
Michell Larssonn Wåckolain Leppävirta
Anders Påhlssonn Osmajärvi
Casper Zahariessonn Tuppuraiin Saamainen
Johan Peerssonn Pulkinen Saamainen
Matz Nielssonn Såpainen Huovilansalmi
Peer Olof Nissinen Kurjalanranta
Hendrich Henderssonn Leppämäki
Staffan Jönssonn Kinnuin Saahkarlahti
Lars Nielssonn Monninmäki

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1675

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1675 

Nimi Kommentti kylä
Olof Erichzson Heiskain Saamainen
Johan Eskellsson Kinnuin Rummukkala
Olof Olsson Tuppurain Tuppurinmäki
Anders Andersson Pijrain Niinimäki

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1676

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1676 

Nimi Kommentti kylä
Oloff Abrahamssonn Leppävirta
Pååhl Hemmingssonn Osmajärvi
Anders Pethersson Itkoin Kotalahti
Pether Thomassonn Liedemäki
Anders Madtssonn Herrain Paukarlahti
Johan Bertellssonn Saamainen
Staffan Larsson Heiskain Valkeamäki
Johan Isackssonn Haapamäki
Madtz Oloffssonn Kurjalanranta
Anders Madtsson Lapweteläin Leppämäki
Christer Jacobsson Lappalain Mustinmäki
Michell Sigfredssonn Saijanlahti
Hindrich Hindrichssonn Niinimäki
Casper Hansssonn Kuronlahti
Eskell Pååhlsson Kosmain Timola
Erich Staffansson Lappalain Kopolanniemi

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1677

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1677 

Nimi Kommentti kylä
Peer Staffansson Jämpsäin Osmajärvi
Olof Madtsson Jäskäläin Paukarlahti
Grels Anderson Piroinen Polvijärvi
Anders Madtson Seppoin Konnuslahti
Hendrich Olofsson Kopoin Sarkamäki

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1678

Luetteloa ei ole vielä syötetty

Väenottoluettelo 1678 

Nimi Kommentti kylä
Anders Påhlsson Lakoin Osmajärvi
Johan Andersson Leppävirta
Peer Laarson Haring Osmajärvi
Matz Thomasson Laitinen Kotalahti
Johan Johanson Laitinen Kotalahti
Jacob Jacobson Paukarlahti
Christer Käriäinen Saamainen
Anders Matzson Petromäki
Simon Andersson Hyttin Valkeamäki
Hendrich Henderson Juurikkasalmi
Hendrich Matzon Soinin Soinilansalmi
Lars Larson Turuin Kurjalanranta
Erich Peersson Leppämäki
Anders Matzon Kinnuin Konnuslahti
Lars Påhlson Tahvanala
Sigfred Henderson Mustinmäki
Mårten Mårtenson Safwol: Lylymäki
Petter Hendersson Råpoin Saahkarlahti
Olof Staffanson Kuronlahti
Staffan Mårtenson Innoin Varkaus
Måns Peerson Kylloinen Pussilantaival
Olof Matzon Lappal: Timola

Ruodutus- ja väenottoluettelo 1679 

Nimi Kommentti kylä
Lars B:r, Knecht Leppävirta
Erich Lappalain Bolagzman, Knecht Kotalahti
Peter Johansson Pispaian Knecht Vehvilä
Mattz Ikoin Knecht Huovila
Hendrich Hendrichsson Soinen Knecht Keinälänmäki
Johan Ollsson Nissinen B:r, Knecht Kurjalanranta
Anders Månsson Keinoin Son, Knecht Tuppurinmäki
Oluf Jacobsson Lappalain B:r, Knecht Mustinmäki
Matz Matsson Kossuin B:r, Knecht Niinimäki
Mattz Tackuin B:r, Knecht Sarkamäki
Axell Kåssoinen Broor, Knecht Pitkälänniemi
Staffan Johansson Purdinen Knecht Puurtila

Väenottoluettelo 1679 

Nimi Kommentti kylä
Lars Andersson Pura Leppävirta
Erich Lappalain Bolagzman Kotalahti
Petter Johansson Pispain Vehvilä
Mattz Ickoin Huovila
Hindrich Hinderson Soininen Keinälänmäki
Påhl Christersson Kopoin Varistaipale
Johan Olofsson Nissinen Kurjalanranta
Anders Månsson Keinoin Tuppurinmäki
Olof Jacobsson Lappalain Mustinmäki
Mattz Kosoin Niinimäki
Mattz Olofsson Tackuin Sarkamäki
Axell Påhlson Kosoin Pitkälänniemi
Staphan Johansson Purdinen Puurtila

© Väinö Holopainen 2021