AlkuSavon rykmenttiLänsi-Götanmaan miehet → Ruotsiin palanneita

Länsi-Götanmaan kolmikas- ja viisikäsrykmentti ratsuväkeä

Ruotsiin palanneita Savon rykmentin sotilaita

Vuonna 1721 tuotiin satoja ruotsalaisis sotilaita täydentämäään huvenneita suomalaisia rykmenttejä. Savon rykmenttiin tuli miehiä lakkautetusta Länsi-Götanmaan kolmikas- ja viisikäsrykmentistä ratsuväkeä.

Useimmat eivät viihtyneet kaukana kotoa suomenkielisessä ympäristössä, vaan halusivat palata Ruotsiin. Se ei ollut ihan helpppoa:

Rulla sisältää päiväkirjan mitä kunkin saapuneen sotilaan asiassa päätettiin:

Alla olevaan taulukkoon on poimittu Savon rykmentin miehet.

Nro Arvo Nimi Komppania Ent ryk Ikä Palv Syntymäpaikka Päivämäärät Ent ruotu
Aukeama 45, kuva 25
Anders Brunberg VG3 23.4.1723 SE fik:113
14 Lars Boman hen VG3 28 7 Westerg: 22.6.1723 TY eve:32
5 Swen Hagman hen VG3 38 8 Skarabz Lähn 1.7.1723 EP, 2.8.1723 TY eve:50
43 corporal Olof Tiberg hen VG3 29 7 Skaraborgs Lähn 1.7.1723 EP, 2.8.1723 TY eve:108
44 Jonas Carlberg VG3 30 8 Skaraborgs Lähn 2.8.1723 SE eve:89
52 Eric Grönberg VG3 52 20 Skaraborgs Lähn 2.8.1723 SE kru:38
Aukeama 47, kuva 26
59 Abraham Lundberg VG3 40 16 Skaraborgs Lähn 2.8.1723 SE eve:78
60 Anders Berg VG3 36 14 Skaraborgs Lähn 1.7.1723 EP, 3.8.1723 SE eve:79
62 Anders Engman VG3 43 13 Skaraborgs Lähn 1.7.1723 EP, 3.8.1723 SE eve:47
63 Anders Dufwa VG3 30 8 Skaraborgs Lähn 1.7.1723 EP, 3.8.1723 SE eve:106
83 Jacob Guberg juv VG3 45 17 Östergöthland TY kru:112
Anders Tysk VG3 30 Wästgiöte 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA kru:50
Jonas Ramberg 38 6.9.1723 MP, 24.10.1723 KA kru:52
Pähr Jerpe VG3 32 Wästergiöthlandh 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA kru:60
Aukeama 49, kuva 27
Pehr Lundberg VG3 39 Wästgiöthe 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA kru:53
Lars Bromberg VG3 34 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA kru:35
Börje Brath 52 6.9.1723 MP, 24.10.1723 SE fik:50
Petter Hiernström 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA low:28
Måns Edbergh VG3 36 Wästgiöthe 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA maj:111
Eric Ekeberg 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE maj:20
Swän Kälman puu VG3 50 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:42
Anders Kålberg 6.9.1723 MP maj:63
79 Anders Norman iis 52 Wästergiöthlandh 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE kat:10
Anders Billing VG3 45 Wästergiöthlandh 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:29
Swän Wahlberg VG3 28 Wästergiöthlandh 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA hen:34
Anders Fallck VG3 53 Wästergiöthlandh 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE hen:17
Aukeama 51, kuva 28
Jonas Wallberck puu VG3 Hallanningh 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:96
Anders Gugg 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA, nu Fogell
Olof Dunder 14.10.1723 MP, 6.11.1723 HR kru:106
Petter Segerberg 14.10.1723 MP, 6.11.1723 HR kru:2
Anders Sundberg 14.10.1723 MP, 6.11.1723 KA sch:13
Petter Hollm 14.10.1723 MP, 6.11.1723 KA sch:12
53 Petter Berg pie 14.10.1723 MP, 6.11.1723 KA sch:87
Måns Dahlgren 14.10.1723 MP, 6.11.1723 SE low:117
Jöns Hallenberg 14.10.1723 MP, 6.11.1723 KA sch:92
8 Petter Norberg hen VG3 50 Scharaborgz Lähn 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 6.11.1723 SE eve:25
2 Petter Haselhielm maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA maj:113
Aukeama 53, kuva 29
8 Erich Engman maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA maj:118
16 Hind:k Witlåck maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE maj:21
18 Jonas Ruberg maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE maj:15
19 Sven Sufring maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE maj:17
29 Olof Timell maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE maj:18
33 Sven Hangren maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE maj:13
68 Nills Hassell maj 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE hen:48
34 Olof Lillia juv 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA sch:106
102 Lars Ram juv 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE sch:98
7 Olof Wrång puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:41
9 Johan Svahn puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:110
15 Anders Fager puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:117
Aukeama 65, kuva 35
24 Hans Brun puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA fik:26
39 Leinart Nortberg puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:19
42 Lars Winter puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 KA fik:20
57 Erich Råberg puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:14
69 Lars Hahlberg puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:61
76 Petter Kahlsteen puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:107
96 Börje Stadig puu 20.8.1723 EP, 6.9.1723 MP, 23.10.1723 SE fik:78
Jonas Furberg maj VG3 27 HR, 11.11.1723 SE maj:7
Anders Langreen VG3 27 8 15.8.1723 EP, 29.10.1723 KA kru:78
Aukeama 67, kuva 36
Anders Billing VG3 28 8 15.8.1723 EP, 29.10.1723 KA kru:27
Carl Lundgreen eve 22 8 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA low:49
9 Jonas Phyk eve 35 12 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA low:72
Jonas Tunberg eve 29 9 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA
Jonas Söderberg eve 25 8 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA hen:41
Måns Falck eve 40 Småland 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE low:85
Jacob Frisk eve 27 7 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA low:107
Lars Berg eve/maj 48 22 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE low:25
Aukeama 69, kuva 37
Olof Malm eve -VG3 24 7 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 TY low:82
Sven Ekegren eve 50 21 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE low:10
Elias Strandberg eve 51 21 Öhland 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE low:122
Pehr Hall eve/juv 22 6 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 TY low:58
Erick Falck pie 47 16 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE hen:45
Jonas Tistel pie 42 16 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE hen:25
Pehr Giötberg pie 30 11 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 HR, KA hen:30
Bengd Frisk pie 25 8 Skaraborg Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA hen:84
Aukeama 75, kuva 40
Erich Ekenberg pie 28 12 Wästmanland 4.11.1723 MP, 21.11.1723 KA maj:117
Carl Appelberg pie 48 19 Småland 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE hen:93
Nills Beckman pie 55 22 Jönkiöping Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE hen:111
And: Bremberg pie 50 21 Jönkiöping Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE hen:91
Lars Hammersteen pie 52 21 Jönkiöping Lähn 4.11.1723 MP, 21.11.1723 SE
Erich Larson 30 Wästergötland 11.11.1723 MP, 17.1.1724 TY kru:121
Jöran Stenberg 35 Wästergötland 11.11.1723 MP, 17.1.1724 TY low:15
Torsten Kinberg puu 30 Wästergötland 11.11.1723 MP, 17.1.1724 TY fik:64
Olof Flinck iis 34 Wästergötland 11.11.1723 MP, 17.1.1724 TY kat:72
Aukeama 77, kuva 41
Lars Lind Jönkiöping 18.11.1723 MP, 17.1.1724 SE hen:101
Anders Troberg pie VG3 48 24 18.11.1723 MP, 9.1.1724 SE hen:88
Sven Kiellgren juv VG3 2.7.1723 Ep, 15.7.1723 MP, 30.4.1724 SE maj:108
Jonas Blomberg maj VG3 53 1708 Skaraborg Lähn 9.11.1723, 11.1.1724, 3.2.1724 MP, 13.2.1724 SE maj:37
Anders Tornberg maj 1708 Skaraborg Lähn 9.11.1723, 11.1.1724, 3.2.1724 MP, 13.2.1724 SE maj:36
Esbiörn Österman juv 56 1703 Småland 9.11.1723, 11.1.1724, 3.2.1724 MP, 13.2.1724 SE sch:94
Jöns Lillia juv 48 1703 Elffsborgz Lähn 9.11.1723, 11.1.1724, 3.2.1724 MP, 13.2.1724 SE sch:54
Petter Lärck puu 23 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE fik:118
Aukeama 79, kuva 42
Bengdt Westgöthe 25 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE eve:107
Jonas Backman 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE hen:36
Anders Friberg 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 HR kat:79
Jöns Hogman 40 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE
Anders Bäckman 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE kat:80
Jan Gade 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE low:93
Lars Lundh iis 54 1700 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE kat:86
Anders Hofberg 52 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 SE hen:52
Anders Bockgren 6.9.1723, 11.11.1723 MP, 20.12.1723 HR hen:83
Olof Fernberg VG3 45 1711 24.8.1724 SE fik:6
55 Håckan Berg kuo VG3 32 1709 Skaraborgz lähn 31.5.1725 EP, 20.7.1725 SE kru:9
Aukeama 81, kuva 43
36 Carl Siöberg eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 SE low:29
39 Anders Rangberg eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 KA low:76
47 Anders Boberg eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 SE low:19
53 Olof Säfring eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 SE low:11
75 Simon Gerdtson eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 KA low:35
99 Nils Ågren eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 SE low:101
127 Bryngel Liten eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 KA low:30
132 Anders Stalberg eve 4.7.1723 EP, 30.9.1723 SE low:34
54 Olof Wadell kuo VG3 53 11 Skaraborgz Lähn 31.5.1725 EP, 20.7.1725 SE
26 Anders Lillia pie/juv VG3 34 12 Wäst Giötland 2.3.1726 EP, 10.5.1726 SE hen:29
Aukeama 83, kuva 44
110 Olof Schumpe pie VG3 40 1717 Skaraborgz län 11.1.1726 EP, 10.5.1726 SE hen:6
66 Anders Erckman iis 40 15 Wästergiötland 18.1.1726 EP, 26.5.1726 SE kat:14
43 Corporalen Lars Hörman pie 50 23 Wästergiötland 26.3.1726 EP, 2.6.1726 SE hen:102
6 Swen Dammerwall maj VG3 34 17 Skaraborgz län 19.4.1726 EP, 21.6.1726 SE maj:48
32 Knut Liungreen eve 50 1712 Skaraborgz län 15.2.1726 EP, 21.6.1726 SE low:21

117 tietuetta

Sarakkeiden selitykset:

Kursivoidut tiedot on päätelty muista lähteistä.

 
Lähde:
SVAR SE/KrA/0388/14 B/22 Krigshandlingar Stora nordiska kriget, Krigsfångar

© Väinö Holopainen 2022